sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (61)
 • medya (3)

61. Bendeki yeri çok ayrı olan bir seridir. Bir şeyde kendinden bir parça bulabiliyorsan, özdeşleşebiliyorsan o şey senin için özel oluyor bir kere. Bu kadar çok bağlandığım başka bir kitap ya da film serisi de olmadı zaten.

Ortaokul yıllarımda tanıştım ilkin. İlk kitabını arkadaşımdan ödünç almıştım. Art arda hepsini okudum diyemem. Yavaş ilerledi o süreç. Okur okumaz bayıldım hemen "geek" oldum diyemem. Bu sıkı ilişkimiz yetişkinlik zamanlarıma rastlıyor daha çok. Filmlerini denk geldikçe izledim, buldukça bir sonraki kitabını okudum derken bir şekilde bitirmiştim seriyi. Ama esas tutkum son 3-4 yıl içinde gelişti. Benim için üzgün zamanlarımda teselli bulabileceğim bir arkadaş gibidir. herhangi bir serisini açar izlerim ya da baştan okurum. Üzgünken bana iyi gelebilen nadir şeylerdendir.

Niye bu kadar seviyorum peki? Çünkü benim hayatıma benzemiyor. Çocukken ben de dışlanan bir çocuktum evet. İlkokul beşe kadar akran zorbalığına uğradım. Bu zaman dilimi karakterimi şekillendirmekte etkili oldu. O yüzden harry karakterini bir noktada anlayabiliyorum. Ama sonrası şölen gibi. Büyülü bir dünya, sıkı dostluklar, maceralar ve samimiyet... Bunların hiçbirini bulamadığım için, çok iyi bir kaçış noktası oluyor bazı zamanlarda. Güzel bir rüya gibi işte.

Etrafımda kimse beni bu konuda anlamıyor. Çocuk kitabında/filminde ne buluyorsun, ergen misin, tekrar tekrar izleyince ne oluyor, bir defada anlamadın mı gibi sorular ve alaylara maruz kalıyorum zaman zaman. En kötüsü de hayal dünyasında yaşıyorsun, gerçeklere dön diyen birisi var ki... Çok üzücü değil mi? Hayal kurmamakla övünen, sığlıkta boğulan birisi işte. Acı gerçeklerle zaten hep yüz yüze kalıyoruz, biraz hayale ihtiyacımız var bence.

27 eylül 2018 12:13 27 eylül 2018 12:13

60. Canım sıkıldıkça seriyi baştan ilk günkü heyecanla izlerim. O müziği duyduğumdaki o eskiye özlem o mutluluk anlatılamaz. Bütün kitaplarını alıp okumak sanırım bi 5 yıldır hayalim ama çok pahalısınız be:(

26 eylül 2018 21:06

59. 2000’lerin başında çocuk olanlar için kitabı,filmi,aksesuarlari ayrı bi heyecan yaratan sonrasında daha iyi kurgulanmış bir fantastik film serisi görmediğimdir.

   Ayrıca filmdeki gibi yuvarlak gözlüklü kimi görsem aklıma gelen artık cool görünmüyosunuz çıkarın bunları demek istediğimdir,direk harry oluyor bu gözlüğü takan nasıl bi içimize işlediyse 😦

26 eylül 2018 19:46

58. Filmlerine ayrı kitaplarına ayrı aşık olduğum seri. 500 kere bitirip yinede heyecanla tekrar başlıyorum, yine sonunda aynı boşluk aynı hüzün..

10 nisan 2018 20:14

57. tam bir depresyon savar. üzüldün mü, sinirlendin mi, moralin mi bozuk. hemen hop aç birkaç sayfa oku ya da bir filmini izle. hemen sakinleştiriyor.

22 mart 2018 15:21

56. J.k rowling'in onu ilk ve tek kitap milyarderi yapan, muhteşem kurguya sahip kitap serisinin baş karakteri.

Kitaplarında ırkçılık ayrımcılık Cinsiyetçilik karşısında öyle güzel durmuştur ki bu seriyle büyüyenlerin kötü insanlar olabileceklerine inanmıyorum. Hal bu olunca eşimin aynı yaşta olmamıza rağmen kitaplarını okumasını geçtim filmlerinden birini bile izlemediğini öğrenince bu işe el atmalıyım dedim.

1 hafta boyunca her akşam 1 bölümünü izlemek üzerine anlaştık. Beklentisini çok yükseltmiştim hatta nasıl hp izlemeyen biriyle evlendim ya falan diyordum. Şakası bir yana bu seriyle büyümediği için bir potterhead olmasını beklemiyordum ama o tadı alabilir miydi bilmiyordum.

Spoiler

Seriyi bitirdikten sonra o duygularını hiç belli etmeyen sert asker Dobby (gizlinot: Harrynin çorap numarasıyla özgürlüğe kavuşturduğu ev cini ) nasıl ölür ya diye çıldırdı.

Spoiler

Hala arada aklına gelir Dobby diye söylenir. Asıl etkiyi küçük bir kara kedi sahiplendiğimizde gördüm. Dedi ki adı severus olsun mu? Ah. (bkz: severus snape)

"Always"

22 mart 2018 00:01

55. (bkz: Harry potter in concert)

3 mart 2018 17:52

54. 7 kitap ve kitaplardan uyarlanan 8 film ile en sevdiğim kitap ve film serisidir. Kullanıcı adımın hikayesini de daha önce belirttiğim gibi kendisine borçluyum. Kitaplarını kaç kere okudum, filmlerini kaç kere izledim hatırlamıyorum. En son “fantastik canavarlar nelerdir ve nerede bulunurlar?” Kitabından uyarlanan üçlemenin ilk filmine gittiğimde tekrardan bu büyülü dünyaya girdiğim için oldukça heyecanlıydım. Bu sene ikincisi çıkacak ve oldukça heyecanlıyım. Kitapların hepsini seviyorum ama film serisinden bende yeri başka olan filmler de var. Örneğin; azkaban tutsağı filmi en sevdiklerimden. Yönetmen alfonso cuaron’un seride yönetmenliğini yaptığı tek film ve bence en güzellerinden biri. Kitapla neredeyse birebir ve herşey filme çok güzel yansıtılmış bu nedenle bende yeri çok ayrı. 

Ateş kadehi’nden sonra devreye david yates girdi ve orda işler bozulmaya başladı bence. Özellikle melez prens tam bir hayal kırıklığıydı benim için. Kitabı okumayanlar için eğlenceli bir film gibi gözükse de kitabı okuyanlar büyük bir hayal kırıklığına uğradılar. Çünkü filmde olay sadece ron-hermione-lavender etrafında dönüyor neredeyse. Oysa kitapta öyle mi? voldemort, hortkuluklar ve snape hakkında bir çok ayrıntı vardı hiçbiri neredeyse filme yansıtılmadı. Ulan dumbledore’un cenazesini bile çok gördünüz bize daha ne diyeyim? Benim seride hepsinden daha az sevdiğim tek film var o da melez prens. Onun dışında çok çok sevdiğim seri! 

3 mart 2018 01:01 3 mart 2018 01:07

53. Dün bir sahaftan felsefe taşı ile zümrüdüanka yoldaşlığı kitaplarını aldım. Kendiminkileri birilerine vermiştim Ama içimde yaraydı, yeniden alacağım seriyi. Gece felsefe taşını açıp karıştırdım biraz. Gülümseyerek okuyorum içim içime sığmıyor okurken. Harry seçmen şapka sırasında "ya beni hiçbir binaya seçmezse, ya kafamda şapkayla saatlerce oturursam? Ya bir yanlışlık olmuş diye trene geri bindirip yollarlarsa beni?" Diye endişe ediyor. Şapşal çocuk yaaa diyip gülümseyerek okuyorum. Dumbledore'un ilk konuşması: "şimdi benden bir şeyler söylememi bekliyorsunuz. İşte söylüyorum: zırla! Tırla! İncik! Boncuk!" 

Peki bunu okurken ben napıyorum? Tabi ki gülümseme 32 diş sırıtmaya dönüyor ve gözlerim doluyor. (Dumbledore'u çok başka severim belki de ondan. Eski sevgilimin bebek köpeğine albus ismini vermiştim mesela:,))  Nasıl bir duygu yoğunluğu yaşadığım belli değil. Pms değilim. Hayatımın serisi. 

22 aralık 2017 14:16 22 aralık 2017 14:30

52. kitap okuma alışkanlığı kazanmama sebep olmuş seri.

harry potter serisinin dünya çapında bu denli ses getirmesinin nedenini o kadar iyi anlayabiliyorum ki. yanında yaşadığı aile tarafından sürekli hor görülen harry, bir anda içine girdiği dünyada popüler ve önemli bir kişi olduğunu keşfeder. rowling milyonlarca insanı kalbinden vurmuştur bu konuda. kitabı okuyan tüm çocuklar kendini kahramanın yerine koyarak önemli hissetti. ben kendi adıma konuşmak istiyorum, obez ve son derece hassas bir çocuktum. ailem o sıralar sorunluydu. eve her geldiğimde kavga ederlerlerdi. okula gittiğimde hep dışlanırdım. ben de eve geldiğimde hep kendimi o evrenin içine atardım. dışarıdaki sorunlardan kaçabilmek adına. on iki yaşında okumayı seven bir çocuktum, ama defalarca üst üste okuyup kitap bitirme huyum yoktu. filmlerini izlemiştim bu serinin ama bilen bilir, filmler özetin de özetidir. okumaya başladığımda kendimi her gece harry’nin yerine koydum. önemli ve değerli biri olduğumu bilmek beni her gün huzurla uyutuyordu. hiç unutmam, zümrüdüanka yoldaşlığı bin yüz on dört sayfaydı ve iki günde bitirmiştim kitabı. yemek yemeye bile kalkmıyordum. benim dünyam olmuştu o satırlar. her gece hogwarts dünyasıyla uyudum. şimdi büyüdüm ve gerçek dünya hala iğrenç fakat çoğu problemi bir şekilde aşmayı başardım. büyüdüm ve üstesinden gelebiliyorum çoğu şeyin, hem de kendi başıma. hiç abartmıyorum ben sorunların üstesinden hayallerim sayesinde geldim ve bu hayalleri kurmayı bana ilk rowling öğretti. benim için uzaklarda bir yerlerde yaşayan hp evreni hep var olacak. bir muggle olduğum halde, bu büyülü evreni bana anlama şansı verdiğin için ve en önemlisi on iki yaşında bir çocuğa hayal kurmayı öğrettiğin için teşekkür ederim rowling.

28 kasım 2017 18:16 28 kasım 2017 18:18