yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  • girdiler (10)
  • medya (0)

  10. Yemek sepetinden sipariş verdiğimde evde beni tek görürlerse mutlaka 10 dk sonra whatsapptan yazan kuryeler vardı. Şimdi bu kişi benim evimi biliyor, numaramı biliyor ve tek olduğumu düşünüyor. Neyse ki psikopat birine denk gelmedim. Verilmiş sadakam varmış. Sadece bu da değil. Böyle bir mesajı erkek arkadasım görüp kıskançlık da yapabilirdi. Durduk yere baş ağrısı. Paranoyakça evet ama bu devirde hayatta kalmak için paranoyak olmak şart oldu. Medeni bir ülkede olsaydık bu şekilde rahatsız olmazdım. Gururum bile oksanırdı. Ülkemiz kadınları öldürenleri neredeyse baş tacı yaptığı ve öldükleri için bile kadınları suçladığı için gururun okşanmasını geçin iliklerimize kadar korku duyar olduk/oldum.

  24 ekim 15:02

  9. Hukukcu olarak ustteki girdi kapsaminda acikliyorum: suc degildir. Boyle bir suc tanimi tck’da veya diger kanunlarda yoktur. Eger hakaret, kufur veya cinsel icerikli mesaj atilmamissa tabii ki suc degildir. Bunu akil etmek icin hukukcu olmak gerektigini de sanmiyorum. Eminim hepimizin basina gelebiliyordur sosyal medyadan eklemek alakasiz kisilerce. Evet rahatsiz edici olabilir ama sirf biri sizi sosyal medyadan ekledi diye ‘tacizci’ diye adlandiramazsiniz. Cozum olarak iki sn surecek olan eklemeyi reddetme veya blocklama varken bunu hukuksal surece sokmaya calismak cok mantikli olmasa gerek. 

  Edit: asil sizin gibi ‘taciz’ tanimini bilmeyenler yüzünden gercek taciz magdurlari sorunlar yasiyorlar. Sosyal medyadan birinin seni eklemesi taciz degildir. Gercekten bir hukukcu degil, bir kadin olarak hepimizin daha duyarli olmasi gereken su kavramlarin icinin bosaltilmasindan kavramlarin anlamini bilmeden ortaya atilmasindan cok rahatsiz oluyorum. Taciz tanimi nedir bilmeden gelip burada insanlari bombos ve suc olmayan bir konuda galeyana getirmeye calisana kadar gercek taciz magdurlarina, cinsel saldiri, cinsel taciz mağdurlarına bu enerjiyi harcayalim.

  Cinsel Taciz sucu tanimi: cinsel arzu ve isteklerini tatmin etmek üzere bir kimsenin başka bir kimseyi bedensel herhangi bir temasta bulunmadan rahatsız etmesidir. 

  Tekrar ediyorum sosyal medyadan x kisinin seni eklemesi taciz de-gil-dir. Bu x kisisinin attigi mesajlarin icerigi yukaridaki kavrama girdigi durumda suc olusur. Hala israrla bu tacizdir diye cigirtkanlik yapmanin kotuniyet oldugunu dusunuyorum. 

  24 ekim 14:41 24 ekim 16:15

  8. Tacizdir. Hukuki anlamda da nasıl bir suç olduğu ve yaptırımlarının ne olduğu hakkında hukukçular bu başlıkta açıklarsa bizler için faydalı olabilir. Çünkü tacizcileri sosyal medyadan vs engelleyerek, görmezden gelerek tacizi normalleştiremeyiz. Herkes davranışlarının sonucuyla yüzleşmeliyken hala taciz mi değil mi tartışması sürüyorsa yazık gerçekten. Bunlar hep eğitim ve adalet sistemi yüzünden.

  Edit: Hizmet almak için mecburen verdiğimiz bilgiler yüzünden bu tarz olaylarla karşılaşmak net tacizdir. Halkın taciz tanımınında sıkıntı olduğu için yaptırım bekleyerek hata yapmışım.

  24 ekim 14:23 24 ekim 15:19


  7. Direk engel.. Yorumsuz.

  hem iş ahlakına ve etiğine şiddetle karşı olan bir durum.

  24 ekim 02:09

  6. yüksek rütbeli olsaydı birşey demezdiniz diyenler düşünenler afedersiniz de malmısınız? burda taciz var diyoruz. güveni suistimal var diyoruz. kusura bakmayında keşke sizin gibi kadınları tanısamda yüzünüze tükrüp yardıma ihtiyacınız olduğunda yardım etmesem.

  23 ekim 22:04

  5. Sözlükte bu kadar aptal insanı bir arada gördüğüm tek başlık oldu herhalde.

  Polisin, kuryenin, devlet memurunun, ebenizin falan isminizi, numaranızı, adresinizi kurumsallığa ve yaptırım gücüne güvenerek verdiğiniz yerden alıp sizi gözüne kestirdi diye gizli gizli bir köşeye not alması görevinin verdiği yetkiyi kötü kullanmaya ve tacize girer. Bunun anne kızlık soyadınız ya da tc kimliğinizi kaydetmekten farkı yoktur, tabiri caizse biri hırsızlık içindir, diğeri taciz. Ev adresinizi bir hamburger yemek adına verdiğiniz yemek sepetindeki kurye, arkadaş grubunuzdaki uzun boylu ortak arkadaşlardan ekleyen hoş çocuk değil, potansiyel psikopattır. Adresiniz gibi özel bir şeyi bilmesi sizin isteğinizden ötürü değildir, pijamalarınızla Hamburger yemek ve bilgilerinizin güvende kalacağına inandığınız içindir. Sizi koruyacağına inandığınız polis abinin poponuzu ya da gözünüzü beğenip instagramdaki tüm -atıyorum- ayşe yılmaz'ları sizi bulana dek harıl harıl araması normal karşılamamanız gereken bir manyaklıktır.

  Ülkenin durumu sonunda insanları dehşete düşecekleri yerde optimistçilik oynayacak hale getirmiş, ne güzel.

  23 ekim 20:27 23 ekim 20:53

  4. Otobüste kimlik kontrolü yapan polisin bile 20dk sonra eklemesi durumu yaşanmıştır. Hiç hoş değil. Devlet memurlarına zorunlu olarak tüm bilgilerimizi açıyoruz. Ortada böyle bir zorunlu kimlik bilgileri verme varken suistimal edilmesinin doğru hiçbir yanı yok. 

  23 ekim 10:38


  3. sosyal medyada herkes herkesi eklemiyor mu? fb, instagram kullanmadığımdan bilmiyorum. örneğin twitter'da isteyen istediğini takip ediyor. takip etmesini istemiyorsan blogluyorsun veya hesabını gizleme imkanın var. herkes sevgilisini bi yerden ekleyerek buluyor artık gerçekten.  eklemekte bir sorun göremiyorum. ekleyen hoşlanabileceğiniz bir erkek olsa o da mı tacizci kategorisine girecek emin olamıyorum. burada çok ince bir sınır var bence. ülke koşulları malumumuz. korkuyoruz, rahatsız oluyoruz, en ufak bir söz bile bizi artık huzursuz ediyor da taciz gibi kelimelerin de içini boşaltmayalım. bir davet gelirse bloglarsın reddedersin. tabi sonra saçma sapan başka yerlerden davetler atıp bunaltırsa, telefonunu bulup ararsa vs durum boyut değiştirir ve artık taciz haline gelir. girdilerde paylaşılan kargo çalışanı örneği ise biraz farklı. burada mesleği gereği edindiği kişisel verileri kötüye kullanma var. o şirketin veri gizliliği politikası önemli, kvk kurulu bu gibi durumlarda şirketlere yüksek ceza keserse şirketler çalışanlarını bu konuda sıkı uyarırlar. aslında regülasyon çok katı ama uygulamasında eksiklik var.

  23 ekim 01:08

  2. bir diğer örnek olarak kolumdaki alçıyı aldırmaya gittiğim devlet hastanesi ortopedi bölümündeki ekrandan ismimi öğrenen ve aynı yerde muayene için bekleyen bir hastanın birkaç saat sonra sosyal medyadan eklemesi.

  edit:imla

  22 ekim 22:20 23 ekim 10:50

  1. doğrudan sosyal statüyü hedef alan başlık.

  yukarıdaki spesifik olaylara işaret etmiyorum, ayrıca taciz boyutuna varan eylemlere de bir diyeceğim yok ancak bu başlık altında yatan ciddi bir ikiyüzlülük de var:

  belirli bir yaşın üstünde eğitimli evlenmemiş / evlenmeyi tercih etmemiş grupta şöyle bir refleks var nedense: "ilişki yaşayacak adam yok". kendilerinden alt sosyal statüde gördükleri adamların yanaşmalarını yavşaklık, taciz olarak addederken, parasını - eğitimini - iş statüsünü uygun buldukları adamların - bu adamlar evli bile olsa - en çiğ davranışlarına kıkır kıkır gülüyorlar. oldukça eğitimli bir arkadaşım, büyük bir emlak bürosu sahibinin kendisine yazmasına çok heycanlanmışken orada çalışan bir beyefendinin instagramdan takip isteği göndermesini iğrençlik olarak nitelendirmişti.

  kendine uygun bulmadığın bir adamı uzaklaştırma yollarını hepimiz biliyoruz, insanların böyle bir konuda işinin hedef alınması doğru bir yaklaşım değil. kendinizi tehlikede hissedeceğiniz durumlar sadece kargocu ve garsonla da sınırlı değil, ayrıca böyle bir genelleme yapmak kadar yanlış birşey de yok. iş hayatında kadınların üstleri tarafından maruz bırakıldığı davranışları hepimiz biliyoruz.

  belirli bir saygı seviyesini aşmayan bir takip isteği, küçük bir mesaj gururunuzu okşamalı, rahatsızsanız da engelleyin gitsin, hemen savcılığa koşuyorum, işyerini arayıp kovdurtuyorum doğru bir tavır değil.

  29 haziran 10:00 29 haziran 10:01