sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (31)
 • medya (0)

31. Toplum tarafından dayatılan algıdır.

Uzun yıllar sivilcelerle mücadele ettim. Fondötenlerin ve kapatıcıların en ağır yapılı, en örtücü olanlarını kullandım her zaman. Bu sorun yüzünden haftalarca dışarı çıkmadığım, en yakındaki yerlere giderken bile kat kat makyaj yaptığım oldu. Çünkü herkesin dik dik yüzüme bakmasından ve kendince tavsiye vermesinden utanıyordum.

Sonunda kurtuldum. Yüzümde ufak tefek izlerden başka bir şey kalmadı. Bu süreçte ağır makyaj malzemelerinden kurtulup daha hafif ürünlere yöneldim.

Adı önemli olmayan bir kozmetik mağazasına gidip elimdeki bb kremin bana uygun rengini sorduğumda Görevli suratını buruşturup yüzüme baktı ve bana “o senin suratını kapatmaz, yüzündeki damarları kapatacak bir şey kullanman lazım” dedi ve arkasına bile bakmadan gitti.

Ben öylece kalakaldım. Yüzümdeki damarlar belliydi ve ben bunu kendimle yaşadığım 25 yıl boyunca fark etmemiş miydim? Sivilcelerden kurtulmuşken bir de damar problemi mi çıkmıştı?

Eve gelip aynada kendimi inceledim ve evet, yanağımın ortasında 1 santim uzunluğunda y şeklinde bir damar vardı. :)

Sevgili güzellik algısı, bana yıllarca fark etmediğim damarımı fark ettirdiğin için teşekkür ederim ancak benim ağır bir ürün kullanmaya hiç niyetim yok. Ben seni kabul etmiyorum, güzelliğin standardize edilebilecek bir şey olduğunu düşünmüyorum. Bir zahmet sen de benim minik damarımı kabul ediver.

20 nisan 13:40

30. Ben güzellik algısının daha çok bulunulan kültüre hükmeden insan topluluklarının belirlediğine inanıyorum. Moda gibi biraz. Örneğin kardashianlar dünyayı etkisi altında bırakmaya başlayınca dolgun dudak, iri kalça, ince bel, mat ruj, parlak ten makyajı akımı başladı. Artık 60 cm belde 100 cm kalça bulunması garip gelmiyordu. Oysa 2000lerde bunun tam tersi 60 cm belde 100 cm göğüs bulunması ideal görülüyordu. Bazen değişik kaş, göz, vücut şekilleri moda olsa da, ortalama, orantılı hatlar her çağda kabul görür. Bunun meali karakteristik, uç görüntü özelliklerine sahipseniz yalnızca belli dönemler daha çok beğenilirken, ortalama, düz görüntü özellikleri hemen her çağda bir şekilde kabul görür. Örneğin natalie portman çok düz ve karakteristik olmayan bir güzelliğe sahip yani zamansız ama angelina jolie aşırı zayıf bedeni ve köşeli suratı ile bundan elli yıl önce güzel kabul edilmeyebilirdi. Ayrıca şu an japonya ve güney korede kardashianların da angelina jolienin(bu biraz daha fazla tanınıyor) de çok tanınmadığını biliyorum. Yani ana akım güzellik uzak doğu için geçerli olmayacaktır.

23 eylül 2018 11:18

29. Soğuk tonlarda bir ten rengi, badem gözler, dolgun ve renkli dudaklar, sağlıklı saçlar, ince orantılı bir vücut ve gür olmayan kaşlardır benim için. Cinsiyet fark etmeksizin hafif kemikli ama feminen ifadesi olan yüzleri beğenirim.

Benim güzellik algım bu yönde ancak kişisel bir şey olduğu için yalnızca benim için geçerli olan bir durumdur bu. Üstelik tüm bunlara sahip olan bir insanı da beğenmeyebilirim mimikleri, jestleri, hal ve tavırları sebebiyle. Özetle bir bütün olarak baktığımda bahsettiğim fiziksel özelliklere ağırbaşlı bir karakter eşlik etmelidir, aksi takdirde bu özellikler de anlamsızlaşmaktadır.

21 eylül 2018 19:08

28. Herkese göre değişkenlik gösterebilecek olan algıdır. Üst girdide yazılmış; sarı saç, yeşil veya mavi göz misal. Benim güzellik algım bu yönde değil. Kavruk tenli insanlar bana her daim daha çekici gelmiştir sarı saçlı mavi gözlü insanlardan. Dün bir soru vardı miss turkey ile ilgili. Oradaki kızlardan sarı saçlı, mavi ya da yeşil gözlü olanlardan ziyade kavruk tenli, esmer diye nitelendirebileceğimiz kızları daha güzel buldum. Bence orantılı bir yüz de insanı gayet güzel yapabilir. 

21 eylül 2018 18:51

27. Yeşil veya mavi gözlü olmak,

sarışın olmak,

Ince bacak,

Ince bel,

Orta boy ve

Güzel bir fizik. Sizi bu ülkede diğer hemcinslerinizden ayıran şeyler. Bence bu konuda anlaşalım. Genelde çevremde bu tarz kızların çevresinde bir sürü erkek olur. Çünkü çevremiz onları güzel diye nitelendirmiş. Bana göre güzellik algısı yok çünkü farklı farklı kızları çok beğendiğim oldu. Genel bir kuralım yok.

21 eylül 2018 18:45 21 eylül 2018 19:02

26. Etrafımdan gördüğüm kadarıyla bizim ülkemizde; çok zayıf olmak, uzun boylu olmak, uzun saçlı olmak ve beyaz tenli olmak. Güzellik algımız nedense büyük kısmını hep bunlar oluşturuyor. Bu duruma çok üzülüyorum çünkü güzellik bir bütündür bi insana bakarsın çok hoş gelir sana bi konuşur bi ortamda bi hareket yapar resmen güzelliği kaybolur. Güzellik hareketlerinle, jestlerinle, mimiklerinle, konuşma tarzınla ve düşüncelerinle tamamlanır bana kalırsa.

21 eylül 2018 17:51

25.  Kişinin aurası özgüveni enerjisiyle alakalıdır. Ayrıca parfüm de önemli 

20 eylül 2018 21:52

24. birçok toplumda içselleştirilmiş ırkçılığı tetikleyen durum. medya yıllarca bizlere ideal güzelliğin sarışın, mavi gözlü, hokka burunlu, ince yapılı olmak olduğunu aşıladı. hala birçok afrika ülkesinde ten rengini açan tehlikeli kimyasal kremlerin kullanımı yaygın. birçok afrikalı kadın kıvırcık saçlarını dümdüz saçlı peruklarla gizliyor. doğu asya ülkelerinde çift göz kapağı ve burun belirginleştime ameliyatları çok yaygın. renkli lens kullanımı ve saçı sarıya boyatma da aynı şekilde yaygın. sebebi ne? medyanın yıllarca dayatmış olduğu ideal avrupalı tipine yaklaşabilmek. kendi milletine, ırkına ait fiziksel özellikleri çirkin görmek. maalesef bizim toplumumuza da bu işlemiş. farklı olanın çekici gelmesi durumu değil bu. yoksa asyalı, afrikalı vb kadınlar da çok ilgi çekerdi. ama türk erkeklerinin(ve birçok milletten erkeğin) en çok dikkatini çeken sarışın kuzey avrupalı kadınlar. çok güzel oldukları için değil, medya yıllarca bize öyle dayattığı için. fakat son yıllarda bu algı baya değişti. medya artık her tipten insanları temsil etmeye özen gösteriyor. ama insanların buna alışması biraz zaman alacak gibi özellikle ülkemizde. çünkü hala birçok kişi için ideal güzellik sarışın mavi gözlülük.

20 eylül 2018 16:07

23. Benim için de güzellik algısı kilo gibi geliyor. Çünkü o kadar çok baskı altında kaldım ve laflar yedim ki benim elimde olmayan bir şey için. Boyum 1.55 ve kilom 38, aşırı zayıfım evet. Liseden sonra 7 kilo verdim ve 38'e düştüm, niye ben de bilmiyorum ve üniversite hayatım boyunca da alamadım. ilaç da kullandım, doktora da gittim çünkü yiyip yiyip kilo alamıyorum. Bu uğraşlar beni yıpratmadı da insanların çenesi ciğerimi soldurdu süslüler. Yani alamıyorum, benim elimde değil, karnım doyana kadar da yiyorum cüsseme göre ama bana gelen laflar şu şekilde : “-yok yaaaa sen yemiyosundur. +yoo yiyorum karnım doyana kadar yerim yani. - yok ya yesen belli olur senin yediğinden nolacak benim gibi yesen nasıl kilo alırsın.” Şimdi bu cümledeki mantığı bulunuz. "Ya arkadaşım sen 70 kilosun, ben 38 bırak da herkes cüssesine  göre yesin di'mi yani, mantıken kapasite olarak herkesin alabileceği bi hacim var, neyin lafını yapıyorsun" diye kafam da konuşur dururum, kimseye de beş altı yıldır laf demedim, diyemedim. Sonraki gelen laflar ise büyüklü küçüklü akraba arkadaş çevresinden olanları söylüyorum. “- sen bize gel bir haftada kilo alırsın (niye ben evde yemek yemiyor muyum diyesim gelir her zaman)“, “-ya zayıf olmak güzel bir şey ama bu kadarı da fazla bu ne ya kadın dediğin biraz dolgun olacak. -yemek yemiyor musun sen ya bu ne zayıflık. -Ben sana vereyim biraz kilo. -ay ne kadar zayıflamışsııın, niye bu kadar zayıfladın yüzün çökmüş. -iyice kurumuşsun kız. - sabahları pekmez iç pekmez, pilav ye, makarna ye, yatmadan önce un kurabiyesi de kilo aldırıyormuş bak (sanki sabah akşam bir insan un kurabiyesi yiyebilirmiş gibi)". Ve daha bir sürü şey. bazen öyle ağlayacak duruma geliyorum ki ama hiç ağlamadım. zoruma gitti, boğazım düğümlendi ama hiçbir şey demedim, ne diyebilirim ki? alamıyorum yani, elimde olan bir şey değil. "nasıl alamıyorsun yaaa yiyeceksin sadece kilo almak daha kolay" diyen bi arkadaşım vardı. arkadaşım, bak şimdi kilo vermek irade meselesi. kendi de zayıflamaya çalışıyordu çünkü kilo vermek istersen yemezsin, dikkat edersin olur biter, bunu insan bünyesi yapabilir ama kilo almada insan alabildiği kadar yer, fazlasını nasıl yesin ya çatlar, bunu insan bünyesi yapamaz ama, anladınız mı? Evet süslüler bir insan nasıl çökertilir yazımı okudunuz, okuduğunuz için teşekkürler. Bazı insanlar şişko demeyi ayıp ama zayıfsın demeyi ayıp değil diye görüyorlar halbuki fiziksel görünüşle ilgili her eleştiri insanın kalbini kırar. Çok kalbimi kırdınız zalımlar. Şimdi asla kendimi normal görmüyorum, dışarı çıktığımda kendimi sopa gibi hissediyorum, herkes bana bakıyor gibi geliyor güzel olmadığımı düşünüyorum. beni bu psikolojiye büründürdüler ve bunu yapanlar çevremdeki akrabam, arkadaşım dediğim insanlar. Daha çok yazardım ama uzatmayayım, buraya kadar okuduysanız gerçekten teşekkür ederim ve size de teşekkürler, insanlar deLirttiniz teşekkürler.

20 eylül 2018 12:29 ed.21 eylül 2018 09:39

22. Medyanın ve günümüz piyasasının bir dayatması olarak insanların kendilerini belirli kalıplara sokmasına sebep olur. Birileri tarafından oval yüz ya da belirli vücut ölçüleri mutlak güzel olarak kabul edilmiş, yaptığımız makyajlar giydiğimiz kıyafetler de hep bizi o ideale yaklaştırsın diye yapılıyor sanki. Açıkcası günümüzün en buyuk sorunu çünkü çoğu genç kızın tek hayali vücuduyla ideale ulaşmak olmuş durumda. İnsanın güzel olması, kendini güzel hissetmesi elbette özgüveni yükselten iyi bir şey fakat bunun sanki bi yarış haline geldiğini abartıldığını düşünüyorum son dönemde.

20 eylül 2018 11:51