yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (3)
  • medya (0)

  3. Çok zordur. Burada temiz içeriğe sahip, kullandığım ürünleri bile sıralasam başka ciltlere kötü gelebilir.

  10 mart 2021 02:18

  2. Çoğu zaman akneli olan, lekeli, kuru ve akneye meyilli bir cildim var. Cildim çok hassas bir durumda ise çok kızarıyor ama çoğu zaman kızarık değil. Çalışan bir insanım ve cam kenarının yakınında çalıştığım için iş yerinde bile sık sık güneş kremimi yeniliyorum.

  Kış Sabah rutinim:

  Sabah cildimi yıkamıyorum çünkü soğuktan dolayı çok kuruyor. İlk olarak nemlendirici sürüyorum. Cildim çok kuruyorsa iki pompa sıkıp kullanıyorum. Sonra güneş kremimi sürüyorum.. bu kadar. Gün içinde ne olursa olsun 2-3 saatte bir güneş kremimi yeniliyorum. Pandemi başladığından beri makyaj yapmıyorum çünkü maskenin altında gözeneklerimi tıkıyor ve sivilce oluyor.

  Kış akşam rutinim:

  Akşam çok sakin, kurutmayan, köpürmeyen bir temizleyeci ile cildimi temizliyorum. İster makyaj yapmış olayım ister makyaj yapmayayım akşam cildimi double cleanse yöntemi (gizlinot: Yüzümü iki defa temizliyorum) ile temizliyorum. Sonra hiç beklemeden, hiç yüzümü kurulamadan nemlendiricimi sürüyorum.. bu kadar.

  Kış vücut bakımı:

  Vücudumun kararan, çatlayan, çok hassas olmayan bölgelerinde (gizlinot: Dirseğim, dizim, dizimin arkası, ayak bileğim, ayak tabanım ve vücudumda yara olan ve sonra kararan yara izleri için kullanıyorum.) aha asidi kullanıyorum. sonrasında zengin içerikli, yağlı, yoğun nemlendirici ürünler ile nemlendirmeyi tercih ediyorum.

  Kullandığım cilt bakım ürünlerinin içeriğinde parfüm, kurutucu alkol olmasını hiç tercih etmiyorum. Nemlendiricimin içeriğinde en azından hyalüronik asit ve seramidler olmasını tercih ederim. Günde 2 litre su tüketiyorum, sağlıklı beslenmeye özen gösteriyorum. yastık kılıfımı haftada bir defa değiştiriyorum. telefonumun ekranını günde en az bir defa temizliyorum. kumaş maske kullanıyorum, birkaç tane yedek de var ve maskenin sivilce yapmaması için elimden geleni yapıyorum. Eğer yüzümü kurulayacaksam minik bir havluyu bir kere kullanıyorum ve sonra makinede kirlilere atıyorum, bu sebeple bende bir sürü minik el havluları var.

  Yaz sabah rutinim:

  Kış sabah rutinimle aynısı, ek olarak sabahları cildimi temizliyorum. Aynı şekilde sakin, kurutmayan ve köpürmeyen bir temizleyeci ile temizliyorum.

  Yaz akşam rutinim:

  Kış akşam rutinimle tamamen aynı.

  Yaz vücut bakımı:

  Yazın vücudumda asit kullanmıyorum. Yazın Yoğun içerikli, yağlı nemlendiricileri vücuduma yedirmek zor oluyor o yüzden losyon türü, kolay emilen nemlendiricileri tercih ediyorum.

  Ve en önemlisi kendime karşı sabırlı ve nazik olmaya çalışıyorum.

  9 mart 2021 10:59

  1. siz de benim gibi (gbkz: rosacea)lı, hassas ve karma bir cilde sahipseniz cilt bakımı için bazı maddelerden kaçınmanız gerekir. aksi halde bu maddeler kısa sürede yanma, kızarıklık, rosacea atağı gibi sorunlara yol açmanın yanı sıra uzun vadede cildinizi kurutarak cilt tipinizi değiştirmeye kadar bile gidebilir. bu maddelerden ilki (gbkz: alkol)dür. kullanmak istediğiniz ürünün içinde ne kadar çok çeşit alkol varsa cildinizin reaksiyon gösterme ihtimali o kadar fazladır. örneğin Cetearyl alcohol tek başına çok bir alerjen niteliği taşımayabilir ama (gbkz: alcohol denat), (gbkz: benzyl alcohol) gibi envai çeşit alkolü içeren bir kremin sizde rosacea alevlenmesini tetikleyeceğini öngörmek zor değildir. bu maddenin yanı sıra (gbkz: glycolic acid) de ciltte peeling yapması amaçlanan bir kimyasaldır ve hassas ciltlerde rahatsızlık yaratabilir. özellikle retinol kullanıyorsanız üzerine bir de bunu eklememeniz gerekir. (gizlinot: retinolü çok düşük oranlı olarak, örneğin % 0.1-0.3, cildinizi alıştırarak kullanabilirsiniz.) bu madde (gbkz: propylene glycol) veya (gbkz: pentylene glycol) gibi çeşitleriyle bir çok bakım ürününün içinde bulunur. özellikle propylene glycol tahriş edici olabilir. bunlar hariç (gbkz: citric acid), (gbkz: menthol), (gbkz: okaliptus), (gbkz: parfüm) gibi maddeleri içeren cilt bakım ürünlerinden de rosacealı ciltlerin kaçınması uygun olacaktır. "bunca maddeyi almak istediğimiz ürünün başında bir saat inceleyecek miyiz?" dediğinizi duyar gibiyim. malesef 500 lira verdiğimiz kremin yüzümüzde 1 ay geçirmek için uğraşacağımız rozase alevlenmesiyle uğraşmak istemiyorsak bakmamız yararımıza olacaktır. olası bir atakta kortizonlu krem alevlenmeyi dindirebilir. bunun için doktorunuza danışabilirsiniz. dipnot: (gbkz: witch hazel) denilen bitkinin ne bu adı ne latince adı olan (gbkz: hamamelis virginiana) şekliyle içerik olarak kullanıldığına rastlamadım. ancak hassas cilde sahip olan kullanıcılar onun da en az alkol kadar ciltlerine kötü geldiğini anlatmış. ona da dikkat etmekte fayda var.

  5 ekim 2020 19:31 6 ekim 2020 15:02