sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (21)
 • medya (0)

1. Haseki hastanesinde çalışan eren Gencer isimli hemşirenin, yoğun bakımda yatan hastaların fotoğraflarını sosyal medyada paylaşma rezaleti.

(link: http://i.hizliresim.com/nE3JV1.png ilgili fotoğraf)

(link: https://pbs.twimg.com/media/CvCnCQpWcAAgi98.jpg:large diğeri)

(link: http://i.hizliresim.com/9GPDA9.jpg reanimasyon odasından çekilen bir diğeri )

Hastaneyi aradım böyle bir iddia var doğru mudur diye sordum, şuana kadar 98 kişinin aradığını, hastane yönetiminin konu ile ilgili toplantıda olduğunu ve araştırmanın sürdüğünü, iddia kanatlanır ise gereğinin yapılacağını söyledi görüştüğüm kişi. Bildiğim kadarıyla hasta haklarının ihlali ciddi bir suç, eğer bu iddialar doğru ise umarım ihraç edilir.

Bir yakını üç aydır yoğun bakımda yatan biri olarak şuan gerçekten çok sinirli ve üzgünüm. Bu nasıl bir vicdansızlık aklım almıyor. Orada hayat mücadelesi veren insanları iki "layk" için şaka malzemesi yapmak nasıl bir ahlak yoksunluğudur. Meslek etiği, vicdan, empati nedir bilmeyen bu insan umarım bir an önce hakkettiği bulur.

Edit: malesef fazlaymış fotoğraflar ama ben yalnızca bunları bulabildim, ilgili kişi sanırım sosyal medya hesaplarını kapatmış. Suçlu ise bir an önce cezasını bulması, değil ise aklanması dileğiyle.

Edit 2: eklemeden geçemedim, bir kaç aydır hastanelerde olduğumuzdan mesleğini çok büyük özveri ile icra eden, hastalara tıbbi bakım desteğinin yanı sıra elinden geldiği kadar moral desteği de veren, hasta yakınlarının moralini yüksek tutmak için çaba sarfeden, sizin için dua ediyoruz diyen çok sayıda sağlık çalışanı tanıdım. Eminim daha tanımadığım binlercesi vardır.

Size müteşekkiriz, yaptığınız şeyin anlamı oradaki insanlar için gerçekten çok çok büyük. Yürekten teşekkürler.

18 ekim 2016 14:09 18 ekim 2016 15:24

2. çok büyük bir suçtur. hasta mahremiyeti denilen bir durum vardır ve bu yapılan hareket sağlık etiği kurallarına aykırıdır. hele bi de sosyal medyada paylaşması.. ve dalga geçer gibi yapmış bunu. en basiti hastaya ilaç uygulaması yaparken bile bu gizliliğe önem verilmesi gerekir. yoğun bakım bu konuda daha hassastır çünkü hastalar çoğu zaman tam giyinik olmaz. davacı olunursa bunu yapan şahsın ağır bir ceza alcağından eminim. bize ilk öğretilen şey her uygulamada mahremiyete önem verilmesiydi. bunu yapan benim gözümde sağlıkçı olamaz (masum fotoğraflardan bahsetmiyorum), hastalar bizim fotoğraf çektirceğimiz insanlar değil onlara karşı sorumluluklarımız var. çocuk servisinde sevdiğim bebeklerle bir kaç tane fotoğrafım var evet ama asla sosyal medyaya yaymadım. bu kadarı da fazla. hasta hakları yönetmeliğinde maddesi bile var:

"Madde 21- Hastanın, mahremiyetine saygı gösterilmesi esastır. Hasta mahremiyetinin korunmasını açıkça talep de edebilir. Her türlü tıbbi müdahale, hastanın mahremiyetine saygı gösterilmek suretiyle icra edilir." mahremiyetin ihlali durumunda meslekten geçici ya da tamamen men edilme durumu vardır.

18 ekim 2016 14:33

3. Ölmeye ramak kalanlardan bi minicik tablo yazmış altına. Ya hiç yakınını kaybetmemiş, yada tamamen saygısız. Umarım bizde senin kovulmaya ramak kalanlarda tablonu görürüz.

18 ekim 2016 14:34

4. çok şey söylemek istiyorum da neyse. sadece şunu söyleyeyim; hiç şaşırmadım. artık istisna olan bu tip insanlar değil, hala bazı değerlere ve düşünce yapısına bağlı kalabilenler.

18 ekim 2016 14:43

5. vay arkadaş! hashtag'lerde instagood, instadaily filan var! gerçekten ruh hastası. yatacak yeri olmayan, dikine gömülecek olan hemşiredir.

18 ekim 2016 15:14

6. nasıl nefret kusacağımı şaşırdım 2 ay önce vefat eden babamı çok değil 3 ay önce o hastanenin aciline kaldırmıştık oradaki fotolarda benim babamın da fotoğrafı olabilirdi düşünüyorum ve çıldırıyorum o fotoğraflardaki insanların yakınlarının yerinde olmak istemezdim umarım bu hadsiz için başlarını belaya sokmazlar çünkü ben başıma ciddi iş alırdım herhalde. şimdi burada bunu yapacak kadar aklını yitirmiş kişi hastanede hasta yatarken karşımıza çıksa bunun eline düşsek neler yapar acaba lanet olsun pislik. konunun peşine düşüp yapabileceğim bir şey varsa kesinlikle yapıcam.

18 ekim 2016 16:16

7. Anneannem 1 ay önce vefat etti. 9 gün yoğun bakımda kaldı, öncesinde anneannemin yoğun bakımdaki hallerini hatırladıkça gözlerim dolar. nasıl üzgün mutsuz, ne olacağını bilmez bi haldeydi canım benim

Umarım bu bayan bi an önce mesleğinden men edilir. her şeyden önce kendisine saygısız, meslek ahlakı olmayan kimsenin çalıştırılması zaten saçmalık

18 ekim 2016 18:30 ed.18 ekim 2016 21:43

8. rezil bir insan müsveddesi. sağlık alanı sabır gerektiren herkesin yapabileceği bir alan değil. sırf bu yüzden babam çok istemesine rağmen hemşirelik tercih etmemiştim zamanında. ama işte görüldüğü üzere bu tip beyinler mesleklerini ne şekilde yapıyorlar. işini çok iyi yapan hemşireler, hasta bakıcılar gördüm. çok kötülerini de gördüm, hep işlerinin zorluğuna vermiştim. gerektiğinde yoğun bakım hastalarının altlarını değiştiriyorlar, her hallerine tanık oluyorlar. ama bu başka bir olay. kötü bir zihnin yapacağı bir şey. özellikle tablo benzetmesini yaptığı paylaşımı o kadar zavallıca ki onun adına. gerekli yere şikayetimi yapacağım. bu insanlar ceza alsın ki ders olsun birilerine.

18 ekim 2016 18:33

9. tek kelimeyle midemi bulandıran bir adet isim koyamadığım canlı içeren kareler. sosyal medyada alacağın 2 like için bu kadar şebekliğe gerek var mı? ne zaman insanlığınızı bu kadar kaybettiniz ? anlamıyorum bu insanları, anlamakta istemiyorum. oradaki insanlar hayat mücadelesi veriyor ,sağlıklarına kavuşmayı bekliyor beyinsiz mahluk . sen kendi çapında espri mi yapmış oldun aferin hep beraber çok güldük!! umarım hak ettiğini bulursun . ilk defa bu kadar ağır bir söz edeceğim umarım makarasını yaptığın duruma düşersin .

18 ekim 2016 18:59

10. Abazan erkekler yüzünden sosyal medya budalası olup artık nerede nasıl fotoğraf çekilsem de ilgi görsem derdinde olan hemşiredir.

18 ekim 2016 21:20