sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (315)
  • medya (4)

  315. Başlıktaki girdilerin durmadan bakımlı, mutlu ve karakteri düzgün bir insan olmaya indirgediği özelliktir güzel olmak. Doğduğu andan itibaren bebekler bile güzel-çirkin diye ayırt ediliyorken, sözlükte bile herhangi bir farkı olmayan iki kedi fotoğrafı arasından rengi ve gözleri daha açık renk, tüyleri daha kabarık olan kedinin fotoğrafı daha fazla beğenilirken bütün bunlar görmezden geliniyor. Aynı şekilde medyada kendi fotoğrafını paylaşan kadınlarda da belirli fiziksel özelliklere sahip kadınların fotoğrafları her zaman daha çok beğeniliyor.

  Evet insanın içi dışına yansır, iyi kalpli bir insan daha güzel, kötü kalpli bir insan daha çirkin gelebilir. Ancak doğduğumuz andan beri aklımıza kazınan toplumsal güzellik algısına uyan insanları toplumun çok büyük bir kısmı gayet de karakterinden bağımsız olarak güzel bulur. Hatta kötü yönleri sırf güzel/yakışıklı olduğu için görmezden gelinir veya üzeri kapatılır. En basit örnek, victoria's secret mankenlerinin hepsi kalbi iyilikle dolu olduğu için mi çok beğeniliyorlar? En beğenilen modellerin, oyuncuların, şarkıcıların arasında hiç mi yalancı, ikiyüzlü, duyarsız insanlar yok? "Güzel" kavramı (yakışıklılığı da içine katarak söylüyorum) yalnızca ruha indirgenemez. Çok kötü kalpli çok güzel insanlar da vardır.

  Şunu da ekleyeyim, zamanında medyaya fotoğraflarını ekleyen gayet sıradan makyajlı ancak kalkık burunlu, dolgun dudaklı bir yazarın nickaltı sayfalarca övgü ve iyi dilekler ile donatılmıştı, güzelliği ruhta bulan süslüler tarafından.

  23 şubat 17:52 23 şubat 21:21

  314. bazen psikolojik olarak yorar, olmadığınız biri gibi davranmaya başlarsınız şöyleki; ortamda bulunan kadınların nefretini kazanmamak sizi potansiyel tehlike görmelerini istememek, ayrıca ortamda bulunan diğer kişilerin ilgisini üzerinize çekmemek veya rahatsız edilmemek adına sürekli saçmalamaya başladığınız anlar olur, feminensinizdir ama o an istemediğiniz bu nedenlerden dolayı ultra maskülen bi tip haline dönüşürsünüz, bir davete gittiğinizde çok göze batmamak adına 'üstürüplü' giymeye özen gösterirsiniz ki savunduğunuz şey kadının istediği yerde istediği şekilde davranıp istediği gibi giyinmesiyken tam tersi olduğunuzu görmek... Ayrıca iltifat aldığınız an mesela fiziğin güzel dendiği zaman gereksiz bir şekilde "ya sen benim selülitlerimi bir görsen" der, sonra neden dersiniz sakin sakin iltifatı kabul etmek varken. Bu duygu savaşmakta olduğum bir şey, çünkü biliyorum 60 yasındaki ben beni görse lütfen gönlünce yasa, kendin olmaktan vazgeçme derdi bana., bize tüm kadınlara.

  23 şubat 17:31 23 şubat 17:32

  313. Kesinlikle bir bütündür güzel olmak, ayrı ayrı incelendiğinde çok da ahim şahim olmayan çok kadın vardır ki, o parçalar bir araya geldiğinde gayet güzel olurlar. ama alımlı ve çekici olmak farklı bir şeydir. bazıları kalabalıkların içinde parlar, bakışları mıknatıs gibi çekerler. auralarından kaynaklanan, güzel gülümseyen, karizmatik tiplerdir ki bunlar rol çalarlar. pozitif kadınların da daha çekici olduğunu gözlemlemiştim. genel havası güzel olanlar ki buna kültür de dahil bana güzel görünürler genelde. bir de kendine yakışan belli bir tarzı vardır bu tip kadınların, özenti değillerdir ve kendilerine yakışanı bulmuşlardır. bunun verdiği özgüven de insani çok güzel yapar

  22 şubat 23:07

  312. Bana göre bir bütündür güzellik. Çirkin burun/güzel burun, çirkin göz/güzel göz yoktur, binbir türü olan göz burun dudak vs. öyle bir bütün oluşturur ki güzel görünür. Bu yüzden ki düşük gözün, kemerli burnun, ince dudağın çirkin kabul edilmesini katiyen kabul etmiyorum.

  22 şubat 22:55

  311. güzel olmak; güzel olmaya çaba harcarsanız elde edeceğiniz bir durum. ama insanların sizi gerçekten güzel bulması ise; karakteriniz, hayat görüşleriniz, doğa ve insanlara duyduğunuz saygı ile sizi güzellik standartlarından çıkartmasıyla, en çirkin anınızda bile size özgü bir beğeni beslemeleriyle olan durumdur. bu yüzden tüm halleriyle güzel bulduğumuz insanlar vardır. aslında o insanların her yönünü sevdiğimiz için; bize güldükleri anda ağzı, burnu, göbeği, saçları falan umrumuzda olmaz. ama yine de herkesin kararınca kendini temiz tutması ve rutin bakımını yapması gerekir bence. ben ise fiziksel güzellik konusunda kendi gözümü, kendi bakışımı umursuyorum genelde. en güzel hissettiğim halim neyse onu aynada görmek istiyorum.

  22 şubat 20:52

  310. güzel olmanın ve güzel görünmenin başka şeyler olduğunu düşünüyorum. güzel görünmek biraz gören kişiyle ilgili sanki. ki o kişinin görüşü de, toplumun güzellik algısıyla şekilleniyor. o yüzden kıllı, şişman, karga burunlu, kısa boylu, her yeri çatlak içinde, sarkık memeli, kalın bacaklı bir kadın olarak güzelim. görseniz öyle demezsiniz ama öyleyim.(gizlinot: valla.)

  22 şubat 15:44

  309. Çoğu kişi gibi göreceli bi kavram olduğunu düşünüyorum. Sadece fiziksel görünümle sınırlı değil bence. Bazı insanlar doğuştan güzel olur(yüz,saç,göz güzelliği,fizik vs.),bazı insanların konuşması,sıcakkanlı oluşu o insanı güzel kılar. Kiminin değişik bi aurası vardır( şeytan tüyü dediğimiz olay).

  Benim için de güzellik değişir. Çoğu insanın güzel bulmayacağı ufak detaylar bile bazen gözüme çok hoş gelebiliyor. Ayrıca her insanın mutlaka güzel bir yönü olduğuna inananlardanım. Güzelliğin sınırlandırılabilinen,sınıflandırılabilinen bir kavram olduğunu düşünmüyorum.

  22 şubat 15:33

  308. aslında herkeste dikkatlı bakıldığında mutlaka güzel bulunacak bir şey çıkıyor ama bazı insanlarda bu hoşluklar daha göz önünde olur ve biz onlara güzel deriz. tabiki gereken miktarda özeni göstererek güzellik potansiyelimizi arttırabiliriz.

  22 şubat 15:24

  307. günümüzde doğal güzel o kadar az ki. ha doğal güzel olanlar da bununla övünmesi saçmalık insan kendi seçimiyle güzel ya da çirkin olmuyor. ama kendi seçimiyle bakımlı ya da bakımsız olabilir ve bence bakımlı olan herkes güzeldir. bakım deyince de kalıp gibi makyaj anlaşılmaması gerekir; bahsim cilt bakımı, saç bakımı, kişisel bakım ve temiz, duruma uygun kıyafetler. gözü lens, saçı takma, yüzünde kalıp gibi makyaj artı estetik, dolgu, botoks gibi uygulamalarla amcam halam olabilir. o yüzden günümüzde güzelliğin ilüzyon olduğunu düşünüyorum. gerçek güzeller bu tür şeylere gerek duymayan insanlardır. bunu da geçtim gerçek güzellik ruhun güzelliğinden geçer ve kişi afet-i devran olsa da bakışı enerjisi kötüyse ben hissedebiliyorum çirkin olduğunu. hani eskilerin bir lafı vardır içinin güzelliği yüzüne vurmuş diye, evet bu doğru ama bunun tam tersi de doğru; içinin çirkinliği kişinin yüzüne de vurabiliyor.

  son olarak demem o ki ruhunuzu arındırın ve bakımlı olun. o zaman gerçekten güzel olacaksınız.

  22 şubat 13:14

  306. Kesinlikle bir bütündür güzel olmak, ayrı ayrı incelendiğinde çok da ahim şahim olmayan çok kadın vardır ki, o parçalar bir araya geldiğinde gayet güzel olurlar. Ama alımlı ve çekici olmak farklı bir şeydir. Bazıları kalabalıkların içinde parlar, bakışları mıknatıs gibi çekerler. Auralarından kaynaklanan, güzel gülümseyen, karizmatik tiplerdir ki bunlar rol çalarlar. Pozitif kadınların da daha çekici olduğunu gözlemlemiştim. Genel havası güzel olanlar ki buna kültür de dahil bana güzel görünürler genelde. Bir de kendine yakışan belli bir tarzı vardır bu tip kadınların, özenti değillerdir ve kendilerine yakışanı bulmuşlardır. Bunun verdiği özgüven de insani çok güzel yapar.

  22 şubat 00:44 22 şubat 22:38