girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (61)
  • medya (2)

61. Black friday yaklaşıyor süslüler sepetleri hazırlayın

15 kasım 13:41

60. özellikle kedi kumlarımı çok çok uyguna aldığım site! ekstra petshop kategori indirimlerini takip edin derim. dışarda 30 tl'ye satılan 10lt'lik kumdan, 3 tanesini 35 tl'ye aldığım bile oldu. Canım kedi bey'fendim de çok memnun. :)

31 ekim 09:58 31 ekim 10:55

59. aktif olarak alışveriş yaptığım ve hiç sorun yaşamadığım online alışveriş sitesi. iade işlemimi hızlıca yapmak olsun, verdiğim siparişin ertesi gün elimde olması olsun bir sürü hizmetinden çok memnunum. hepsi ekspress diye bir kargo firmaları var sanırım gördüğüm en rahat kargo firması. adam elindeki telefona sadece tc kimlik numaramı yazıyor imzayla falan uğraştırmadan bana teslim ediyor kargomu. önceden 30tl ve üzeri kargo ücretsizdi şimdi 50'ye çıktı. bu biraz üzücü.

26 ekim 12:06 26 ekim 12:06


58. Kitaplarda kargo bedava ve d&r’a göre çok daha ucuz kitaplara bakmanızı tavsiye ederim.

12 ağustos 13:46

57. Geçen sene bu sitede oldukça indirimli bir parfüm gördüm. Biraz şüphelendim çünkü mağazadaki fiyatların yarısı kadardı. Yine de siteyi güvenilir bulduğum için aldım. Kokusunu bildiğim bir üründü, mağazada gidip testerını birkaç kere denemiştim. Kargom geldiğinde hemen pakedi açtım ve denedim, kokusu aklımda kalandan daha farklıydı. O an tabi başımdan aşağı kaynar sular döküldü, hemen batch kodunu sorguladım. 2009’da üretilmiş... 8 senede de kokusu değişmiş biraz haliyle. Yine de bozuk değildi ve kullanmaya devam ettim, yani koku biraz değişik ama hala güzeldi. Kullanılabilir halde olduğu için ve yarı fiyatına aldığım için o an ses etmedim ama risk almaya değmeyeceği için bir daha buradan parfüm almam.

11 ağustos 19:38

56. Bir haftadır büyük rezillik yaşadığım internet sitesi. Kısaca anlatayım neler yaşandığını;

3 ağustosta bardak siparişi verdim. Kargo tarihi 7-8 Ağustos gösteriliyordu. 5 Ağustosta öylesine bakmak için girdiğimde ürünün hızlı gönderiye geçtiğini sordum. Ben de ürünün kargosunun pazartesi olacağını mı yoksa çarşambayı yani 8 ağustosu ve bekleyeceğini sormak için aradım. Konuştuğum temsilci ben daha önce sipariş verdiğim için ilk benim ürünümün kargoya verileceğini pazartesi yollanacağını söyledi.

Ancak pazartesi kontrol ettiğimde hala paket hazırlanıyor statüsündeydi. Bunun üstüne tekrar aradım. Başka bir çalışan açtı. Bana 'isterseniz iptal edin bi daha verin hızlı gönderiden' gibi abuk önerilerde bulundu. Ben de kapattım nasıl olsa 8 inde verilir diye uğraşmadım.

Ancak kargom 8 inde de verilmedi. Bu sefer tekrar aradığımda 'tedarik sıkıntısı' olduğunu söylediler. Oysaki bardaklar hepsiburadanın kendi malıydı, üstüne üstlük hala hızlı gönderiden satılıyordu. Yani ya hepsiburada elinde olmayan bir ürünü satarak milleti dolandırıyordu, ya da ben daha önce vermeme rağmen sadece hızlı gönderi siparişlerini yolluyordu.

Biraz kavga ettikten sonra 10 Ağustosta kargoladılar, ancak o da nesi benim gri sipariş verdiğim bardaklar mavi çıktı (gizlinot: Ki faturasında da gri olduğu yazıyor ) bunun üstüne bir kez daha hepsiburadayı aradım ve ' yanlış seçmiş olabilir misiniz belki mavi seçmişsinizdir' gibi küstahça bir cevap alıyorum. (gizlinot: Öyle olmasına da imkan yok her renk farklı sayfalarda satılıyordu) doğal olarak gelsin diye uğraş verdiğim kargoyu gerisin geri yollamak zorunda kaldım.

Kendilerinin işlerinde ne kadar profesyonel! Olduklarını anlamış oldum.

Edit; (yazar: Oznr) merhaba önerin için teşekkürler ancak buraya yazmadan önce hepsiburadaya 3-4 tane şikayet metini yolladım ve çeki bir kenara bırakalım özür mayetinde bile olsa hiçbir geri dönüş alamadım.

Edit 2: Bir de ben siparişi 31 Temmuzda vermişim, yanlış yazmışım buraya da onun için de yanıltıcı olduysa özür diliyorum.

11 ağustos 18:27 12 ağustos 11:19

55. Buradan alışveriş yaptıktan hemen sonra kredi kartımdan aşırı miktarlarda çekim yapıldı bir gece. Sabah bir kalktım ki bankadan bilgilendirme mesajları gelmiş harcama yapıldığına dair. Adam resmen bir sürü telefon faturası ödemiş benim kart numaramla. İtirazlar beklemeler derken ben paramı zor bela geri alabildim ancak bu siteden alışveriş yapan bir çok arkadaşımın da başına geldi bu durum sonradan. 

Artık mümkün mertebe internet alışverişlerimde sanal kart kullanıyorum. 

3 ağustos 08:51


54. şimdi size hepsiburada'yla yaşadığım en saçma alışverişi anlatacağım. evime orta sehpa aldım, büyükçe bir sehpaydı. ayakları metalden ve vidalanması gereken türden. yorumları ve montaj klavuzunu okudum evet dedim basit, ben yaparım bunu. bilin bakalım sehpa nasıl geldi? uzunca bir ahşap gövde ve 4 tane metal ayak. fakat gövde kısmında ayakları montajlayacak vida deliği yok :) hatalı ürün bariz. tek başıma yaşıyorum ve şarjlı maktap tarzı bir ürünüm yok, o deliklere açamam yani. montajını yapamadım. hepsiburada'yla iletişime geçtim durumu anlattım ve ürünü geri göndermem gerektiğini söyledim, kargo şirketinden eleman yollamalarını ve ürünümü almalarını istedim. çünkü ağır bir ürün, asansörsüz evime 4. kata kadar kendim çıkardım. kargo şirketi evde olduğum halde geldik bulamadık tekrar dağıtıma çıkaramayız, siz gelip alın diye direttiği için taksi tutarak ürünü evime getirmiştim. ki işin o kısmı zaten ayrı bir sinir krizi boyutu benim için, oraya hiç girmiyorum. neyse inatla kargo şirketini siz arayın eleman isteyin biz o kısma karışamıyoruz dediler. kardeşim bana hatalı ürün gönderen sensin, hatanı da kabul ediyorsun, ama çözüm bulmaya yanaşmıyorsun. ne bu? ne yani gerçekten. bak yine sinirlendim anlatırken. neyse kargoyu aradım randevu almanız ve elemanın geleceği saatte evde olmanız gerek dediler tamam dedim aldım bekliyorum ne arayan var ne soran. yine aradım yine randevu aldım yine kimse gelmiyor. hepsiburada'yı arıyorum siz iletişime geçin diyorum, yok geçemeyiz diyorlar. beni böyle bir hafta uğraştırdılar sinirden ağlayacak duruma getirdiler. en sonunda arkadaşlarımın hepsine sordum, birinden şarjlı matkap buldum ve sehpanın montajını matkapla delik açarak kendim yaptım. tahmin edersiniz ki çok muazzam olmadı ama ruh sağlığım daha önemli. hepsiburada kadar leş bir hizmet anlayışı az bulunur kısaca.

2 ağustos 15:36

53. (link: https://www.suslusozluk.com/hepsiburada?i=734405 şu) entryde yazdığım gibi farklı bir satıcısından şubat ayında aldığım parfümü açtığım halde iadesi sorunsuz şekilde gerçekleşmişti (2 günde iade olmuştu ücreti). kargo ücreti de kesmiyorlar. demek ki satıcıdan satıcıya da fark varmış, çirkef satıcılar da mevcut olabiliyor.

hepsiburada bünyesindeki memnun olunmayan satıcılar ifşa edilse iyi olurdu.

2 ağustos 15:21 2 ağustos 15:25

52. annemlere internetten hiçbir şey aldıramadığım zamanlarda (gizlinot: şimdi her şeyi alıyor olsam da) burdan telefon aldırma girişiminde bulunmuştum. garantisi sıkıntı olur deseler de telefonun 600 tl daha ucuz olduğunu görünce tav olmuşlardı. normal bir sürede orjinal telefonum elime ulaştı ve hiçbir sıkıntı yaşamadım. ardından saç maşamı çeşitli ıvır zıvırlarımı almaya devam ettim. bir sıkıntı yaşamadım.

2 ağustos 14:39