yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (26)
  • medya (2)

  26. etrafımızdaki insanların büyük çoğunluğudur. eğitim düzeyi, kültür ve inançtan bağımsız olması insanı her zaman hayrete düşürür. dünyayı görmüş, dolaşmış homofobik profesör de tanıdım, eşcinselliği savunan Tuncelili çoban da. (0 şaka hayatımda tanıdığım en şahane insanlardan biridir) yine de transfobikler kadar yaygın değildirler.

  homofobiklerin savunmalarında beni en çok güldüren şu oluyor:

  "tamam gay olsun ama bana asılmasın."

  evet. haklısın.

  samimi söylüyorum haklısın kimsenin durduk yere seni rahatsız etmeye hakkı yok. peki, aynı şekilde bir hetero erkeğin asılmasından rahatsızlık duyan kadınlara neden "kezban" yaftasını yapıştırıyorsun? ya da neden bir hetero erkeğin sana asılmasını, bir lezbiyen kadının asılmasından ayrı görüyorsun? sen de basbaya kezbansın o zaman. ıyyy kezban. ya da homofobik. ikisinden biri kabul et ya da bu diyarı terket.

  21 kasım 17:02 21 kasım 17:02

  25. "homofobik değilim ama..." ile başkayan cümlenin ta kendisidir homofobi. 

  1 eylül 02:35

  24. Homofobi, eşcinsellere veya eşcinselliğe karşı duyulan nefret, korku, hoşnutsuzluk ve ayrımcılıktır. Geniş manası ile diğer cinsel yönelimlere sahip olan LGBT kişileri de içerir. Sıfat olarak, homofobik şeklinde kullanılır. (link: https://tr.wikipedia.org/wiki/Homofobi#:~:text=Homofobi%2C%20e%C5%9Fcinsellere%20veya%20e%C5%9Fcinselli%C4%9Fe%20kar%C5%9F%C4%B1,S%C4%B1fat%20olarak%2C%20homofobik%20%C5%9Feklinde%20kullan%C4%B1l%C4%B1r. Homofobi - wikipedia)

  31 ağustos 12:43


  23. eşcinsel, biseksüel ve trans insanlara yönelik nefretin genel adı. dünyanın en büyük problemlerinden biri.

  son zamanlarda bazı batı avrupa ülkeleri ile abd ve bazı latin amerika ülkelerinde lgbti+ hakları devlet tarafından güvence altına alındı. buna rağmen homofobi bu ülkelerde halen var. ispanya'da eşcinsel evlilikler 2005 yılından beri yasal. ancak bu durum, eşcinsel olduğunu açıklayan ispanyol bir sporcunun darp edilmesini engellemedi. abd'nin birçok eyaletinde eşcinsel evlilik yasal. buna rağmen abd, dünya genelinde homofobik cinayetlerin en yaygın olduğu ülkelerden biri. fransa'da eşcinsel evliliklerin mecliste çoğunluk tarafından onaylanması kalabalık bir grup tarafından protesto edildi. (protestocuların çoğu müslüman değil.)

  homofobi; erkek ünlülerin makyaj yaptığı, birbirleriyle aşırı derecede yakın temas kurarak şakalaştığı ve şov sergilediği; bazen kadın kılığında sahneye çıktığı japonya, güney kore, çin vb. ülkelerde bile yaygın. güney kore'de biseksüel olduğunu açıklayan bir kadın şarkıcı sosyal medyada linç edilmiş; eşcinsel olduğunu açıklayan bir erkek şarkıcı zorbalığa maruz kalmış. çin'de birçok eşcinsel, aile ve toplum baskısı yüzünden karşı cins ile evlenmek zorunda kalıyormuş. hong kong özel yönetim bölgesinde de homofobi var bildiğim kadarıyla. japonya'da da durum bu 2 ülke ile hemen hemen aynıymış.

  suudi arabistan, iran gibi şeriat kurallarıyla yönetilen ülkelerde eşcinsel ilişkilere idam cezası veriliyor. hindistan, lübnan, mısır gibi ülkelerde ise hapis cezası veriliyor. (lübnan'da ceza verilip verilmemesi hakimlerin insiyatifine bağlıymış. bazı hakimler ceza vermiyormuş.) türkiye'de eşcinselliğin cezası yok ancak homofobik şiddet yaygın. rusya, yunanistan, sırbistan, hırvatistan, slovenya, polonya vb. ülkelerde de homofobi yaygın.

  homofobi, spor dünyasında da yaygın. yıllar önce gerard pique ile zlatan ibrahimoviç isimli 2 futbolcu; aşırı derecede samimi bir şekilde görüntülenmişti. bu yüzden ikisi hakkında gay olduklarına dair dedikodular ortaya çıkmıştı. zlatan ibrahimoviç, kendisine "gay misin" diye soru soran ispanyol gazeteciye " kız kardeşinle birlikte evime gel. gay olup olmadığımı görürsün." şeklinde çirkin bir cevap vermişti. gerard pique ise shakira ile yaşadığı ilişkiyi öne sürerek gay olmadığını söyledi. ingiltere'de eşcinsel olduğunu açıklayan bir futbolcu 22 yıl önce intihar etmiş. homofobi, spor alanında sadece futbol ile sınırlı değil.

  lgbti+, son zamanlarda geçmişe nazaran daha görünür hale geldi. ama yine de dünya genelinde yaygın olan örneklerden dolayı homofobinin tamamen yok olacağını düşünmüyorum. lgbti+ bireylerin şiddete maruz kalmadan, heteroseksüel insanlarla eşit yaşaması gerektiğini düşünüyorum. maalesef dünya genelinde birçok insan böyle düşünmüyor.

  edit: lübnan'da 2014'ten itibaren eşcinsel ilişkiler yasal olarak kabul ediliyormuş. hapis cezası kaldırılmış. (kaynak: vikipedi) hindistan'da yüksek mahkeme, 2018 yılında eşcinsel ilişkilere yönelik hapis cezasını kaldırmış.

  30 ağustos 17:49 13 eylül 00:03

  22. “ben yumurta sevmiyorum diye, kimse yumurta yemesin abi. Yemeyeceksiniz ulan! Yumurta iğrenç birşey, ben yumurta yediğimde midem bulanıyor, sevmiyorum. Yumurta zaten herkesin sağlığı için zararlı. Ben sevmiyorsam kimse sevmeyecek! Yi-ye-mez-si-niz! Doğa kanunlarına aykırı bi kere.”

  Ne kadar saçma, be kadar sığ, ne kadar gerizekalı bir yaklaşım değil mi? Bana uygun değil, ben sevmiyorum ama sen sevebilirsin. Senin ne yiyeceğine ben nasıl karışamazsam, senin kime aşık olacağına da karışamamalıyım, değil mi? Sonuçta bu zamana kadar hiç bir lezbiyen taciz etmedi beni, hiç biri tecavüze yada lezbiyenliğe zorlamadı mesela. Kendi halinde takılıyor insanlar. O kadar. 

  Twitter’da belediyeler lgbt’lere savaş açmışlar da. Onu görünce sinirlerim tepeme çıktı. bir de ailemiz herşeyimiz diye tag üretmişler pride2019 tag’ine karşı. 

  kimsenin ailenize göz diktiği, ananızı, babanızı zorla eşcinsel yada trans yaptığı yok. ailenize birşey olduğu yok. eşcinsel insanların da aile kurabilme özgürlüklerine saygı duyun diyoruz. eşcinsel adam kalkıp seninle evlenmiyor ki, kendisi gibi eşcinsel biriyle evleniyor sonuçta. “insanların hassasiyetlerini gözeteceksiniz” falan demiyorlar mı, o an direkt kafa göz giresin geliyor işte. insanların kimi sevdiği konusunda Niye hassassınız ki siz oğlum?  

  homofobi nedir abi, bırakın yaşasın insanlar. Sanki eşcinsel insanlar zorla sizi alıyorlar koyunlarına. size ne? 

  Ben sana kocanla yada karınla sevişme diyor muyum?

  Demiyorum, çünkü bana ne? 

  Aynen öyle. 

  2 temmuz 2019 00:57 2 temmuz 2019 01:01

  21. Eşcinsellere karşı duyulan nefret.Bir de bunun 'ya homofobik değilim ama..' diye başlayan,hmm gerizekalı olabilirsin o zaman?¿ şeklinde devam ettirilmesi gereken versiyonları da var.

  Edit:homofobik değilim ama.. gibi cümleler kullanıyorsanız,tebrikler! Mis gibi ayrımcısınızdir.

  3 eylül 2017 05:43 3 eylül 2017 05:45

  20. morgan freeman çok güzel anlatmış; "i hate the word homophobia. it's not a phobia. You are not scared. You are an asshole."

  2 eylül 2017 13:43


  19. Ben bundan çok çektim be.. Yolda giderken, lisede okurken, ailemden kısacası her yerde çok çektim bundan.

  İlk bu konu yüzünden dayak yiyişim 14 yaşındayken üvey babam tarafından olmuştu. Hayatı bana daha o küçücük yaşta zindan etmişti yetmezmiş gibi bir de okulda bana takılan lakaplarla konuşma tarzimla dalga geçmeleriyle uğraşıyordum. 16 yaşımda giyim tarzıma yansıdı çicekler, böcekler, transparan tshirtler, dar pantolonlar ilk sokakta dayağımı "erkek gibi giyinmediğimden" sokak ortasında yedim ve bıçak çekildi, dönerci abi görüp adamları kovalamasaydı kim bilir neler olacaktı... Konuşmam çok feminen olduğundan lisede her zaman her yerde her toplu yerlerde alay konusu oldum, o dönem sevgilim olduğundan ve beni fazlaca koruyup kolladığından bir sıkıntı yasamıyordum okulda derken, sevgilimle ayrılmamızla yüzüme uçan tekme yemem bir oldu, dudagim patladı. O gun gercekten cok kotuydu, polislere ifade veren sınıfta beni darp eden çocuk neden yaptın sorusuna "zaten ib.eydi, muslumanliga sigmiyor, az bile yaptim bunlari yasatmayacaksiniz abi" diye ifade vermiş... Derken mahkeme açıldı ancak her mahkeme gunu beni darp eden cocugu gordukce moralim bozuluyordu, zaten bu olaydan sonra liseyi birakmak zorunda aciktan devam etmek zorunda kaldim. Annem etkilendigimi gordugunden davadan vazgecmemi soyledi, bunun uzerine davadan vazgectim ama allahin her gunu telefonuma bu konuyla ilgili mesaj geliyordu. İlköğretim 6.siniftan beri asiri derecede homofobiye maruz kalmam ve "yunan" asilli olmam nedeniyle irkci soylemlere maruz kaldim. Suan eskisi gibi degilim, dolmuşta "musait biryerde indirir misiniz?" Diye soramiyorum kendi duragim gecsin; yine soramiyorum. Cunku her an konusma stilimden dolayi bana bakacaklarindan korkuyorum. Bunun yerine artik birinin inmesini ve onla inmeyi bekliyorum, kimseyle arkadaslik edemiyorum evde tek eglencem makyaj yapmak oldu. Vitrinlere bakarken artik vitrine degil onundeki yansimama bakiyorum, biri arkamdan beni izliyor mu bir sey olacak mi diye.. Turkiyedeyseniz bir lgbt bireyi olmak zor, bir azinligin icindeyseniz yine zor.. Kafanizi sisirmek istemezdim, okuduysaniz tabi :) Biraz içimi dökmek istedim süslüler :)

  12 mayıs 2017 12:13

  18. adı üstünde fobi yani tedavi gerektirir. ama gerçekten ismi gibi tıbbi bir durum mu yoksa basit bir nefret veya cahillik mi önce ona karar verilmesi daha uygun olabilir. psikolojik bir rahatsızlık nasıl bu kadar yaygın olabilir? yoksa bu bir virüs mü arkadaşlar ne dersiniz?

  16 şubat 2017 13:50

  17. ülkemiz komedi filmlerinde en yakın arkadaşı transfobi ile çokça kullanılan ucuz komedi (!) unsuru. (link: https://www.youtube.com/watch?v=1PZ5VS3kYgw bakınız)

  anlaşılan yine (link: https://onedio.com/haber/turkiye-trans-cinayetlerinde-avrupa-da-birinci-dunyada-dokuzuncu-727411 "öleceğiz") gülmekten.

  17 ocak 2017 16:26

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar