yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (27)
  • medya (0)

  27. Geçenlerde arkadaşlarımla havuza gittik. Kadınlar günüydü. Ben dikkat etmem böyle şeylere ama bi baktım genci yaşlısı kilolu. Fit olan tek kişi yok. Hepsi göbekli . Yani türk kadınları olarak neden bu kadar salıyoruz ? Ben mesela çok yemek yemem kilom yok ama spor yapmıyorum resmen o günden sonra haftada 2 kez spora gitmeye başladım. kendime saygı açısından. Yani zaten anatomik olarak uzun boylu değiliz yağlı bir yapımız var ama o gün o havuzda gerçekten üzüldüm. Yaşlılar bile sağlıklı olabilecekken zaten hiç düşünmüyorlar kendilerini . gençlerin de vücutları kalın. Yani güzellik algısı değildi bu sağlıklı olmak gençken kendini salmamak aslında . Yani insan kendine bence her yaşta dikkat etmeli. Kısa saç uzun saç burun vs değil ama gerçekten vücut konusunda en azından biraz çaba sarfedilmeli.

  22 eylül 2018 18:47 22 eylül 2018 19:20

  26. Soğuk tonlarda bir ten rengi, badem gözler, dolgun ve renkli dudaklar, sağlıklı saçlar, ince orantılı bir vücut ve gür olmayan kaşlardır benim için. Cinsiyet fark etmeksizin hafif kemikli ama feminen ifadesi olan yüzleri beğenirim.

  Benim güzellik algım bu yönde ancak kişisel bir şey olduğu için yalnızca benim için geçerli olan bir durumdur bu. Üstelik tüm bunlara sahip olan bir insanı da beğenmeyebilirim mimikleri, jestleri, hal ve tavırları sebebiyle. Özetle bir bütün olarak baktığımda bahsettiğim fiziksel özelliklere ağırbaşlı bir karakter eşlik etmelidir, aksi takdirde bu özellikler de anlamsızlaşmaktadır.

  21 eylül 2018 19:08

  25. Yeşil veya mavi gözlü olmak,

  sarışın olmak,

  Ince bacak,

  Ince bel,

  Orta boy ve

  Güzel bir fizik. Sizi bu ülkede diğer hemcinslerinizden ayıran şeyler. Bence bu konuda anlaşalım. Genelde çevremde bu tarz kızların çevresinde bir sürü erkek olur. Çünkü çevremiz onları güzel diye nitelendirmiş. Bana göre güzellik algısı yok çünkü farklı farklı kızları çok beğendiğim oldu. Genel bir kuralım yok.

  21 eylül 2018 18:45 21 eylül 2018 19:02

  24. Etrafımdan gördüğüm kadarıyla bizim ülkemizde; çok zayıf olmak, uzun boylu olmak, uzun saçlı olmak ve beyaz tenli olmak. Güzellik algımız nedense büyük kısmını hep bunlar oluşturuyor. Bu duruma çok üzülüyorum çünkü güzellik bir bütündür bi insana bakarsın çok hoş gelir sana bi konuşur bi ortamda bi hareket yapar resmen güzelliği kaybolur. Güzellik hareketlerinle, jestlerinle, mimiklerinle, konuşma tarzınla ve düşüncelerinle tamamlanır bana kalırsa.

  21 eylül 2018 17:51

  23. birçok toplumda içselleştirilmiş ırkçılığı tetikleyen durum. medya yıllarca bizlere ideal güzelliğin sarışın, mavi gözlü, hokka burunlu, ince yapılı olmak olduğunu aşıladı. hala birçok afrika ülkesinde ten rengini açan tehlikeli kimyasal kremlerin kullanımı yaygın. birçok afrikalı kadın kıvırcık saçlarını dümdüz saçlı peruklarla gizliyor. doğu asya ülkelerinde çift göz kapağı ve burun belirginleştime ameliyatları çok yaygın. renkli lens kullanımı ve saçı sarıya boyatma da aynı şekilde yaygın. sebebi ne? medyanın yıllarca dayatmış olduğu ideal avrupalı tipine yaklaşabilmek. kendi milletine, ırkına ait fiziksel özellikleri çirkin görmek. maalesef bizim toplumumuza da bu işlemiş. farklı olanın çekici gelmesi durumu değil bu. yoksa asyalı, afrikalı vb kadınlar da çok ilgi çekerdi. ama türk erkeklerinin(ve birçok milletten erkeğin) en çok dikkatini çeken sarışın kuzey avrupalı kadınlar. çok güzel oldukları için değil, medya yıllarca bize öyle dayattığı için. fakat son yıllarda bu algı baya değişti. medya artık her tipten insanları temsil etmeye özen gösteriyor. ama insanların buna alışması biraz zaman alacak gibi özellikle ülkemizde. çünkü hala birçok kişi için ideal güzellik sarışın mavi gözlülük.

  20 eylül 2018 16:07

  22. Benim için de güzellik algısı kilo gibi geliyor. Çünkü o kadar çok baskı altında kaldım ve laflar yedim ki benim elimde olmayan bir şey için. Boyum 1.55 ve kilom 38, aşırı zayıfım evet. Liseden sonra 7 kilo verdim ve 38'e düştüm, niye ben de bilmiyorum ve üniversite hayatım boyunca da alamadım. ilaç da kullandım, doktora da gittim çünkü yiyip yiyip kilo alamıyorum. Bu uğraşlar beni yıpratmadı da insanların çenesi ciğerimi soldurdu süslüler. Yani alamıyorum, benim elimde değil, karnım doyana kadar da yiyorum cüsseme göre ama bana gelen laflar şu şekilde : “-yok yaaaa sen yemiyosundur. +yoo yiyorum karnım doyana kadar yerim yani. - yok ya yesen belli olur senin yediğinden nolacak benim gibi yesen nasıl kilo alırsın.” Şimdi bu cümledeki mantığı bulunuz. "Ya arkadaşım sen 70 kilosun, ben 38 bırak da herkes cüssesine  göre yesin di'mi yani, mantıken kapasite olarak herkesin alabileceği bi hacim var, neyin lafını yapıyorsun" diye kafam da konuşur dururum, kimseye de beş altı yıldır laf demedim, diyemedim. Sonraki gelen laflar ise büyüklü küçüklü akraba arkadaş çevresinden olanları söylüyorum. “- sen bize gel bir haftada kilo alırsın (niye ben evde yemek yemiyor muyum diyesim gelir her zaman)“, “-ya zayıf olmak güzel bir şey ama bu kadarı da fazla bu ne ya kadın dediğin biraz dolgun olacak. -yemek yemiyor musun sen ya bu ne zayıflık. -Ben sana vereyim biraz kilo. -ay ne kadar zayıflamışsııın, niye bu kadar zayıfladın yüzün çökmüş. -iyice kurumuşsun kız. - sabahları pekmez iç pekmez, pilav ye, makarna ye, yatmadan önce un kurabiyesi de kilo aldırıyormuş bak (sanki sabah akşam bir insan un kurabiyesi yiyebilirmiş gibi)". Ve daha bir sürü şey. bazen öyle ağlayacak duruma geliyorum ki ama hiç ağlamadım. zoruma gitti, boğazım düğümlendi ama hiçbir şey demedim, ne diyebilirim ki? alamıyorum yani, elimde olan bir şey değil. "nasıl alamıyorsun yaaa yiyeceksin sadece kilo almak daha kolay" diyen bi arkadaşım vardı. arkadaşım, bak şimdi kilo vermek irade meselesi. kendi de zayıflamaya çalışıyordu çünkü kilo vermek istersen yemezsin, dikkat edersin olur biter, bunu insan bünyesi yapabilir ama kilo almada insan alabildiği kadar yer, fazlasını nasıl yesin ya çatlar, bunu insan bünyesi yapamaz ama, anladınız mı? Evet süslüler bir insan nasıl çökertilir yazımı okudunuz, okuduğunuz için teşekkürler. Bazı insanlar şişko demeyi ayıp ama zayıfsın demeyi ayıp değil diye görüyorlar halbuki fiziksel görünüşle ilgili her eleştiri insanın kalbini kırar. Çok kalbimi kırdınız zalımlar. Şimdi asla kendimi normal görmüyorum, dışarı çıktığımda kendimi sopa gibi hissediyorum, herkes bana bakıyor gibi geliyor güzel olmadığımı düşünüyorum. beni bu psikolojiye büründürdüler ve bunu yapanlar çevremdeki akrabam, arkadaşım dediğim insanlar. Daha çok yazardım ama uzatmayayım, buraya kadar okuduysanız gerçekten teşekkür ederim ve size de teşekkürler, insanlar deLirttiniz teşekkürler.

  20 eylül 2018 12:29 ed.21 eylül 2018 09:39

  21. Medyanın ve günümüz piyasasının bir dayatması olarak insanların kendilerini belirli kalıplara sokmasına sebep olur. Birileri tarafından oval yüz ya da belirli vücut ölçüleri mutlak güzel olarak kabul edilmiş, yaptığımız makyajlar giydiğimiz kıyafetler de hep bizi o ideale yaklaştırsın diye yapılıyor sanki. Açıkcası günümüzün en buyuk sorunu çünkü çoğu genç kızın tek hayali vücuduyla ideale ulaşmak olmuş durumda. İnsanın güzel olması, kendini güzel hissetmesi elbette özgüveni yükselten iyi bir şey fakat bunun sanki bi yarış haline geldiğini abartıldığını düşünüyorum son dönemde.

  20 eylül 2018 11:51

  20. Tek tipleştirilmeye  çalışıldığı düşüncesini ben de doğru buluyorum. Mesela bakıyorum, bütün ünlüler tek tip. Tüm o youtuberlar, bloggerlar hepsi parayı buldukları an, yanakları çökükleştirmeye, elmacık kemiklerini belirginleştirmeye, dudakları korkunç şekilde dolgunlaştırmaya, çeneyi sivriltmeye çalışıyorlar. Ha bir de hokka burun. Kendisinden haz etmem, lakin Hande Erçel poğaça surat diye gömülüyor. Sanki yüzü yuvarlak olan bir kadın güzel olamazmış gibi. -ki bence dolgun yanak kadını güzelleştiren bir durum - 

  Herkesin yüzü aynı, herkes aynı makyajı, aynı saçı yapmaya çalışıyor. Bizim ülkemizde mesela sarı saç fetişi de var. Saçı koyu da olan açık da olan sarı saçlı olmak istiyor, çünkü sarı saçlı kadınlar güzel olarak algılanıyor. Neyse işte özellikle parası olan kadınların çoğunun tek tornadan çıkmış gibi dolaşması tamamen güzellik algısı ile algılı. 

  Estetiğe ya da saç boyatmaya değil lafım, herkesin aynı şeyleri yapmaya çalışması. 

  20 eylül 2018 10:59

  19. 10 yaşında bir *kız çocuğunun* bacaklarının kalın olduğunu düşünerek büyüme çağında kendini aç bırakmasına,

  13 yaşında bir *kız çocuğunun* ten rengini açmak için sabah akşam vücudunu keseleyerek tahriş etmesine,

  9 yaşındaki bir *kız çocuğunun* fazla kıllı olduğunu düşündüğü için anne babasından gizli vücudunu traş etmeye çalışırken her yerini kesmesine,

  11 yaşında bir *kız çocuğunun* belinin kalın olduğunu düşündüğü için internette satılan korselerden giymesine,

  17 yaşında bir *genç kızın* kilosu gayet normalken bu lanet güzellik algısı uğruna kullandığı zayıflama ilaçları yüzünden mide kanseri olmasına şahit olmaktır.

  20 eylül 2018 09:20 22 şubat 11:28

  18. uymak zorunda olmadığımız sürekli değişen saçmalıktır.

  20 eylül 2018 07:59