sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (31)
 • medya (0)

1. bozuk olan algı.

kadınların sadece %2'si güzel olduğuna inanırken, %98'i kendi vücutlarına dair yanlış algıya sahip.

aşağıdaki birer dakikalık dönüşümler sonucu, güzel diye tanımladığımız ve onlar gibi olmak istediğimiz mankenlerin bile sahip olamadığı bedenler göreceksiniz.

(link: http://www.youtube.com/watch?v=17j5QzF3kqE bedensel evrim)

(link: http://www.youtube.com/watch?v=iYhCn0jf46U yüz evrimi)

"güzellik algımızın bozuk olmasına şaşmamak gerek."

12 ocak 2014 15:20

2. (link: http://9gag.com/gag/aG9bYP6?ref=fb.s Şu 9gag postuyla) özetlenendir.

metni çevirdim:

Dr. Kelly Flanagan, lisanslı bir klinik psikologu ve üç çocuk babası, harika görüşlerle ve kişisel tavsiyelerle dolu müthiş bir blog tutuyor. O, genç kızına dünya hakkında bir şeyler öğretebileceği mektuplar yazmayı bir alışkanlık haline getirmiş. Ancak onun bilge sözlerinden sadece kızı değil, yazılarını okuyan herkes yararlanabilir.

Onun makyaj ve moda endüstrisi hakkında söylediklerine göz atın. Onlar hayata geçirmek için büyük kelimelerdir.

--

Sevgili Küçüğüm,

Ben bu satırları yazarken, bir mağazadaki makyaj reyonunda oturuyorum. Bir arkadaşım geçenlerde bana farklı bir makyaj reyonundan mesaj attı ve bana dünyanın en baskıcı yerlerinden birindeymiş gibi hissettiğini söyledi. Ben de ne demeye çalıştığını öğrenmek istedim.

Ve şimdi burada otururken, ben de ona katılıyorum. Kelimeler güçlüdür, ve bu koridorda sergilenen sözler derin bir güce sahip. Şu tür kelimeler ve deyimler var:

Makul fiyata çekicilik, (Affordably gorgeous,)

Yanılmaz, (Infallible,)

Kusursuz bitiş, (Flawless finish,)

Göz kamaştırıcı sağlamlık, (Brilliant strength,)

Sıvı güç, (Liquid power,)

Çıplaklaşın, (Go nude,)

Yıllara meydan okuyun, (Age defying,)

Anında gençleştirme, (Instant age rewind,)

Hayalinizi seçin, (Choose your dream,)

Neredeyse çıplak, ve (Nearly naked,)

Doğal güzellik. (Natural beauty.)

Bir kızınız varsa, onun evdeki herhangi biri kadar güçlü olduğunu fark edersiniz. Herhangi bir insanla benzer hayat, benzer yetenekler bahşedilmiş; ruhu tutkuyla yanan ve içindeki potansiyele dikkat edilmesi gereken bir güç olduğunu görebilirsiniz. Ama bu mağaza reyonunda oturuyorken anlıyorum ki, birçok insan onu bu şekilde görmeyecek. Onu güzel bir yüzden ve zevk alınacak bir bedenden ibaret görecekler. Ve eğer belli bir etki yaratmak ya da belli bir değere sahip olmak istiyorsa, O'ndan belirli bir şekilde görünmesini talep edecekler.

Ama sözcüklerin gücü vardır ve belki, bir ihtimal, bir babanın sözleri dünyanın kelimeleri ile mücadele edebilir. Belki de bir babanın sözleri, kızına kurumsallaşmış utancın zırhlı ellerinden kurtarıp ona derin, sarsılmaz bir özsaygı ve özgüven kazandırabilir.

Bir babanın sözleri de benzer kelime ve deyimleri kullanabilir ancak farklı anlamda:

Mükemmel sağlamlık. Sağlamlığın/Gücün tırnaklarında değil ancak kalbinde olsun. Umarım kendi açından kim olduğunu görebilirsin, böylece korkuya rağmen inatla bu dünyada yaşayabilirsin.

Hayallerini seç. Ama bir mağazanın rafından değil. İçinde sessiz ve huzurlu bir yer bul. Gerçek bir düş oraya ekilidir. Dünyada ne yapmak istediğini keşfet. Keşfettikten sonra da sadakatle ve inançla takip et hayalini.

Çıplaklık. Dünya senin soyunmanı istiyor. Lütfen kıyafetlerini üzerinde tut. Ama eldivenlerini çıkar. Hiçbir şeyden sakınmadan mücadele et. Kalbindeki neyse dile getir. Savunmasız ol. Risk al. Sevgi bilmeyen bir dünyada sevmekten korkma. Çıplak bir şekilde yap bunu. Açıkça. Kendinden geçerek.

Sarsılmazlık. Sarsılmazlığın/yanılmazlığın imkansız olduğu gerçeğinden yanılma. Bu senin cüzdanın ile ilgilenen insanlar tarafından oluşturulmuş bir illüzyondur. Eğer mükemmelliğin peşine düşersen, bu kendine ve çevrendeki herkese sunduğun sarsılmaz erdeminden kaynaklansın.

Yaşlanma Karşıtı. Cildin kırışacak ve gençliğin kaybolacak ama ruh yaşlanmaz. Ruhun nasıl oynanacağını ve nasıl zevk alınacağını ve bir atışlık hayatta nasıl eğleneceğini daima bilsin. Ruhunun yaşlanmasına daima meydan okuyasın.

Kusursuz bitiş. Bitirişinin yüzünün şu anki görüntüsüyle alakası yok, ömrünün son gününde hayatının nasıl göründüğüyle alakası vardır. Yıllarını o gün için hazırlanmakla harcayasın. Erdemli ve ahlaklı bir şekilde yaşlanmış, bilgelikle büyümüş olasın. Sevgin tüm insanlığa yetecek kadar büyümüş olsun. Kusursuz bitişinde huzurlu bir kavuşma beklesin seni, yaklaşan bilinmeyenin sonunda bu sana değer verip seni seven herkese bir lütuf olsun.

Küçüğüm, pembe ve fırfırlı olan her şeyi seviyorsun ve kesinlikle anlıyorum ki bir gün makyaj da senin için önemli olacak. Ama dua ediyorum ki senin için şu üç kelime daima daha mühim olsun, sana "En güzel yerin neresi?" diye her gece sorduğumda bana yanıt verdiğin o üç kelime. O üç kelime öyle parlaktır ki hiçbir kapatıcı örtemez onları.

En güzel yerin neresi? (Where are you the most beautiful?)

İç güzelliğim. (On the inside)

Kalbimden senin için,

Baban.

31 mart 2014 21:45

3. kişiden kişiye değişmesini bırakın çağdan çağa değişiyor. önceleri selülitli kadın pek bir makbulken şimdi ıyyk gözüyle bakılıyr bir ara sıfır beden olayı çıktı. sonra jenipır lopez ve türevleri ortaya çıktı. millet ona göre şekillendi. bir ara anjelina jolie olduk. hadisenin saç rengi olduk. hürrem tarzı kına kıyafetleri hazırlandı. daha neler olacaz bilmiyorum ama kendimiz olamadan gitmesek bari. belirli bir güzellik algısı yok bence. başkası olma hevesi var. başkalarının ekmeğine yağ sürmekten başka bir işe yaramıyor özetle.

26 mayıs 2014 21:24

4. lanet olsun ki bu konuda her zaman etrafa, mağaza vitrinlerine, erkeklerin yorumlarına göre kendimizi değiştirmeye çalıştığımızı düşünüyorum. ne yazık ki ''hayal ettiğimiz'' ve ''gerçekte olan'' birbirinden çok farklı. ayna karşısında çoğu zaman gülümsemek yerine offfluyoruz. neden? çünkü o imrenilen kadınlar kadar pürüzsüz, alımlı ve tornadan çıkmış gibi değiliz. bu yanlış fikirlerin oluşmasında kesinlikle moda yaratıcılarının, estetik canavarlarının etkisi var. oysa ki hepimiz ne kadar da güzel ne kadar da birbirimizden farklı yaratılmışız. birileri öyle istiyor diye kendimi değiştiremem :)

27 haziran 2014 12:47

5. (link: https://www.youtube.com/watch?v=J_r4HmRdoec günlük feminizm dozunuz geliyor.)

2 dakikada çok şey anlatan bu videoyu daha çok kişi izlemeli.

10 eylül 2014 14:43

6. insanlara bir kalıptan bakmamızı sağlayan ve o kalıba uymadıklarında onları beğenmememize sebep olan bozulmuş algıdır.

insan güzelliğini somutlaştıran, fiziki güzelliği yücelten kişileri hoş göremiyorum, ayrıca insanların fiziksel güzelliği açısından eleştirilmesini hoş karşılamıyorum. bir insana sırf o kişinin güzellik algısına uymadığı için görüntüsü üzerinden saldırılması, beni çok rahatsız ediyor.

empati yapın. birisi size gelip fiziksel güzelliğinizle alakalı acımasız bir eleştiri yapsa ve bir şekilde gardınızı kırıp size bu eleştirilerle ulaşabilse, aklınıza bir fikir tohumu ekebilse ve bu düşünce yüzünden aynaya her baktığınızda içiniz acısa, ne hissederdiniz? zayıf olduğu için şişmanı eleştirmekten, beyaz tenli olduğu için kendisini diğer cilt tiplerinden üstün görmekten, renkli gözlü olduğu için renksiz gözlüleri küçümsemekten ne farkı var? liposuctionlar, cilt tonu açıcı kremler, lensler, saç boyaları hep o aşağılanan insanların ideal olarak gösterilen güzelliğe ulaşması için çıkarılmış icatlar değil mi?

bazı durumlarda bu güzellik algısını birini incitmek için kullanabiliriz. ancak "hak etti ama" diye düşündüğünüz insan, bunu hangi sebeplerden ötürü hak ediyorsa, o yönden eleştirmelisiniz. saygısız biriyse "saygısız" dersiniz, kibirli olduğunu düşünüyorsanız kibirli dersiniz. Ancak kişilik özelliklerinden ötürü sizi rahatsız eden birine fiziksel özellikleri üzerinden eleştiri yapmak, bence doğru değil.

(no: (no:24531)) nolu girimde de söylemiştim, "bir insanı yaptığı hareketler yüzünden eleştirebilirsiniz. zira davranışlar değişebilir. düşünceleri yüzünden de eleştirebilirsiniz, çünkü düşünceler de değiştirebilir. ama bir insanı görünüşü üzerinden eleştirirseniz, o insana doğuştan gelen ve bıçak altına yatmadan değiştiremeyeceği şeyler üzerinden saldırmış olursunuz."

Not: insanlık hali, bunu belki ben de yapmışımdır. yapmışsam kendimi de eleştiririm. "böyle yazmamalıydım", "böyle söylememeliydim" derim. uyarmanız yeterli.

not 2: güzelliğin, formül hesabıyla ya da altın oranlarla kalıplara sokulacak bir şey olmadığını düşünüyorum. nip/tuck'ta da defalarca altı çizildiği gibi, güzellik bu dünyanın lanetidir.

Not 3: lütfen okuyunuz. (no: (no:3839))

not 4: bu girdi, gdk/kabin düzenlemesi ile değiştirilmiştir.

16 eylül 2014 18:08 28 ekim 2014 14:13

7. (link: https://www.youtube.com/watch?v=LOyVvpXRX6w 1 dakikada 100 yılın güzellik özeti)

3 aralık 2014 22:36

8. kişiden kişiye değişen olgu.

gerçekten zevkler ve renkler tartışılmıyor.

4 aralık 2014 14:07

9. gerçekten de kişiden kişiye değişiyormuş ta ki sarışınlara bayıldığım halde sarı saçlı insanlardan midesi bulanan biriyle tanıştığımdan beri. insan gerçekten hayret ediyor

5 aralık 2014 01:45

10. İç güzelliğinin insanın yüzüne,konuşmasına ve hareketlerine yansımasıyla hissedilen durumdur.

5 aralık 2014 03:08