yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (33)
  • medya (2)

  1. doğru olan ve benimde her zaman söylediğim cümle. islam'da terör örgütü kurun allah'a peygamber'e hakaret eden olursa veya kafanıza estiğinde masum insanları öldürebilirsiniz diye bir şey olmadığı için gerçek islam bu değildir. burada hatalı olan islam'a ihanet eden insandır ya aradaki farkı anlamıyorsunuz yada anlamak istemiyorsunuz.

  edit: ayrıca o saydığınız dinlere inananların yaptıkları katliamlardan haberiniz yok galiba budist'lerin arakan'da, hristiyanların afganistan'da, yahudilerin filistinde yaptıkları nedir?

  8 ocak 2015 17:48 8 ocak 2015 17:57

  2. acı gerçekleri kabul etmek istemeyenlerin sığınağı. bu kalkanın arkasına saklanan "gerçek" müslümanlar oradan çıkıp özeleştiri yapıp neden aramızdan bu manyaklar çıkıyor, neden islam adına böyle şeyler yapıyorlar, biz nerede hata yaptık demedikten sonra daha çok bu tip olay olacak. her seferinde gerçek islam bu değil demek insanları gerçek islamın tam da bu olduğuna ikna etmekten başka bir işe yaramayacak.

  insanlar islam diye müslümanlardan bağımsız, taş gibi toprak gibi somut bir şey var sanıyorlar galiba ama yok. başkalarına göre müslümanlar islamı nasıl yaşar/yaşatırsa islam odur. bu adamları içinizden söküp atın, panguen ayağını denk alsın diyenlerin, kafirlere oh olsun diyenlerin cezasını kesin de görelim gerçek islamiyeti. habire gerçek islam bu değil, bu değil bu hiç değil diye mızırdanmak çare değil.

  edit: vurguluyorum; ben gerçek islam terördür demiyorum ama 100 kere de gerçek islam bu değil deseniz faydası yok, farklı bir şey yapılması gerek diyorum.

  8 ocak 2015 18:00 8 ocak 2015 18:52

  3. Gerçek islam ne diye soranlar ayrıca Hacı Bektaş veli'nin sözlerine de bakabilirler.

  "Ara bul.

  kadınları okutunuz.

  incinsen de incitme.

  murada ermek sabır iledir.

  araştırma açık bir sınavdır.

  her ne ararsan kendine ara.

  eline, diline, beline sahip ol.

  arifler hem arıdır hem arıtıcı.

  marifet ehlinin ilk makamı edeptir.

  insanın cemali sözünün güzelliğidir.

  nefsine ağır geleni kimseye tatbik etme.

  hiçbir milleti ve insanı ayıplamayınız.

  ilimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır.

  düşünce karanlığına ışık tutanlar ne mutlu.

  düşmanınızın dahi insan olduğunu unutmayınız.

  nebiler, veliler insanlığa tanrının hediyesidir."

  Şunlara uysak dünya çok daha yaşanır bir yer olacak :)

  8 ocak 2015 18:17


  4. Çoğunlukla antikapitalist müslümanlarin kurduğu cümle.

  Kendilerine de saygım ve sevgim sonsuz.

  Kanımca islamiyet'i en iyi anlayan ve anlatan insanlar onlar.

  Onların dışındaki sözde müslüman güruh fransiz derginin dinleriyle mizah yapmasına değil de burnunun dibindeki "bakara makara"ya baksınlar bir zahmet.

  Hem dalga geçiyor, hem de seni enayi yerine koyuyor.

  Ne güzel ya...

  8 ocak 2015 18:23 8 ocak 2015 18:24

  5. bahsedilen ayetler peygamber efendimiz (sav) arabistan sıcağında güneşlenip zemzem suyunu içerken gelmemiştir heralde iyi araştırmak lazım ayetleri surelerden cımbızla seçince manaları istenildiği yere çekilir. müşrikler peygamber efendimizin islam dinini yaymaya başladığını görünce azmış ve ona savaşmaktan başka çare bırakmamışlardır. bu hinduların, hristiyanların, yahudilerin ve çakma müslümanların gösterdikleri sebeplerden çok daha önemli bir sebeptir savaşmak için çünkü başka çaresi kalmamıştır, ayrıca savaşta aldıkları esirleri okuma yazma öğretme karşılığı serbest bırakmıştır.

  tanım: sahte müslümanların yaptıklarının karşılığı olarak söylenilen söz.

  8 ocak 2015 18:39 8 ocak 2015 19:06

  6. Gerçek İslam nedir gerçekten? Bu son zamanlarda sürekli duyduğum bir cümle. İşid bilmem kaç kişinin canına kast etmiş diyorum, gerçek İslam bu değil. Fetva verildi Alevi kadınları helâlmiş diyorum, gerçek İslam bu değil. 4 kadın diyorum, gerçek İslam bu değil. 9 yaşında kız çocuğu evlenebilir demişler diyorum, gerçek İslam bu değil. Çaldılar çarptılar diyorum gerçek İslam bu değil. Ee ne gerçek İslam ? Senin haksızlığa ses çıkarmaman, iyi olmuş demen, cumadan cumaya namaz kılıp, ramazandan ramazana oruç tutman, ama hala açın halinden anlamaman, kimseye yardım etmemen,hayvanlara zulmetmen mi İslam? Kitabını bile okumadığın bir dini savunuyor olman ve bunu da sadece cennet vaadedildiği için mi yapman İslam. Islam Allah'a teslimiyet demek değil mi ? Ne kadar teslim oluyorsunki bunu savunabiliyorsun? Dünyada bütün " gerçek islam" olmayanları çıkarsak kaç tane Müslüman var?

  Not: sözüm kimseyi hedef almak amaçlı değildir. Herkes kendini bilir. Bu gün elimde penguen varken bi arkadaş yanıma geldi, özetle rte'yi Bilal'le tehdit ettiler, o yüzden yüce divan yolu kapatıldı konulu bir karikatür var, onu okuyorum. Ama adamlar çalışıyo, zorlamamak lazım dedi. Dedim ki sen müslümanım diyosunya nasıl hırsızlığı savunursun, o parada benim de, senin de, açlıktan, soğuktan ölen 3 günlük bebeğinde hakkı var, islam çalmayı kabul mu ediyo dedim. Bu onunla Allah arasında, gerçek islam tabiki hırsızlığa izin vermez dedi.

  8 ocak 2015 22:40 9 ocak 2015 09:25

  7. kendime sorduğum çok fazla soru var. öyle ki bazılarını sesli dile getirmeye çekiniyorum. çünkü bunu yaptığımda değil karşımdaki ben dahi deist olduğumu kabul ediyorum anlamına geliyor. peki bundan neden bu kadar çekiniyorum derseniz muhafazakar bi ailede dünyaya geldim. bi yaşa kadar böyle bi ortamın içinde büyüdüm tuhaf bi duygu ama ne kadar anlamsız ve saçma gelen şey varsa da sırtımı dönmek istemiyorum içten içe.

  sonra bi gün şu yazıyı okudum: (link: https://medium.com/turkce/neden-tanr-ya-inanam-yorum-1a1b255651ca tanrıya neden inanamıyorum?)

  yazıyı yazan arkadaş benim kendi kendime devamlı sorduğum ve açıkca bi başkasına soramadığım dediğim soruları dahi sormuştu. bir başkasının da aynı şeyleri düşündüğünü görmek beni biraz rahatlattı açıkcası. tanrıya neden inanamıyorum dediğine bakmayın, aslında dinleri sorgulayan bir yazı. uzun bir yazıdır, vaktiniz olduğunda okumanızı tabsiye ederim. arkadaşın da dediği gibi tüm bunları düşününce inanmıyorum değil, inanamıyorum.

  28 eylül 2015 13:15


  8. inançlı bir insanım.dinleri, mezhepleri (aleviyim) zamanında çok sorguladım. bir aralar deistliğe çok yakındım ama Michael sikkofield adlı bloggerin kuran,din,insan yazısı beni çok etkiledi ve kuranı türkçe mealinden okumaya karar verdim. okumaya başladım ve yarıladım. ben kurana inanıyorum. ve inananlar için bir tek (müslüman olanlar için tabi) kuran referans alınmalı diye düşünüyorum.

  28 eylül 2015 14:53 28 eylül 2015 14:57

  9. (yazar: yurikoomega) nın dediği gibi tabiki de hadisler önemli. ama biliyoruz ki uydurma olasılığı olan ve hatta kesinlikle uydurma diyebileceğimiz kurandaki dinle çelişen birçok hadis var. o yüzden iyice elemek gerek. hadislerin yanında bir de birçok islami yazarların uyduruk denebilecek (tüm yazarlar değil asla) akla mantığa uymayan eserleri var ki evlerden ırak. işte bu kadar bilgi karmaşasının olduğu bir konuda eğer müslümansanız değiştirilemeyeceği içerisinde yazılı olan sadece kuranı referans almanız en mantıklısı görünmekte.

  28 eylül 2015 17:24 28 eylül 2015 17:25

  10. Amerika orta Doğuda estirdiği terörü Hristiyanlık için yapmadığı için kimse gerçek Hristiyanlık bu değil demiyor.oysa gerçek Müslümanlık bu değil argümanına maruz kalınan durumlarda aslında olayın faili çok büyük çoğunlukla gerçek Müslüman olduğunu iddia ettiği için insanlar da kendini aklamaya çalışıyorlar.

  %99'un gerçek Müslüman olduğunu iddia edebileceği ve müslüman oldukları için yönetimde olan parti mesela. Ellerinde ne kanlar, ceplerinde hangi yetimlerin hakkı var. Ama gerçek Müslüman olduğunu iddia edebilen %50 hala oy verebiliyor kendilerine. Yine aynı şekilde eğer gözünüz açıksa biliyorsunuz ki gerçek islam olduğunu iddia eden işid'e el altından silah ve para yardımı yapılıyor, işid gidip kafa kesiyor, ama yok gerçek islam bu değil deniyor.

  Son duyduğum bir şeyi Söylemek istiyorum, "Madımak- carina'nın günlüğü" malumunuz. Çok büyük tepki alıyormuş film, internette bile ciddi ağır eleştiriler görebilirsiniz. Yine aynı savunma, gerçek islam bu değil. Ama olayı yapanlar, gerçek Müslümanlar olduklarını ve hatta oteldekilerin dinsiz olduğunu söyleyerek yapmadılar mı?

  İşin içine din girmese kimse de böyle bir savunmaya girmez. Bu arada lütfen inandığınız kitabı iyi okuyun, bir kitabı 2 farklı kişi bu kadar farklı yorumlayamaz. Belki gerçek islam aslında budur da sizin içinizdeki iyi insan böyle olmasını istemiyordur.

  Edit: filmin ismini yanlış yazmışım(gizlinot: utanan maymun )

  28 eylül 2015 19:43 30 eylül 2015 16:05

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar