sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (70)
 • medya (3)

70. Hayatımda ilk kez izliyorum 4.filmdeyim. Büyülenmiş bir şekilde izliyorum, bambaşka bir dünya içine atlayasım var.çok güzel,neden bu kadar geç kalmışım acaba?

15 mayıs 21:14

69. Yıl olmuş 2019, hala Draco’nun Harry’e asa fırlatıp yardım ettiği sahneyi izleyip duygulanıyorum. Bir gün yaş 70 olacak belki ve ben hala Harry Potter izleyeceğim. (gizlinot: ☺️❤️)

22 mart 15:59 22 mart 16:01

68. Müdavimlerinin zorluda yapılan harry potter in concert serisini kaçırmamasını öneririm. Canlı orkestra eşliğinde dev perdede filmleri izlemek muazzam oluyor. Biletix den takip edebilirsiniz gösterim tarihlerini.

19 mart 22:18

67. Kanımca türkçe çevirisi muhteşem yaratıcı olan kitaplardır. Özellikle de kullanılan bazı kelimelerin uydurma kelimeler olduğunu düşünürseniz. Mesela erised mirror. Erised desire kelimesinin tersten okunuşu. Aynı şekilde türkçe’ye kelid aynası diye çevirilmiş. Kelid kelimesi ise dilek kelimesinin tersten okunuşu. Parselmouth çatalağız diye çevrilmiş. Dementor ruh emici diye. Pensieve düşünseli diye. Boggart böcürt diye. Leaky cauldron çatlak kazan diye. Legilimency  zihnefend, occlumency zihnebend diye. Şu terimler inanılmaz yaratıcı terimler. Bunlar gibi bir sürü terim var ve her biri çok yaratıcı bir şekilde çevrilmiş. Çevirinin bu kadar yaratıcı olması benim kitapları çok sevmemi sağladı. Kötü bir çeviride şimdi aldığım zevki alabileceğimi hiç sanmıyorum. Sırf bu yüzden sevin okyay ve kutlukhan kutlu’ya her zaman minnettar kalacağım. 

19 mart 15:04

66. Bana okumayı sevdirdiği için sonsuza kadar minnettar kalacağım kitap serisi. Seriyi baştan sona en az 5 kez okumuş olmalıyım, filmlerini kaç kez izlediğimi ise Allah bilir. Çocukluğum, gençliğim, bugünüm kendisiyle geçti ve geçecek. Çocuğum olursa bir gün kendisine alacağım ilk şey serinin güzel bir basımı olacak. Belki serinin filmleri yeniden çekildiği vakit elinden tutup birlikte filmlerine gideceğiz. Kim bilir, şimdilik yalnızca umabilirim.

19 mart 13:19

65. her filmi kaç kere izlediğimi hatırlamıyorum. her izlediğimde farklı sorular soruyorum. en sevdiğim serisi azkaban tutsağı. ve ayrıca severus sen nasıl harika bir adamsındır. o kadar bağlıyım ki .sorularım içinde tüm seriyi alıp okuyacağım.lupin ve wesley in nasıl öldüklerini o çarpışmalarını bilmek istiyorum. filmde yer vermemeleri de hoş değil. çocuk filmi ergen filmi gibi söylemlerede aldırış etmiyorum.

19 mart 12:52

64. J. K. Rowling tarafından yaratılmış harika bir evren. İlk üç kitabını küçükken okumuştum ama sonra devam edemedim. Yeniden alıp baştan başlamak istiyorum. Filmleri hakkında konuşmak gerekirse en sevdiğim sırlar odasıydı. Hala da canım harry potter izlemek istediğinde açar sırlar odasını izlerim. Azkaban tutsağı da ikinci favorim. Kitap filme çok iyi yansıtılmış. Bu arada filmdeki harry karakterinden hoşlanmıyorum, diğer kitapları okusam belki fikrim değişirdi bilemiyorum ama ilk üç kitaba göre filme tam olarak yansıtılamadığını düşünüyorum. Son olarak söylemek istediğim rowling’in artık serinin peşini bırakması gerektiği. Sürekli birşeyler açıklıyor. Tadı kaçtı artık.

19 mart 12:08 19 mart 12:09

63. öncelikle benim için bir "film serisi" değil, "kitap serisi"dir. neredeyse kitaplarını ezberleyerek büyümüş biri olarak filmlerini (özellikle 4 ve sonrasını) beğenmiyorum. hatta en başından beri oyuncuların performanslarını biraz yapmacık bulmuşumdur. gerçi benim uyarlama filmleri beğenememe gibi bir huyum da var, orası ayrı (nadir istisnalardan biri yüzüklerin efendisi filmleridir).

kitapları ise bambaşka bir dünyaya bakan pencerelerdir benim için. ne zaman canım sıkılsa, kötü hissetsem, veya biraz eğlence için bile olsa, elim gider çoğunlukla. geçen aralık ayında bu sefer ingilizcelerini alıp tekrar okumaya başladım. türkçesinin de, ingilizcesinin de çok akıcı bir dili var, ki burada çevirmenleri de ayrıca kutlamak gerek.

en favori kitabım ise üçüncü kitap olan azkaban tutsağı'dır. dördüncü kitap ile birlikte her şey daha karanlık bir havaya bürünüyor ancak üçüncü kitaptaki çocuksuluk, masumiyet her zaman beni büyülemiştir.

tabii bu seri ile ilgili derin analizler de yapılmış; internette bazı yorumlarda gözüme takıldığı kadarıyla ev cücelerinin köleliği ve büyücülerin gringotts bankası için yağmacılık yapması gibi olumsuzlukların sanki normalmiş/özendiriliyormuş gibi gösterildiğini belirtmişlerdi. biraz daha derinlemesine incelemek gerek, bayağı ilginç analizler varmış gibi duruyor.

18 mart 16:57

62. Sanırım izlemekten asla vazgeçmeyeceğim, benim için bu hayattan tam da kaçış noktası oluyor Harry Potter. Keşke bizim de gerçek dünyamızda expecto patronum büyüsü ile hayatımızdaki berbat ruh emicileri yok edebilsek diyorum bazen kendime. Özellikle de yazarın en fakir ve mutsuz hayatından onu adeta kitap milyarderi, zengin, güçlü bir kadına çevirdiği için ayrıca ilham alıyorum. Çok seviyorum dostlar, iyiki varsın J.K. Rowling!!

25 şubat 21:50

61. Bendeki yeri çok ayrı olan bir seridir. Bir şeyde kendinden bir parça bulabiliyorsan, özdeşleşebiliyorsan o şey senin için özel oluyor bir kere. Bu kadar çok bağlandığım başka bir kitap ya da film serisi de olmadı zaten.

Ortaokul yıllarımda tanıştım ilkin. İlk kitabını arkadaşımdan ödünç almıştım. Art arda hepsini okudum diyemem. Yavaş ilerledi o süreç. Okur okumaz bayıldım hemen "geek" oldum diyemem. Bu sıkı ilişkimiz yetişkinlik zamanlarıma rastlıyor daha çok. Filmlerini denk geldikçe izledim, buldukça bir sonraki kitabını okudum derken bir şekilde bitirmiştim seriyi. Ama esas tutkum son 3-4 yıl içinde gelişti. Benim için üzgün zamanlarımda teselli bulabileceğim bir arkadaş gibidir. herhangi bir serisini açar izlerim ya da baştan okurum. Üzgünken bana iyi gelebilen nadir şeylerdendir.

Niye bu kadar seviyorum peki? Çünkü benim hayatıma benzemiyor. Çocukken ben de dışlanan bir çocuktum evet. İlkokul beşe kadar akran zorbalığına uğradım. Bu zaman dilimi karakterimi şekillendirmekte etkili oldu. O yüzden harry karakterini bir noktada anlayabiliyorum. Ama sonrası şölen gibi. Büyülü bir dünya, sıkı dostluklar, maceralar ve samimiyet... Bunların hiçbirini bulamadığım için, çok iyi bir kaçış noktası oluyor bazı zamanlarda. Güzel bir rüya gibi işte.

Etrafımda kimse beni bu konuda anlamıyor. Çocuk kitabında/filminde ne buluyorsun, ergen misin, tekrar tekrar izleyince ne oluyor, bir defada anlamadın mı gibi sorular ve alaylara maruz kalıyorum zaman zaman. En kötüsü de hayal dünyasında yaşıyorsun, gerçeklere dön diyen birisi var ki... Çok üzücü değil mi? Hayal kurmamakla övünen, sığlıkta boğulan birisi işte. Acı gerçeklerle zaten hep yüz yüze kalıyoruz, biraz hayale ihtiyacımız var bence.

27 eylül 2018 12:13 27 eylül 2018 12:13