yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (19)
  • medya (4)

  19. güneş kremi kullanmayı hiç sevmiyorum. hiç yani. asla ayıla bayıla kullandığım bir ürün değil ama dışarıya çıkacaksam mutlaka ama mutlaka sürüyorum. sürmezsem anında güneş lekelerine, çillere ve yeni benlere merhaba diyorum çünkü. Yazları vücudum için de kullanmam gerekiyor ama tam bir işkence olduğundan aşırı güneşli günlerde üzerime ince ve uzun kollu bir gömlek geçirmeyi güneş kreminin vereceği o vıcık vıcık hisse tercih ediyorum. kaçınılmaz olarak vücuduma da güneş kremi sürdüğüm günler de oldu elbette. ama dediğim gibi tam bir işkence.

  evdeyken de mutlaka güneş kremi sürülmeli mantığını anlayamıyorum evet. hiç tüp tüp güneş kremi bitirmedim bu yüzden. iki parmak kuralına da uyduğum pek söylenemez. olsa olsa bir fındıktan bir iki tık daha büyük bir miktar kullanıyorum yüzüm için. ve şimdiye kadar şikayet edeceğim bir durum da oluşmadı açıkçası. asla ''miktar mutlaka iki parmak olmalı, evdeyken de güneş kremi sürülmeli'' insanı olmadım. Olanlara saygım var ama onların da ''böyle yapmıyor musun sen? ımm cıss kaka püüüü sana'' gibi söylemlerine şaşkın gözlerle bakıyorum.

  27 ocak 15:51

  18. güneş alerjim var, her yaz tatilinde şemsiyesiz güneşe maruz kalıyorsam 3 gün hastanede yatacak kadar hem de. ben bu halde artık yetişemiyorum güneş kremi, çeşitleri ve sürme şekillerine. her gün kalkınca yüzüme sürüyorum, yazın açıkta kalan yerlerime de bitti-gitti. yok evde ekran, yok hastanede floresan, ay bi güneş kreminden bu tantana. daha nemlendirme, besleme, temizleme falan yok he ortada koruma kısmında bu kadar takıldık. cildine uygun bi güneş kremi bul ve sür işte. yok şu yapım aşamasında, yok henüz bu bulunmadı çok dikkat edin. ay sanki yüksek dereceli asit atıyorlar üstümüze, her gün bi miktar yüzüne, yaz aylarında açıkta kalan yerlerine sür daha da ne olacaksa olsun böyle obsesyon şekline dönüştürmeye gerek yok.

  27 ocak 12:35 27 ocak 12:39

  17. sonuçları iyi veya kötü olabilecek bir çılgınlık. bir yandan d vitamini eksikliği global bir sorunken bir yandan güneşin cilt üzerindeki zararlı etkileri ciddi bir sorun. Dünyada 1 milyardan fazla insan d vitamini eksikliği yaşıyor ve d vitamini eksikliği görmezden gelinen bir epidemi. bu vitamini yediklerinizden karşılamak mümkün değil. güneş ışığı şart. d vitamini eksikliği konusunda farkındalık yaratılmadan güneş kremi konusunda yaratılması global d vitamini eksikliğini kötüleştirebilir. güneş kremi kullanan ve cildini güneşten sakınanların ne kadarı doktora gidip düzenli olarak test yaptırıp yeterli ve düzenli d vitamini takviyesi kullanıyordur? bunu yapan küçük bir azınlık çünkü insanların genelinde bu farkındalık yok. sonuç olarak evet güneşin cilt üzerindeki zararları inkar edilemez bir gerçek, fakat cildimi güneşten koruyayım derken vücudunuza d vitamini eksikliğiyle daha çok zarar veriyor olabilirsiniz. zira d vitamini eksikliği kemik erimesi, kanser, güçsüz bağışıklık sistemi gibi sorunlara yol açabiliyor. dermatologların birçoğu d vitamini takviyesine dikkat edilip cildin güneşten korunmasından yana. bunu yapan azınlık en iyisini yapıyor. fakat d vitamini sorunundan bihaber olup güneş kremi çılgını olmanın faydadan çok zararı var.

  26 ocak 16:10


  16. 23 yaşımdan beri hassas bir şekilde kullanıyorum. O sene dermatolog mavi bir ışıkla bakmıştı ve cildin altında lekeler duruyor eğer kullanmazsan yüzeye çıkar ilerde demişti.

  Düzenli kullandım ancak bıyık bölgesine sürmeyi atlamışım ve orada yavaş yavaş görünmeye başladı yaş 30 olunca:) iyi diğer taraflarıma uygulamışım... yoksa leke tedavisi falan bakıyordum malum güneş artık eski güneş değil...

  evde kullanma konusuna bazı süslüler olumlu bakmamış. ancak spot ışığından da cildiniz etkileniyor.

  yapılan son çalışmalara telefon ve bilgisayarlarden yayılan mavi ışık da leke yapıyor.

  ancak şu anki güneş kremleri önlemiyor bunu, yeni kremler geliştiriliyor.

  haberiniz ola.

  25 ocak 22:33

  15. Birilerinin, hangi tarafta olursa olsun başka birilerine laf sokmak için kullandığı başlık.

  Gerçi böyle bir konuda neden taraflar oluştu, neden sen vahdettini savundun ayarında tartışmalar dönüyor anlayamadım.

  bütçesi yeten, paşa gönlü isteyen güneş kremini istediği gibi sürer istemeyen de sürmez. İnsanların yüzüne ne süreceği veya sürmeyeceği ile ilgili de fikir beyan etmeyelim bir zahmet.

  Kaldı ki herkesin hayat standardı veya cilt bakımından beklentisi aynı değil. Benim güneş kreminden tek beklentim "yanmamak" değil örneğin.

  Toplum olarak sakinleşmeye ve kendi işimize bakmaya ihtiyacımız var. Herkes biraz fazla maydonoz.(gizlinot: Swh)

  25 ocak 15:22 25 ocak 15:22

  14. kullandıkça daha sık ben çıkardığımı fark edip terk ettiğim eski alışkanlığım.

  25 ocak 15:01

  13. Güneş kremi kullanımının bizi ölümsüzleştirecekmişçesine abartılmasını güneş alerjisi olup kırmızı döküntülerle gezen biri olarak fazla buluyorum. Sağlıklı beslenme adına koli koli avokado tüketilmesiyle kışın evin içinde güneş kremi kullanılması eşit tuhaflıkta bence. Bir de burada sunum metni yazar gibi yazamayacağım ama tüketim çılgınlığı iklim krizinin en önemli tetikleyicisiyken, bu çılgınlığın bir tezahüründen başka bir şey olmayan saçma sapan "iyi yaşam adetleri"ne dahil olmak istemiyorum. Bu sebeple evin içinde, kapalı havada güneş kremi kullanmayı tercih etmiyorum.

  25 ocak 14:47


  12. Güneş alerjisi olan biri olarak bu çılgınlığa ayak uyduramıyorum. Beyaz tenliyim, güneşte kaldığımda döküntü şeklinde alerjim oluyor, yüzümde çillenme ve lekenlenmeler. Gelin görün ki hala evde güneş kremi süreni anlamıyorum.

  25 ocak 14:30

  11. Evin içinde bile kullananlar olduğunu duyunca, bu sektör insanların beynini nasıl bu kadar yıkayabilmiş dediğim çılgınlık(gizlinot: İşte bunlar hep kapitalizm ). 

  Tanım: gereğinden oldukça fazla, gereğinden epey sık ve gerekmediğinde de güneş kremi kullanmaktır.

  Edit: evin içinde güneş kremi Sürmenin gereksiz olduğunu, somut bir örnek ile açıklamak istedim. Güneş alerjim var. Yani güneşli ve 20 dereceden daha sıcak bir havada, dışarıda vakit geçiriyorsam ve güneş kremi sürmemişsem, sivilceye benzeyen ve kaşınan şeyler çıkıyor cildimde. Fakat evde isem, perdeler açıksa, hava güneşli ise vs. vs. ve de güneş kremi sürmedi isem, bu bahsettiğim sivilceye benzeyen 'şeyler' cildimde türemiyor. 

  25 ocak 14:15 25 ocak 15:21

  10. Ağır sivilce tedavisi görmüşseniz ve cildiniz lekelenmeye eğilimli ise kullanmaya mecbursunuz. Ancak yok iki parmak uygulamak ( yüzümü erimiş margarine sokmuş gibi oluyorum açıkçası sonra gelsin komedonlar) , yok 850 adımla cilt bakımı gibi şeyleri biraz mantıksız buluyorum açıkçası. Ben de ergenlik döneminde ağır sivilce tedavisi gören gruptanım. Gerek annemin zorlaması, gerekse doktor tavsiyesiyle kullandım ve cildimde leke kalmamasının başlıca sebebi güneş kremi kullanmamdır. Kore cilt bakımının sonuçları bile çok net değil. O kadar ürünün de cildi yoracağını düşünüyorum. Düzgün bir temizleme jeli,cilde uygun bir tonik, ihtiyacı varsa c vitamini serumu üzerine güneş kremi yeterli olacağını düşünüyorum. D vitamini ise başka bir konu. Sonuçta zamanı durdurmak gibi bir lüksümüz yok. Eninde sonunda yaşlanacağız. Bu güneş kremi konusu yaşlanmaktan korkmaktan daha çok " en süt beyazı " ben olmalıyım hırsından ileri geliyor bence. (Korelilerdeki beyaz ten takıntısını bilmeyen yoktur herhalde. Burada da arada beyaz tenin üstün olduğunu söyleyenlere denk geliyorum.) Kimse güneş kremi kullanmayın demiyor anladığım kadarıyla sadece çılgınca abartmayın deniyor.

  25 ocak 14:12