yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (10)
  • medya (0)

  10. ben ve annem. annem normalde solak ama ilkokuldayken köyde öğretmeni sol eli ile yazmasına izin vermezmiş. kimbilir hangi hurafenin izindeydi bilinmez ama annem o zamandan sonra hep iki elini kullanabilmiş. çocukken annemin bunu yapabilmesi bana çok şaşırtıcı geliyordu. onun kadar usta olamasamda bende iki elimi hem yazarken hem yerken ve günlük diğer işlerde kullanbiliyorum.

  7 mart 17:23

  9. Ben değilim ama ablam hem solak hem de sağlaktır. Her şey de her iki elini de kullanabiliyor. Bıçak kullanırken, yazı yazarken, yemek yerken, temizlik yaparken resim yaparken gibi gibi.. hayatına çok büyük etkisi yok (herkesin imzasını taklit edebiliyor böyle ufak tefek artıları var) çok büyük dezavatantajı da yok ama saat takarken hangi bileğine takacağını şaşırıyor bir de mutfakta düzeni çok karışık :) 

  6 mart 19:02

  8. 3 yaşında sol kolumu kırınca sağı kullanarak, 8 yaşında da sağ kolumu kırınca solu kullanarak edindiğim özelliktir. Genel olarak sağı kullanıyorum ama sol elle yazmak da zor olmuyor benim için. Yaramaz çocuk olmanın yararları diyelim. (gizlinot: swh)

  6 mart 00:47


  7. Sadece yazıyı sol elimle yazıyorum ve saati sol yerine sağ bileğime takıyorum. Onun dışında her şeyi sağ elimle yapıyorum. Sol elimle asla makas tutamıyorum, illa sağ elimle olacak. İki elimin farklı işlevleri var, komple solak ya da sağlak değilim. Belki uğraşsam sağ ile yazıyı da geliştirebilirdim ama üzerine düşmedim.

  5 mart 23:14

  6. benimdir. farklı alanlarda farklı elimle başarılıyım. aslında solağım. (gizlinot: sebebi hala çözülemedi ) yazıyı sağ ile yazmaya başlıyorum ancak; yemek yemek, bıçak ve makas kullanmak, resim çizmek sol ile devam ediyor. topa sağ ayağımla da sol ayağımla da vurabiliyorum. voleybol servisi ise sol elimle atıyorum. ben neyim (gizlinot: burda küfür var) edit: sınavlarda sağ elim yorulduğunda aynı performansı sergileyemesem de sol ile devam edebiliyorum.

  5 mart 19:01 8 mart 11:09

  5. küçükken çevremde herkes sağ elini kullanıyor diye ben de sağ elimi kullanmaya başlamış, sol elimi pek kullanmamıştım. İlkokula başladığımda solak sıra arkadaşımdan dolayı merak edip denediğimde sol elimle de yazabildiğimi ve kullanabildiğimi fark ettim. Ortaokulda 3 idiots izldiğimde dekan gibi iki elimle aynı anda yazabilir miyim diye merak edip iki elimle aynı anda yazmaya, sonrasında farklı kelimeleri aynı anda yazmaya başladım ama üzerine pek gitmedim. lisede(gizlinot: ve sonrasında) takıntılarım yüzünden iki elimi eşit oranda kullanmaya başladım. Bir dönem sadece sol elimle yemek yerdim, sol elimle yazardım. Şu an tekrar gerektiren şeyleri sol elimle daha rahat yapıyorum(gizlinot: temizlik, silme gibi). Yazıyı hangi elim denk gelirse onunla yazıyorum (gizlinot: tabii farklı elden çıktıkları belli, aynı değil yazılarım ama çok benzerler) İkisini eşit oranda kullanma takıntım devam ediyor maalesef. Pek bir esprisi olan bir durum değil bana kalırsa ama denk gelip öğrenen olununca şaşırıyorlar, hoşuma da gitmiyor değil o yüzden (:

  5 mart 09:10

  4. sol elimle telefon kullanamıyorum ve yazı yazamıyorum, bişey yapacakken önce sol el veya sol ayağımı kullanıyorum. küçükken sol elimi , bacağımı kullandığım için çok şiddet gördüm ( yemek , adım atma vs. dindar aile etkileri.). şimdi yemek yerken ikisini de kullanıyorum. özellikle temizlik yaparken sol elimi daha çok kullanırım.

  23 ağustos 2019 16:09


  3. bütün bir sayfanın alfabenin harfleri ile kaplandığı ilkokul zamanlarında epey ekmeğini yediğim durum. 2x hızla ödevleri bitirip top peşinde koşturmak için ekstra vakit kalıyordu. tabii sonra iki elden çıkan yazıların farklılığından ötürü "ödevi başkasına yaptırıyor çocuğunuz" şikayeti ile ailem çağrılmıştı okula. babamın durumu açıklamasıyla birlikte aile fertleri ile hocanın bu bir yetenek mi yoksa kurnazlık mı? ikilemi yaşadıklarını söylerler. berbat eğitim sistemimizin belki de bana kattığı tek iyi özellik. bir de aynı anda farklı şeyler yazabilsem ama öyle bi beyin yok.

  23 ağustos 2019 15:28

  2. (bkz: Ambidextrous)

  23 ağustos 2019 02:13

  1. İş yaparken , yazı yazarken vs.  her iki elini de kullanabilen insanlardır.genelde doğuştan solak olup, “sol elle yemek günah!” denildiği için sağ elini de kullanmayı öğrenmiş kişilerdir. ancak küçükken sağ elini kullanmaya zorlanan kişilerde  konuşma güçlüğü ,kekemelik, dikleksi gibi durumlar ortaya çıkabilir. onlardan biri de benim. hem solak hem sağlağım. Genelin aksine solla yiyip sağla yazıyorum, holly şirk swh. solla da yazıyorum ama sağa göre daha yavaş. yazım da çok çirkindir. kimse notlarımdan bişey anlamaz. küçükken dedem sol elimi bağlardı solla yemeyim diye. bir süre sağla yedim sonra sola döndüm. bende pelteklik var ve arada konuşurken tekrara düşüyorum. arkadaşım da zorla sağla yemek yedirilmiş, şu an sadece yemeği sağla yiyor gerisi sol. ruh hali olarak benziyoruz baya birbirimize. ama bu zorlamanın yanlış olduğunu düşünüyorum. sol elle yiyince noluyor yani dinden mi çıkıyor? dedeme burdan selamlar, hala solla yiyorum haberin olsun.

  23 ağustos 2019 01:40

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar