sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (219)
 • medya (2)

219. içerdiği uv filtreleri güvenli olan birkaç güneş kremi:

(gbkz: avene emulsion spf 50+ güneş kremi)

(gbkz: oriflame sun zone spf 50 güneş kremi)

(gbkz: mustela protective face cream spf 50+)

11 şubat 05:24

218. süslüler zamanınızı çalmak istemiyorum, wayne goss gibi direkt konuya gireceğim. :) fiziksel güneş kremleri titanium dioxide ve / veya zinc oxide içerir. kimyasal korumalı güneş kremlerinde ise kimyasal filtreler bulunur(gizlinot: “hadi ya” dediğinizi duyar gibiyim :)) sorun ise burada başlıyor; birçok filtrenin ne kadar güvenli olduğunu bil(e)miyoruz. bu konu kafamı çok karıştırdığı için biraz araştırma yaptım ve türkçe kaynak bulamadım. ama yabancı kaynaklarda (az da olsa) bir şeyler bulabildim. aşağıda en çok bilinen ve kullanılan kimyasal güneş filtrelerini güvenli olup olmadıklarına göre sıraladım.

güvenli olmayan, cilt tarafından kolayca emilen ve hormon bozucu etkileri olabilen filtreler:

• oxybenzone (inci: benzophenone-3): abd ve ülkemizde kullanımına izin verilen bir filtre. ab’de ise kullanımına ciddi sınırlamalar getirilmiştir. cilt tarafından kolayca emilir, dolayısıyla anneden bebeğe hamilelik veya emzirme yoluyla geçebilen bir filtre. hassas ciltlerde iritasyona neden olabilir. hormon bozucu etkileri var ve çevreye de oldukça zararlı. hawaii’de mercan kayalıklarına verdiği zararlardan dolayı önümüzdeki senelerde (hawaii’de) tamamen yasaklanacak.

• sulisobenzone (inci: benzophenone-4): oxybenzone’ın kardeşi, yukarıdakiler bu filtre için de geçerlidir.

• homosalate (inci: homomenthyl salicylate): birçok güneş kreminde ve güneş koruma faktörlü nemlendiricilerde bulunan bir filtredir. cilt tarafından emilir ve hormon bozucu etkileri vardır.

• octinoxate (inci: ethylhexyl methoxycinnamate / octyl methoxycinnamate): dünyada belki de en çok kullanılan filtrelerden biri. cilt tarafından emilmesi kolay ve östrojen etkisi vardır. cilt iritasyonuna neden olmaz.

• octocrylene (inci: octocrylene): çocuklarda ve hassas ciltlerde iritasyona neden olabilir. yine vücut tarafından emilebilen bir filtre.

hakkında çok bilgi bulunmayan ve / veya cilt iritasyonuna neden olabilecek filtreler:

• avobenzone (inci: butyl methoxydibenzoylmethane): uva ışınlarından oldukça iyi koruyan bir filtre ama çok stabil değil, bu nedenle octocrylene ile birlikte kullanılır genelde. cilt iritasyonlarına neden olabilir.

• nano zinc ocide ve nano titanium dioxide: her nano filtre çok güvenli değildir. çok uzun olduğu için bunu başka bir girdide anlatmak daha mantıklı.

gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz filtreler:

• octisalate (inci: ethylhexyl salicylate): çok stabil olmayan bir filtre. uvb filtresi olduğu için genelde tek başına kullanılmaz. hormon bozucu etkisi yok ve iritasyon da yapmamakta.

• octyltriazone (inci: ethylhexyl triazone): yine temiz bir uvb filtresi. hormon bozucu etkisi bulunmamakta ve genelde iritasyona neden olmaz.

• tinosorb m (inci: methylene bis-benzotriazolyl tetramethylbutylphenol [nano]): nano olduğu için ciltte daha iyi “tutunabilen” ve rengi beyaz değil, transparan olan bir filtredir. ve nano olmasına rağmen cilt tarafından emilemeyen bir filtredir. hormon bozucu etkisi yok ve alerji ya da cilt iritasyonuna neden olma ihtimali düşüktür. yakın bir zamanda yapılan bir araştırma sonucunda bu filtrenin (nano titanium dioxide’nın aksine) dna ve hücre üzerine olumsuz etkisi bulunmadığı ve toksik olmadığı ortaya çıkmış. kısacası iyi bir filtredir.

• tinosorb s (inci: bis-ethylhexyloxyphenol methoxyphenyl triazine): uva ve uvb’ye karşı koruyan, cilt tarafından emilmeyen, hormon bozucu etkisi bulunmayan, irrite ya da alerjik reaksiyon yapma ihtimali düşük olan stabil ve anti enflamatuar bir filtredir. en güvenli filtrelerden biridir.

11 şubat 05:11

217. Bir çok markayı uzun yıllar kullandıktan sonra en iyisi diyebileceğim iki önerim var. Birincisi kimyasal filtre içeren, kendinden ten rengi olan, beyaz leke bırakmayan mesoestetic melan 130+. Sadece kliniklerde satılıyor eczane vs satışı yok ve pahalı bir ürün. İkincisi fiziksel koruyucu ve koruyuculuğu oldukça yüksek gelen ışığı ayna gibi yansıtan, yüzü beyaz yapan  Esthederm no sun. Ulaşması kolay, fiyatı daha uygun. Özellikle su sporları yaparken yüzümün beyazlaşmasına aldırmadan kullanıyorum. Bahsettiğim iki ürün de koruyuculuğu oldukça yüksek ürünlerdir, lekelenmeye başlamış ciltler için uygundur. 

25 ocak 15:42

216. yaz mevsimi daima, kış mevsimi ise sadece güneşli günlerde kullandığım koruyucu kremdir. evde isem hiçbir zaman kullanmam zaten. beyaz tenliyim ve yazları eğer cildimi korumazsam çillenip lekeleniyorum maalesef.

güneş kreminin yaz, kış, evde, dışarıda kısacası her zaman kullanılmasını öneriyor herkes. ancak linçlenmezsem ben buna katılmadığımı söylemek istiyorum. sürekli kullanılan güneş kreminin cildi hassaslaştırdığını, hastalandırdığını düşünüyorum. kontrollü şekilde cildi güneşlendirmenin, cildin kendi kalkanını oluşturmasına ara sıra izin vermenin cilt için faydası olduğunu düşünüyorum.

18 ocak 18:52 18 ocak 18:58

215. cilt problemlerimin kaynağı olduğuna kanaat getirdiğim krem türü. cildimle ilgili genel olarak hayatım boyunca çok şikayetim olmadı. ergenliği bile tek tük sivilceyle geçirdim. lakin son yıllarda cildimde oluşan pürüzler beni çok rahatsız ediyor. sivilceden ödüm kopuyor, çünkü kısa sürede geçse bile mutlaka leke kalıyor. şakaklarımda minik dahi olsa birkaç kapalı komedon var, düzeltme amaçlı ürünlere de başvuruyorum ancak tamamen gitmiyor.

uzunca süredir güneş kremi kullanıyorum. son 2 yıl içinde solante pigmenta, hamilton optimal, diadermine lift+ spf 30, avene cleanence (ki kendisi sözde sivilceli ciltler için üretilmiş bir ürün) ve avene anti aging sun care olmak üzere pek çok ürün kullandım, ve bahsettiğim sorunlar bu dönemde hafiflemedi bile.

2 gündür yüzüme hiç güneş kremi değdirmedim ve özellikle benim için kıstas olan şakaklardaki kapalı komedonların küçüldüğünü görüyorum. aslında bunu çok önce farketmiştim. la roche effaclar duo+ kullandığım dönemde pürüzler ciddi anlamda gerilese de, güneş kremi kullanımı ile geri geliyordu. şu anda da muadili ducray keracnyl serum kullandığım halde cildim kendini toparlayamıyor. sorun güneş kremi kaynaklı şüphem vardı ama artık kesin diyebiliyorum.

edit: bu arada solante pigmenta'yı yoğun ve katı bir krem olması, zor dağılması gibi farklı sebeplerle pek sevmedim ama komedonlar ve pürüzler konusunda cildimi diğerleri kadar etkilemedi diye düşünüyorum.

edit2: şunu da eklemek istedim. piyasada dermokozmetik ürünlerde çok az sayıda spf 30 güneş kremi var. bir yerde bizi spf 50 kremlere mecbur ediyorlar. yüksek koruma faktörünün aksine ben hep 20 spf içeren bir gündüz kremi ya da 30 spfli bir güneş kreminden daha fazla memnun kaldım. bu tip ya gündüz kremi, ya da maksimum 30 spfli bir güneş kremine yöneleceğim. yazın dahi günlük kullanımda 50 faktör almam, plajda kullanmam gerekirse ancak düşünebilirim.

19 kasım 2018 14:01 20 kasım 2018 16:26

214. Hayatı sorgulatan krem tipi.

Açık buğday tenliyim. Uzunca bir süredir güneş kremi kullanıyor, kendime en uygun kremi bulmak için hem para, hem de zaman harcıyorum. Lakin Son 1 yılda düzenli kullandığım Solante Pigmenta ve Hamilton Optimal ve Avene Cleanance'dan sonra, aynı saatlerde güneşe maruz kaldığım, aynı ten rengine sahip annemin güneş kremi kullanmamasına rağmen benden daha az yandığını görünce artık soğudum kendilerinden. 2 yıldır plaj tatili yapmadığımı ve şehir-günlük kullanımdan bahsettiğimi de belirtmem lazım. Daha basit anlatımla yüzüme 50+ SPF'li krem kullanmışken, krem kullanmadığım kollarımla aynı renkte olması, bu çileyi neden çekiyorum dedirtti. Bir de yüzümü parlatıyor, yok bu matlaştırıyor, bu dağılmıyor, şu ise sivilce yapıyor derdi ise cabası.

17 ekim 2018 14:43

213. Öncelikle makyaj yapmadığım zamanlar da kalın bir güneş kremi seçiyorum. 50 faktör önceliğim tabi. Makyaj yapacaksam fondötenlerimi muhakkak güneş korumalı seçiyorum. Altına da muhakkak ince yapılı bir güneş kremi sürüyorum. Yaz kış farketmiyor alışkanlık haline geldi evden çıkmadan muhakkak kullanırım.

21 eylül 2018 20:49

212. Aşırı beyaz tenliyim ve lekeli yanıyorum yazları. Bunu istemediğim ve benek benek görüntüden rahatsız olduğum için her yaz vichy'nin cocuklar için olan +50 faktörlü güneş kremini kullanıyorum. Çok beyaz tenli arkadaşlarıma da önerdim. Bayağı memnun kaldılar yazmak istedim.

21 eylül 2018 15:59

211. yaklaşık 10 yıldır ya ve kış her daim kullanıyorum. kullanmaya da devam edeceğim. herkese uygun bir güneş kremi illaki bulunuyor. sadece bir kaç deneme yapmanız gerekir.

ayrıca güneş kremi kullandığınız günlerde eve geldiğinizde mutlaka cildinizi temizlemeniz gerekir. güneş kremleri yapısı sebebi ile cildinizin hava almasını zorlaştırır bu da sivilcelere sebep olabilir.

21 eylül 2018 15:55 21 eylül 2018 16:39

210. dünyanın en sinir bozucu ürünüdür. cildinde güneş lekesi kalmasın diye 100-150 tl verip bunu alır sürersin ama sonra bu lanet olası şey 54654 adet sivilceye sebep olur yani sen güneş lekesini 150 tl karşılığında sivilce lekesiyle takas etmiş olursun. çok zekice gerçekten. dermatoloğuma teşekkür etmeye gidiyorum şuan.

21 eylül 2018 15:41