yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (41)
  • medya (0)

  41. baskıcı ve erkek egemen bir toplum olduğumuz için karşılaşılan durum. İlk çocuğu yapınca ikinci ne zaman diye sorarlar bir de. Kulağımızı tıkayıp sefam olsun oh oh deyip bildiğimizi okuyoruz. Çözüm bu. 

  21 eylül 14:00

  40. Kesinlikle alttan alınmaması, geçiştirici cevaplar verilmemesi gereken çevredir. Siz kibar davrandıkça üstünüze gelirler. Çünkü bu soruyu soracak haddi kendinde bulan insan zaten izansız bir sığırdır, dolayısıyla kısmet vb gibi kibar cevaplardan anlamaz demek ki olmuyor gibi bir sonuç çıkarıp tavsiye verme aşamasına geçerler. O yüzden verilen cevapla neye uğradığını şaşırmalı ki bir daha konusunu bile açamasın. 

  14 eylül 16:58

  39. 3 yıllık evliyim. eşimle evliliğimizin geleceğini göremediğim için batan bir gemiye bir yolcu daha almamak için çocuk düşünmüyorum. tabiki elalem denen örgüte bu şekilde bahsedemiyorum. genelde sorun sende mi soruları geliyor. erkeklerde asla sorun olmazmış gibi bir algı ne yazık hala var. kader kısmet diyerek geçiştiriyorum. en yakınımdan en tanımadığıma bir insanın size ilk sorusu bebek ne zaman olması gerçekten çok berbat. kimse gerçekten mutlu musunuz ya da evliliğiniz yolunda mı diye sormuyor. bu ilk geceden hamile kalıp bebek yapanların ülkesinde daha çok duyarız bu baskıyı.

  10 eylül 01:48


  38. Şuan çocuk düşünmüyoruz denildiğinde "olmuyor mu?" diye saçma sapan bir soruyla karşılaşmak kuvvetle muhtemel. Bunu genelde yaşlı kadınlar yapıyor. Bunun başka versiyonlarıda var. Tek çocuğu olana ikinci çocuk baskısı, kızı olana erkek çocuğu baskısı, oğlu olana kız çocuk baskısı... Vs. Bu tür insanlara verilecek en güzel cevap koca bir sanane.. anlamıyorlar çünkü anlamak istemiyorlar.

  9 eylül 07:04

  37. Bu başlık ne zaman karşıma çıksa aklıma larrissa gacemer geliyor. Çocuk yapmasının mümkün olmadığını anlatışı, insanlardan bu konuda daha fazla baskı yapmamalarını bıkkın ve hüzünlü bir şekilde rica edişi... keşke toplum olarak en yakınımız dahi olsa özel hayata burnumuzu sokmamamız gerektiğini anlayabilsek.

  4 eylül 00:33 4 eylül 00:34

  36. Evlenip 7 yıl çocuk yapmamış biri olarak sürekli karşılaştığım bir durumdu. İnsanlar kendi özgür iradeniz ile çocuk yapmak istemeyeceğinizi asla anlamak istemezler; 2 veya 3. yılın sonunda artık sizin vücudunuzun çocuk yapamayacağına kanat getirip bir de doktor tavsiye etmeye başlarlar. Önemli nokta şurası erkeğin de çocuğununun biyolojik nedenlerle olamayacağı gerçeği göz aradı edilir kadın kaynaklı olmadığına kanaat getirilir. 3. yıldan sonra o kadar sıkılmıştım ki sorana maalesef olmuyor kısmet diyordum; ki olmayabilir de bu kadar özel bir konuda neden yapılır böyle şeyler anlamıyorum. Şimdi de ikinci çocuk ne zaman baskısıyla dövülüyorum. İnsanlar tek çocuğun imkanlı olacağına da inanmıyor aaa yaşın geçiyor yap yap ne öyle tek çocuk... 

  2 eylül 22:26

  35. Şu başlıktaki girdileri okuyorum da gerçekten çok üzücü.. Kızlar öncelikle bu konuda boş boş konuşanlara napıyoruz? Tabiki ağızlarının ortasına kürek geçiriyoruz ki konuşmasınlar. İkincisi çocuk yapmak istiyorsanız maddi açıdan rahat olmanız, çocuğunuzu kendiniz yetiştirmek istiyorsanız uzun bir müddet çalışmamanız, ayrıca mümkün olduğunca sabırlı olmanız gerekecek. Sabahlara kadar uykusuz kalıp akşama kadar bilfiil sadece çocuğa bakmanız bile gerekebilir. Bakmaktan kastım gözle bakmak değil baya baya tuvalete giderken bile kucağınızda çocuk olucak. Ev temizliğini yemeği çamaşırı bulaşığı aynı şekilde nereye giderseniz yanınıza almak zorunda kalıcaksınız. Tüm bunları yaparken çocuğun duygusal ve fiziksel gelişimi için araştırma yapıp kitaplar okuyup ona faydalı olabilecek her şeyi hayatınıza dahil edecekseniz. Çocuğum konuşsun diye psikopat gibi kendi kendinize konuşacak, ağladığında susturmak için kafanıza donlarından geçirip şebeklikler yapacak, kaka yaptığında öğüre öğüre bezini değiştirecek, 3 gün kaka yapmadığında endişeden doktorlara gideceksiniz. Her şeyden fedakarlık yapıp alışkanlıklarınızı bırakıcaksınız. Yani kısacası kendiniz için yaşamayı unutacaksınız. Çocuk sahibi olmak istiyorsanız bunlara hazır olmalısınız. İyi yanları yok mu tabiki var. Onun size hissettirdiği duyguları şu dünyadaki hiçbir şey hissettiremez. Hele sevgisi bambaşka bir gülüşü için canınızı verirsiniz. Ama bana sorarsanız çocuk yapmak delilik işi. Deliyseniz toplumun baskılarına boyun eğebilirsiniz.

  2 eylül 12:31


  34. insanların çevrelerindeki kadınlara bilinçli bilinçsiz uyguladığı baskıdır. kimi çocuk sahibi olmanın kadının kadın olmasındaki temel gereklilik olduğu düşüncesine sahip olduğu için çevresindeki her kadının çocuk sahibi olmasını ister. kadın çocuk sahibi değilse mutlaka bir sorun vardır diye düşünür. halbuki çiftlerin maddi durumlarını, hayat düzenlerini ve kendilerini buna hazırlamaya çalıştığını akıl edemezler. mesela ben 4 senelik evliyim. kendi annem de dahil herkes geç kalma 30 yaşına geldin çocuk doğur diyor sık sık. ben de aylık bana 15bin tl verin çocuğun tüm masraflarını eksiksiz karşılayayım çocuğa iyi bakıcı da tutayım yaparım diyorum hemen bir duruyorlar. aman olsun da büyür nasıl olsa diye savunmaya geçince de ben yeterince psikolojik ve maddi sorunla uğraştım bu kafa yüzünden, kendi çocuğumu bu dertlerden uzak büyütmek istiyorum diyerek susturuyorum onları. bu arada da işimde terfi almam için gözümün içine bakan çevremdekilere terfi alırsam en az 1 sene daha çocuk sahibi olamam deyince de seslerini kesiyorlar. çünkü kariyer ile çocuk sahibi olmanın ülkemizde ters orantılı bir bağlantıya sahip olduğunu görmezden geliyorlar. özel sektör hamile çalışan istemiyor, yeni doğum yapmış kadın istemiyor vs vs. ama yok illa bunları açıklamamız lazım. kayınbabam eşime bir sıkıntı varsa tedavi olun diyor laf arasında. eşim de hele bir borçlarımızı bitirelim çocuğu yapması kolay. bakması zor siz borçlarımızı kapatacaksanız hemen yapalım diyor kayınbabam da sesini kesiyor. bunun dışında 19 yaşında kist ameliyatı olduğumda doktorum okulu vs boşver hemen evlen çocuk yap yoksa ileride kısırlıkla uğraşırsın demişti. 19 yaşında üniversite öğrencisine bunu diyecek kafa bir doktorda nasıl olabilir anlamıyorum. bir de çocuğun harkulade bir şey olduğu savunması ile çocuk yap çocuk sevelim diye bilinçsiz baskı yapanlar var. bunlar iyi niyetli kesim ama bana göre cahil. benim çocuk sahibi olmam senin keyfine bağlı değil istediğim zaman yaparım diyesim geliyor iyi niyetli oldukları için çemkirmiyorum sadece. zamanı gelince istediğim bir şeyin üzerinde kimsenin aceleci baskıcı tavrının etkili olmasını istemediğim için henüz beklemedeyim. eşim de sağ olsun anlayışlı ve benimle aynı düşüncede. ama bu çevre baskısı gerçekten sinir bozucu. bende bunu yapanların hepsinin açıkları üzerinden onlara baskı kurma içgüdüsü uyandırıyor. tabi bunu yaparsam da ben kötü insan oluyorum o ayrı.

  2 eylül 11:07

  33. 33 yaşımı doldurmuştum. Durumum için dahiliye uzmanına gittiğimde, bana -alakasız bir şekilde- evlenmesem de derhal çocuk sahibi olmamı söylemişti. İşin de garibi, bundan öncesinde çocuk sahibi olmanın zorluklarından, kendi yaşadıklarından bahsetmişti doktor. Klasik bilirsiniz işte, "canımız çıkıyor (gbkz: ama) çok güzel bir şey". -- bir de şu versiyonu var bunun: "çocuğumu çok seviyorum (gbkz: ama)..."

  "Ama" benim en nefret ettiğim sözcük bu arada... İşin içine karıştığı an, çoğu zaman her şeyi mahveden bir sözcük olduğunu düşünüyorum bu "ama"nın. Hayatımı ve bilhassa hayatta verdiğim geri dönüşsüz önemli kararları, ideal olarak bu "ama laneti"nin şerrinden korumak isterim... Birbirine zıt duygular yaratacak şekilde birbiriyle çelişen şeylerin aynı anda var olması, insan psişesine zulüm gelir ve bir esaret duygusuna sebep olur çünkü. Bu sebeple, Hayranım netliğe, netliğin de her eziyetine...

  Konudan devamla, doktor hanım evli olduğu, yani çocuk bakımında ve genel olarak hayatta ona yardımcı olan bir partneri olduğu halde çocuk sahibi olmak zor bir şey...

  Ben tek başıma nasıl bunun üstesinden geleyim peki?... Hem maddi, hem manevi "iki katı" ağır bir yük bekar annelik; üstelik çocuk açısından da bencilce bulduğum bir durum bu benim. Bu kez de bekar anne olduğunuz için karşılaşacağınız toplum baskısı ise, kendi namıma bu denklemde en az umursayacağım şey olurdu herhalde.

  Doktor hanım ardından 52 yaşında tüp bebekle bekar anne olan bir meslektaşından bahsetti, "yapılabilir" dedi. "Benim için öyle değil" diyeyim...

  Yani bizim toplumumuz, tavsiye verirken empati kurmakta da sıkıntı yaşıyor ne yazık ki.

  Onun haricinde etrafımda bana "evlen, doğur" diye baskı yapan kimse yok. Arkadaş olarak mesela tutmam da öyle birini.

  Maalesef hadsizlik genel sorunumuz bizim. Siz sert çıkınca da alınıyor insanlar... Çoğu halde kötü niyet söz konusu değil çünkü.

  Bu satırları okuyan kimsenin birine böyle bir baskı yapacağını sanmıyorum da, gerçekten iyi tanımadığınız kimseye, (gbkz: ve) o sizden istemedikçe böyle bir konuda tavsiye vermeyin.

  Ben Kendimi, yaşadıklarımı, beni hasta eden süreci öyle iyi biliyorum ki, tavsiyesinin geçersizliğinden bir an bile şüphe duymadığım için alınmadım da doktor hanıma.

  1 eylül 19:30

  32. Bizim millete göre evlenmenin yegane amacı çocuk yapmaktır. Yapmayacaksan evlenmenin bir anlamı yoktur. Aşk, meşk, iki insanın birbirini sevmesi falan hikayedir. Evlendiysen o çocuğu yapacaksın. Çocuğa Nasıl baktığın, onu nasıl yetiştirdiğin, maddiyatın, psikolojin, eşinle arandaki sorunlar, hazır olup olmamanın bir anlamı yoktur. Eşin iyi bir ebeveyn olacak mı bunun da bir önemi yoktur.

  Soyun kurur, çocuk Yapmayacaksan niye evlendin, bak sonra eşin gider başkasından çocuk yapar, ilerde sana kim bakacak, kadının asıl görevi anne olmaktır, bencilsin, kendi rahatını düşünüyorsun gibi salak sözlere maruz kalırsınız.

  30 ağustos 21:53