girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (111)
  • medya (1)

111. Burada yazılan birkaç girdiye katılıyorum. Parfüm çok severim ama her şeyin ama her şeyin kokulu olmasını, Amerikan temizlik takıntısı konusunu Vedat Ozan'dan okumuştum. "Limonlu" denilen ürünler limonlu değil limon kokulu gibi örnekler veriyor Ozan kitabında. Gerçekten de piyasadaki çoğu şey gereksiz şekilde parfümlü. Bana göre yumuşatıcı kokusu fazla yapay ve mide bulandırıcı. Giysilerimin yumuşatıcı kokmasından rahatsız olduğumu fark ettim yakın zamanda. Deodorantta da kokusuz seçiyorum. Bir gerçek var ki o da sentetik ürünlerin berbar koktuğu ki o ürünleri ütülerken çıkan koku başlı başına iğrenç. Pamuklu giysiler alarak kötü kokunun önüne geçilebilir bence.

26 mart 12:19

110. ben temiz olmak ve güzel kokmanın iki ayrı şey olduğunu düşünüyorum. her gün duş almak demek güzel kokmak demek değil benim gözümde. bazen dış görüntünün bile önüne geçebiliyor kokular ve normalde etkilenmeyeceğim biri sırf parfümü çok güzel diye dikkatimi çekebiliyor. koku fetişim mi var nedir anlamadım.

25 mart 16:21

109. Yazin gelmesi demek insanlarin ter kokularini bastirmak icin saat basi parfume/deodaranta abanmasi demek. Lutfen acik hava olmayan yerlerde (kadinlar tuvaletinde, metroda, otobuste, asansorde, amfide) parfum kullanmayin, hele havaya hic sikmayin. Astim hastalarina hayati zindan ettiginiz gibi (kim gunde 3-5 atak gecirmek ister ki moral kalmiyor, takat kalmiyor ve o fisfislar tanrilarin icecegi ambrosia degil) herkesi rahatsiz ediyorsunuz. Parfum ile etkileyicilik dogru orantili degil, ne kadar sikarsaniz o kadar cezbedici olmuyorsunuz ve ter kokusunu parfumle bastirilmaya calisilmis ter kokusuna tercih ederim. Yazin her gun/2 gunde 1 dus alirsaniz herkesin hayrina olur.

25 mart 12:19


108. Bol bol banyo yapılarak halledilebilir bir de mineral tuzlar satılıyor onu sürünce 24 saat ter kokmuyorsunuz ki zararsız diye biliyorum biz ailecek memnunuz

16 mart 20:28

107. üste koku boca etmemek, ferah kokmak demek benim görüşüme göre. yoksa ter üstüne, sigara üstüne bir şey sıkmak durumu daha da kötüleştiriyor. ben her banyoda kabak lifiyle keselenir beyaz sabunla kendimi "kırklarım" deyim yerindeyse. duş jeliyle yıkanmanın temizlediğini düşünmüyorum ve birçok ter kokusundan şikayetçi kişinin bence sorunu bu. bazen ben de sabunun üstüne kullanıyorum cildim çok kuruduğu için ama altını çizerek söylüyorum sabunun üstüne. çıkınca da losyonlanıp yumuşatıcı kokan kıyafet giyildiğinde çok da zor değil bu. bazen vücut spreyi sıktığım oluyor ama onu da çoğu zaman unuturum bile. ama yemek pişilen yerde durmanın, içilmese bile sigara içilen yerde durmanın önüne geçilemiyor ne yazık ki bazı durumlarda.

16 mart 19:00

106. güzel kokmanın yumuşatıcı ve deterjan kokusuna bağlandığını gerçekten ilk defa burda görüyorum. ben vücut losyonumu ve çamaşır deterjanımı özellikle parfümsüz alıyorum ki tenimde kendi ten kokum ve parfümümün karışımından başka bir koku olmasın. kaldı ki sağlık açısından da zararlı bir durum vücudunuza o denli kimyasal maddenin nüfus etmesi.

ben parfüm kullanıyorum ve parfümümün kokusunu çok seviyorum ama bana göre güzel kokmak temizlikten geliyor. ağız, beden ve saç temizliğini düzgün yapan biri parfüm kullanmasa dahi kendi ten kokusuyla farklı, güzel bir kokusu olabilir. o yüzden temiz olalım yeter. 

16 mart 11:10

105. yavaş yavaş yaz geliyor, kabus gibi günler kapıda. miski amber kokmaya gerek yok valla ter kokmayın yeter bendeki karşılığı bu güzel kokmanın. herkes terler, buna engel olmanın imkanı yok. yalnız bir tek dileğim var o da buram buram bir koku oluşmasın. bir de toplu taşıma araçlarında yıkanır gibi deodorant sıkanlar var gözünüzü seveyim onu da yapmayın. bir de havaya sıkıyor bazıları. onca kişinin bulunduğu havasız ve kapalı ortamlarda o keskin gaz kokusu çok daha rahatsız edici oluyor. kötü kokuyu bastırmıyor, daha da ağırlaştırılmış bir hale sokuyor çünkü. mart nisan ayları, yaklaşıyor tehlike çanları diyorum yani.

16 mart 01:53


104. herkesin parfüm zevki farklı da, güzel kokmak ayrı bir şey. güzel koku bence kıyafet ve saçla alakalı. yumuşatıcınızın kokusu baskınsa, saçınız güzel kokuyorsa siz de güzel kokuyorsunuz demektir. yaz geliyor ağır parfümlere gerek yok. hair fragnance mist dediğimiz ürünlerden edinelim kullanalım. kıyafetlerimin arasına ben dove salatalıklı sabun koyuyorum, dove sabunlar arasında en çok koku veren bu sabun. çekmecelerime de koydum, kim gelse güzel bir şey koktu ama anlayamadım diyor. roll-on ürünleri de es geçmeyelim tabii ki.

16 mart 01:12

103.  bir kadının da bir erkeğin de güne bir adım önde başlamasına vesile olabilecek durumdur. Güzel koku en az bir temiz diş, temiz saç kadar önemlidir kanımca. Hiç kokmamak da bir alternatif olabilir ancak özellikle o duş sonrası (gizlinot: genelde kendimizinkini alamıyoruz ama) saçtaki şampuan kokusu yanınızdaki kişi her saçını savurdukça burnunuza gelir ya gerçekten o kişiye bakışım bi kat daha güzel oluyor, erkeklerin de bundan etkilendiğini düşünüyorum birkaç arkadaşımdan aldığım yorumlara göre. 

 ha bu arada ben ysl rive gauche gibi yoğun ve eski zaman kokuları sevmeme, bunları asil bulmama rağmen çiçekli kokular da günlük kullanımda gerçekten çok temiz oluyor bence.

 erkek parfümleri hakkında yorum yapabilecek seviyede değilim ama hani insanın burnunun direğini kıran kokular vardır ya onlardan olmaması yeterli 

 not: uzun bir süre duş almayınca maalesef o koku deodorantla kapanmıyor sevgili otobüs ve metro sakinleri, bütün kokular birbirine giriyor daha huzurlu bir toplu taşıma için duş alınız sevgiler

16 mart 01:03

102. Başlıkta hem body shaming hem de ırkçılık yapılmaya başlandı.

Ne demek kilolular ve siyahiler kokar. 

Lütfen dikkat edelim yazdıklarımıza, insanları neden ayrıştırıp üstüne onlara yaftalar yapıştırıyorsunuz.

Varacağı son nokta buydu diyorum zaten bu koku takıntılarının.

Edit: düşüncelerimizi paylaşırken bir dönüp bakmalıyız yazdıklarımıza diye düşünüyorum, bu böyle ifade edilir mi, yazdıklarım birini üzer mi, durup dururken birilerini incitir miyim diye. Üstelik belli bir analiz çerçevesinde belli bir gruba deney yapılmış gibi genellemeler çok kırıcı olduğu gibi de yanlış.

Nedenler varsa açık açık tek tek kimseyi incitmeden yazılır. Öbür türlüsü yanlış anlaşılmaya yol açar, kırıcı olur.

15 mart 23:38 16 mart 00:24