girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (35)
  • medya (1)

35. Süslüler bu zorlu günlerde hayvanların mamaya ihtiyacı var. Ormanamama dam aygün çavdar aracılığıyla isterseniz 4 liralık mama bile gönderebilirsiniz. 3D ödemesi de var. Bi mama bile kardır. Onların sevgisini hissetmek çok güzeeel

6 kasım 21:39

34. Kaldığım yerin bahçesinde bir anne kedi , yavruları ve irili ufaklı 10 yakın kedi var. Normalde ya yediğim yemekten veriridim ya da sütle ekmeği karıştırıp yedirirdim.

Günümüzde yaşanan talihsiz olaylardan sonra bari bizimkiler gün yüzü görsün diye gidip mama aldım.  

Migrosta yarım kilo 6 liraydı. Aslında dostluk mamasından alcaktım kalmamıştı. Bu iyi bişey sanırım birileri mama alıyor sokak hayvanlarına. Neyse konudan saptık.mamayı aldım ilk anne ve yavrulara uğradım. En aç onlar oluyor genelde ve yurt inanılmaz boşaldı yemek yok. İşte mamayı vercem baktım kızın biri flash açmış kedilere tutuyor. Kediler de bir o yana bir bu yana kaçıyor. Elletmicekler kendilerine belli. Kız ısrarla tutuyor ışığı. Neyse dedim aldım mamayı açtım kediler doluştu. Nasıl açlar saldırıyorlar garibim. Kız da yemek yerken hala ellemeye çalışıyordu. Dedim açlar bırak yesinler sonra seversin . Yaaa elletir mi kii diye hala dürtüyordu hayvanları. Yani sevmen tabiki güzel de sen varken rahat yiyemeyen hayvanı rahatsız etmek nasıl bir sevme şekli? Çok açsın yemeğin önünde ısrarla biri seni korkutsun bakalım. Bilmiyorum ben mi bu kadar tepki veriyorum ama hayvan yemek yerken ellemiyorum onlara. Günlerdir uğruyorum yanlarına sadece yemek bırakıyorum. İlk zamanlar kaçıyolardı şimdi görünce yanaşıyorlar yemek vericem diye. Sevmek illa mıncıklamak değil, olmamalı.

17 haziran 21:55

33. zamanla oluşabilecek bir sevgi türü. benim annem bundan 4 sene evvelinde eline kuş hariç hiçbir hayvan almamışken ve hepsinden nefret ederken şimdi 3 yaşında bir kedisi var.

kucağına verdiler yavruyken ve bir daha da bırakmadı. oysa zamanında ne kadar karşı çıkardı, nasıl korkardı, huylanırdı. hiçbir negatiflik kalmadı artık o biz neysek kedimiz de o.

sadece kendi kedimizi de değil dışarıdaki hayvanları da seviyor. gözlerimle görmesem inanmazdım o sevgisini.

bir de aksi halde düşünen var. eve misafir gelince kedimizi bir yere kapatmamızı talep edenler... tam aksine o misafiri bir odaya kapatıyoruz. ne demek efendim kediyi kapat? o evin bir adamı yahu.

hele bir de bazen kedimiz diyelim ki 50 metre yakınından geçti, bu gelen kişi bağırıyor. sonra kedi kaçıyor. "tamam ben iyiyim, yok bir şey" diyor misafir de. sen iyisin zaten sana bir şey olmaz da o bağırış çağırışların kedinin strese girmesine sebep oluyor, orada endişelendiğimiz sen değilsin ki kedimiz, diyemiyoruz.

benim aile üyelerine karşı bakışım çok değişti kedimiz eve geldikten sonra. küçükken kediyi kuyruğundan tutup salladığını ve eğlendiklerini gülerek anlatan kuzenler, yoldaki kedileri tekmelediğini gözlerimizle gördüklerimiz, hepsine mesafe koydum.

hayvana şevkatle yaklaşmayan adamdan korkuyorum.

1 nisan 17:03


32. Çocuk sevgisiyle çok benzerlermiş gibi geliyor bana. Çocuğum olmadığından bilemem tabi annemden yola çıkarak bunu çıkardım, bir on yıl kadar sonra çocuğum olursa editlerim(gizlinot: swh)

1 nisan 02:29

31. Tüm insanlardan daha değerli,daha anlamlı. Onlara kendimi feda ederim ancak insanlara gram güvenmem. Canlarım iyi ki varlar.

1 nisan 00:49

30. Herkes bir hayvana yaklaşmak, kucağına almak zorunda değil. Hayvanlarla rahat iletişim kuranlar için şaşırtıcı olsa da gerçekten çok fazla da korkan var. Örneğin annem.

Yıllarca nerede hayvan görürse kaçtı. Bir yere gidersek sürekli ayağını kaldırdı. Hayvanı tutsanız dahi dokunamaz. Huylandigini söyler. Bazen anneme kızıyorum küçükken bizi böyle yetiştirdi diye. Sonra düşünüyorum. Evet korktu ama her zaman kapımızın önüne su da koydu. Soğukta bir hayvana başkasından yardım alarak yuva da yaptı. Yemek de verdi.

Kendi açımdan düşünüyorum. Evet kediden korkmasam da köpekten korkuyorum ama yanımda köpek maması taşıdığım oluyor bir köpek görürsem başkasına şunu verebilir misiniz ? diyorum. Mahallemizdeki köpekler saldırgan değil. Bende ne kadar korkarsam korkayayım sanki onu görünce yolumu degistirirsem üzulecegini düşünerek yolumu değiştirmeden kalbim ata ata yanından geçiyorum. Kedilerle aram daha iyi. Zaten eve dönerken kedi sevmişsem kapıdan girerken yüzümde gülücük eksik olmuyor.

Evde de muhabbet kuşu besliyorum. Sizi gördüğünde heyecanlanan, verdiğiniz tepkiye cevap veren bir "canlının" evde olması büyük nimet.

Buraya kadar kendimi övmüş gibi olabilirim. Aslinda yaptıklarımda çok da bir şey yok. Fakat insan arabanın arkasına köpeği bağlayan, ciğeri patlayana kadar koşturan "tipleri" görünce bence kendiyle gurur duymalı.

Hayvan sevmeyen bana göre de kimseyi sevemez. Başını okşamak zorunda değilsiniz. Ama zararsız ve size gücü yetmeyecek bir hayvana zarar vermek, canını acıtmak ne demek ? Bana göre insana yapılandan bir farkı yok.

31 mart 23:13

29. Aileden geldiğini düşünenlerdenim bende. 

Annem mesela hayvanları sever ama bana hiç hayvan sevgisi aşılamamış.

Keşke annem bana hayvan sevgisi de öğretseymiş.

mesela köpeklerden korkmamam gerektiğini kedilerin minnoş hayvanlar olduğunu vs. 

Bunların çoğunu ben daha yeni yeni farkettim diyebilirim. 

Köpeklerden hala korkuyorum malesef:( 

31 mart 22:52


28. hayvan sevgisi, özellikle hayvana saygısı olmayana benim de saygım yok!

hayvana merhamet etmeyen insana merhamet eder mi?

o masum bedenlere dokunduğunuz, vahşice davrandığınız sürece kan kusun!

31 mart 17:31

27. İnsanı olgunlaştıran ve kendini fark ettiren bir sevgi. Özellikle bir hayvan sahiplenildiğinde daha da iyi anlaşıldığını düşünüyorum. Çocuk sahibi olmak gibi fakat hiç büyümeyen bir çocuk. Sahiplenirken de çok iyi düşünmek ve uzun yıllar hayvan bakan insanlarla konuşulması gerekiyor. Bahsettiğim sadece kedi veya köpek de değil. Bir inek veya keçi sahibi olmak da buna dahil. Bütün hayatınızı onlara odaklı yaşıyorsunuz, bazen birçok şeyden vazgeçmek zorunda kalıyorsunuz fakat karşılığında hissettikleriniz bir kıyafetin, bir çantanın, bir rujun verdiği mutluluk gibi değil. bambaşka, tarifsiz bir duygu. Köpek sahibi olan biri olarak çok küçük bir örnek vererek bitireyim. Ağladığımda gözyaşlarımı yalayıp beni mutlu etmek için çırpınan başka hiçbir canlı yok hayatımda. 

31 mart 17:12

26. 10 yaşındaki yeğenimin annesinin whatsapp durumunda belli ettiğidir.

"Hayvan sevmeyenle işim olmaz!" :)

26 mart 08:07