sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (159)
 • medya (1)

159. Hergün duş alan biriyim ama yetmiyor. Toksinler vücutta biriktikçe koku yapıyor diye düşünüyorum. Sabah 15 dakikada alınan duş onların atılması için çok kısa bir süre.

Soğan, sarımsak, pastırma, çemen vb. Yiyecekleri çok severim. Bol bol da tüketirim (özellikle kışın sarımsak ve soğan hastalıkla mücadelede birebir)

İşim gereği 3 öğün dışarda yiyorum. Ucuz, sanayi yağı kullanan yerlerde yemek yediğim zaman vücudumda koku oluyor.

Hepsine bulduğum çözüm de hamama gitmek. Vücut terleyip toksinler atılınca, o kirler kese ile gidince ne ter ile çıkan sarımsak soğan kokusu ne de sanayi kokusu kalıyor. Benim hamam sefam 2 saate yakın sürüyor.

Kese yerine body scrub gibi alternatif vücut peelinglerinin aynı etkiyi sağladığını düşünmüyorum. 2 haftada bir hamama gitmeye çalışıyorum.

28 nisan 13:19

158. İlla parfüm gerektirmez. hatta özbakımla gelen temizlik birçok parfümden daha güzel kokar.

27 nisan 18:15

157. evet yediğimiz içtiğimiz, giydiğimiz, sürdüğümüz her şeye dikkat etmek gerekli ve her şeyin başı kişisel temizlik bu konuda biz burada hem fikiriz. Ama şu şehirde (İstanbul) sokağa adım atıp en basitinden bir toplu taşımaya binmek, ne kadar özenle tertemiz hazırlanıp mis gibi kokuyor hissetsem dahi afedersiniz ahıra girip çıkmışım gibi bir hale sokuyor beni. Çünkü havalandırmadan milletçe ödümüz kopuyor, çünkü en ufak bir camdan gelecek bir esinti hasta edecek diye hemen kapattırıyoruz. Ya ablacım/abicim oradan gelecek hava dalgası değil insanlarla nefes nefese gittiğin şu havasız ortam hasta edecek diye çığlık atasım geliyor. 

Yani demem o ki ne kadar bireysel olarak dikkat etsem de bu şehirde temiz ve güzel kokuyu gün boyu sürdürmek bana imkansız geliyor. 

27 nisan 13:04

156. Şöyle bir girdilere baktım ve bir şey dikkatimi çekti. Arkadaşlar deodorant dediğiniz şeyler hiç sağlıklı değil. İçindeki maddeler ve özellikle alüminyum koltuk altında birikip meme kanserine yol açabiliyor. O yüzden güzel kokmak adına o zararlı şeyleri vücudunuza boca etmeyiniz.

Normal deodorant yerine alüminyumsuz olanları ya da kristal tuz tarzında olanları kullanabilirsiniz. Ha belki klasik deodorant kadar koku vermiyorlar ama amaç zaten ter kokusunun önlenmesi. bu dediğim sağlıklı ve alüminyumsuz olanlar da aynı işi görüyorlar.

Edit:imla

27 nisan 10:06 27 nisan 12:32

155. “Ne yerseniz o kokarsınız” bu söze kulak verin çünkü iki burun deliklerimle buna şahit oldum. Ev arkadaşım sağlıklı diye çiğ soğana dadanmıştı bir ay süre gibi zaman sonra kokmayan kız kokmaya başladı. Teni teri kokuyordu nefesi değil.(gizlinot: Kusacak gibi oldum bak yine) yemese de kokuyordu. Size tavsiyem sebze ve yeşillik ağırlıklı beslenin sürekli et, baharat, kokulu yiyecekler gerçekten vücudunuza işliyor yedikçe. Bunun dışında kıl tüy parfüm olaylarını artık herkes biliyor. Kendi bakımınızın ve kokularınızın düzenini oturtun, güzel kokacaksınız. Sürekli deodrant değiştirmeyin doğru ürünü bulun ve uzun süreli kullanın.

27 nisan 08:44

154. parfüm deodorant kullanımı, temiz olmak vs. bunlar zaten herkesin yapması gereken şeyler de, bir de kişinin kendi kokusu oluyor. Kimisi gerçekten duştan sonra bile ne yaparsa yapsın çok kötü kokuyor. En yakın arkadaşlarımdan biri böyleydi. Çokta temiz kızdı. Sık sık evine giderdim. Ama havalar biraz ısınsın, vücudundan yayılıyor bence bu koku. Duştan çıktığı zamanlarda bile aynı ortamda bulunamayıp kaçıyorum bazen (gizlinot: incitmeden tabiiki çünkü onun elinde olan bir şey değil)

ama kimisinin de kendi kokusu inanılmaz güzel. Bakın ter vs demiyorum. Senelerdir aynı kokuyu aldığım ve asla deterjanla parfümle vs alakası olmayan arkadaşlarım var yine. Bazı durumlarda insanın elinde olmuyor yani.

27 nisan 04:55

153. herkes kişisel temizliğini ailelerinden öğrendiği için ve her ailenin temizlik anlayışı farklı olduğu için güzel kokmak herkesin sahip olduğu bir özellik değil malesef.

arkadaşımın biri tanıştığımız ilk zamanlarda kötü kokmuyordu fakat 4-5 ay sonra çok kötü kokmaya başladı, neden bilmiyorum. bu bir sene devam etti. eve girdiğinde ev kokuyordu, paltosunu asınca dolap kokuyordu. bu işin peşine düştüm, çünkü çok sık görüştüğüm biriydi. sonradan öğrendim ki annesi çamaşır suyu, deterjan, deodorant gibi ürünlere karşıymış, kullanmıyormuş. her gün duş al yeter diyormuş. kesinlikle yetmiyordu tabii. fakat o korkunç kokunun nasıl farkına varmadı merak ediyorum, ben azıcık bile ter koksam hemen rahatsız olup deodorant sürüyorum.

benim güzel kokmak veya en azından kötü kokmamak için yaptıklarım şunlar:

kafa bölgesi:

-sarımsak benzeri şeyleri fazla yememek, yediysem üstüne süt içmek ve dişimi fırçalamak, naneli sakız çiğnemek, insanlara fazla yaklaşmamak.

-günde üç kere dişimi fırçalamak.

-saçım azıcık bile yağlansa yıkamak.

koltukaltı ve vücut:

-her duştan sonra ve her gün deodorant sürmek. iyi bastırmak, her tarafına sürmek, üstünden 3-4 kez geçmek.

-vücut losyonu, kremi gibi şeyler sürmek.

-kıyafetlere parfüm sıkmak.

-dışarıda 4-5 kez giyilen kıyafeti yıkamak.

-ter kokan kıyafeti hemen yıkamak. çünkü teri kuruyor, o kıyafet kötü kokuyor.

-terli koltukaltını ıslak mendille silip ondan "sonra" deodorant sürmek.

-evde 3 gün giyilen kıyafeti yıkamak.

genital bölge:

-her türlü boşaltımın ardından mutlaka taharet almak ve tuvalet kağıdıyla kurulamak. nemli kalmamalı.

-duşta genital bölge için üretilen jellerle temizlemek. her tarafına güzelce yedirmek.

-iç çamaşırını her gün değiştirmek.

ayaklar:

-duşta ayakları da yıkamak, sabunlamak.

-tırnakların arasındaki pislikleri çıkarmak.

-çorapları her gün değiştirmek.

-dışarıda giyilen çorabı eve gelir gelmez kirliye atmak.

-dışarıdan eve gelince ayakları suyla yıkamak.

-ayakkabıları sık sık temizlemek.

-ayakları kremlemek.

27 nisan 02:56 27 nisan 02:56

152. Düzenli duş almak, ağır ve terlediğinizde  kokusu daha çok yayılan, insanı zehirleyen deodorant yerine kokusuzları tercih etmek(deotak gibi) iç çamaşırını hergün değiştirmek ve bel altı duşu uygulamak. Fazla baharatlı, sarımsak ve soğanlı yiyeceklerden uzak durmak.

27 nisan 02:41

151. Kişisel temizliğe dikkat etmek gerekiyor güzel kokmak için. Bir de özelikle yaz aylarında igiyilen kıyafetlerin kumaşına dikkat etmek gerekiyor. Pamuklu, keten benzeri kumaşlar tercih edilmeli. Polyester kumaşı bir saat giyin sanki bı hafta giyilmiş gibi kokuyor.

26 nisan 13:53

150. en önemli kuralı temiz olmaktır, hijyen aşırı önemli. onun dışında ben pek fazla parfüm kokusu sevmem, onun yerine mis gibi şampuan kokan saçlar favorimdir lakin asla ve kattiyen saçlarım şampuan kokmaz. annemle aynı marka kullanırız, onda olur bende yine olmaz yine olmaz.

26 nisan 11:06