girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (1549)
  • medya (19)

1549. Gratiste homofobik olayı ilk kez mi yaşandı sanıyorsunuz birde Diyarbakır'da yaşanan homofobik olayı vardı geçen seneydi. Ben denk geldim 2-3 defa süslüde bu konuşmalara. (link: https://www.suslusozluk.com/gratis?i=441157 Diyarbakır Gratis süslü) (link: https://twitter.com/krmzkediii/status/831481394266329088?s=19 Yaşanan Diyarbakır olayı Twitter dile dökülüşü) (gizlinot: Süslüden 132. Sayfanın sonundan başlayarak Diyarbakır olayı hakkında yorumları görebilirsiniz)

13 nisan 07:48 13 nisan 07:54

1548. daha ülkede 1st wave feminism yaşanmamışken intersectional feminism'e atlamaya çalışırsanız daha çok beklersiniz.

ülke gerçekleri basit bir şekilde şu. kadınlar iş hayatına hala yeterince dahil değil ve burcu esmersoy gibi ünlüler bile aman be kadın ne çalışsın erkek ödesin hihihihi kafasına sahip ki imamcı kesime daha girmedim bile.

bu şartlar altında gratis gibi mağazalar kadınlara patron tacizi yaşamadan çalışacakları bir alan sağlıyorlarsa bu bile olumlu bir şeydir. batıdan alıntılardan bahsedecek olursak batıda bile gay erkeklerin toplumda daha avantajlı olduğu söylenir çünkü gay oldukları alınlarında yazılı değil, haliyle kendilerine açık olan iş alanları daha fazla. türkiye'de de gay erkekler cinsel kimliklerini gizleyerek patronları yobaz olsa da iş hayatlarına girip "varolabiliyorlar." kadınlarsa çoğu kez iş hayatında var olamayıp bazıları çalışmak istese de ev hanımlığı oynamak zorunda kalıyor.

dediğim gibi türkiye gerçekleri. emeklemeden koşmaya çalışmayın. gratis'in sadece kadın çalıştırıyoruz söylemi türkiye şartlarında oldukça liberal ve ilerici kalan bir söylem. özellikle kadınlara asgari ücretli iş imkanları sunuyorken, yani gerici kesimden en çok etkilenen alt sınıf kadınlara ve öğrencilere iş imkanları sunuyorken. köstek olunmamalı ve desteklenmeli. çünkü bu iş imkanları o kadınlar için nadirdir. ailesi evlenip kocanın eline bakarsın mantığıyla üniversite eğitimini desteklememiş olabilir.

ayrıca firmaların tek umursadığı şey temelde para. muhafazakar kesim genelde aynı zamanda ekonomik olarak alt kesimdir, gratis'te trans birey görüp takdir etmek yerine alışverişini kesebilir. mac ve flormar yurtdışı bazlı firmalar olarak trans bireylere yer verebilir, çünkü ülke bazında o ülke suudi arabistan değilse istisnalar yapmaz.

gereksiz demeyelim ama yersiz yere duyar kasmayın. yoksa yaşanan gerçek mağduriyetleri değersizleştirirsiniz. şimdi yaşanan gratis olayı gibi. gratis firma bazında homofobik bir söylem söylerse bu benim de törpülemek isteyeceğim bir anlayış olacağından dolayı boykot ederim. ama gratis çalışanlarından ve hatta türkiye'de ortalama bir insanın homofobik olması beni şaşırtmıyor. o çalışanlar kasa çalıştırmak dışında hiçbir eğitim almıyor ve ülke malzemesi neyse onu görüyorsunuz.

ayrıca benim "kendi" gördüğüm kadarıyla trans, gay vs çalıştıran firmalar; flormar, mac, watsons ve migros. belki daha fazla firma da vardır.

watsons queer'lere yer veriyor diye gratis'ten watsons'a geçecek misiniz mesela?

özet olarak firmaların 1st wave feminism'e uyacak kadınların iş hayatına atılmasını destekleyen davranışlarına olumlu bakıyorum. aktif olarak trans, gay vs çalıştırmalarını beklemiyorum. çalıştıranı takdir ediyorum. ama bu bireylere "aktif" olarak diskrimine edici davranışlarda bulunurlarsa boykot ederim.

12 nisan 20:29

1547. Belli ki hala eşcinselliğin/transeksüelliğin 'bulaşıcı' olduğuna inanan çağ dışı, iğrenç bir zihniyete sahip çalışanlar bulunduran firma.

Bu olay doğruysa ki doğru olduğuna eminim, gratis benim için bitti. Artık rossman ile devam.

Bu arada twitterda güzel bir öneri gördüm, erkek arkadaşım ile paylaştım ve kabul etti. Çevredeki gratislere girip ruj deneyecek. Bakalım bu pis zihniyete sahip olmayan bir insan evladı çıkacak mı?

12 nisan 18:20


1546. Yakınımda Rossman yok, watsons'tan alışveriş yapmak istemiyorum (malum), gratis de bu homofobik çalışanlarla alakalı açıklama yapmazsa merhaba Dilay kozmetik

12 nisan 13:16

1545. (link: https://www.suslusozluk.com/gratis?i=725834 Çılgınlarcasına eksilenen girdim)

(link: https://twitter.com/ceytengri/status/984099813800243200?s=09 Gratiste gerçekleşmiş fobik olay)

Biri batıdan ezber demiş girdime. Kendi düşüncemi paylaşmak ne zamandan beri "ezber" oluyor. Duyar kasıyorsunuz diyenlerle aynı kişilersiniz sanırım.

12 nisan 11:49

1544. Ürünleri deli gibi bantlamalarından gına geliyor bazen. zar zor çıkartıyorum bantları üstünde yapış yapışbir şeyler kalıyor, kirleniyor. indirim zamanı alacağım bir şey yoksa genelde girip bakmıyorum bile.

1 nisan 17:23

1543. Bugün anneme boya almak için gratis'e girdim.eve geldiğimde farkettim poşetime loreal'in minik kapaklı aynasından atmışlar.hemen çantama transfer oldu tabii,ruj tazelerken işime yarayacak.

İlk defa bir alışverişimde hediye verdiler,çok mutlu oldum.<3

31 mart 20:22


1542. bugün kaş ürünlerine bakıyordum note'un kaş kalemini gördüm acaba bu bana olur mu diye çalışana gösterdim ilk başta olur aslında falan dedi sonra rengini görün isterseniz diyip bandını açtı.ben gerek yoktu açmanıza zaten kalem kaşları kırıyormuş dememe kalmadan bana gösterip geri bantladı.zaten kat kat bantlanan ürünleri almıyordum bundan sonra hiç almam.son kullanma tarihleri başlıyor rafta bozuluyor sonra biz de enayi gibi onu alıyoruz :/ bu yüzden online açılmalı ya..

29 mart 19:55

1541. Karşıyaka Bahriye Üçok bulvarı şubesi indirim dönemleri dahil, inanılmaz sakin olan kozmetik mağaza zinciri.

Dün akşam pilli diş fırçama başlık almak için gittim. Çarşı şubesine göre on kat daha sakin, güler yüzlü çalışanlar, güler yüzlü kasiyer, Talan edilmemiş reyonlar. Sakin sakin dolaşıp, ürünleri mıncıklayıp kartımdaki iki haneli rakam yüzünden ürünlere ciğerci kedisi gibi bakıp, çıktım.

29 mart 16:57 29 mart 16:59

1540. Once bindirim sonra indirimin kitabini yazmis cilt cilt bastirmis kozmetik zinciri. Gratis'i yalnizca ped, jilet, lif, kese gibi ihtiyaclarim icin kullaniyorum arada da sac urunu aldigim oluyor. Kadinlar gunu haftasinda yaptiklari indirimde gilettein su meshur venus modeli 26 liradan 20 liraya dusmustu boyle indirim mi olur pffss diye almamistim. Bugun indirimin devam ettigini gorunce tekrar bi dolasmaya ciktim(gizlinot: aradan bir iki gun gecti yani), ayni jilet 30 liradan 22 liraya dusmus gozukuyor. 2 liranin hesabini yaptigimdan degil, jileti carrefourdan almistim zaten(gizlinot: 20 liraydi kart ile 13 dusmustu) ama bu artik salak yerine koymaktir.

10 mart 23:31 10 mart 23:35