sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (39)
  • medya (0)

  39. Bilinen markalara ait, ph’ı genital bölgeye uygun olarak üretilmiş intim jelleri dönem dönem ben de kullanıyorum. Üç farklı jinekoloğa sordum, ikisi gerek yok su yeterli derken üçüncüsü her gün olmamak kaydı ile ihtiyaç hissettiğim zamanlarda, regl günlerinde vs vajinaya çok temas ettirmemeye çalışarak kullanabileceğimi bunun bir sakıncası olmadığını söyledi.

  Ben de bu talimatlara uyarak her banyoda ve regl günlerimde kullanıyorum. Bazen dışarıda çok uzun vakit geçirmişsem ve duş almadan yatacaksam da kullanıyorum. Kişinin kendi ihtiyaçlarına yönelik hareket etmesi zor bir şey değil zaten, kendin tayin ediyorsun kullanım zamanını.

  Henüz bir zararını görmedim, kendim kullanıyorum çok da memnunum ama kullanmayan ve kullanılmamasını savunan insanlara çemkirmeyin, yanık balata kokulular dedirtecek yan etkileri oluşmadı bende henüz, 25 yıldan sonra ortaya çıkıyor sanıyorum bu etkileri.

  Ek olarak, anatomiyi hatmetmiş kültür abidesi yazarlarımıza ben de kimya önereyim madem biraz. Evet çiş steril bir sıvıdır, elinize değen sadece çiş ise suyla durulamak sizi iğrenç, hijyensiz, mikroplu yapmaz.

  14 mart 19:59 14 mart 20:02

  38. önce ilginç bir bilgi. bütün diğer doktorlardan bağımsız olarak benim doktorum öneriyor. şimdi bilimsel gerçeklere geçelim.

  1. genital bölgenizin bir florası olduğu doğru. bu bölgede bazı mantarlar ve bakteriler yaşar. bu mantarlara fırsatçı diyebiliriz. çünkü ortamın pH'si artarsa (normalde asidiktir) bakteriler ortamda azaldığında bunlara gün doğar. ve normalde olduğundan daha yüksek miktarlara ulaşırlar. işte şimdi mantar oldunuz.

  2. bunun pek çok nedeni olabilir. bağışıklığınız zayıfladıysa, geniş spektrumlu güçlü antibiyotikler kullanıyorsanız vs. ve tabii genital bölgenizi sabun gibi alkalı maddelerler yıkarsanız.

  3. genital bölge temizleyicileri pH si dengelenmiş temizleyicilerdir. hatta mesela antibiyotik kullanımına vs bağlı olarak oluşabilecek mantarları ortamın pH'sını düzenleyerek engelleyebilir de. ama 2 koşul var. birincisi düzgün kullanım; ikincisi ise doğru marka. bunlara geçelim.

  4. bu temizleyicileri doğru kullanmak önemli. öncelikle asla içini değil dış genital bölgeyi bununla temizlemek gerekiyor. iç bölgeye şu dahil hiçbir şey dokundurmamalı. isterseniz kullanmayıp sadece suyla da temizlik yapabilirsiniz. daima önden arkada (dışkılama ile anuş bölgesinde bulunabilecek bakterileri bu bölgeye taşımak işemeyiz) vajinanın içine gekmeden temizlik yapmalıyız.

  5. doğru marka. bu konu çok önemli. pH dengelenmesi önemli. henüz regl olmadıysanız bu jelleri kullanmamalısınız çünkü ergenlik öncesi pH farklı. aynı şekilde eğer menapoza girdiyseniz de pH değiştiği için gene bu jelleri kullanmamalısınız. sebamed'in menapoz dönemine uygun temizleyicileri var. bunlar kullanılabilir. marka olarak benim önerim sebamed. yıllardır kullanıyorum. belki 1 ya da 2 defa mantar oldum. en güçlü antibiyotikleri kullandığım dönemde bile mantar olmadım. ama lütfen marketlerden herhangi bir markayı almayın. bu tip çok fazla marka var gerçekten. muhtemelen pH dengeli kalmıyor. bu nedenle de sorunlar yaşanabiliyor.

  14 mart 15:03

  37. Normal florayı bozacağı için gereksiz hatta zararlı olabilecek bir ürün.Bunu kullanırsanız kendi floranızdaki mikroorganizmaları öldürüp,fırsatçı olanların sizi hasta etmenize yol açarsınız.Genital bölge temizliği önden arkaya su ile yapılır,iç çamaşırlarını sık sık değiştirip,pamuklu olanları tercih etmek,hatta mümkünse ütülemek en sağlıklı ve doğru olandır.Kadın doğumcuların kendi aralarında anlaşmazlığa düşüp farklı şeyler söylediği bazı konular olsa da bu konu onlardan birisi değil.İntim jel öneren hoca ile karşılaşmadım bugüne kadar.Temizlik ve hijyen önerileri sadece bu kadar.Bazen simple is the best tir

  Ekleme:oluşan sekonder enfeksiyonları engelleme yolu intim jel değildir,sebebe yönelik tedavidir.Tedavi guiedline ları yazan otör hocalarımın tavsiyelerini yazdım sadece,bu adamlar bu işi böyle yapıp hastalarına da böyle öneriyorlar.Elbette piyasada farklı şeyler önerenler olabilir.Önemli olan önerinin ne kadarının meta analizlerle desteklenebilir olduğudur

  14 mart 14:33 14 mart 15:45

  36. normal şartlarda gereksiz ama kişinin vulva ve çevresi bir sağlık probleminden enfeksiyon kapmaya meyilliyse yararlı. ama yararlı derken... piyasada nivea gibi uluslararası ünlü bazı markaların genital temizleyicilerinde bile parfüm gibi hassas cilde uygun olmayan madde(ler) var(gizlinot: ne akla hizmetse). genital bölge temizleyici seçerken önce bölge neden enfeksiyona meyilli, nasıl bir cilt problemi var onu cilt doktorunda öğrenmek lazım. sonra genital bölge temizleyicisinin ph dengesine bakmak ve uygununu almak lazım. ph dengesindeki bozukluk zararlı bakterilerin üremesi için uygun ortam oluşturuyor

  sağlıklı bir vulvanın ph dengesi 3,5 ile 4,5 arasıymış(gizlinot: gerçi başka kaynaklar başka rakamlar verebiliyor) normal sabun/temizleyiciler cildin geneli için ph 5,5 dengedeyse vulva için "ideal" ürün olmaz tabi. çok problem midir? zannetmiyorum, zaten bölge kendini temizliyor, bu kadar insan sade normal sabun kullandığına göre çok da problem olmasa gerek. ama hassas cilt, enfeksiyona/kıl kökü tıkanması vs bunlara meyilli cilt... bunlarda problem olabilir.

  14 mart 13:51

  35. (yazar: lavanta) +1

  ben de herkesin 'temizlenmesi gereken genital bölge' denince (gbkz: vajen)/ (gbkz: vajina) değil, (gbkz: vulva)yı anladığını sanıyordum ama yorumlara bakarsak büyük anatomik yanılsamalar var.

  27 kasım 2017 00:17

  34. Bence burda bir kavram yanılgısı söz konusu. Vajina kendi kendini temizler denir tamam da Vajina dedigimiz bölge tamponun yerleştirildiği, cinsel birleşmenin gerçekleştiği iç kısım. Orası kendi akıntısıyla denge halinde evet. O iç kısmı zaten nasıl yıkayacaksınız çok zor. fakat dış kısım yani vulvada ter bezleri var. Vulvanın temizliğine su nasıl yetsin? O halde koltukaltımızı temizlerken de sadece su yeter diyelim. Bu konuda ya doktorlar açıklamayı eksik yapıyor ya da bizler bir şeyleri yanlış anlıyoruz.

  ekleme: hadi vajina kendi kendini temizleyebiliyor da vulva sadece suyla nasıl temizleyebiliyor ona mantıklı bir açıklama gelebilmiş değil. eğer öyleyse suyla sık sık temizlemeye rağmen kaşıntı maşıntı, mantar oluşabiliyor dış bölgede de. üstelik bu sebeple doktorum sebamed kullanmamı önermişti. ayrıca pıtırcık demeyin lütfen rahmetli sarı kuşumu hatırlatıyor.

  26 kasım 2017 16:33 26 kasım 2017 19:23

  33. "az kullanılırsa bi şey olmuyor" diyenleri anlayamıyorum gerçekten. Sende kısa sürede olmuyodur tamam da bunun 3-4 ay sonrasını ne bilicen?

  Vajina kendi kendine yeten bir organ. Haldır haldır köpürte köpürte yıkamanın hiçbir mantığı yok. Bağıra bağıra da söylüyor tıp camiası kullanmayın diye, bunu söylemeyen de ilaç firmalarından prim kasmak için söylemiyor.  daha neyin inadı bu bilmiyorum. Vajina florasında bakteri mantar denge halinde yaşar. Belirli bir ph derecesi var, devir daim şeklinde devam eden. Sen bakteriyi öldürücem ooh mis tertemiz olucam diye bunla yıkanırsan bakterileri öldürürsün,  mantar popülasyonu artar. Mantar olursun. mantar oldun diye "demek ki iyi temizleyemiyorum" diyip daha da çok yıkarsın kesin.

  Bu kez durum iyice kronikleşir. Uzun müddet kullanımda ph'ı bozarsın vajinal kuruluk yapar.  Bu bölgeyi yıkamak için ekstra bir ürüne ihtiyacınız yok. Markaların oyunlarına gelmeyin. 

  edit: Aşağıda bir yorumda dış genital bölgede ter bezlerinin olduğu ve suyla yıkamanın yetmeyeceği yazılmış, o zaman koltuk altımıza da mı sadece su yetecek denmiş buna da bi açıklık getirmek istiyorum.

  Dış genital bölgenin içeriyle bağlantısı var dışa yapılan uygulamanın yaratacağı dengesizlik içe yansımıyor mu zannediyoruz? Koltukaltı gibi vücut içiyle bağlantısız, düz deriden oluşan bir bölgeyle burayı kıyaslamak da ekstra mantıksız. Kullanmayın. Gerçekten kullanmayın çünkü gerek yok.

  26 kasım 2017 15:54 26 kasım 2017 17:14

  32. Bir yıl falan evvel bir haber okumuştum bayağı ünlü bir doktor vajinanın yıkanmaması gerektiğini kuruluk sorunu yaşanabileceğini vajinanın kendi kendini temizlediğini söylemişti. Temizlenecekse de sadece su ile yıkamak gerekiyormuş. Net hatırlamadığım için kaynak belirlemiyorum 

  Titizlik takıntılı olduğum için bir dönem kullandım artısını da eksisini de gördüğümü hatırlamıyorum. Ama bu tarz ürünlerin vajinanın florasını bozduğu kesin 

  26 kasım 2017 12:36

  31. arkadaşlar çok fazla genital bölge temizleyici dediniz ve ilaç mümessilleri bunu duydu. şimdi doktorlar harıl harıl reçete yazacaklar, sığınaklara.

  26 kasım 2017 12:05

  30. Abartmadan düzgün şekilde kullanılırsa sorun olmayacak şeydir. Ben 3-4 yıldır kullanıyorum, bir kez bile sorun yaşamadım. Aldığım duşların %90 ında kullanıyorum ve onun dışında da ilişkiye girmeden önce, ilişkiden sonra ve bazen kakadan sonra kullanıyorum. Her gün kullanmış olmuyorum ama bir gün içinde birden çok kullandığım oluyor. Bence bunun önemli noktası detaya inmemek ve genitalin dış kısımlarına odaklanıp jelle teması kısa tutmak.

  26 kasım 2017 02:18