yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (13)
  • medya (0)

  13. (bkz: gardasil 9)

  29 yaşındayım ve ilk dozumu geçen hafta sağlık ocağında oldum. önce jinekoloğa muayene oldum, hpv aşısı olmak istediğimi söyledim, smear verdim ve 1 hafta sonra sonucu geldi, sonucuna göre doktorum aşıyı olabileceğimi söyledi. bana söylediği takvim 1. doza 0 dersek, 0. - 2. ve 6. aylarda 3 doz olarak aşının olunabileceğiydi. gittiğim hastanede aşıyı yapmıyorlardı bu yüzden kayıtlı olduğum sağlık ocağındaki hemşireye aşıyı yaptırdım. özel hastanelerinde acilinden enjeksiyon ücreti vererek olabilirsiniz ama benim aradığım bir hastane acili doktorun yazdığı kağıt veya reçete istediği için ve ben de öyle bir şey olmadığı oraya gidemedim, yani gitmeden önce hastaneyi aramakta fayda var, ve sanırım her sağlık ocağı da yapmıyor yine aramak lazım.

  eczaneden aşıyı temin ettikten sonra (olacağınız dozu, yani 1 kutuyu alıyorsunuz, 1.938 TL ödedim ve gerçekten çok çok pahalı bir ücreti var) soğukta kalması gerektiği için bana aşı kutusunu iki tarafında buz kalıbı olacak şekilde verdiler, zaten temin edip hemen ocağa gidip vuruldum.

  bende hiç bir yan etki, ağrı sızı olmadı sadece vurulurken epey yakıyor ama anlık, sonra geçiyor.

  yaşımla ilgili doktora sorduğumda, geç kalmadığını ve olursam benim için iyi olacağımı söyledi, ama tabii ki daha genç yaşlarda olunmasının daha verimli olduğu bilinen bir gerçek ama yapacak bir şey yok, ne zaman olursa olsun olunması gerekiyor, hatta araştırmama göre 45 yaşına kadar da olunduğu takdirde koruma sağlıyormuş. 2. ve 3. dozu da olduktan sonra güncelleyeceğim.

  30 ocak 17:52

  12. İlk dozunu bugün olduğum aşıdır. niye bugüne kadar bekledim bilmiyorum, keşke daha önce yaptırsaydım. 27 yaşındayım yine de çok geç kalmış sayılmazsın dedi doktorum. ülkemizde ne yazık ki gardasil 9 olmadığı için gardasil 4 yaptırdım.

  Bu konuda interneti çok kurcalayan biri olduğum için faydalı olacağını düşündüğüm bir kaç şey yazmak istedim.

  Öncelikle mahallenizde vs tanıdık eczacı varsa kendisinden rica edin size gardasil 4 temin etsin. mümkünse 3 dozunu da satın alın ve eczacınızdan sizin için saklamasını isteyin. Aşı fiyatları sürekli artıyor, benim eczacım bana şubatta yine bir zam geleceğini o yüzden çoğu eczanenin aşı yok dediğini söyledi. (güncel tek doz fiyatı 900 küsürdü) Ben de 3 dozunu da şimdiden aldım. 

  Ardından sağlık ocağını arayıp hpv aşısı olmak istediğimi söyledim, onlar da buyur gel yapalım dediler. Herhangi bir reçete istemediler, sadece aşı vurulmadan önce aile hekimimle görüştüm. Kendisi de bana kendine verebileceğin en güzel hediye bu aşı diyerek tam destek oldu. Girişimi yaptı ve aşımın ilk dozu hemşire tarafından uygulandı.

  Aşı yapılırken açıkçası pek acı hissetmedim, aşı olmaya alıştığımızdan mıdır bilmiyorum ama canım yanmadı. Sonrasında hafif bir ağrı var şu an ama tabii ki covid aşısı veya tetanoz kadar bir ağrı değil çok daha hafif.

  6 ekim 2022 15:49 6 ekim 2022 15:50

  11. iki dozunu olduğum aşı. yaşım 35+ olduğu için önce doktoruma danıştım. çünkü benim araştırmalarımda bu aşının genç yaşta yapılması gerektiği söyleniyordu. Geç kalmış olmam muhtemeldi ama sordum ve aşının 45 yaşa kadar yapılabileceğini söyleyince başladım.

  şu an benim ödediğim doz fiyatı 800tl, oldukça fazla ama yakın zamanda bir tanıdığımız rahim ağzı kanseri ile iki yıllık mücadelesini kaybetti, üstelik oldukça iyiyken birden kötüleşerek. o yüzden aşının ücreti umrumda değil.

  bu aşı da covid aşısı gibi kolda biraz kendini hissettiriyor ama daha hafif olduğu için bir sıkıntı yaratmıyor.

  5 temmuz 2022 16:20


  10. aşıyı yapacak sağlık çalışanının prospektüsteki direktiflere uyarak yapması gerektiği aşı.

  3 dozu için de yapacak kişiyi aşı sıvısını çalkalaması yönünde ben uyardım çünkü çalkalamadan iğne vurmaya kalktılar. nasıl yapılması gerektiği prospektüsün arkasında ayrıca belirtilmiş. ucuz bir aşı değil, lütfen dikkat edelim ve boşa gitmesin aşımız süslüler

  13 nisan 2022 21:11

  9. mozambik cumhuriyeti'nde henüz 9'lusu olmadığı için 4'lüsünü olmak zorunda kaldığımız aşı. 9'lusunu olayım diye baya beklemiştim ama geçen sene dayanamayıp yaptırdım. yaptırdığım aile sağlığı merkezindeki hemşire kız yazık aşıyı sisteme işletmeye falan kalktı. bilmiyor ki yılan zehiri panzehirinin bile e-devlette kaydı var bunun yok. dedim abla bu aşı sistemde yoğ. 4'lüsünü olunca kafam rahatlamadı tabii ki. 9'lusunu olmaya kalksak onu da mı 3 doz olucaz tek doz mu olucaz olamıycaz mı napıcaz diye düşünüyorum. mozambikliler de 4'lüsünü bulduklarına şükretsinler artık şımarmasınlar.

  20 ocak 2022 22:13 20 ocak 2022 22:13

  8. 3 doz gardasil 4 oldum. İğnesi eski tip aşılar gibi :) acısını unutmuşum hele ki covid aşısından sonra olunca bayağı bir "oha iğne varmış" dedirtiyor. Ama hiç yan etki görmedim. Çok hafif 5 dk süren lokal ağrı o kadar. 

  Bunun yanında covid aşısıyla bilinen bir şey etkileşimi yok. Ama immün sisteme fazla yüklenmemek adına 2-4 hafta filan ara verilmesini önermişti benim doktorum.

  20 ocak 2022 21:37

  7. Üniversite birinci sınıfta adet sancısı sebebiyle gittiğim kadın hastalıkları ve doğum uzmanının tavsiyesi üzerine olduğum toplam 3 dozda tamamlanan aşı. Cinsel hayatınız aktif olsun veya hiç yaşamamış olun yine de mutlaka ama mutlaka aşınızı yaptırın süslüler. İlk bir saat kadar ufak bir ağrı dışında herhangi bir yan etki yaşamadım. Toplumumuzda erkeğin cinsel yaşamı konusunda güvenecek hiçbir şeyimiz yok. Canımızı da sokakta bulmadık. Bu nedenle özellikle cinsel yaşamınız hiç başlamamışsa bile mutlaka asi olun. ( Bildiğim kadarıyla hpv ile karşılaşma olasılığı düşük olduğu için özellikle cinsel yaşam olmadan olunması daha iyiymiş. En azından kendi doktorumun tavsiyesi bu yöndeydi. ) İleride teknoloji ne yönde ilerler bilemem ancak bir kızım olursa ona da mutlaka yaptırmayı düşünüyorum.

  13 temmuz 2021 10:53


  6. dün birinci dozunu olduğum aşı. kadın erkek herkesin olması gerekiyor. erkeklerden test isterken testte taşıyıcı olsalar bile hpv olup olmadığı çıkmıyor o yüzden bu aşıyı olmamız gerekiyor hatta partnerimizi de ikna etmeliyiz. hpv tamamen vücudumuzdan kendi kendine atılmıyor bazıları maalesef kansere çeviriyor. kanser tedavisi de bu aşıdan daha pahalı ve yorucu bir süreç ve dünden bu yana bir yan etki ile karşılaşmadım sadece ilk bir saat kolum ağrıdı. lütfen sağlığınıza dikkat edin.

  1 temmuz 2021 21:17

  5. 3 dozda uygulanan hpv aşısı, kapmadan olmakta fayda vardır. Virüsler hayatımıza covid ile girmedi, Hollanda gibi ülkelerde bu asi okulda zorunlu vuruluyor. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar hele hpv, bu kadar yaygınken aşının bilinirliliğinin olmayışı cok kotu bir durum. Fırsatınız varsa bütçe olarak olun derim.

  22 mayıs 2021 02:37 22 mayıs 2021 04:41

  4. Hpv pozitif olarak 3 doz alıp yaptırdığım aşı. Ben geçen sene tanesi 600 küsürden aldım diye hatırlıyorum. Eğer virüs vücudunuza girdiyse pozitif çıktıysanız gardasil sizi negatif yapmaz. Nisanda smear testim tekrar pozitif çıktığı için bu ay sonu kolposkopi yaptıracağım. Yan etki olarak iç bacak ağrısı yaşamıştım bi süre onun dışında başka etki yaşamadım. Abartılan yan etkileri bi kenara bırakın ve prezervatifle de %100 bulaşabilen bu hastalık için en erken yaşta aşınızı olun lütfen. Eğer siğil çıkarırsanız İL-33 adlı ilaç ile tek tek yakıyorlar ve o acıyı kimsenin yaşamasını istemem. İzleri hala durur psikolojik olarak her aşaması çok yıpratıcı. Eğer 12 yaş üstü çocuğunuz varsa da muhakkak yaptırın cinselliği olmayan bireyler için erkenden önlem almış olursunuz keşke ailem biraz daha bilinçli olsaydı da yaşım küçükken yaptırsalardı diyorum 2 senedir yaşadığım süreç kullandığım deflagynler olduğum aşılar maddi yük her smear testinin pozitif gelmesi bunların hiç birini yaşamamış olurdum.

  21 mayıs 2021 18:57