yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (22)
  • medya (0)

  1. hep çalışanların bilgisizliğinden, ilgisizliğinden, kabalığından vs bahsedecek değiliz ya.

  biraz da müşterilerden bahsedelim.

  (gbkz: gratis) diye belirtmemin bir nedeni yok, en sık gittiğim marka olduğu için gratis dedim, siz (gbkz: rossmann) diyin, (gbkz: watsons) diyin (gbkz: eveshop) diyin farketmez.

  (not: hiç bir kozmetik mağazası çalışanı veya çalışan yakını değilim. sıradan bir müşteriyim sadece)

  bu başlığı açmamın nedeni de 2 ayrı gratis'te gördüğüm en gıcık olduğum müşteri tipi:

  tester olmayan ürünü açıp deneyenler!

  iki genç kız (gbkz: loreal) standının başında bütün rujları tester olmayan, satılık ürünleri tek tek açıp denediler aynı sırada başka iki kadın da deodorant standında bütün şişeleri tek tek sıkıp kokularıyla ilgili yorum yapmakla meşgulduler.

  niye müdahale etmedin derseniz hangi birine edeyim derim.

  oje sürenler mi dersin, fırçaları ambalajından çıkaranlar mı dersin, kremleri orasına burasına sürenler mi...

  bu gözler kat kat bantlanmış ürünü parçalayıp açan gözler gördü.

  kozmetik mağaza çalışanlara çoğu zaman rahat bırakmadıkları için kızsam da bunları görünce az bile yapıyorlar diyorum.

  1 kasım 2017 22:19

  2. bazılarının en belirgin özelliği the balm standının başından asla ayrılmamalarıdır

  2 kasım 2017 01:12

  3. -uydurmuyorum, beşiktaş ıhlamur'daki gratis şubesinde oje reyonunda yenmiş ama sonunda bir parça bırakılmış salatalık görmüştüm. bir müşteri salatalığı bitirememiş ve sonlarına doğru bırakmış reyona. o görüntü aklımdan hiç çıkmadı. o şubenin ilerisinde cumartesi pazarı var, salatalığı oradan aldı kesin :)

  -gratis'ten/kozmetik mağazalarından tarak alırken iyice kontrol edin, bazı müşteriler saçlarını tarıyor. yeni aldığınız ve hiç kullanmadığınız tarakta saç teli ve kepek bulursanız şaşırmayın.

  2 kasım 2017 01:31


  4. bir zamanlar ve halen içinde bizim de bulunduğumuz, fakat bunları okuduktan sonra bu gidişle müşteri grubunda yer alamayacağız galiba diye düşündüren insan topluluğu. kasa sırasında beklerken el kremlerinin tek tek kapağını açıp eline süren, aldığı bisküvilerin paketini açıp bir güzel yiyip bitirdikten sonra, ay çok sıra var ya deyip çıkıp gidenleri bile gördüm. hepimiz birçok farklı manzaraya şahit olduk muhakkak bugüne kadar, ama girdileri böyle ard arda okuyunca da pek bir koydu yani. velinimet olmayan müşteriler de diyebiliriz belki.

  kısaca eğitim şart!

  2 kasım 2017 02:10 2 kasım 2017 02:28

  5. şu şikayetlerle her yeri lütfen watsons'a benzetmeyin. (bütün müşterilere hırsız/fakir/pislik muamelesi yapan, ürünleri kapalı kutuya koyan vs.) evet görgüsüz insan çok. ben de çok kızıyorum onlara gördüğüm her yerde. fakat her ürün için, özellikle de ruj vb. için tester koymak mağazanın görevi. tester imkanı sağlamayan, sonra da müşterilerine açmayın, koklamayın, denemeden alın diyen mağaza görgüsüz ve cimridir esas... müşteriler de ne yapsın, tester olmayınca ürünleri açıp deniyorlar.

  ben testerı olmayan ürünü şahsen direkt pas geçerim, almam, ve bunu da her imkanda söylerim mağaza yetkililerine. ama diğer insanlar "sizinle mi uğraşacağım" derler ve paketi açıp deneyene de kızmam. öyle olunca da ne olur, bütün ürünler allak bullak mıncık mıncık. oraya insan gibi bir tester koysalar oysa bunlar olmayacak!

  aynı zamanda testerların sömürülmesi karşısında da mağaza çalışanları tavır koymalıdır. tester parfümü misal şişeyi yarılayana kadar üzerine boşaltan birisi o mağazadan atılmalıdır...

  2 kasım 2017 02:17

  6. Gözlemlerim ve tecrübelerime dayanarak söylüyorum

  1.tester kullanımını bilmeyen bir kitle var. Tester amacını hala anlamamış bu kitle hunharca acımasızca tester deniyor.

  Ayten allığı yiyordu resmen. aç ayten aç.

  Bazıları da yeni rahatlama şekli bulmuş. rujun yada stick yapıdaki ürünlerin ortasını deşerek rahatlıyor. Kalemle ruju deşecek ne yaşadın?

  2. Sıfır makyajla gelip full çıkan müşteri çeşidi.

  3. İndirimi duyup gelen sevgililer. (Kardeş ben zaten bu kadınları aşıp da istediğim paleti alıp çıkamıyorum senin the balm standı önünde ne işin var? 5 dk uzak kalsanız ne olur? bak gratis önünde amcalar dizilmiş miss gibi)

  4. Alıp alıp farklı raflara bırakan 0-2 yaş grubu insanlar. ( tester aldığı rafı unuttu...bebek bile küpü kare bölmeye yerleştirebiliyorken 10 saniye önce aldığın kapatıcı testerını neden niye niçin rujların arasına koyuyorsun?). Bunun bi üst versiyonu mağazanın taaaaa diğer ucuna götürüyor. what is the Amaç?

  5. Kızlar grupça gelmişler. stand önü surlarla çevrili.

  2 kasım 2017 03:35 2 kasım 2017 03:36

  7. 2 saat sonra sınavım var. Şurada azcık nefret kusayım da rahatlayayım.

  Öhöm öhöm başlıyorum.

  Gerçekten her tür cahil, varoş, görmemişin olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Kimi zaman bu kişiler biz de olabiliriz. ( Hadi gene iyisiniz kendimi de kattım:))

   

   Ben de kozmetik mağazalarının açılmamış satılacak ürünleri çekmece dolap vb şekilde saklamalarını sadece testerların göz önünde açıkta olmalarını isterdim.

   

  Ve kesinlikle yeterli sayıda tester olmalı her daim. Sample olmamasını kabul edeli epey oldu zaten...

  2 kasım 2017 08:40 2 kasım 2017 12:50


  8. Biziz onlar biz!

  15 girdi boyunca yazılan şeylerin gratisle şunla bunla alakası yok, gratiste yapan watsonsta da yapar rossmanda da yapar sephorada da yapar, insan olmakla alakalı, ne diye gratis müşterileri diye hedef gösteriyorsunuz anlamadım.

  2 kasım 2017 09:12

  9. ah gratis müşterileri...

  -en kızdığım bantlanmış makyaj malzemesini kullanılmamıştır diye alıyorum ama o yapış yapış bantları çıkartıp baktığımda ne göreyim benden önce birisi parmaklamış.

  -standın önünde duran kıza sırtını verip loreal'in pudrasını açmaya çalışanları da gördüm

  -deodorant,roll on alırken hep emniyet kilidi açılmışlara denk gelsem de en arka kısımlardan hiç açılmayanı buluyom.hele roll on'u koklamayla yetinmeyip eline roll on'un ıslaklığını sürüp kapatanlar size sinir oluyorum.Siz elinize sürün sonra ben velev ki o gün dikkat etmeden alayım.senin elindeki mikrobu sen benim roll on'uma zaten bırakmıştın.

  -Hele o gratis bir avm'deyse kız sevgilisiyle buluşmak için sıfır makyajla mağazaya girip her markanın standında birşeyler sürüp günü kurtaracak

  aklıma gelen bunlar...

  2 kasım 2017 09:17

  10. ben şunu cidden anlamadım, birkaç gündür sürekli bir sınıflamaya yönelten başlıklar açılıyor? uzun boy, beyaz ten, kısa don te allahım bu nedir...

  Gratis müşterisi diye bir ayrım yok, bi arkadaş daha demiş, gratis te zarar veren, rossmann da da watsons da da hatta migros ta gıda alışverişinde bile aynı davranışları sergiler. arada nasıl bir fark olur; mağazaların denetimi, gözlemi farklıdır, gratiste ürünü parmaklarken bişey olmaz da, rossmann da bunu yaparken uyarı alır gibi gibi..

  2 kasım 2017 09:38