girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (196)
  • medya (2)

196. bu girdide marka önermekten çok, belki de çoğunuzun bildiği ama bazı kullanıcıların gözünden kaçabilecek bir iki noktadan bahsetmek istiyorum. yazmamın bir nedeni de belli bir süredir redditte alakalı gruplarda okuduklarımı (ve bulduğum yararlı linkleri) unutmamak adına bir şekilde yazılı formata çevirmek.

hepimiz spf'nin ne olduğunu ve spf30'dan sonra artan rakamların korumada etki olarak çok da fark yaratmadığını az çok biliyoruz ve de kremlerimizi spf'ye göre güzelce seçebiliyoruz... yalnız, çoğu zaman unuttuğumuz bir şey varsa o da spf değerinin sadece uvb ışınlarına karşı ne kadar koruma sağlandığını gösterdiği; yani uva'ya karşı korumada spf değerinin pek de bir önemi yok.

özünde uva uvb'ye göre çok daha tehlikeli bir ışın. düşük enerjili olduğundan ciltte daha derine gidiyor ve prematüre yaşlanma, cilt kanseri gibi şeylerin sorumlusu uva. yani aslında kremlerimizi uva'ya göre seçmemiz gerekiyor! bunun için de kremlerin ppd değerini ya da (japon sistemiyle) pa+++/+ değerini öğrenmemiz gerek. ne kadar yüksek pa, o kadar yüksek koruma sağlıyor ("broad sprectrum" yazılarına çok kanmamak lazım).

bazı güneş kremlerinde ppd değeri (ya da pa++) yazmıyor, haklısınız. bunu bulmak için iki link koyuyorum:

(link: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Ox8rBmuZwJ8inTiwuRfOPxyXBGStkWYUg3lDKHu3U8g/edit#gid=20 birincisi) bir excel tablosu. burada bir sürü ürünün uva koruma değerleri listelenmiş durumda, almak istediğiniz kremi bulup diğer opsiyonlarla karşılaştırmak adına çok faydalı.

(link: https://www.sunscreensimulator.basf.com/Sunscreen_Simulator/Login_show.action;jsessionid=5C535663C9841A4C0710115282DB0A26 ikincisi) ise bir simülator. siteye kayıt olduktan sonra kreminizin içeriğini yazınca uva korumasını ülkelerin standartlarına göre listelenmiş bir şekilde görebiliyorsunuz. ben bu uygulama sayesinde, dokusunu şeffaf ve çok hafif bulduğumdan almak üzere olduğum supergoop unseen sunscreen kreminin aslında bir çöp olduğunu anlamış bulundum.

genel olarak, iyi bir uva koruması için fiziksel (mineral) güneş kremlerinde 20% veya üzeri oranda zinc oxide olması öneriliyor. ancak zinc oxide arttıkça kremin ciltte beyaz iz bırakması arttığından günlük olarak kullanıma pek elverişli değil diyebiliriz. bu durumdaysanız kimyasal kremlere yönelebilirsiniz. kimyasal kremlerde içerik listesi karmaşıklaşsa da tinosorb etken maddesi uva için en iyi koruma sağlayanlardan (hassas ciltler fiziksel kremler kullanırsa daha iyi olur tabii).

...

özetle, ben artık güneş kremimi uva korumasına göre seçiyorum, size de tavsiyem bu yönde. uva'ya karşı koruyan krem her halukarda uvb'ye karşı da koruyor. kreminizin uva korumasını bulmak için üste koyduğum iki araçtan herhangi birini kullanabilirsiniz.

edit: ek olarak şu (link: http://www.colorescience.com/learn/what-is-pa websitesi) de çok güzel anlatmış.

13 haziran 23:04 15 haziran 20:24

195. nazar değmesin son 2 haftadır her sabah yüzüme üşenmeden uyguladığım krem. erken kırışmamak için kırışıklık kreminden vs daha faydalı. cilde en büyük hasarı güneş veriyor kızlar, SPF eksik etmeyin hele de bu mevsimde.

kullandığım krem avene tinted 50+ SPF bende sivilce vs yapmadı. sadece biraz parlıyor ama fondoten yerine kullanıyorum ben. üzerinden şeffaf pudrayla geçince parlaması da azalıyor.

13 haziran 01:18

194. lekelenmeye çok müsait bir cildim var o yüzden güneş kremi sürmeden dışarı çıkmam. yağlıya dönük karma cildim var. her sene farklı bir güneş kremi denerim. bu sene heliocare advanced SPF 50 gel kullanıyorum. dermatolog bir tanıdığımız tavsiye etmişti. yapısı güzel severek kullanıyorum

12 haziran 22:05


193. kullanmayı sevmiyorum yıldırdı beni. bu sene güneş çıkmaya başladığından beri sayılı sürdüm.

lekelenmeye çok müsait bir cildim var kullansam iyi olacak ama şimdiye kadar kullandıklarım ve hali hazırda kullandığım da dahil olmak üzere hepsi yoğun ve yüzde beyazlık bırakan cinsten.

şu an arada cosmed spf 50 çok hassas ciltler için mineral güneş kremi kullanıyorum, yağlı olduğunu söyleyemem ama bu da beyazlık bırakıyor. onu yok etmek için uğraş, üzerine makyaj yap, üzerine yenileyeme...benim için hiç konforlu bir şey değil güneş kremi kullanımı.

geçen yaz deniz kenarında o kadar fazla sürdüm, yeniledim, şapka kullandım yine de alerji oldum kollarım kabardı, rengim birkaç ton koyulaştı, lekelendim ve güneşe hassasiyetim yok.

bu yaz vücuduma güneş kremi kullanmayacağım, yüzüme de çatır sıcaklar dışında sürmek istemiyorum.ten makyajı yapıyor olmasam, tamamen şeffaf veya sprey ama tam korumalı bir güneş kremi bulursam o zaman düzenli kullanabilirim.

12 haziran 12:05

192. Kavramlar ve Anlamları

UVA: Güneş ışınlarında bulunan, cildimizde erken yaşlanma, kırışıklık, cilt tonunda değişim gibi tahribatlara sebep olan, kanser ile arasında bir ilişki olduğu saptanmış, güneşten gelen ultraviyole ışınıdır.

UVB: Deri hücreleri tarafından yoğun miktarda alındığında ciltte kızarma ve iltihaba sebep olan, cilt hücrelerinin DNA’larında değişikliğe ve kronik hasarlara sebep olabilen, kanser ile arasında ilişki olduğu saptanmış, güneşten gelen ultraviyole ışınıdır.

SPF/GKF: Açılımı sun protection factor/güneş koruma faktörü olan, ürünleri UVB ışınlarına karşı etkinliğine göre numaralandırırken kullanılan bir kavramdır. SPF oranı yüksek olan güneş kremi, düşük olana oranla, cildimizi UVB ışınlarından daha fazla korur. Ancak SPF değerlerinin etkisi arasında sanılan kadar büyük farklar yoktur.

***

Doğru Güneş Kremi Seçimi İçin:

- Güneş kremlerinin üzerinde yazan SPF değerlerine dikkat edin. Hassas ve açık renkli bir cildiniz varsa, seçiminiz SPF 50+ ‘dan yana olsun. Güneşten nadiren yanan ve çabuk bronzlaşan bir cilde sahipseniz SPF 30+, koyu ve çabuk bronzlaşan bir cildiniz varsa SPF 20+ ürünleri tercih edebilirsiniz.

- Güneş kreminizin üzerinde hem UVA hem de UVB ışınlarından koruduğu yönünde bir ibare olmasına dikkat edin.

- Son kullanma tarihlerini göz ardı etmeyin. Açılmamış bir güneş koruyucunun 3 yıl kadar ömrü olur.

- Özellikle su ile meşgul olacaksanız, tercihinizi suya dayanıklı ürünlerden yana kullanın.

- Kremlerinizin içerikleri konusunda hassassanız, Paraben ve Dioxin bulunan ürünleri seçenekleriniz arasından çıkarabilirsiniz. Ekolojik veya organik sertifikası olan ürünleri de değerlendirebilirsiniz.

Doğru Güneş Kremi Kullanımı İçin:

- Güneş kreminizin SPF değeri ne kadar yüksek olursa olsun, az sürmeniz yeterli korumayı almamanıza sebep olur. Bu yüzden güneş kremi sürerken cimri davranmamalısınız.

- Bronzlaştığınızda, kışın, gölgede ya da evde güneş kremine ihtiyacınız olmadığını düşünmeyin. Cildiniz kışın, bronzken ya da pencereler ve perdelerin ardındayken de UVA ve UVB ışınlarına maruz kalır ve etkilenir.

- Akneye meyilli veya hassas bir cildiniz varsa yüzünüz için bu kriterlere uygun ayrı bir güneş koruyucu edinin. Cildiniz kuru ise yağ bazlı krem, yağlı ise su bazlı losyon ürünler tercih edebilirsiniz.

- Kol altları, enseler, kulaklar, ayaklar gibi bölgeleri atlamayın.

- Elleriniz ve dudaklarınız için güneşten koruyan nemlendiriciler tercih etmeye çalışın.

- İyi bir güneş kremini en yakın dostunuz ilan edin ve yanınızdan hiç ayırmayın. O sizi korurken, siz de güneşin ve güzel havaların keyfine varın.

Kaynak: (link: http://www.guzellertakipte.com/cilt-bakimi/gunes-kremi-secimi-ve-kullanim-rehberi/ GüzellerTakipte.com)

8 haziran 13:54

191. yüzümde lekeler olduğu için yapısından ziyade korumasıyla ilgilendiğim ürün. ve vaatlerini yerine getirip getirmediğini gerçekten cildimde gözlemleyebiliyorum. benim cildime en iyi gelenler fiziksel koruyuculu ve alkol içermeyen ürünler. gerisi benim için boş bir vaatten öteye gidemedi deneyimlerime göre.

3 haziran 16:04

190. geçtiğimiz günlerde bir eczacının kullandığım doğum kontrol hapı yüzünden (gizlinot: yasmin) güneş koruyucusuz çıkmamam gerektiğini söylemesi ile kafamı karıştıran bir ürün.

ilaç ile olan ilgisini anlamadım ama kesin araştıracağım ne sebeple ikisi bağlantılı.

ayrıca kime sorsam hamilton ürünlerini öneriyor. bu sene hala karar veremedim ne alsam diye, halihazırdaki kremim yeterli değilmiş meğer...

7 mayıs 15:27


189. 2 yıl önce cyrene tarafından gelen bilgilendirici maili burada paylaşmıştım. aynı yazıyı tekrar buldum (link: https://cyrene.com.tr/blog/spf-nedir.html şurada)

buradaki bilgilere göre yüze sürülecek miktar, madeni 1 tl büyüklüğünde; ortalama cüssede birinin vücuduna kullanacağı miktar ise tek seferde yaklaşık 30 ml imiş. 2 saatte bir yenilendiğine göre 4 kere yenilediğimizi düşünürsek; günde 120 - 150 ml (gizlinot: cüsseye göre 150 ml'ye de ulaşabilir) güneş kremi kullanmamız gerekiyormuş. yani güneşten tam anlamıyla korunabilmek için.

7 mayıs 11:52 7 mayıs 11:55

188. santimetrekare başına 2 mg uygulanması önerilen cildi uv ışınlarına karşı koruyan bakım kremi.

uygulama miktarı biraz kafamı karıştırdı yalnız. yüzümüz yaklaşık olarak bir a5 kağıt boyutu kadar ve ebatı mm cinsinden 148,5x210. alanı yaklaşık 310 santimetrekare eder ki yüzümüzü de o kadar kabul edecek olsak bir seferde uygulayacağımız krem miktarı 620 mg olur. kremlerin yoğunluğuna göre ondalık farkı yaratsa da 1 ml kremi ortalama 1g ağırlığında kabul etmekte sakınca görmüyorum zaten oldukça kaba bir hesap yapıyorum, 50ml bir krem tüpü 50 gram ürün yani 50bin mg ürün demek olacak. bu da yalnızca yüz için kulkanılacak 50 ml bir tüpü 50000/620=~ 80 kullanımlık yapar. 50 ml hacmindeki bir tüpü 80 eşit parçaya bölseniz her bir parçanın 2 çorba kaşığı miktarında gelmesi mümkün değildir. yine gramdan mililitre hesabına geçecek olursak madem ki 50 ml tüp 80 kullanımlık oluyor, bir kullanımlık uygulama 0,625 ml eder. oysa bir çorba kaşığı 10ml, tatlı kaşığı 5 ml, çat kaşığı da 2,5 ml eder ki bu da bir kullanımda 1/4 çay kaşığı kadar krem uygularsanız sanyimetrekareye 2mg kremin uygulanacağı anlamına gelir. hesapta kremin yoğunluğunu 2 katı varsayıp tüpün 40 kullanımlık olduğunu düşünsek bile bu olsa olsa bir uygulamada 1 çay kaşığı krem yapar. yani gram cinsinden verilen 2mg/cm2 miktar mantıklı gelse de çorba kaşığı hesabında bir hata var gibi görünüyor. 2 çorba kaşığı hacim olarak 50ml bir tüpün neredeyse yarısı demek ki bu da o tüpü 2-3 kullanımlık yapar. 

bu noktada emin olmadığım şey ise ürünlerin üzerinde yazan 50ml ambalaj hacmi mi yoksa içindeki sıvı miktarı mı? bildiğim kadarıyla ürün miktarı yazılmalı ambalaj hacmi değil. hatta bazı dertarjan şirketleri 1000ml hacimli şişelere 750ml sıvı doldurup üzerine 750 ml yazsa da tüketiciyi görsel olarak yanıltmaktan dava edilmişti. neyse konu bu değildi, krem miktarı konusunda dermatolog ya da kozmetik üzerine çalışan arkadaşlardan profesyonel açıklama ya da bilen varsa bir akademik link bekliyoruz.

düzeltme: çeşitli makalelerden kaynak gösterip 2 çorba kaşığının yalnızca yüz değil vücut dahil olduğunu yazan yazarlarımız olmuş. hala etkinliği bile çokça tartışma konusu olan güneş kremlerine çok da güvenmeyip güneş ışınlarına doğrudan 10dk’dan fazla maruz kalmamak en doğrusu olacaktır.

7 mayıs 09:29 7 mayıs 09:46

187. Kullanım miktarı konusunda çok tartışmalar olsa bile azıcık bir miktarı yüzünüze yetmez arkadaşlar. Krem kadar sürerseniz zaten bazı noktaların atlandığını siz de fark edersiniz. Benim bu konudaki kaynaklarım wayne goss spf videosu ve Dr. Sam bunting in spf kullanım miktarı ile ilgili videoları. İkisinde de yeterli miktar aşağı yukarı aynı. Buna göre yüze ve boyuna sürülecek spf miktarı 1 tatlı kaşığı ölçeğinde yaklaşık. Yani hayır iki yemek kaşığı değil ama yüze pıt pıt uygulanacak bir krem de değil. Bu kadar miktarı yazın kullanıyorum yüze yedirmek baya zor oluyor. Ama doğru kremle yapılmayacak iş değil. 

7 mayıs 08:50