sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (449)
 • medya (23)

449. ****spoiler****

Varys, danny'nin yemek yiyip yemediğini sorduğunda 'canım ya depresyonda diye kraliçesini nasıl düşünüyor.' Diyecek kadar naif bir insanım. Saflıkta tek rakibim ned stark.

****spoiler*****

dün 22:28

448. Change.org’da son sezonun yeniden yapılması için kampanya başlatılmış dizidir.

(link: https://www.change.org/p/hbo-remake-game-of-thrones-season-8-with-competent-writers )

16 mayıs 14:33

447. bu akıllı d&d ikilisi tahta jon’u geçirmeyecekler demedi demeyin. kimin geçeceğini açık ara tahmin ediyorum fakat spoiler olmasın diye yazmayacağım. dizide en ufak bir mantık kırıntısı arayan sağdan soldan ipucu çıkarmaya çalışan bir kitle var. bırakın artık. kendi senaristlerinin bile bıraktığı aşikar. kitapları ilk okuduğumda liseye gidiyordum, o kadar zaman geçti ki bir an aklımdan çıkarmadığım karakterlerin akıbetini unuttum. 6. kitap bu sene çıksa bile 7. kitap en az 10 yıl sürer. sabırtaşı olacağız vesselam. gideyim de twow yayınlanmış bölümleri okuyayım bari. :’)))

16 mayıs 09:06

446. tahta gendry geçecek, buraya yazıyorum :)

15 mayıs 22:19

445. yayınlandığı ilk günden beri izliyorum. en büyük hayranlarından biriyim. yeni bölümü hemen izlemek için pazartesileri saat 4 de uyanıyorum. fakat çoğu izleyici hatta oyuncular bile 8. sezonu beğenmemiş, hayal kırıklığına uğradık demiş ama ben beğenenlerdenim. hatta çok beğendim.

3. bölüm harikaydı. 5. bölüm de çok güzeldi. görsel şölendi adeta bölümler. ayrıca 1. sezon 1. bölümden beri olan arya hayranlığımi bu sezon zirve yaptı. bakalım finalde ne olacak.

15 mayıs 18:17

444. Gidişatı beğenmeyip George R.R. Martin'in sonunu okuyacağını söyleyenlere kötü bir haberim var. En son kitap 2013 yılında geldi; daha Jon yeni öldürüldü ve dirilmedi, Arya hala House of Black and White'ta, Sansa Vale'de (tamamen farklı olacak hikayesi), Bran Three Eyed Raven'ın yanında, Daenerys Meereen'den yeni kaçtı khalasarın elinde tutsak. 3 sezon falan geriyiz, ayrıca George'un sistematiğini anlamak Rowling'in %75'i diyalog olan Harry Potter'ını okumaya benzemez uyarmış olayım. Diziyi kendi içinde değerlendiriyor, kitaplardaki şeyler olmadı diye hayıflanmıyorum: herkese aynını öneririm. İstediğimiz son olmadı diye sinirlenmenin bi anlamı yok. ilk sezonu Ned bu oyunu bozacak, diyara huzur ve refah getirecek diye izledik Cersei kağıdı yırttı attı; efelerin efesi Robb intikamızı alacaktı, bir kız için kendi ayağına sıktı; Jon Azor Ahai'ydi Night King'le savaşacak insanlığı kurtaracak olan kılıçtı, kılıcını sallayamadan Arya işi bitirdi.

Bu dizi bize hep beklemediğimizi verdi, bu şekilde izlendi, iyi yazıldığı sürece ne yaparlarsa yapsınlar kabulüm. İyi yazdılar mı? Oldu bittiye getirdikleri için bir sürü boşluklar oldu.

(link: Spoiler)

Bir önceki bölüme dair yorumlarımı yazdığım girdimde Daenerys'in mad queen'e dönüştüğünü yazmıştım. Bu bölümde beklenen oldu, iki çocuğunu, en güvendiği iki dostunu, aşkını, tahttaki iddiasını, kısaca Daenerys'i Daenerys yapan her şeyi kaybetti.

Daenerys'in abisi annelerinin tacını da satmak zorunda kaldıktan sonra delirmişti, çünkü elinde bir şey kalmamıştı artık ve Daenerys onun nasıl demir tahtı geri alacağına dair intikam sözleriyle büyüdü, hanesine yapılanlara karşı, gaspçılardan nasıl intikam alınacağı öğretildi ona. Daenerys ve Viserys onlara ait olanı alacaklardı, demir taht onlarındı. Ama Jon bir erkek olduğundan onun iddiası daha güçlü artık. (Ki kitaplarda Aegon Targaryen başka bir karakterdir, Daenerys pek önemsemiyor onun taht iddiasını. Sonuçta 3 ejderhası olan Dany.)

Çocukluğunu saymazsak Jorah Daenerys'in beraber büyüdüğü adam, hayatında olup biten ve dany'yi şekillendiren tüm önemli hadiselere tanıklık etmiş biri, dolayısıyla dünyada Daenerys'i en iyi tanıyan kişi. Artık yok.

Missandei özgürlüğünü Dany'ye borçlu ve sorgusuz sualsiz Dany'yi destekleyen, arkasından iş çevirmeyecek sayılı dostlarından. Artık yok.

Viserion ve Rhaegal. Daenerys tüm gücünü ejderhalarla kazandı, yeniden doğdu onlarla (mübalağa yapmıyorum, kitaplarda Daenerys bir ateş wightı olabilir) artık yoklar. 

Bir ejderhasını ve ordusunun çoğunu kuzeydeki savaş için feda etti. Karşılığı? No knees to be bent sincerely. Daenerys sevilen bir lider olmaya alışkın. Binlerce insanın gönülden itaati? Artık yok.

Bir ejderhasını yönetmek için geldiği halk zarar görmesin diye kaybetti. Daenerys halkın gözünde ne ifade ediyor peki? Hiç. Herhangi bir liderden farkı yok.

Jon. Daenerys Jon'u kendisine benzetmişti, Jon'da kendisi gibi doğaüstü 

Bir şeyler görmüştü (ölümden dönmesi), kendisi nasıl Essos'tan orduların kalbini kazanarak geldiyse, Jon da kuzeyden kalpler kazanmıştı. Ama görüyoruz ki jon yalnızca sözüne sadık kalmış olmak için Daenerys'in yanında. Ne aşk var, ne gerçek bir destek ya da inanç var, sadakat de yok gördüğümüz üzere.

Tabii ki bunlar 1m savunmasız insanı cayır cayır yakmak için geçerli nedenler değil. Hele Daenerys için? Bunlar asla ve asla bir neden olamaz.

Bu zamana kadar Daenerys'in yaktığı şehirleri insanları falan görelim:

Mirri Maz Duur: Bu kadın kan büyüsüyle Daenerys'in çocuğunu ve doğurganlığını söktü aldı rahminden. Drogo'yu da zehirledi. Hadi Drogo onun halkını öldürdü, tecavüz etti; Merhametten başka hiçbir şey Dany'nin doğmamış çocuklarından ne istedi? Fire and bloodu hak etmişti. Daenerys de onu kan büyüsünde feda etti: göze göz, dişe diş denir buna.

House of Undying: Daenerys'i ve ejderhalarını zincirleyeceklerdi, kız tek başına silahsız daldı ölümsüzlerin arasına ve canlı çıktı. Hiçbir sorun yok burada da.

Astapor. Lekesiz eğitimi, köle ticareti ile ayakta duran bir şehir burası. Bu insanların ne kadar zalim olduklarını anlamak için lekesiz eğitimi hakkında bir şeyler bilmeniz gerek. Küçükken anneleri tarafından efendilere satılıyorlar, hiçbir duyguya yer veremeyecekleri şekilde beyinleri yıkanıyor (küçük bebekleri öldürmeleri falan isteniyor çocuk yaşta), hadım ediliyorlar. Dany köle sahiplerinden nefret ediyor, insanlar bir lideri takip edecekse, o lider onlar için sadakatlerini kazanacak bir şeyler yapmış olmalı görüşünde. Astapor'da 12 yaşından büyük herkesi kılıçtan geçirdi. Zaten 12 yaşından büyük herkes köle ticaretiyle uğraşıyordu o şehirde. "18 yaşından küçük" kıstası yok Essos'ta. Daenerys dağ gibi Drogo'yla evlendirildiğinde 13 yaşındaydı, ejderhaları 14 iken falan doğurdu yani. Burda da sorun yok.

Masters of Meeren. Halkına merhamet göstermeyen kimseye merhamet göstermedi. Daenerys'in çarmıha gerilmiş kölelerden birine su içirişini hatırlarsınız. Halka ne şekilde davranmışlarsa öyle davrandı Daenerys de onlara. Yine bir sorun göremiyorum.

Burada Daenerys'in Meeren'i aldıktan sonra yaptıklarını da yazmakta yarar var zira dizide pek gösterilmedi. Daenerys Meeren'in başına geçtiğinde Astapor'dan gelen insanların beraberlerinde getirdiği salgın bir hastalıkla uğraşıyor. Kanlı ishal gibi bir şey ve inanılmaz hızlı bulaşan bir hastalık, tedavisi de yok, yakalandın mı sürünerek öldün. Daenerys'in bütün akıl hocaları, unsulliedler, Barristan Selmy, khalasarın Dany ile kalan kısmı herkes yalvardı Daenerys'e bu insanları ölüme terk et diye. Daenerys ne yaptı? Nefes yoluyla bulaşan ölümcül hastalığın içine daldı korunmasız şekilde. Bayağı çekinmeden dokundu insanlara. Hepsine yemek sağladı, ateşli hastaları bizzat elleriyle yıkadı; aklı olan herkes erzakları yaşayan ölülere harcamayın diye yalvarırken Daenerys'in düşüncelerini okuduk:

"I will not turn away from them. A queen must know the sufferings of her people."

İnsanlar Meereen'in duvarlarında Daenerys'e mother diye ağlarken:

I have no more help to give, Dany thought, despairing the Astapori had no place to go. Thousands remained outside Meereen's thick walls, men and women, and children, old men, and little girls, and newborn babies. Many were sick, most was starved, and all were doomed to die.

Barristan Daenerys'e hepsini besledik artık yapacağınız bir şey yok, lütfen şehre dönün dediğinde Daenerys:

"Go if you wish, sir. I will not detain you. I will not detain any of you. I can not heal them, but I can show them that their Mother cares."

Daenerys iyice halka yaklaştığında danışmanlar elinizi sürmeyin yakınlarına gitmeyin dediğinde Daenerys yaşlı bir adamın yanına çöküyor, ateşini ölçüyor.

İnsanlar Daenerys'e mother please help us falan diye yalvarırken Daenerys:

Bless me, Dany thought bitterly. Your city is gone to ash and bone, your people are dying all around you. I have no shelter for you, no medicine, no hope. Only steal bread and wormy meat, hard cheese, a little milk. Bless me, bless me. What kind of mother has no milk for her children?

Benim okuduğum Daenerys kendileri için savaşamayanlar için savaşan, onlar için kendini riske atan birisi. 1 milyon masum, günahsız insanı yakacak birisi değil asla. King's Landing'i yakmak başka, İnsanlara aleve vermek başka. Duvarları indirdikten sonra direkt Red Keep'e yönelip Taş üstünde taş bırakmaması tam Daenerys'e göre. Çünkü Daenerys'in merhameti kendini savunamayanlara. Onları bu duruma getirenlere hiç acımıyor, en sert cezaları veriyor. 

Vaes Dothrak. Bu bölüm kitaplarda daha yazılmadı ama izlediğim kadarıyla Bu insanlar Daenerys'i ya ölümsüZlere vereceklerdi, ya tecavüz edeceklerdi. Tek başına küçük bir kız silahsız ve onlarca khalın içinde. Ne yapmasını bekliyordunuz?

Wagon train. Tahılları neden yaktığını inanın ben de anlamadım, durdurup kuzeye erzak diye götürebilirlerdi.

Tarlyler. Adama binlerce seçenek sundular, kendi kraliçelerini (Margaery) öldüren Cersei için kraliçem kraliçem diye tutturdu. 

Daenerys halkın sevgisini hissetmiş bir lider. King's Landing'deki insanlar hiçbir lidere bunu vermiyordu, ve Daenerys kuzeyliler arasında da ne yapsa onların kalbini kazanamadığını gördü, sevgi yerine korkulmayı tercih etti desek... Tüm diyar neler yapabileceğini görsün, ona itaat etsin diye Tywin'in gibi kıyıma başvurdu o zaman Dany. hastalıktan ölecek insanları bile ölüme terk edemeyen, erzak yığan, hastalığın ona bulaşmasını  Dany. Daenerys hiçbir zaman favori karakterim olmadı, çünkü bana fazla doğaüstü geliyordu açıkçası. Ben bu seride mükemmel olmayan, gerçek hayattaki gibi gri karakterleri, yanlışlarından bedeller ödeyerek öğrenen karakterleri sevdim. Theon, Sansa, Jaime gibi. Ama hep sağlam bir karakterdi Dany. Dark side'a geçecekse bile bunun ince ince işlenmesi gerekti. George kitaplarda olacak 3 şeyi söylemişti senaristlere: 1) Shireen'in ölümü 2) Hodor meselesi 3) Dany'nin King's Landing'i yakması. Daenerys efendimisssss nasıl olur diye dövünmüyorum, Daenerys dark modea geçecekse nasıl geçeceğini merak ediyorum sadece. Show bana bunu veremedi. Daha 2 bölüm önce insanlık için canını tehlikeye atıyordu bu kız, khalasarın uğradığı hezimeti görünce dayanamadı savaşmaya gitti Jon köşeden izleme taraftarıyken. 

Tyrion'un meşhur trial tiradından "I wish I had enough poison for the all pack of you, I would gladly give my life to watch you all swallow it." Kurtardığı şehrin insanlarının ona sırt çevirdiğini gördüğünde Tyrion'ın öfkesi böyle yansımıştı. "Elimde olsaydı hepinizi zehirlerdim." Tyrion'ın tüm gücü ailesinden gelmekte, eğer Lannister ismiyle doğmasaydı kariyeri soytarılıktan ibaret olacaktı. İsmini kaybettiğinde verdiği tepki bu.

Ned Ne yaptıysa diyar için yaptı, tahtı falan istemiyordu, sadece halk doğruyu bilsin diye uğraştı. Aynı halk tezahürat yaptılar adamın kafası alınınca.

Liderleri kadar king's landing'in insanları da yozlaşmış. Bunu inkar edemezsiniz.

Bölüme gelirsek:

*Varys (kitaplarda) Aegon Targaryen'i tahtta görmek için yıllardır diyarı karıştıran birisi. "Halk için doğru lider" misyonunu yemiyorum, ilk sezon Varys de aynı düzlemde gitti, son anda kıvırdılar. Varys Aerys'i delirten en büyük etkenlerden biri ayrıca.

*Jaime'nin Öleceği kesin gibi bir şeydi, ama son anda bir twist yapsalardı keşke. Tüm şehri wildfire ile yakmayı planlayan kralını Onurunu bir köşeye bırakıp bıçaklayan kral muhafızı, kendisini öldürmeye and içmiş binlerce kuzeyli ile omuz omuza insanlık için savaşmaya kuzeye gelen Jaime, bu bölümde diyor ki "hiçbir zaman halkı önemsemedim ki." Hadi Daenerys'i ve ince adalet anlayışını anlamayıp, yakma meyli olan bir tiran olarak gördünüz ve yüzbinlerce masumu yakmasını Dany'ye yakıştırıyorsunuz; Jaime'nin bir gecede evrimine ne diyeceksiniz?

*Cleganebowl senelerdir beklediğim bir şeydi ve açıkçası beni tatmin etti. Sandor abisinin artık abisi olmayı geçtim insan bile olmadığını, yaşamasının ölmekten daha Beter bir ceza olacağına kanaat getirip kendini kurtardaydı keşke ateşlere atlamak yerine. Qyburn = Victor Frankestein, Gregor = ucubeydi. Qyburn'ü şöyle bir atması da hoşuma gitti.

*Lannister ikizler şehirlere bombalar yağarken sevişerek öldüler. Herkes jaime'nin cersei'yi öldürmesini bekliyordu, ama bekleneni tabii ki vermeyeceklerdi. Karakter gelişimini ve arcı çöpe atarak yaptılar bunu tabii. Adama sormazlar mı Cersei ikna edilebilecek durumda olsaydı, kuzeye gitmeden önce yapardı zaten. her neyse fatih aegon westeros'u fethetmeye geldiğinde ilk vuruştuğu birlikler lannisterlar ve reach'i o dönem yöneten gardenerlardı zaten. Geçen sezonki khalasar + drogon vs tarlyler + lannister birlikleri open field savaşının devamı gibi olmuş. Ne yalan söyleyeyim ben hep Cersei'nin bir planı olduğunu düşünmüştüm, wild fire'ı daha akıllıca kullanırlar sanmıştım ama maalesef D&D'den bir tane mantıklı diyalog bile çıkmıyorken yaratıcı fikirler çok zor. Qyburn'ün zekasına küfür gibi bir savaş.

Bir sonraki bölüm için tahminlerime geleyim:

Kitaplarda Azor Ahai, kılıcını karısı Nyssa Nyssa'nın kalbine saplayarak dövüyor ve Lightbringer'ı tamamlıyor. Jon'un long night esnasında hiçbir şey yapmadığını düşünürsek Lord of the Light'ın kendisini diriltmesi için başka bir sebep olmalı diyordum ki: Daenerys'i öldürmek. Daenerys ölecek, Varys'in son marifetiyle bağlılıklarını kazandığı tüm haneler bir çatı altında birleşecek ve Jon'un ışığında her şey çok güzel olacak. Varmaya çalıştıkları nokta bu sanırım. Daha yüzeysel olamazdı. 

Daenerys'in King's Landing'i yakışı bir mesajdı. Benimle çekişirseniz, canınızı alırım, anasının memesindeki bebeğe bile acımam. Tywin yapmıştı bunu Castamere'deki isyanı bastırırken ve Gregor Clegane'e Elia Martell'in çocuklarını katletme emri verirken. Daenerys'in atası Aegon targaryen Harrenhal'da bir haneyi yok etti ve Tullyler bu şekilde Riverrun'ın başına geçtiler. Belki de Olenna'nın "be a dragon"ı doğruydu. Nietzsche'nin dediği gibi kendi alevlerinde yanmaya hazır olması lazımdı diyarın, kimse kül olmadan küllerinden doğamaz.

Robert's Rebellion gibi Jon + Gendry ve Vale süvarileriyle bir isyan çıkacak deniyor da sanmıyorum. Gendry'ye ayrılan sürenin sonuna geldik bence. Ayrıca Gendry'nin iddiası Daenerys'in legitimationına dayanıyor. hadi diyelim isyan etti, pek bir şey değişmez, fırtına topraklarında savaşacak bir er kalmadı.

Tyrion'ın yeri ne olur bu isyanda? Daenerys Tyrion'a güvenmiyor, güvenmemekte de haklı. Bir önceki girdimde yazmıştım, Tyrion'ın halihazırda Dany'den memnun olmayan Varys'e başka bir varis opsiyonu sunması inanılmaz saçmaydı. Ne daenerys yanına yaklaştırır artık tyrion'ı, ne de tyrion'ın daenerys'in yanında bir işi kaldı. 

Jon tahta çıkınca belki Sansa'yla ya da Arya'yla falan evlendirirler de Bir diğer tokat da oradan gelir. Babası kuzeyden kız almıştı, zaten Targaryenların yanında tahta ortak olacak hane kalmadı. Bi Starklar ayakta. 

Arya da East'e gidiyor gibime geliyor, Essos'a. O atın bi anlamı olmalı. Zaten bu kızın savaştan ve intikamdan sonra Essos'ta maceralara atılacağını düşünüyordum. Arya bi yüz çalsaydı ve Cersei'yi öldürseydi, daenerys ne rhaegal'ı missandei'yi kaybedecekti, ne de merhametini. Ama Arya yüz çalabildiğini unutmuştur ya. 

Başlıktan bağımsız olarak shingeki no kyojin ve killing eve başladı. Oralar çok daha güzel, gelsenize.

15 mayıs 13:50

443. (link: https://youtu.be/EA7UQOYskas buyurun) dizi oyuncularının game of thrones final sezonu için fikirlerini izleyin. yazık, hepsinin suratında regl sancısı ifadesi oluşuyor yorum yaparken. 

inşallah drogon kafayı yiyip daenarys de dahil herkesi yakar ve tahta ejderhanın oturmasıyla dizi biter. Öyle şeye böyle şey afedersin. (gizlinot: boşlukları siz doldurun)

15 mayıs 12:13

442. --- bu entry spoiler içerebilir ---

bütün kitapları okudum, 8. sezon hariç bütün sezonları ikişer kere izledim. şu an 8. sezonu da tam olarak şu tepkiyle izliyorum; (link: https://youtu.be/8Jrxp66SScc tık tık)

izleyiciyi o kadar gazladılar ki şöyle efsane savaş sahneleri olacak, yok psikolojiniz bozulacak bilmemne diye. herkes kudurdukça kudurdu. aha sonuçta bu işte. her bölümde eleştirilecek o kadar şey var ki hiiç uzun uzun yazmak istemiyorum. bir dizi nasıl bu kadar bozar izliyoruz işte.

şu an tek umudum kitapların tatmin eder şekilde olması. george r.r. martin dedemiz hayırlısıyla çıkarsa da bir de rahat etsek.

--- bu entry spoiler içerebilir ---

15 mayıs 03:34

441. —spoiler—

bu bölümden sonra dan’in arya’nın elinden kurtulmasına ihtimal dahi vermiyorum. arya artık ejderhanın yüzünü mü çalar n’aparsa bir yol bulup öldürecek. 

ya da ters köşe yapıp jon’a da öldürtebilirler halasını

—spoiler—

14 mayıs 23:36

440. Kim ne derse desin son bölümünü (8-5) beğendiğim dizidir.

Daenerys belki de ilk defa kendi başına bir karar aldı ve uyguladı. Tabiki kararını beğenmedim ama o ayrı bir konu. Ejderhasını da adam akıllı kullandı sonunda. (Mantık hatalarını bir kenara bırakırsak) şehri ilk yakmaya başladığında tyrion ile aynı tepkiyi verdim, ağzım açık kaldı. Ben beklemiyordum bu kadarını. Ne kadar safmışım swh.

Cersei’den sonra sana da güle güle daenerys. Zaten o tahta yakışmayacaktın. Kendisi son bölümde %90 ölecek ve kesin jon öldürecek çünkü jon’u şu ana kadar savaşlarda bile pasif gördük bence. Ne dense yapan bir adamdı. Sevdiği kadını öldürmek onun için de travma olacak.

14 mayıs 21:22

ilginizi çekebilecek benzer başlıklar