girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (49)
  • medya (0)

49. Fakire fukaraya, şu kış gününde ihtiyacı olana vermek.

Diy ile, Geri dönüşümle uğraşacağınıza, üstünde elbisesi olmayan garibanlara verin ki geri sevap olsun. Yazıktır günahtır ya.

12 ocak 2017 14:07

48. birkaç gün önce dolabımı düzenledim ve 2-3 senedir yalnızca birkaç kere giyilmiş bütün kıyafetlerimi yardım sahiplerine ulaştırmaya karar verdim. tam 6 büyük poşet kıyafet topladım. hem dolabım rahatlamış oldu hem de işine yarayacak insanlara ulaşabileceğini düşünmek beni mutlu etti. kesinlikle sizin de yapmanızı tavsiye ediyorum süslüler. bir diğer seçenek ise tasarımcı ruhunuzu konuşturmak. örneğin pazardan aldığım eskimiş bir kotun paçalarını keserek hem modaya uygun hem de bacak boyuma uygun getireceğim. deforme olmuş ceketlerime yamalar alıp onarmayı düşünüyorum. ha bir de eskimiş tişörtlerime çengelli iğneler takacağım. yaşasın punk.

11 ocak 2017 17:47

47. Hala giyilebilir durumda olanları ihtiyaç sahiplerine verdikten sonra geriye kalanları çocukluğumdan beri annemden gizli biriktirir dururum.Yok penyeleri şerit şerit kesip örüp odama kilim yapacağım,yok dikip doldurup minder yapacağım,yok sokak köpeklerine tişört yapacağım,yok kotlardan yatak örtüsü yapacağım...Canım annem, ne zaman stoğum açığa çıksa ağlayacak gibi olur "çöp eve çevirmişsin odanı" diye diye atardı.En son dolap kapaklarımı,çekmeceleri çeşit çeşit kumaş kaplayacaktım (gizlinot: bayılırım öyle eklektik bohem dekorlara) o da olmayınca hepsini çöpe attım.Uzun lafın kısası kotlardan yaz halısı/minder/yatak örtüsü dikmek tavsiye edilir.

11 ocak 2017 17:32


46. arabanın arkasına koyuyorum elbet gariban biri çıkıyor karşıma. giyer misin bunları diye soruyorum, "giymemmi abla biz hep kısa kollu giyiyoz biliyon mu" diye sevincini paylaşıyor. geçen de kara saplanan araba maceramızdaki 3 afgan gence eşimin arabasının arkasındakileri vermiştik. dün bir tanesi montu diğeri de kapşonlu swatshirt ü giymişti :) elimizden geldikçe bu şekilde değerlendiriyoruz giymediğimiz giysileri. insanların mutluluklarını da paylaşmak cabası :)

11 ocak 2017 16:51

45. bir iki ay önce giyilmeyecek durumdaki kıyafetlerimi orta boy bir poşete koyup h&m'deki geri dönüşüm kutusuna bırakmıştım ve h&m de bana 10 liralık indirim kuponu vermişti. tamam 10 lira büyük bir miktar değil ancak hiç giyilemeyecek durumdaki kıyafetler çöpe atılacağına 10 liraya dönüşmüş oldu hem de geri dönüşüme katkı sağlamış oldu

11 ocak 2017 15:32

44. (link: https://evduzenleme.com/kullanilmayan-kiyafetlerden-yeni-parcalar-yapimi/ öneriler)

Yukarıdaki linkte bazı fikirler var bakmak isteyen olursa...

11 ocak 2017 14:14

43. takı tasarımı vs ile uğraşıyorsanız ya da tamamen yeni diy projeleri yapmak isterseniz kullanılmayan kıyafetlerle şöyle yapabilirsiniz:

1- diz izi olan pantolonların diz kısımları daire şeklinde diz açıkta kalacak kadar kesilir, evdeki artan düğme, boncuk vs ne varsa dikilir/yapıştırılır. çok abartı seven olursa cep kenarlarına da yapabilirsiniz.

2- bazen indirimden aldığımız jeanler olur 9,99-19,99 vb fiyata ve bunları terziye paça boyu için falan götürecek olsak pantolonla aynı ücreti vermek istemeyiz. paçayı kendiniz kesebilirsiniz ardından da bileğinizin 4-5 cm üstüne kadar paça kısmına aralıklarla ve dağınık şekilde yıldızlar çizerek o şekilde kesin. inanılmaz farklı ve tarz duruyor ben giyemediklerime yaptım süper oldu. yıkanınca tabiki yıldız şekli gidiyor ama yine de paçanızdaki delikler çok farklı duruyor.

3- zaradan falan alıp birkaç yıkamada yamulan/kısalan penye tişörtler vardır. heh işte onların yaka kısımlarından biraz aşağısında göğüslerinizin ortasına doğru 4-5 cm kadar delik açın makasla uzun kolyelerinizi o delikten aşağı sarkıtın. benzer delikleri kollara falan da abartmadan yaparsanız tişörtün kusurları daha az belli olacak daha kullanışlı hale gelecektir yüksek bel pantolonlarla giydiğinizde de.

edit: imla

6 kasım 2016 19:54 6 kasım 2016 19:55


42. mesela diz vermiş pantolon yada rengi atmış kazakalarım için kırtasiye aktar yada türevi yerlerde satılan kumaş boyalarından alıyorum. makinenin deterjan gözüne 1 kaşık tuz 1 kaşık sirke ve toz kumaş boyasını yumuşatıcı gözüne de yine aynı yerlerde bulunan renk sabitleyiciyi döküyorum 60-70 derecede 1 saat falan yıkıyorum mis gibi oluyor ^_^

ha ama simsiyah olacak diye beklemeyin sadece rengini düzeltiyor tekrar giyilebilir hale geliyor. ben bunu leke bulaşmış açık renk pantolonla da denedim tabiki simsiyah olmadı ama garip güzel bir renk oldu ütüleyip giydim. yada çok sevdiğim kazağımı atmak yerine bu şekilde lekesini giderdim vesaire çok amaçlı bir çok şekilde kullanılabilir. ha bir de çok kirlenen beyaz bez ayakkabımı yıkamıştım. o da koyu yeşilimsi bir şey olmuştu.

açık renk tişörtlerimi de koyu renk yapmıştım.

elbette ihtiyacı olanlara kullanmadığınız eşyaları verin fakat bu şekilde de değerlendirebilirsiniz.

6 kasım 2016 17:28

41. önce iyi durumda olanları (gizlinot: çoğunun üzerinde etiketi bile duruyor ) eşe dosta veriyorum ya da bağışlıyorum. eskimişlerden ince olanlar toz bezi, sıcak tutabilecek olanlar bahçedeki sokak pisilerim için yuva içi battaniye oluyor. eski bol tshirtlerin içini kırpık giysilerle doldurup kollarını eteğini diktiğinizde pisilere çok güzel yatacak minder haline geliyor. kazaklar için de (link: https://restyle4life.com/2016/01/05/pinterest-inspired-diy-cat-bed-from-an-old-sweater/ kedi yatağı tarifi)

3 kasım 2016 22:23 28 kasım 2016 12:04

40. pijama koleksiyonu oluşturulur, yatıya kalan misafirinizle cici pijamalarınızı paylaşmak yerine dışarda giyilmeyen giysilerinizi verebilirsiniz.

3 kasım 2016 16:31