girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (27)
  • medya (0)

27. kullanmamaya dikkat ediyorum, ama deney yapmayan hele de vegan ürünlerde ya çok alternatif yok ya da fiyatlar uygun değil. bir iş bulunca ilk olarak vegan markalardan alışveriş yaparak elimdekileri sıfırlamak istiyorum. bir veteriner teknikeri olarak onları o acılara mahkum edenlere kuruş para vermek istemiyorum . varsın ben alerji olayım, çektiklerinin yanında devede kulak

12 mart 16:35 12 mart 20:57

26. Kozmetikte dikkat etmeye çalışıyorum. Beğendiğim bi ruj vardı ama markanın hala deney yaptığını bildiğimden Vazgeçtim. İlginçtir ki daha önce deney yapıyor yapmıyor bilmeden aldığım 1-2 markanın cilt kremi bende inanılmaz alerji, sivilce yapmıştı. Bilinclenince bırakıp buradaki yorumları okuyunca çoğu kişide de aynı şeylerin oluştuğunu gördüm. Doğaya saygıları yok, ürünlerinin içerikleri çöp. Bu deneyleri yapmayıp çok başarılı bir çok marka var. Falanca markanın highlighteri, ruju güzel diye o canların acı çekmesine göz yumulmamalı diye düşünüyorum.

12 mart 15:43

25. Uzun süredir cruelty free markaları kullanmaya çalışıyorum. Maksimum dikkat edemiyorum bazen ve vicdan azabı çekiyorum. Tıp konusuna girmek istemiyorum çünkü kabul edilir ve edilemez bulanların da haklı yanları var. Dileğim tıp için deneylerde hayvan kullanmadan araştırma yapmanın mümkün olması. Belki uzak bir gelecekte mümkün olur. Kozmetik içinse anlamlandıramıyorum. Bir çok yöntem varken neden hala hayvanda ısrar ediyorlar aklım almıyor. Avrupa 2013ten beri bıraktı ama çin direniyor. Firmalar da çin gibi bir pazarı elinden kaçırmamak için boyun eğiyor. Çok uzun süre sonra garnier aldım çünkü ne kullansam gözüm yanıyordu onun makyaj temizleme jelini övdüler. Şu an pişmanım. İşimi görse de bir daha almam. İnternette yayınlanan listeleri de iyi araştırmak gerekiyor çünkü petaya da güvenmiyorum. Şu an en güvendiğim firma essence. Onun da çoğu ürünü türkiye’ye gelmiyor. Bir süslümüz yazmış sadece kozmetik cilt bakım değil ped vs de incelemek lazım diye. Kesinlikle katılıyorum. İşimiz zor ama tek bir bireysel farkındalık bile daha büyük farkındalıklar için bir basamak.

12 mart 13:58 12 mart 14:00


24. Önceki girdimle bu başlığın biraz olsun canlanmasına sevindim. Benim önceliğim kozmetik sektörü gibi zorunlu olmayan, ihtiyaç dışı alanda yapılmaması. Diğer alanlarda da yapılmasını istemesem de yapılıyor. Ancak üzülerek yıllardır fareler üzerinde kansere çare buldukları halde insanlarda bunun ise yaramadığı söylenmişti. Demek ki ilaçlarda da tek doğru sonuç hayvan deneyi değil.

Bu başlıkta o ürünleri kullananları katil, nefret edilen kişi olarak göstermek istemem. Hepimiz çoğu konuda bilgisiz olabiliyoruz. Önemli olan bilinclenmek. İnsanlar bu konuya çok önceden dikkat çekerken mesela ben L'Oreal'den yeni aldığım ruju sürüyordum. Neden ? Çünkü bilinçli değildim. Burada da amaç birbirimizi yargılamak değil de doğruya yönlendirmek olsun lütfen.

12 mart 13:58 12 mart 14:01

23. bu konuyla ilgili çok büyük bir algı sıkıntısı var.hayvan deneyine karşı olmak demek, illa ki kedidir köpektir vb. evcil hayvanlar üzerinde deney yapanlara karşı olmak değil,farelere maymunlara da deney yapan markalara karşı olmaktır.Sadece birazcık empati ile hissettikleri acıya duyarlı olabilirsiniz.Biz yüzümüze gözümüze sürüp güzel gözükeceğiz diye,neden bir yerde minik canlılar acı çeksin,olsun? Yüzümüze neden ceset sürmek isteyelim? Piyasada birçok cruelty free marka bulunmakta. Bunlar elimizin altındayken bile bile hayvan deneyi yapan markalara yöneliniyorsa,o kişinin vicdanını güzelce sorgulamasını öneririm.baksın bir hala orda mıymış.

12 mart 10:46

22. Dünya üzerinde tüm canlılar değerlidir. Unutmayalım ki insan dışındaki canlılar dünya üzerinde insanlıktan milyonlarca yıl öncesinde de vardı. Ancak insan ırkı, kendi canını düğer tüm canlılarınkinden üstün gördükçe maalesef canı her istediği şeyde hayvanları deney olarak kullanacaktır. Ancak şöyle de bir durum var. O kullandığımız ilaçlar, tıptaki gereksinimler, bilimin ve tıppın ilerleyişi için ise deney yapılması şart! Bu deneylerde de çoğunlukla insan ırkına en yakın biyolojik özelliklere sahip memeli hayvanlar kullanılmaktadır. Üzücü evet. Ancak mecburi bir durum.

12 mart 10:02

21. hayvan deneylerine karşı çıkarken bilim ve sağlık temelli deneyleri bundan ayrı tutmak gerektiğini düşünüyorum. size gönüllü insanlar, suçlular kullanılabilir demek kolay gelebilir fakat işin iç yüzü öyle değil. moleküler biyoloji ve genetik okuyorum, bu alanda araştırma yapabilmek için hayvanlar üzerinde deney yapılması şart. yerine gönüllü bir insan kullanılsın diyemiyoruz çünkü insan malum bir hayat döngüsü sırasında maksimum kaç yavru verebilir ki? 1000de bir görülen bir hastalığı analiz etmek için 1000 tane yavru incelemek gerekir, insanda yapalım denildiği takdirde bu araştırmayı kuşaklarca devam ettirmek gerekecektir. aynı zamanda insanda embriyoyu inceleyebilmek için de bireyi kesmek gerekir ki bu hem embriyonun hem de annenin ölümü demek. örnek yelpazesini inceleyebilmek için bir batında çok yavru veren ve embriyoyu incelemesi kolay olan hayvanlar kullanmak zorundayız. kimse kafasına göre bu deneyde de şu canlıyı kullanalım diye seçim yapmaz zaten. lütfen bir yargıda bulunurken işin iç yüzünü iyice araştıralım. kozmetik vs keyfi alanlarda yapılan hayvan deneylerinin ben de tarafında değilim tabii ki.

12 mart 08:33


20. büyük bir kozmetik firmasında çalışıyorum. işe ilk girdiğimde sorduğum ''burada deney yapılıyor mu?'' bir canın çektiğini acıyı, hangi boya güzelleştirebilir. sonuna kadar karşıyım. hem de her hayvan deneyine çünkü ''kedi-maymun değil, fareye yapısınlar'' diyeni çok duydum. neden farenin canı, can değil mi? senin benim hayatımdan, yaşamını nasıl değersiz bulursunuz? hiçbir can bizimkinden değersiz değil. insanoğlu her şeyi kendinin sanır. kendi için sanır. gün gelecek o denekler biz olucaz, o zaman anlarsınız...

ekleme: hiçbir şekilde, hiçbir öneriyle hayvan deneylerini kabul etmiyorum. bir canı kesip biçince onun da geleceğini yaşamını elinden alıyoruz. benim burada asıl takıldığım şey insanlar üzerinde yapılamaz denmesi, neden hayvanlar üreyip çoğalıyorlar mı diye? insanlar da çoğalıyor, ürüyorlar. yani bir insanın hayatına bir hayvanınki denk değil mi? besin zincirini üstünde olduğumuz için mi bu egomuz? ben bunu, bunu gibi yargıların hiçbirini asla kabul etmeyeceğim. hiçbir sebeple deneyleri kabul göremem. vicdanım izin vermez.

edit:((yazar: sona))yukarıda belirttiği tüm yazılarına ve hislerine tamamen katılıyorum. bir köpek ya da kedi kanserinde, hayvanlar hemen uyutuyolar niye? onlar için de araştırma yapın. her ne amaçla olursa olsun benim k*çım rahat etsin diye hiçbir hayvanın acı çekmesini istemem. eksileyenler biliyorum siz de ''loreal şunu çıkarmış koşun'' ama bir kediye köpeğe tekme atılınca, asılınca, videosu olunca ''insanlık ölmüş, hayvanseverlik'' diye ortalıkta koşanlardansınız. isterse 10000 eksi gelsin, umrumda değil.

12 mart 07:51 16 mart 23:11

19. bu konu hakkında başlık açıp duyuran, girdileriyle destekleyen,paylaşan herkesin ellerine sağlık. bu deneyler ancak elimizde kalan malzemeleri bitirip yenilerini alırken hayvan deneyi yapmayan markalardan alışveriş etmemizle, insanlara duyurmamızla, kolektif şekilde boykotlarla çözümlenir, malesef internetteki kampanyalarla değil. dünyanın en güzel rujunu da sürsek, kan bulaşmış ürünlerle güzel olamayız. hayvan deneyi yapmayan markalar tercih edildikçe diğer markalar bundan vazgeçecektir, hayvan deneyi diğer yöntemlere göre daha maliyetsiz olduğundan firmalar bunu seçiyor ancak satışları azaldığında piyasada tutunabilmek için tüketicinin isteklerine uymak zorunda kalacaklar. onlar iki kuruş fazla kar etsin diye tıbbi atık olarak işkenceyle öldürülüp çöpe atılan hayvanlar ancak bizlerin bu markaları tercih etmememizle özgürlüğe kavuşur. internette hayvan deneyi yapmayan markaların listeleri bolca var, artık her ürünün muadili de var, bu markalardan alışveriş yapmak zorunda değiliz. ayrıca kendimde farkettim ki ruj, fondöten vb. alırken dikkat ediyorum ama ped,saç boyası,temizleyici vb. alırken bu durum dikkatimden kaçıyor. belki bu durumda olup farketmeyen vardır diye yazıyorum, bunlara da dikkat edelim süslüler. herşeyin son teknoloji olduğu dünyada iki kuruş fazla kar edeceğim diye ortaçağ yöntemleriyle alınan canların vebali hepimizin boynuna.

12 mart 01:50 12 mart 01:53

18. temennim tamamen yasaklanması tüm devletlerde. kozmetik dediğimiz lüks tüketime giriyor. yani kullanmamız gerekli değil ilaç gibi değil. sırf biraz daha güzelleşeceğiz diye hayvanlara eziyet mi etmemiz gerekiyor. kaldı ki yapmayan firmalar varken onları tercih etmek? vazgeçemediğiniz muadilini bulamadığınız ürünler olabilir ama o bir hayvanın hayatına eşdeğer mi arkadaşlar? o ürünün daha kötüsü olsun ya da hiç olmasın ne olacak ki? güzelliğin bedeli kan olmamalı. güzellik insanları hayvanları doğayı sevip korumakla olur.

edit: hayvan deneyleri yalnızca renkli kozmetikte olmuyor eklemek istedim. çamaşır deterjanı, yumuşatıcısı, bulaşık deterjanı, ıslak mendil, ped, traş köpükleri daha aklıma gelmeyen ıvır zıvır. bunları kolaylıkla zaten yerine koyabiliyor çoğu insan ama renkli kozmetikte özveride bulunamıyor. bu sözlükte görülen paylaşılan ürünlerin büyük bir pazarlaması oluyor lütfen daha duyarlı olalım bir kişi bir kişidir

12 mart 01:16 12 mart 02:12