sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (32)
  • medya (1)

  32. Bu konu gerçekten benim de canımı çok acıtıyor. Ama sanırım yapmayan marka yok gibi bir şey. Çoğu highend marka farklı ülkelerde üretiliyor. Örneğin Amerika'da hayvan deneyleri yasak değil ama Belçika'da yasak. Bildiğim kadarıyla Çin'de üretilen ürünler de zaten hayvan deneyi yapmadan üretmek yasak. Muhtemelen buradaki X markasında var, hayır yok, yok ben biliyorum var tartışmasının sebebi bu.

  Doku üretmek pahalı. Hayvanlar bedava. Komple yasaklanıp ağır cezalar uygulansa keşke diyicem ama ne kadar uygulanır? Bu cinayetin önüne ne kadar geçilir? Muhtemelen uygulanmayan bölgeler/eyaletler elbet kalır ve üretim için oralar tercih edilir en sonunda.

  Her şey bir yana, hayvana alerji yapmaması bana yapmayacağı anlamına mı geliyor ki? Öz anneme alerji yapmayan ürün bile bana alerji yapıyorken üstelik. Ayrıca doku kalınlığının farklı olmasına filan hiç girmiyorum.

  6 aralık 2018 17:08

  31. maalesef ki tıbbi görüntüleme yöntemlerinde de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. örneğin mamografinin ne kadarlık dozunun ne kadar sürede kanser yapacağı gibi veriler, hayvanlar üzerinde bizim "vahşi" diyebileceğimiz yöntemlerle test edilerek elde ediliyor. insan vücudu modelleri var test amaçlı kullanılan, ancak bu testler son aşama testleri oluyor genellikle ve aşırı pahalı, ülkemizde bu tarz bir test altyapısı yok, yurtdışına gönderip test ettirip geri alıyorsunuz. hem zaman hem de maliyet olarak tuzlu. o yüzden süreç önce hayvan testi, sonra insan modeli testi, en sonunda da gerçek insan testi olarak işliyor.

  ilaç ve tıbbi cihazlar için hayvan testlerini nasıl tamamen bitirebiliriz, gerçekten bilemiyorum. şu anki teknoloji ile imkansız duruyor. kısa vadede ise hayvan testlerini daha iyi koşullara getirmek için hemen yarın bir şeyler yapabiliriz. denetimlerin arttırılması, kesip biçme için önce anestezi verilmesi gibi "insani" sınırlara riayet edilmesini mecbur kılmak, tüm deneylerin kamera kaydının tutulması ve deney ortamını denetleyen kuruluşların bunları incelemesi gibi önlemler alınabilir.

  bunların dışında, özellikle ilaç ve teknoloji sektöründe teste ayrılan paralar dudak uçuklatacak miktarlar. devlet, hayvan testi yapan kuruluşlardan özel bir vergi kesmeli ve bu para doğrudan doğa parkı veya barınak gibi yerlere gitmeli. bir can almanın karşılığı olamaz elbet. yine de hiçbir şey yapmamaktan ve sadece zarar vermekten iyidir.

  16 kasım 2018 18:09

  30. arkadaşlar ben bu konunun oldukça yanlış anlaşılan ve saptırılan bir konu olduğunu düşünüyorum.

  sakın yanlış anlamayın, bir hayvan düşmanı değilim (ki hayvan da besliyorum) ama bir noktada hayvan deneylerinin gerekli olduğunu düşünüyorum. ancak gerekli olduğu alan tabi ki de kozmetik değil. bu konuda sanırım hepimiz hemfikiriz. güzellik uğruna hayvanların kullanılmasını ve onlara zarar verilmesini ben de dahil olmak üzere hiçbirimiz istemeyiz.

  bir diğer konu olan tıp konusuna gelecek olursak, kimse kusura bakmasın ama burada hayvan deneyleri önemli. ayrıca bence unuttuğunuz bir şey var, bu deneyleri öyle her önüne gelen yapamıyor. uymanız gereken bazı kurallar var ve etik kurullardan geçmeniz gerekiyor. bu kurullar da üniversitelerde bu konuda uzman akademisyenlerden oluşuyor. bu kuruldan izin almış olsanız bile hayvanların ruhsal ve bedensel sağlığı, onlara en az zararın verilmesi için uymanız gereken bazı etik kurallar var. yapacağınız deneyi bu kurullara detaylı bir şekilde anlatmanız gerekiyor. kurullar da hayvanın durumunu ve elde edinilen yararı oranlayarak 2-4 hafta gibi bir sürede kararlarını verip size izin çıkarıyorlar veya çıkarmıyorlar.

  ayrıca tıpta hayvan deneylerinin kullanılmamasını savunan arkadaşlar, umarım cf olmayan ilaç kullanmıyor ve bi rahatsızlığı olduğunda ameliyat olmuyordur. ve hatta umarım vegandır ve hayvansal gıda, hayvan eti tüketmiyordur. aksi halde bu yaptığınız iki yüzlülükten öteye gitmez..

  edit: imla

  16 kasım 2018 18:01 16 kasım 2018 18:07

  29. ameliyatlardan tutun da renkli kozmetik için yapılana kadar hiçbirinin gerekli olduğunu düşünmüyorum. yakınlarımız sevdiklerimiz bizim yumuşak karnımız. evet tıp ilerlemesini hayvan deneylerine borçlu. etrafımızda sevdiğimiz birçok insan belki de bu sebeple hayatta.. kabul. ama başka yollar da bulunabilir. yeter ki bunun için bir çaba olsun.

  insan hayatı bu kadar "değerli" bir şey değil. beyin ameliyatlarının başarılı olması için sağlıklı bir hayvanın önce kafatasının kırılıp sonra da ameliyat edilmesi, bunun birkaç kere yapılabilmesi, hayvanın ömrünün ameliyat masasında geçmesi bana vicdan yükü olarak geri dönüyor. sırf insan olduğu için türümüzü diğer türlerin üzerinde konumlandıramıyorum.

  medikal amaçlarla yapılan hayvan deneyleriyle ilgili bir video ekliyorum. zaten çok izlediğim ve bildiğim şeyler olduğundan izlemedim, google yazınca ilk çıkanı ekliyorum.

  (link: https://www.dailymotion.com/video/x2nunxb medical experiments)

  ayrıca ilaçların cf olmamasına ilişkin de şunu söyleyebilirim. ilaçlar cf olamaz çünkü kanunlar bunu gerektiriyor. ilaçları hayvanlar üzerinde ve sonra insanlar üzerinde denemeden piyasaya süremiyorlar. dünyanın her yerinde durum bu.

  16 kasım 2018 15:56

  28. Tanım: İlaç, kozmetik, gıda vb sektörlerde -insanlara- doğuracağı sonuçları öngörebilmek adına -hayvanlara- belirli süre bandında ürünlerin uygulanması ile yapılan biyolojik-psikolojik analiz çalışmasıdır. Sanılanın aksine kremin tester boyu tavşanın yanaklarına sürülerek minnoş minnoş beklemek değildir. Canlılara eziyet ederek, uyuşturularak, yaşam alanları gasp edilerek ve sonunda ölüme terk edilerek uygulanan çalışmalar bütünüdür.

  Yapmayın, etmeyin. Gözünüzün altındaki ufak bir morluğu kapatmak için illa ki (bkz: maybelline age rewind) gibi ürünler kullanmak zorunda değilsiniz. Emin olun küçük bir çabayla onlarca muadil ürün bulup bu döngüye engel olmayı başarabilirsiniz. Ya da kirpikleriniz biraz daha kıvrımlı olacak diye, biraz daha canlının hayatını gasp etmek zorunda değilsiniz.

  "Biz buna değeriz."

  Gerçekten bu kadarına değer miyiz?

  edit: 3 yıldır veganım <3 #GoVegan

  16 kasım 2018 10:31 16 kasım 2018 20:29

  27. İnternette şöyle bir liste buldum.Bu listede hayvan deneyleri yapan ilaç firmaları da var.

  Gerçi 20 yıldır eczacıyım;şimdiye kadar kimse cruelty free ilaç istemedi.

  https://www.mediapeta.com/peta/PDF/companiesdotest.pdf

  Listede en çok ilgimi çeken bayer ve pfizer(ilaç firmaları)ayrıca çoğu parfüm ve temizlik markaları da cruelty free değil.

  16 kasım 2018 09:22 16 kasım 2018 10:12

  26. evinde hayvan besleyen ve hayvanları çok seven biri olarak şunu söylemeliyim ki hayvan deneyleri gerekli.

  peki hangi alanda şart ve gerekli?

  renkli kozmetiğin bunlardan biri olmadığını düşünüyorum. sürekli yeni ürünler çıkaran kapitalist sisteme hizmet eden markaların sırf daha çok para kazanmak için ve güzellik/estetik dışında bir amaca hizmet etmeksizin hayvan deneyleri yapmalarına karşıyım. ama tamamen cruelty free kullanan bir insan değilim. uygun fiyatlı bulduğumuzu cildimize kendimize iyi geleni tercih ediyoruz çoğu zaman. evinize bir bakın, sabununuzdan çamaşır deterjanınıza şampuanınıza göz farınıza hepsi cruelty free olmasına neredeyse imkan yok. bu istediğim bir şey değil, ama böyle. çünkü bunların hepsinin cruelty free olanına ulaşımım yok, ulaşabildiğim markalarda da eğer diğeriyle arasında fiyat uçurumu varsa haliyle uygun olanını tercih ediyorum. buradaki hayvan deneyleri tartışmaya çok açık yani bence. gereksiz olma kısmı daha ağır basıyor.

  ama sağlık ve tıp alanından söz edecek olursak, burada tek bir cevap var: hayvan deneyleri gereklidir. şu anda içtiğiniz bir ilacın piyasaya sürülmesi yaklaşık 50 senelik bir süreçten geçtiği anlamına geliyor. bugün bir ilaç buldum hadi yarın pazara sürelim gibi bir olay olmuyor. yarım asır hatta daha fazla olan sürelerden bahsediyoruz. hayvan deneyleri olmasa bu süre hiç bitmeyebilir, daha kötüsü birçok insanın hayatına mal olabilir.

  hayvanları hepimiz (umuyorum) seviyoruz. ama gerçekçi olmadan körü körüne hayvan deneylerine karşı olmak anlamsız. hayatınızda bir kez bile olsun ilaç içtiyseniz, bu ağrı kesici, antibiyotik, kemoterapi ilaçları, vitaminler, her ne aklınıza geliyorsa olur, hayvan deneylerine karşı olamazsınız. eğer cruelty free yaşamak istiyorsanız buyurun bir dahaki sefere bakteriyel bir enfeksiyon geçirdiğinizde antibiyotik içmeyin. bakteriyel bir enfeksiyonda antibiyotik kullanmazsanız ne olur biliyor musunuz?

  ölürsünüz.

  evet doktorunuzun yazdığı belki ulaşımı çok kolay olduğu için çok önemli görmediğiniz (ve bu yüzden bu kadar yanlış kullandığınız)  antibiyotikler hayatınızı kurtarıyor. kendi hayatınızı, çoğunluğun hayatını, insan hayatını daha değersiz görüyorsanız hayvan hayatından bir daha asla ilaç içmeyin. ancak bu şekilde hayvan deneylerine duruşunuzu gerçekten sergilemiş olursunuz. yoksa ben karşıyım yazık hayvanlara ne kadar canisiniz ben hayvanları seviyorum demekle ne hayvansever olunuyor ne de mantıklı bir insan.

  kozmetikte hele ki renkli kozmetikte evet, ama tıpta hayvanlara ihtiyaç yok derseniz, cahil konumuna düşersiniz. inanın dünyayı, canlıları seven bir tek siz değilsiniz. binlerce insan, bilim insanı da aynı sevgiye sahipti. ama insanı ve insanlığı da seviyorlardı.

  dediğim gibi bunlara rağmen karşıysanız hayvan deneylerine, çocuğunuz bakteriyel menenjit geçirdiğinde ilaç vermeyin. sahi bakteriyel menenjit pek görmüyoruz di mi biraz uç bir örnek oldu? 

  aşısı var çünkü, bilim menenjite sebep olan mikroorganizmalara karşı aşı geliştirdiği için (gizlinot: hayvan deneyleri ile) çocuklar menenjit olmuyor. aşıyı reddetmiş olanlar da antibiyotik kullanıyor. yukarıda bunu da açıkladım zaten.

  savunduğunuz teziniz güçlü olsun, aksi takdirde antitez karşısında ezilirsiniz.

  15 kasım 2018 19:46 15 kasım 2018 19:49

  25. aids-hiv virüsü 1950'li yıllarda,afrika-lindi kampın'da,dr.koprowsky'nin şempanzeler ile yaptığı deneyler sonucu yayılmıştır.

  ed hooper'ın araştırmalarında daha detaylı bilgileri elde edebilirsiniz.

  demem o ki;sadece kozmetik alanında değil gıda ve sağlık sektöründe de hayvanları harcıyoruz.

  dünya'nın en vahşi canlı türüyüz insanlar olarak.

  12 mart 2018 21:53

  24. kullanmamaya dikkat ediyorum, ama deney yapmayan hele de vegan ürünlerde ya çok alternatif yok ya da fiyatlar uygun değil. bir iş bulunca ilk olarak vegan markalardan alışveriş yaparak elimdekileri sıfırlamak istiyorum. bir veteriner teknikeri olarak onları o acılara mahkum edenlere kuruş para vermek istemiyorum . varsın ben alerji olayım, çektiklerinin yanında devede kulak

  12 mart 2018 16:35 12 mart 2018 20:57

  23. Uzun süredir cruelty free markaları kullanmaya çalışıyorum. Maksimum dikkat edemiyorum bazen ve vicdan azabı çekiyorum. Tıp konusuna girmek istemiyorum çünkü kabul edilir ve edilemez bulanların da haklı yanları var. Dileğim tıp için deneylerde hayvan kullanmadan araştırma yapmanın mümkün olması. Belki uzak bir gelecekte mümkün olur. Kozmetik içinse anlamlandıramıyorum. Bir çok yöntem varken neden hala hayvanda ısrar ediyorlar aklım almıyor. Avrupa 2013ten beri bıraktı ama çin direniyor. Firmalar da çin gibi bir pazarı elinden kaçırmamak için boyun eğiyor. Çok uzun süre sonra garnier aldım çünkü ne kullansam gözüm yanıyordu onun makyaj temizleme jelini övdüler. Şu an pişmanım. İşimi görse de bir daha almam. İnternette yayınlanan listeleri de iyi araştırmak gerekiyor çünkü petaya da güvenmiyorum. Şu an en güvendiğim firma essence. Onun da çoğu ürünü türkiye’ye gelmiyor. Bir süslümüz yazmış sadece kozmetik cilt bakım değil ped vs de incelemek lazım diye. Kesinlikle katılıyorum. İşimiz zor ama tek bir bireysel farkındalık bile daha büyük farkındalıklar için bir basamak.

  12 mart 2018 13:58 12 mart 2018 14:00