yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  • girdiler (2)
  • medya (0)

  2. doğrudan sosyal statüyü hedef alan başlık.

  yukarıdaki spesifik olaylara işaret etmiyorum, ayrıca taciz boyutuna varan eylemlere de bir diyeceğim yok ancak bu başlık altında yatan ciddi bir ikiyüzlülük de var:

  belirli bir yaşın üstünde eğitimli evlenmemiş / evlenmeyi tercih etmemiş grupta şöyle bir refleks var nedense: "ilişki yaşayacak adam yok". kendilerinden alt sosyal statüde gördükleri adamların yanaşmalarını yavşaklık, taciz olarak addederken, parasını - eğitimini - iş statüsünü uygun buldukları adamların - bu adamlar evli bile olsa - en çiğ davranışlarına kıkır kıkır gülüyorlar. oldukça eğitimli bir arkadaşım, büyük bir emlak bürosu sahibinin kendisine yazmasına çok heycanlanmışken orada çalışan bir beyefendinin instagramdan takip isteği göndermesini iğrençlik olarak nitelendirmişti.

  kendine uygun bulmadığın bir adamı uzaklaştırma yollarını hepimiz biliyoruz, insanların böyle bir konuda işinin hedef alınması doğru bir yaklaşım değil. kendinizi tehlikede hissedeceğiniz durumlar sadece kargocu ve garsonla da sınırlı değil, ayrıca böyle bir genelleme yapmak kadar yanlış birşey de yok. iş hayatında kadınların üstleri tarafından maruz bırakıldığı davranışları hepimiz biliyoruz.

  belirli bir saygı seviyesini aşmayan bir takip isteği, küçük bir mesaj gururunuzu okşamalı, rahatsızsanız da engelleyin gitsin, hemen savcılığa koşuyorum, işyerini arayıp kovdurtuyorum doğru bir tavır değil.

  29 haziran 10:00 29 haziran 10:01

  1. Başlıktaki olayı soru cevapta gördükten sonra bu başlığı açma ihtiyacı hissettim.

  Son zamanlarda daha sık yaşansa da hepimizin ufak tefek basına gelmiş bir olaydır bu. İşin iki tarafını da gördüm tecrübemi aktaracağım.

  İlk olay, zamanında çok sık gittiğim bir bistroda başıma geldi. bakın muhabbet edilir, hoşlanırsınız kendi isteğinizle numara verip görüşürsünüz ona lafım yok. ama adama içecek getirince teşekkür ettim, kalkarken 2 kişi kartla ödeyip nakit bahşiş bıraktık tek etkileşim bu. Kart fişinden ismime bakıp facebooktan eklemis mesaj atmış (requestlere düşmüş 1 ay görmedim, ay saçlarınız ne güzeldi kırmızı rujunuz ne de yakışmış tarzı bir mesaj) sonra yetmemiş boş bir linkedin hesabıyla bağlantı isteği atmış. sosyal medyalarında etiketleyip mesajların ekran görüntüsünü mekanin instagramina dmden attım ve çalışanın işine son verildi. Burada belki adamların mekanına yıllardır gidiyor olmam ve garsonun nispeten yeni çalışan olması, belki benim dişli tavrım etkili oldu emin değilim. Birinin işsiz kalmasına sebep olduğum için üzgünüm ama tacizin affedilir yanı yok ve yetişkin bir insana bunu öğretecek kişi de ben değilim, madem kendine bunu hak görüyor daha düzgün davranmayı öğrenene kadar insanlardan uzak dursun. daha küçük yaşta da benzer seviyesizlikler başıma gelmişi ama önemsemedim sinirlenip engelleyip geçmiştim. Yapılan hareketin ne kadar tehlikeli olabileceği kafası sonra geldi.

  İkinci olaya da aile büyüklerimden birinin işlettiği mekanda şahit oldum. İşin içinde direkt sosyal medya eklemesi olmasa da gazeteler var. Mekan alkollü, ankaranın en eski publarından biri. O dönem yeni tanınmaya başlamış bir kadın oyuncu, o gün izin günü olan ama mekanda kendi arkadaşlarıyla eğlenen ( bu masada ben de varım) bir garsona bardan içki alırken yanaştı. Flört çabası karşılık bulmayınca da önce sözlü hakaret etti sonra gidip masasında söylene söylene oturmaya devam etti. Kadın ayakta zor duracak kadar alkollüydü, tuvalete inen merdivenlerden yardım almadan inemedi. Sonra reddeden kişinin fotosunu çekmeye çalışıp farkedilince ve huzur kaçırmaya başlayınca da mekan sahipleri masadaki başlangıçların bir kısmını ikram edip kalkmalarını rica etti. Buraya kadar ok. 2 gün sonra 3 büyük gazetede 3. Sayfada bu ilgi budalasının boy boy fotosu ve ağlamaklı açıklaması eşliğinde nasıl tacize uğradığına dair haberler çıktı, kendi instagram hesabından pub'a linç çağrısı yaptı. Garson kişisi hiç vakit kaybetmeden suç duyurusunda bulundu, biz gidip şahitlik yaptık ve uzun sürdü ama dava kızın aleyhine sonuçlandı. Ama olan o dönemde kızın menajerinin halt yemesiyle adı ifsa edilen mekana oldu, sosyal medyası nefret mesajlarıyla doldu, müşterisi azaldı vs vs. Yani biz fotoğraf çekmeye çalıştığını görmesek ve bir de arkadaşımın yüzü kızın yüzbinlerce takipçisi olan hesabında ifşa olsa neler olurdu düşünmek istemiyorum.

  Kendim tacize maruz kaldığım olaya geri dönüyorum. Keşke işi sosyal medyaya düşürmeden halledebilecek güvenim olsaydı, savcılıkta ifade verip gerekeni o yolla yapardım. Yani bunu kendime itiraf etmekten utaniyorum ama tecavüzcü ve katillerin serbest gezdiği ortamda bana sıra gelmez ben de farkındayım. Mekan sahibiyle gidip yüzyüze muhattap olsam orospu damgası yeme ihtimalim vardı, onunla da Ben uğraşmak istemedim. bu tip saçmalıkları normalleştirmeyin, kanıt toplayın, şikayet edin ve azalarak bitirmeye çalışalım. biz böyle yapmadıkça bu barzolar kendine her şeyi hak görüyor, yarın bir gün adres bilen kuryenin gece içip içip kapımıza dayanmayacağı ne malum?

  kapıyı şortla/ sutyensiz açtı hakim bey diyip indirim alırlar burası türkiye.

  28 haziran 18:33 2 temmuz 15:43