girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (1)
  • medya (0)

1. Grafik tasarım bir mesajı iletmek, bir görseli geliştirmek veya bir düşünceyi görselleştirmek için metnin ve görsellerin algılanabilir ve görülebilir bir düzlemde, iki boyutlu veya üç boyutlu olarak organize edilmesini içeren yaratıcı bir süreçtir. (gizlinot: vikipedi)

mesleğimi seviyorum ancak ülkemizde her photoshop öğrendiğini sanan kendini grafik tasarımcı sanıyor. bakın öğrediğini sanan diyorum çünkü üniversite öncesinde başlayan ve bölümümde geçirdiğim 4 seneyle devam eden photosop, illustrator, after effects gibi programları öğrenme sürecim oldu ve hala öğreniyorum. oysa ki 2 aylık adobe kursundan çıkmış insan evladı cep harçlığına google'dan arakladığı kartvizitlerle piyasayı eline alıyor. tasarımın ve reklamın kurumsal kimliği nasıl etkilediğini müşteri biliyor ama iş bunun için para harcamaya gelince geri çekiliyor. istiyor ki hem güzel olsun hem hızlı olsun hem de ucuz olsun. çünkü "ne var canım 15dk'da yapılır işte bu."

peki ben bunu 15dk'da yapabilecek eğitimi kaç yılda aldım? 15dk'da yaptığım bu tasarım için kaç gecemi harcadım denemeler yaparak? kaç saat beyin yaktım yaratıcı bir tasarım bulmak için?

oysa yurt dışında o kadar gelişime açık ve o kadar zevkli bir meslek ki. ne yazık ki ülkemizde hiçbir şeyin hakkı verilmediği gibi bu mesleğin de hakkı verilmiyor.

ola ki bu bölümü tercih etmeyi düşünen genç süslülerimiz varsa iyi düşünün. yurt dışı imkanınız olmalı okulun 3. senesinde "formasyon mu alsam yeaaa" diye düşünmemek için. en azından erasmus yapabilmelisiniz. bunu ülkenin en iyi ajanslarından birinde bile "çabuk olmalı, google'dan al biraz değiştir işte." cümlesini duymuş birisi olarak söylüyorum.

eğer bu imkanınız varsa durmayın okuyun. şu hayatta en fazla zevk alınabilecek mesleklerden biridir. evet günleriniz pc başında ağrı çekerek sabahlayarak, uykusuzluktan mor topu gibi bir göz altına sahip olarak, her saniye fikir üretmek için düşünerek geçecek ama bilin ki ekranda tasarladığınız o işi elinize almak, üretilmiş halini görmek, yürürken gördüğünüz billboarda bakıp "bunu ben yaptım." diyebilmek tüm bunlara değer.

3 kasım 2015 06:12