sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
4.4
girdi yaz
medya ekle
değerlendir
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (838)
 • oylar (92)
 • medya (8)

838. az önce türk kahvemin içine  bir tatlı kaşığı koydum. Muazzam oldu. 

edit: sıcağın içinde durdukça buram buram hindistan cevizi kokuyor. koku hassasiyeti olanlar daha az koyarak deneyebilirler. 

10 mayıs 19:41 10 mayıs 19:49

4

837. En çok saç ve tırnak konusunda verim aldım hindistan cevizi yağından. Son 1 senede saçlarımı inanılmaz uzattı, her gören saçlarına ne uyguladın diye soruyor. Saçlarıma ayda ortalama 3 defa uyguluyorum, saçlarıma uygularken el tırnaklarımı da ovup bi süre bekletiyorum inanılmaz bir değişme oldu. Sürekli kırılan tırnaklarım gayet sert ve sağlıklı uzamaya başladı. Yüz ve dişe uygulama konusunda ben pek verim alamadım. Biterse tekrar alacağım ürünlerde.

10 mayıs 14:33

836. Bir süredir vücut losyonu yerine bacak ve karın bölgemde kullandığım yağ. Gece yatmadan uyguluyorum ertesi gün kadifemsi bir ten ve hoş bir hindistan cevizi kokusu oluyor. Ama üst vücutta kullanmak konusunda emin değilim kol, dekolte vs yağlanmaya bağlı sivilce yapabilir gibi geliyo

10 mayıs 14:20

835. Komedonejik testlerde gözenek tıkama etkisinin yüksek bulunduğu doğru. Fakat bu testler bildiğiniz üzere hayvanlar üzerinde deneniyor, ve sonuçları herkes için doğru olmak zorunda değil.

Komedonejik test sonuçları kesinlik içermez, ihtimal belirtir. Herkesin cilt tipi farklıdır, ve birçok insanda gözenek tıkayan bir ürün başkasında aynı etkiyi göstermeyebilir.

Bu başlık altında hindistan cevizi yağı kullanıp cildine iyi geldiğini söyleyen insanlar var. Ya eksileniyorlar, ya da yorumlarda "kullanmayın şunu falan filan" denilen girdiler görüyorüm.

Her ürün her cilt tipinde aynı etkiyi göstermez, ve bir ürünün gözenek tıkama ihtimalini kesinlikle ölçen bir bilimsel araştırma henüz yok. Bu yüzden lütfen birisi bu ürün bana iyi geldi diyorsa "hayır canım sen onu kullanma" demeyelim.

(Kendimi örnek verebilirim. Geçmişte iki kere sivilceli dönemlerden geçtim. Bir süre sonra cildimi düzelttim ve cildime iyi gelen ürünleri bulmaya başladım. Şu an hiçbir sivilce problemim yok, ve makyajımı çıkarmak için hindistan cevizi+misel su kullanıyorum.)

10 mayıs 11:46 10 mayıs 11:47

834. her gün değil ama en az haftada bir yüzüme gece yatmadan elimde iyice eriterek uyguluyorum. kuruluktan oluşan pütürlere vs. çok iyi geliyor ayrıca yüzü de yatıştırıyo tabi herkeste etkisi aynı olmaz ama denemek lazım.

30 nisan 11:30

833. Herkesin saç bakım yağı olarak ayıla bayıla kullandığı fakat benim kıvırcık, boticelli ve kuru saçlarımda bir işe yaramayan yağ. birkaç gün bekletmeyi bile denedim, yok yani.

Cildim de sivilceli ve tıkanmaya müsait olduğundan kullanmadım.

Favori kullanımım bir kaşık hindistan cevizi yağıyla ağzımı yarım saat çalkalamak. Başta mideniz bulanıyor ama alışıyorsunuz ve ağızdaki tadı çok güzel. Temizlendiğini hissediyorsunuz.

Tatlıda da yağ olarak bunu kullanırsanız çok güzel aroma veriyor, tavsiye ederim.

27 nisan 02:33

832. Saçlarıma mükemmel bakım yapan yağ olur kendileri. Kabarıklıgını önlüyor ve parlak görünmesini sağlıyor. Onun dışında kirpik ve kaş besleme konusunda da çok başarılıdır.

26 nisan 21:56

831. 3-4 sene önce youtuber'ların aşırı övmesiyle hayatımıza giren ürünlerden biri. Tabi o zamanlar merak ettiğim için gratis'te klasik cam kavanozda satılan versiyonunu almıştım. Saçlarıma maske olarak birkaç defa denedim ama 15dk.da yıkanıp duştan çıkmayı seven biri olarak yağı saç derimden çıkarmak için harcadığım 1 saate katlanamayacağım için bıraktım. Benden sonra kullanan annem ise çok sevdi, kaçıncı kavanozu aldı saymayı bıraktım. Bu arada benim zaten ultra yağlı bir saçım vardı, annemin ise boyalı, yıpranmış ve kuru saçları. Belki de deneyimlerin farklı olmasının sebebi budur.

26 nisan 17:54

830. Önceden saçlarıma çok iyi gelirdi. Kıvırcık/dalgalı kalın telli kuru saçlara sahibim, sürekli kabaran saçlarım bu yağı sürünce yatışırdı. Sonra nolduysa etki etmemeye başladı. İyi gelmiyor ama kötü gelip gelmediğini de anlayamıyorum. İyi geliyo diye gidip bütün saç ürünlerimi hindistancevizli almışım bi de shgs. Şimdiki saç ürünlerim bitince hindistancevizi olmayan ürünler deneyip saçlarımdaki farklılığı gözlemlemeyi düşünüyorum. Bi keresinde saçıma baya çok bir miktarda yedirdikten 5dk sonra saçlarım hiçbir şey sürülmemiş gibi kupkuru olup üstüne bir de kabarmıştı. ondan sonra artık bu yağın bana faydası olmadığını anladım :(

Bu arada yüksek komedojenikliğe sahip, benim gibi cildiniz fungal akneye yatkınsa cildinizde sakin kullanmayın. Ne zaman saçlarıma sürsem alnımda - özellikle saç çizgimde- bir sürü küçük ve geçmeyen sivilceler çıkıyor. 

25 nisan 23:32

829. Acaba bir tek bende mi işe yaramıyor dediğim yağ. Büyük umutlarla uçları çabucak kuruyan,ince telli saçlarım için defalarca şans verdim ama yatıştırmak bir yana iyice tel tel, elektriklenmiş bir görüntü yarattı. Az beklettim, çok beklettim, sıcak havlu sarıp beklettim, nemli havlu sarıp beklettim ama yok sonuç hep aynı.

Ufacık bir süre bakımını aksatsam sivilce oluşturan cildim için sürmeye cesaret bile edemedim çünkü malum hiç de "non-comedogenic" bir yağ değil.

Göz makyajı çıkarmaya gelince kontakt lens kullandığım için yağlar hiç yaramıyor, buğulu görüyorum dakikalarca.gün boyu takan biri olarak da çok sağlıklı olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Bu da olmadı.Kısacası kullan(a)mıyorum.

25 nisan 23:10