yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (2)
  • medya (0)

  2. Cehedepekeke diye zırvalayan, kendi başındaki put'un uydurduğu yalana inananlar için (link: https://www.instagram.com/reel/CsecsFVoOH3/?igshid=MmJiY2I4NDBkZg== Burada) bilale anlatır gibi anlatmışlar bunların ne halt olduğunu, anlayana...

  21 mayıs 18:40

  1. Öncelikle parti programına bakalım, bakalım ne istiyormuş bu parti.

  1) "Kürtçe, Türkçe ile beraber ikinci resmi dil olarak kabul edilmeli" ve "Kürtçe'ye anadilde eğitim hakkı tanınmalı"

  2) "Zorunlu askerlik kaldırılmalı."

  3) "Varisleri olmayan veya bulunamayan kişilerin bıraktığı miras, devlet hazinesine değil fakirlere bırakılmalı veya sadece fakir gençlerin evlendirilmesi, yalnız yaşayan kadınların sahiplenilmesi ve yetimlerin bakımı gibi alanlarda kullanılmak üzere oluşturulacak bir fona devredilmelidir."

  4) "Anayasadan Türk milleti tanımı kaldırılmalı."

  5) "Kur’an-ı Kerim, Arapça, hadis, ilmihal ve siyer dersleri ilköğretim birinci sınıftan itibaren ders olarak okutulmalıdır."

  6) "Devlet, dinleri şekillendirme salahiyetini kendinde görmemeli, cumhuriyetin ilk yıllarında bu amaçla teşkil edilmiş Diyanet İşleri Başkanlığı özerkleştirilmelidir."

  7) "Anayasanın ilk dört maddesi değişmeli." Anayasa'nın ilk 4 maddesini yazayım anlaşılması daha kolay olsun.

  *Madde 1 - Türkiye devleti bir cumhuriyettir.

  *Madde 2 - Türkiye Cumhuriyeti toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.

  *Madde 3 - Türkiye Devleti, ülkesi ve milliyetiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanununda belirtilen beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Milli Marşı İstiklal Marşı'dır. Başkenti Ankara'dır.

  *Madde 4 - Anayasanın 1. maddesindeki devletin şeklinin cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile 2. maddesindeki cumhuriyetin nitelikleri ve 3. maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

  8) "Zinanın; toplumumuzun kahir ekseriyeti tarafından haram ve büyük bir ahlaksızlık olarak kabul edildiği, toplumu ifsad ederek ahlakını bozduğu, neslin karışmasına sebebiyet verdiği, huzur ve barış ortamını bozduğu kesin bir gerçektir."

  9) "İlköğretim öğrencilerine okutulan, ırkçılık kokan ‘Andımız’ ve benzeri metinler kaldırılmalıdır."

  10) "Muhtelif yerlerde yazılan ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ gibi yazılar silinmeli, “Bir Türk dünyaya bedeldir.” şeklindeki ırkçı söylemlere son verilmelidir."

  11) "Özerk, yerel ve bölgesel yönetimler getirilmeli."

  12) "Devlet, Dersim ve Şeyh Sait için özür dilemeli. "

  Bu ve bunun gibi birkaç madde daha var. Ayrıca Hüda Par parti başkanının akıllara durgunluk veren birkaç söylemi daha var. "çocuk evlilikleri" tartışması hakkında, "Şimdi bazıları 20 yaşındadır ama hâlâ çocuktur, bazıları 15 yaşındadır ama olgundur" demesi gibi. Çok klişe bir cümle farkındayım fakat yıl olmuş 2023, bilimle, sanatla, kendi ürettiğimiz tarımsal ürünlerle, kendi kurduğumuz fabrikalarla gayet kendine yetebilen, hatta ihraç edebilen (kendi ürettiğimiz malları bir başka ülkeye satma olarak açıklanabilir özetle) bir ülkeyken bu hale geldik. yıl olmuş 2023, hala kaç yaşındaki çocuk evlenebilir, çocuk kime göre çocuk bunları tartışmıyor olabilirdik. anadolu'da en çok yetişen buğdayı bile ithal eder olduk. (başka ülkenin ürettiği malları parasıyla satın alma) sizi bilmem, ama ben bir ekmek alırken bile düşünmek, hangi çamaşır deterjanını nereden daha ucuza alabilirim diye mesai harcamak istemiyorum. ben düşüncelerimi paylaştığım için mesleğimden atılır mıyım, sabaha karşı polisler kapıma dayanır mı diye düşünmek istemiyorum. ben kendi ayakları üzerinde durmak için yıllarca çalışıp çabalamış bir kadın olarak, emeklerimin bir seçimle boşa gitmesini ve yarın bir gün kadınların çalışmasının yasaklanmasını istemiyorum. yok artık daha neler diye düşünenler var biliyorum, ama şeriatla yönetilen tüm ülkelerin de çok iyi bildiği gibi şeriat bir anda gelmez. önce kısıtlamalar başlar ve bir sabah kalkarsınız şeriatla yönetiliyor bulursunuz kendinizi. benim babam vefat etti. hüda par parti başkanına göre annem yalnız ve sahiplendirilmesi gereken bir kadın. ben annemi ne idüğü belirsiz kimselerin eline oyuncak niyetine bırakmak istemiyorum. ben özgürce yaşamak, özgürce düşünebilmek, barış, hoşgörü, ve huzur içinde yaşamak istiyorum. ben kimse kimsenin giydiğine karışmasın, "karışamasın" istiyorum. kimsenin başı kapalı ya da açık, mini etek giymiş giymemiş umurunda olmasın istiyorum. kadınlar bu ülkede istediği yapsın ve hiçbir erkek ağzını açıp laf edemesin istiyorum. bu kadar ayrıştığımız yeter. milyonlarca insanız elbette düşüncelerimiz birbirinden çok farklı olacak. ama tek bir vatanımız var. uğrunda binlerce şehit verdiğimiz, kurtuluş savaşında nice canlar verdiğimiz sadece tek bir ülkemiz var. onu korumak, gelen tüm tehditlere sırt çevirmek bizim elimizde.

  19 mayıs 12:20 23 mayıs 20:55