yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (13)
  • medya (0)

  13. Bunu yapan akrabalarımız vardı. Vardı diyorum çünkü birkaç defa habersiz bir şekilde trafiğe katlanıp istanbul'un bir ilçesinden diğerine gelip evde olmadığımızı öğrenince geri dönmek zorunda kaldılar ve artık arıyorlar mecburen.

  1 saat önce

  12. Birine çaya gitmeyi misafirlikten saymayan bir ailem olduğu için bu konuda çok hassasım. Bunun gerekçesi olarak da yemek yapılmayacaksa ev sahibi yorulmaz, o zaman ok. Hani o insan(lar)ı görmek istememen veya görecek durumda olmaman gibi ihtimaller yok. Kişisel alan yok. O ev benim/ bizim değil de onun kardeşinin veya bi şeyinin evi. Her ne olursa olsun o insan evine davet etmediyse, çat kapı veya gelmeden kısa bir süre önce arayıp gidilmesi kabul edilebilir değil. Bir akrabamız bir diğerine gitmişti. iki şehrin arasında 20 saat falan var ve kendi arabalarıyla gitmişlerdi. Bu planı yaparken müsait misiniz diye sormayı bırak dört kişilik aileden bir kişi de yol boyu misafirliğe gittikleri aileden kimseyi aramaya tenezzül etmemiş. Başka yere gitmekten vazgeçmiş de değiller çünkü biz biliyorduk onlara gideceklerini ve ev sahibi de biliyor sanıyorduk. Neyse bunlar evin sokağını sormak için mecburen aramışlar ev sahibini ve yatılı misafir geleceğini, misafir gelmeden on dakika önce öğrenmişler. Benim duyduğum en büyük saygısızlıklardan biri derken amcam aynısını yaptı bize. Biletini almış arıyor ben akşam sizdeyim. Wtf? Çok doluyum çok.

  Edit:imla

  1 saat önce 1 saat önce

  11. Asla hoşlanmadığım tiptir. Önceleri telefon yokmuş tamam. Ama şimdi telefon var. Ara sor ona göre gel. Bana pek gelmez habersiz kimse. En başından tavrım belliydi çünkü. Can ciğer olduğum insanları dahi mutlaka arar, müsaitliğinden emin olur öyle giderim, aksini düşünemem.

  Edit ekleme: iki üstteki yazarın girdisini görünce aklıma geldi. Geçtiğimiz sene bir komşumla aram çok iyiydi. Eskiden de tanıyorum kendisini. Çok hastaydım. Öğlene yakın bir vakit eşim bana ilaç almaya gitti ben de sofra kurdum kahvaltı edeceğiz. Ve genelde evde sereserpe takılırız giyim kuşam açısından. Kapı çaldı, aradan hafifçe açtım baktım terliklerini çıkartmış içeri girmeye niyetli. Usulca kulağına eğilip çok müsait olmadığımızı söyledim. Tamam dedi gitti. Sonra ya kalbi kırıldı mı acaba diye gereksiz bir vicdan yaptım çünkü ağır konuşmadım. Kapısına gittiğimde ağlamalar, bağırmalar, kırıldımlar vesaire. ya kusura bakma eşim donla oturuyordu diyemediğim ve evime almadığım için gayette suçlu oldum. Neyse özür dilerim ama müsait değildim dedim. Sen de bana söylesen uygun değilim desen gelmem dedim. Konu kapandı ve artık gelip gitmeler kesildi. Anca yolda izde görürsek o kadar.

  1 saat önce 1 saat önce

  10. Genelde en uygunsuz anlarda gelen misafirfir. Normalde mutfakta cok derli toplu çalışırsın, yemegini yer bulaşıkları yıkar evde sakin sakin oturursun kimse gelmez. O gun acele ile döke saca yemek yaparsin, her yer her yerdedir, tam sofrayi kurup masaya oturdugunuz anda kapi calar.

  2 saat önce

  9. en net ifadeyle düşüncesizliktir. ben kaç yıllık çocuğu olarak bırakın evi, anamın babamın odasına girerken dan diye girmiyorum. ya izin istiyorum ya da bir şekilde haber veriyorum geleceğimi de, elin insanı olarak sen nereden çat kapı benim evime gelme hakkını buluyorsun diye sormak istediğim insanlar. eskiden ya da anadolu'da belki köylerde insanlar hala birbirine habersiz gidip geliyordur. gerçi değişen toplum düzeni gereği oralarda bile bir derecedir bu aklına estiği gibi gidip gelmeler. ama özellikle büyük şehirlerde son derece medeniyetsiz bulduğum bir davranış biçimi bu.

  hele hele çocuklarıyla böyle ailecek çat kapı gelen insanlara hiç tahammülüm yok. hadi şu bir günü de kendime ayırayım dediğin bir anda çalan kapıyla, birden kendini büyüklere çay ya da kahve yaparken bulman, çocuğun bunu isterim, ondan yemem kaprisleriyle, ortalığı dağıtıp panayır yerine çevirmeleri sonucu arkalarından her yeri dip köşe temizlemekle falan hiç uğraşamam. hayır sen gelmek istiyorsun tamam da, bakalım karşı tarafın seni ağırlamaya gönlü var mı diye bir düşünmeli insan. böyle durumlarda en azından önceden bir telefon etmek çok da zor olmamalı yani. ha bunu da kendine çevirip kapıya gelince yapanlar var. aşağıdan arıyor mesela evde misin sana geliyorum diye. yahu kapıya gelmişsin zaten niye zahmet ettin ki aramak için? gerçi bizim toplumumuzda bir de (gbkz:emrivaki misafir) diye de bir şey var ya, neyse şimdi ona hiç girmeyelim.

  2 saat önce

  8. Misafir sayılır mı emin değilim ama alt kattaki komşu fena dadandı bize. Başlarda güzeldi hoştu muhabbetini seviyorduk falan ama hergün gelmeye ve daha sonrasında da günde iki kere gelmeye başladı. Ve tabii ki asla arama sorma yok gelmeden önce. Kardeşim belki uygun değiliz? Belki yorgunuz? Yok illa gelecek o kahveyi de bana yaptıracak! (gizlinot: İkram etmemizi beklemeden kendisi yapmamızı istiyor)Ama bu biraz da bizim suçumuz çünkü biz buna müsade ettik.

  2 saat önce

  7. Saygısızdır. Hatta hali hazırda evde misafir varken gelen nedir bilmiyorum. Kiracımız vardı (gizlinot: Uzaktan akraba +) eline 2 tane hazır kahve alıp çat içeri dalardı. Belki duştan çıktım? Belki uygunsuzum? Çok var bu türden ve gittikçe yüzsüzlük çoğalıyor, onlar çoğalıyor.

  2 saat önce

  6. Adeta sizi kanser eder, düşüncesizdir, saygısızdır.

  Son yıllarda birine ulaşmak bu kadar kolayken ya bir mesaj atmak ya da bir arama yapıp insanın müsait olup olmadığını sormak bu kadar zor olmamalı. Karşımdaki insanda bu özelliği görünce bir anda buz gibi soğuyorum kendisinden

  bugün 17:14

  5. Kapıyı açmıyorum. Kimse kusura bakmasın ama çat kapı geliyorsa kapıda kalma riskini de göze almıştır. Kimsenin evi yol geçen hanı değil. Bana kalırsa bu gerçekten “saygısızlık”. Telefonlarımız bir an bile elimizden düşmüyorken karşımızdaki insanı arayıp müsait olup olmadığını sormak bu kadar zor olmamalı..

  bugün 16:16

  4. ailemle en çok dikkat ettiğimiz şey birinin evine giderken haber vermektir. emrivaki yapan o kadar çok insan görüyorum ki artık bu özelliğimizle gurur duymaya başladım. biz kendi ailemiz içinde zaten kalabalığız ve evimiz küçük. ama bunu bile bile bi aile dostumuz eşiyle geçen yıl çat kapı geldi ve üç gün kaldı. samimiyet falan değildir bu düpedüz bencilliktir benim gözümde çünkü en son benim tek kişilik yatağımda annemle sıkış tıkış yatmıştık. durumumuzu da biliyorlar üstelik. ayrıca nasıl içleri rahat ediyor birilerine pat diye giderken anlamıyorum ya, bi insan müsait olmayabilir, müsait olsa yalnız kalmak isteyebilir. benim gözümde bencil ve anlayışsız misafirdir açıkçası güzelleştirme yapacak bir durum olduğunu düşünmüyorum bu konuda.

  bugün 15:19