girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (216)
  • medya (2)

216. Öncelikle makyaj yapmadığım zamanlar da kalın bir güneş kremi seçiyorum. 50 faktör önceliğim tabi. Makyaj yapacaksam fondötenlerimi muhakkak güneş korumalı seçiyorum. Altına da muhakkak ince yapılı bir güneş kremi sürüyorum. Yaz kış farketmiyor alışkanlık haline geldi evden çıkmadan muhakkak kullanırım.

21 eylül 20:49

215. Aşırı beyaz tenliyim ve lekeli yanıyorum yazları. Bunu istemediğim ve benek benek görüntüden rahatsız olduğum için her yaz vichy'nin cocuklar için olan +50 faktörlü güneş kremini kullanıyorum. Çok beyaz tenli arkadaşlarıma da önerdim. Bayağı memnun kaldılar yazmak istedim.

21 eylül 15:59

214. yaklaşık 10 yıldır ya ve kış her daim kullanıyorum. kullanmaya da devam edeceğim. herkese uygun bir güneş kremi illaki bulunuyor. sadece bir kaç deneme yapmanız gerekir.

ayrıca güneş kremi kullandığınız günlerde eve geldiğinizde mutlaka cildinizi temizlemeniz gerekir. güneş kremleri yapısı sebebi ile cildinizin hava almasını zorlaştırır bu da sivilcelere sebep olabilir.

21 eylül 15:55 21 eylül 16:39


213. dünyanın en sinir bozucu ürünüdür. cildinde güneş lekesi kalmasın diye 100-150 tl verip bunu alır sürersin ama sonra bu lanet olası şey 54654 adet sivilceye sebep olur yani sen güneş lekesini 150 tl karşılığında sivilce lekesiyle takas etmiş olursun. çok zekice gerçekten. dermatoloğuma teşekkür etmeye gidiyorum şuan.

21 eylül 15:41

212. her gün kullanmaya bu sene başladığım ve nasıl daha önce bunsuz yaşadığıma inanamadığım ürün. tedavimin bir parçası olarak başladım ve kızarıklıklarım büyük ölçüde sakinleşti.

şu anki en büyük sıkıntım malesseziayı coşturmayacak, sivilce yapmayacak, yağlandırmayacak, emilen ve iyi koruyan bir güneş kremi bulabilmek. takdir edersiniz ki bu çölde vaha bulmaktan daha zor. dolayısıyla şu aşamada malessezia, sivilce ve iyi koruma hedeflerine odaklandım.

malessezia için kesinlikle içerik okumam gerekiyor. kimyasal güneş kremlerinde haliyle nemlendirici vs gibi tertemiz içerik bulmak mümkün değil, varsa da bir servet ediyordur. dolayısıyla bu pütürleri coşturan içeriklerden kaçıyorum sadece şu aşamada.

sivilce yapıp yapmadığını anlamak kullanmadan imkansız gibi bir şey. sizde spesifik olarak bir içeriğin sivilce yaptığını tespit ettiyseniz bravo. burada tek yapabildiğim komedojenik içeriklerden kaçmak, bir kremi ilk aldığımda tüm yüzüme değil 1-2 bölgeye birkaç gün denemek ve sivilce yapıyorsa birilerine postalamak.

iyi korumasını ise şahsen genel kızarma seviyemden anlıyorum. aslında uva+uvb korumalı olanlar tercih edilmeli ancak onlar aşırı ağır oluyor, yağlandırıp sivilce yapıyor üst üste kullanımda. dolayısıyla yüz güneş kremlerinde genelde ya uva ya uvbye ağırlık verilmiş oluyor. mecburen kullanıyoruz. ama benim cildim kayış gibidir, her şeyi kaldırır diyorsanız dediğim kremlerden kullanın mutlaka.

eğer bu sorunları kontrol altına alabilirsem ihmal ettiğim yağlandırma ve emilme cilt hedeflerine geçiş yapacağım. şimdilik yağlanınca peçeteyle tampon yapıyorum. duruma göre yüzün farklı bölgelerine farklı güneş kremleri de uygulanabilir farklı cilt hedeflerine hitap eden. Veya gün aşırı krem iki krem arasında değişebilirsiniz, böylece aynı ürün birikim yapmaz. Tabi bazılarına da bu istikrarsızlık kötü geliyor, cildinizin huyuna göre.

güneş kremi çok kişisel bir ürün, benim kullandığım sana uymuyor. size uygun kremi ararken tabiki araştırma yapmalısınız çünkü pahalı bu meretler. ama bilin ki çok kötü de gelebilir.

benim güneş kremi ararken izlediğim yöntem ilk olarak sivilce yapmayan bir krem bulup onu yedekte tutmak. böylece yeni ürünler denerken istemediğim bir sorunla karşılaştığımda birkaç gün o yedeğime dönüyorum. ne sonuç vereceğini bildiğim bir ürün olduğundan cildimi normal seviyesine döndürüyor. o yedekteki kremi bir bölgeye, yeni kremi başka birine sürerek denemeler yapıyorum.

aradığımı bulduğumda veya yaklaştığımda denediğim her kremi yorumlayacağım. süreç devam ediyor.

edit: temizlemekten bahsetmemişim. doktorum temizlemeyi sadece rahatsız olursam yapmayı söylemişti ancak bende sivilceye neden oldu 1 hafta temizlememek. misel su ve temizleyici jelle temizlemek de güvenli bir seçenek. ancak çok agresif temizleyiciler kullanmadığımdan bana yeterli gelmemeye başladı ve şu an oil cleanse ve su bazlı temizleyici veya misel su şeklinde deniyorum. burada da cilde uygun yağı bulmak çok önemli. iki seçenek arasında gün aşırı değiştireceğim. buraya da rutinimi oturttuğumda yazarım.

14 ağustos 10:02 14 ağustos 11:35

211. kanımca yaz kış kullanılması gerekli. Aşırı soğuk yerlerde yaşanılıyorsa o başka. Ama şahsen ben Şanlıurfada yaşıyorum ve yaz kış etkili bir güneş kremi sürmem gerekli, güneş kremi seçimi çok önemli cilt tipinize göre dikkatle seçilmelidir. Eğer cildiniz yağlıysa su bazlı ve yoğun olmayan losyon yapılı güneş kremi kullanmalısınız. Öneri vermek gerekirse ben the body shop skin defence der geçerim. Güzel bir güneş kremi sivilce asla yapmıyor losyon gibi akışkan ve hafif bir yapısı var su bazlı yağsız. Eğer hassas ve beyaz tenliyseniz ve yanmak istemiyorsanız darphini öneririm. Etrafımdaki kullanan insanlar çok mutlu ve biz karabibere dönerken süren akrabamız süt gibi bembeyaz kaldı. Sebamede her konuda istemsizce güveniyorum ve toniğinden inanılmaz memnunum ama tester olarak verdikleri mini 50+ güneş kremi hem çok yoğun yapıdaydı hem de inanılmaz sivilce yaptı. Kuru ciltlerin sevebileceğini düşünüyorum ama yağlı-karma ve hatta normal ciltler yanından bile geçmesin.

edit: nasıl olsa fondötenim, bb kremim, renkli nemlendiricim bilmem neyim spf korumalı diyip altına güneş kremi sürmemezlik yapmayın onların koruması çok az.

19 temmuz 13:39 19 temmuz 13:43

210. Garip bir şekilde cilt bakımımıza çok önem verir ama güneş kremini hiç önemsemeyiz. Güneş kremi de bir yıkama tonikleme kadar önemlidir aslında. Cildin hem temiz ve sağlıklı hem de genç kalmasına yardım eder. Bundan öncesinde ben de güneş kremi kullanmazdım ama zoretanin kullanırken zorunlu olarak kullanmak zorunda kaldığım için artık alışkanlık oldu. Siz de kullanmalısınız bence aksatmayın. Benim kullandığım ve tavsiye ettiğim ayrıca içerik olarak en temiz markalardan biri de şudur: (bkz: La Roche Posay Anthelios xl spf 50+ dry touch gel-cream)

16 temmuz 15:51 16 temmuz 15:53


209. Edward cullen tonunda bir beyaz tenli olarak değerini sivilceli bir cilde sahip olunca anladım. Malesef beyaz tenli ve akdeniz ülkesinde yaşayan insanlar olarak güneş lekeleri ile savaşmamız gerekiyor. 

Takip ettiğim ve 40 yaşın üstünde, ciltleri güzel bütün ünlüler güneşlenmediklerini gerekirse bronzantan yani vücut renklendirici kullandıklarını söylüyorlar peki biz neden her yaz afedersiniz danalar gibi saatlerce güneş altında yatıyoruz? 

Maksimum 3 ay daha sizinle kalacak bir ten rengi için cildinize yazık etmeyin özellikle yüzlerinize o gün güneşli değilse bile güneş kremi kullanmalısınız ve 4 saatte bir bunu yenilemelisiniz. Fondöten kullanıyorsanız uva korumalı/ spfli fondötenleri tercih edin ama ya fondöteniniz ya da güneş kreminizi yanınızda taşıyıp bu işlemi 4 saatte bir tekrarlamalısınız. 

Genç ve ve lekesiz bir cilt istiyorsanız güneş kremini yadsımamalısınız. 

16 temmuz 15:47

208. bu girdide marka önermekten çok, belki de çoğunuzun bildiği ama bazı kullanıcıların gözünden kaçabilecek bir iki noktadan bahsetmek istiyorum. yazmamın bir nedeni de belli bir süredir redditte alakalı gruplarda okuduklarımı (ve bulduğum yararlı linkleri) unutmamak adına bir şekilde yazılı formata çevirmek.

hepimiz spf'nin ne olduğunu ve spf30'dan sonra artan rakamların korumada etki olarak çok da fark yaratmadığını az çok biliyoruz ve de kremlerimizi spf'ye göre güzelce seçebiliyoruz... yalnız, çoğu zaman unuttuğumuz bir şey varsa o da spf değerinin sadece uvb ışınlarına karşı ne kadar koruma sağlandığını gösterdiği; yani uva'ya karşı korumada spf değerinin pek de bir önemi yok.

özünde uva uvb'ye göre çok daha tehlikeli bir ışın. düşük enerjili olduğundan ciltte daha derine gidiyor ve prematüre yaşlanma, cilt kanseri gibi şeylerin sorumlusu uva. yani aslında kremlerimizi uva'ya göre seçmemiz gerekiyor! bunun için de kremlerin ppd değerini ya da (japon sistemiyle) pa+++/+ değerini öğrenmemiz gerek. ne kadar yüksek pa, o kadar yüksek koruma sağlıyor ("broad sprectrum" yazılarına çok kanmamak lazım).

bazı güneş kremlerinde ppd değeri (ya da pa++) yazmıyor, haklısınız. bunu bulmak için iki link koyuyorum:

(link: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Ox8rBmuZwJ8inTiwuRfOPxyXBGStkWYUg3lDKHu3U8g/edit#gid=20 birincisi) bir excel tablosu. burada bir sürü ürünün uva koruma değerleri listelenmiş durumda, almak istediğiniz kremi bulup diğer opsiyonlarla karşılaştırmak adına çok faydalı.

(link: https://www.sunscreensimulator.basf.com/Sunscreen_Simulator/Login_show.action;jsessionid=5C535663C9841A4C0710115282DB0A26 ikincisi) ise bir simülator. siteye kayıt olduktan sonra kreminizin içeriğini yazınca uva korumasını ülkelerin standartlarına göre listelenmiş bir şekilde görebiliyorsunuz. ben bu uygulama sayesinde, dokusunu şeffaf ve çok hafif bulduğumdan almak üzere olduğum supergoop unseen sunscreen kreminin aslında bir çöp olduğunu anlamış bulundum.

genel olarak, iyi bir uva koruması için fiziksel (mineral) güneş kremlerinde 20% veya üzeri oranda zinc oxide olması öneriliyor. ancak zinc oxide arttıkça kremin ciltte beyaz iz bırakması arttığından günlük olarak kullanıma pek elverişli değil diyebiliriz. bu durumdaysanız kimyasal kremlere yönelebilirsiniz. kimyasal kremlerde içerik listesi karmaşıklaşsa da tinosorb etken maddesi uva için en iyi koruma sağlayanlardan (hassas ciltler fiziksel kremler kullanırsa daha iyi olur tabii).

...

özetle, ben artık güneş kremimi uva korumasına göre seçiyorum, size de tavsiyem bu yönde. uva'ya karşı koruyan krem her halukarda uvb'ye karşı da koruyor. kreminizin uva korumasını bulmak için üste koyduğum iki araçtan herhangi birini kullanabilirsiniz.

edit: ek olarak şu (link: http://www.colorescience.com/learn/what-is-pa websitesi) de çok güzel anlatmış.

13 haziran 23:04 15 haziran 20:24

207. nazar değmesin son 2 haftadır her sabah yüzüme üşenmeden uyguladığım krem. erken kırışmamak için kırışıklık kreminden vs daha faydalı. cilde en büyük hasarı güneş veriyor kızlar, SPF eksik etmeyin hele de bu mevsimde.

kullandığım krem avene tinted 50+ SPF bende sivilce vs yapmadı. sadece biraz parlıyor ama fondoten yerine kullanıyorum ben. üzerinden şeffaf pudrayla geçince parlaması da azalıyor.

13 haziran 01:18