yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  • girdiler (24)
  • medya (0)

  24. Vay be. Yurtdışında hostesler, güzel ve bakımlı gözükmenin dayatılması, hosteslerin objeleştirilmesi, ve diğer tüm iş yerlerinde çalışan kadınların makyaj yükümlülüğü olmamasına karşı derin bir mücadele içindeyken, bizde çark tersine işliyor. Komik!

  Çalışanların elbette kozmetik bilgisi müşteriyi tatmin edecek düzeyde olmalı fakat kişisel olarak makyaj yapması veya saçını yapması sizi zerrece alakadar etmiyor. Zira çalışanlar sizin objeniz veya size şirin gözükmekle mükellef kişiler değil, size yardım etmekle görevliler. Hepsi bu.

  Fikirlerimizle kadınları daha da zora koşmasak iyiydi.

  10 mayıs 17:02

  23. Yanlış anlaşılmak istemem fakat benim başlıktan ve bakımlı olmaktan anladığım şey şu; insanın kendisine ve işine yakışır bir biçimde temiz, düzenli olması, kılık kıyafetinin düzgün olması. Bu da sadece mağazacılıkta değil her meslekte olması gereken bir şey bence.

  Ha ama bunun dışında, yok ustalıkla aydınlatılmış göz pınarları olsun, yok nail artlı tırnakları olsun, influencer gibi poz kessin ama ben soru sorunca evimizin kozmetologu olsun falan istiyorsanız evet burası abartı. Ben de öğrenciyken 3 sene boyunca mağazada çalıştım ve hakikaten o çalışma ortamı yeterince yorucu ve stresli. Haliyle sabah en fresh halinizle girdiğiniz mağazadan, akşama survivor yarışmacısı gibi çıkıyorsunuz. Oradan oraya koşturmak, hem mağaza müdürlerinin hem müşterilerin isteklerine yetişmeye çalışmak, öte yandan da fitne fesat iş arkadaşlarıyla boğuşmak gerçekten kolay olmuyor.

  O yüzden eğer girdiğiniz bir mağazada, çalışanların eli yüzü temiz, üniforması/iş kıyafeti düzgün, iletişimi güzel ise daha fazlasını aramayın. Çünkü fazlasının size bir faydası olmayacak.

  Ama iğneyi iki tarafa da batıralım; bir mağaza çalışanıysanız da işinize ve kendinize olan saygınızdan ötürü temel kişisel bakımınıza ve insanlarla iletişim kurma biçiminize dikkat etmelisiniz, burası da bir gerçek.

  9 mayıs 21:38 9 mayıs 21:38

  22. Aga siz kendi kendinize bakimlilikla(?) kafayi yedirdiniz ona okey de asgari ücretle sürünen insanlari bari rahat bırakın. Sana yardimci oluyor mu az cok bilgisi var mi ona bak size ne insanlarin sacindan basından?

  9 mayıs 19:53


  21. 20-30 metrekare mağazada göt göte reyonlar arasında sürekli bir kasa bir reyon bir depo arasında mekik döşeyerek saatlerce, hatta indirim dönemleri en temel hakları olan yemek ve dinlenme molalarını dahi kimi zaman kullanmadan çalışıyorlar.

  insanda yaşam enerjisi mi bırakıyor türkiyedeki çalışma sistemi sizce?

  9 mayıs 19:01

  20. şaka mı bu başlık?

  9 mayıs 15:46

  19. Hiç mağazada çalışma deneyimim olmadı ama az çok çalışma şekilleri ve koşullarını biliyorum. muhtemelen iş yükünden ötürü canları çıktığı için yemek ve dinlenme dışında başka şeylere zaman ayırmak zorlaşıyordur. Özellikle kadınlar için çok bakımlı görünmek cidden zor bir şey. Vücudun her yanı ayrı emek istiyor vallaha. Temizlikle de bitmiyor ki ekstra sağlıklı, ışıl ışıl olması lazım saçların, ellerin, dişlerin vs. Para artı zaman kombini çok olmadıkça bakımlı gözükmek de zorlaşıyor maalesef.

  9 mayıs 14:39

  18. Bakımsız nasil denilebiliyor anlamıyorum sanki ben bütün gün mağazada aynanın karşısına geçip ürünleri deniyorum :d birçoğu bedavadan influencer hayatı yaşadı yani. Sadece absürt bir makyaj tarzları var öne çıkan en büyük özellik de o blok kaşları.

  9 mayıs 14:20


  17. Bakımsız demeyelim de makyaj yapmayı bilmiyorlar galiba diyelim. Gerçekten bu hepimizin bildiği bir gerçek artık, karikatür bile yapıldı bununla ilgili. Maskarayı orantısız kullananlar, ruju taşırmanın ötesine geçenler, cildi pul pul duranlar.. daha sayarım ama gerek yok. Bir yandan da çalışıyorlar yani fırsat bulamıyorlardır düzeltmeye alel acele yapıyorlardır ne bileyim vardır mutlaka bir sebebi.

  9 mayıs 11:54

  16. Yorum yapmadan önce tüm mağazaların çalışma şartları göz önüne alınmalıdır. Belli bir dönem Türkiye'de bir çok şubesi olan makyaj ve güzellik mağazasında çalıştım. Ve hayatımın en kötü dönemiydi. Sabah vardiyası diye gittiğin işe "bugün full kalıyorsun" diyebiliyorlar. %50 indirim zamanları 4 gün üst üste Sabah 9 - gece 1 çalıştığım çok oldu. Ama yine de her zaman dış görünüşüme dikkat etmeye çalıştım. Fakat bazen yeterli düzeyde mi? Üzgünüm ama hayır. İnsani şartlarda çalışmıyoruz ki insan gibi makyajımızı yapalım sizi güle oynaya bakımlı karşılayalım.

  maalesef bir yorum yapmadan önce enine boyuna düşünmeyi öğrenemedik.

  9 mayıs 11:46 9 mayıs 11:47

  15. Mesai saatleri ve maaşlarla bağlantılı olan, gereksiz önermedir. Her gün en az altı saat ayakta olan, daha sonra depoya gidip mal sayan, raf düzelten ve bunların üstüne ancak asgari ücret alabilen herkesin bakımsız olması doğaldır. Ayrıca şunu da söylemeden geçemeyeceğim bu çalışma şartlarına rağmen ben çalışanları hiçbir zaman özensiz görmedim.

  9 mayıs 07:26