yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer

  hpv

  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (13)
  • medya (0)

  13. Yaklasik 10 yil kadar once - aktif bir cinsel hayatim yokken- asi olmayi dusunmus, jinekologumun tavsiye etmemesi uzerine vazgecmistim. Simdi 31 yasinda aktif cinsel hayati olan birisi olarak asi olmak icin gec kaldigimi dusunuyorum ama yilda uc dort kez asi olmama pismanligini yasiyorum. Bu konuda bilgi sahibi olan susluler akil verebilirse, hatta bu basligi bilgilendirebilirse cok sevinirim. 

  4 ekim 13:08

  12. bana gelen sorulara ve diğer merak eden kişilere cevap olarak bilebildiğim kadarıyla bir çok şeyi yazmak istedim. öncelikle pozitifseniz hemen üzülmeyin arkadaşlar. cinsel olarak aktif kişiler mutlaka 6 ayda bir smear yaptırsın, her hastalıkta olduğu gibi bunda da erken teşhis önemli. ilk hpv'mi 2016'da kaptığımı öğrendim. tip16 -ki kanserde yüksek risk grubu- ve şimdi hatırlamadığım diğer 2 tipti. 35 yaşındaydım o tarihte. siğilim yoktu smear sonucuma göre doktor hem dna testi ve sonrasında kolposkopiye yönlendirildim. tabi bölüm jinekolojik onkoloji olunca insanın dünysı başına yıkılıyor. ben öğrendiğimde ilerlememişti, yapılacak bir şey yok dediler. bu hastalıkta en büyük olay bağışıklığı güçlü tutmak. tabi o dönem hemen sigarayı bıraktım. işte vitaminler, polenler vs. sonra yanlış hatırlamıyorsam bir yıl sonra tekrar test yaptırdım. ve negatiftim. öncelikle virüs vücutta kalmıyor merak etmeyin. nette araştırma yaparsanız bilgi alabileceğiniz detaylı bir forum var hpv hakkında. 

  ve maalesef temmuz ayında tam da yeni bir ayrılık yaşamışken ve hafif depresifken tamamen tesadüfeb yaptırdığım smear sonucumun yine üç tip pozitif olduğunu öğrendim. 16-18 (ikisi de yüksek risk) üçüncüsü başka bir tip. yine siğilim yok. tabi yine dünyam başıma yıkıldı. sigarayı bırakmayı denedim. pek mümkün olmadı ytd. doktorum imuneks kullanmamı önerdi. sanırım beta glukan bağışıklık arttırıyor doktor süslüler açıklar belki ben bilemiyorum tam. ahcc çok pahalı olduğu için kullanamayacağım. tabi önce depresyonu atlatmam lazım. çünkü o da bağışıklık düşürüyor haliyle. doktorum pozitif olmama rağmen aşı olmamı söyledi, hemen oldum. bunun dışında şu an takmamaya çalışıyorum. sağlıklı beslenme, düzenli uyku, biraz egzersiz, biraz ek vitamin derken geçecek bence . bir daha da asla korunmasız seks yok.twit bu kadar. sorular olursa uzman değilim ama bildiğim kadarıyla yine yanıtlarım. ha bir de doktor herkes hpv'li merak etme azımsanacak ölçüde değil sayılar dedi. yani cinsel ilişki yaşadıysanız haydi smear'e

  2 ekim 16:45

  11. Yıllarca hpv pozitiftim, son yaptırdığım testte negatif çıktım. Ömür boyu bununla yaşayacağımı sanıyordum doktora da sordum "bu mümkün mü? bir yanlışlık yok değil mi?" diye. Doktor mümkün olduğunu, vücudun hpv'yi yenebileceğini söyledi. Ben beslenme tarzımdaki değişikliğin hpv' yi yenmemde büyük etkisi olduğunu düşünüyorum. Kısacası lütfen umutsuzluğa kapılmayın ömür boyu taşıyacağınız bir kusur olduğunu düşünmeyin. Bağışıklığınızı güçlü tutun, kontrollerinizi aksatmayın.

  1 temmuz 16:16


  10. sözlükte gördüğüm kadarıyla çok yaygın bir hastalık. daha önce jinekolağa gittiğimde genel muayene oldum bazı tahliller vs de oldum fakat smear testi yapmadı. ancak çok sağlıklı olduğumu bir şeyden şüphe etmeme gerek olmadığını bir sorun olmadığını söyledi. herhangi bir belirtim de yok yine de burada yazılanlar beni korkutuyor açıkçası.

  9 şubat 15:29

  9. cinsel yolla bulaşan bir tür virüs. bu konuda sözlüğün soru cevap kısmında çok bilgi kirliliği gördüğüm için kendi okuduğum ve doktorumdan öğrendiklerimi bu başlık altına yazmak istedim.

  -öncelikle aşı her türüne karşı değil sadece belli türlerine karşı koruyor. ülkemizde şuan sadece Gardasil 4 aşısı var ve bu sadece HPV tip 6, HPV tip11, HPV tip16, HPV tip 18'e karşı koruma sağlıyor. bunlar en yaygın türleri olduğu düşünülüyor ancak başka bir türüyle karşılaşma olasılığınız da var. yurtışında gardasil 9 denen 9 tipten koruyan versiyonu da mevcut bu aşının. aşı sgk kapsamında değil, ücretli ve 3 doz olarak yapılıyor ve 2 bin liranın üzerinde bir maliyeti var toplamda

  -diğer değineceğim konu; hpv kapmış olsanız bile aşının bu virüsü vücuttan 'daha hızlı' atmanıza yardımcı olduğu ile ilgili çalışmalar mevcut

  -30 yaşından genç kadınlarda bu virüsü vücut kendi kendine atılabiliyormuş ancak kendinize iyi bakmanız, sigara tüketmemeniz, spor, sağlıklı beslenme ve virüsle teması kesmeniz gerekiyor. çünkü virüs yükü ve bağışıklık ciddi bir etken vücuttan atılmasında

  -virüsün vücuttan daha hızlı atılması için ahcc mantarları var yurtdışında yaygın olarak kullanılan ve fiyatları maalesef ülkemizde çokk yüksek olan. bununla ilgili çalışmalar da mevcut, merak eden arayıp bulabilir

  -bir diğer konuya gelirsek; bu benim en sinirlendiğim kısmı. prezervatif hpv'den yüzde yüz korumuyor evet ama bulduğu her deliğe giren paşalarımızın keyfi bozulmasın diye korunmadan prezervatifsiz ilişkiye girdiğinizde; vücudunuza aldığınız virüs yükünü arttırıyorsunuz. dolayısıyla virüsü vücuttan atmanız zorlaşıyor. lütfen hiç kimseye güvenmeyin bu konuda. çünkü erkekler için taşımadıklarına yüzde yüz garanti veren güvenilir bir testi yok. hiç kimse taşımadığına emin olamaz yani.

  -bu virüs sürtünme ile de bulaşabiliyor bu arada, illa cinsel birleşme gerekmiyor. bu durumlarda da prezervatif kullanmanız gerekiyor.

  -siğil yapan türlerinin kanser yapmadığı, siğil yapmayan türlerinin kanser yaptığı söyleniyor. bu durumda siğili olmayan partnerinizin hpv taşımadığına emin olamazsınız. yine korunun lütfen.

  -son olarak bu virüs yapılann testlerde negatif çıkıp, uzun süre siğil çıkarmasa bile, seneler sonra bağışıklığınızın düştüğü bir zamanda yeniden siğil çıkarabiliyormuş. yani testlerde negatif çıkmanız vücudunuzdan yüzde yüz attığınız anlamına gelmiyor. testin ölçemeyeceği kadar az virüsünüz olduğu anlamına geliyor da olabilir. bu konuya neden değindim? sakın partnerinize yalan söyleyip, gizleyip bir ilişkiye başlamayın. seneler sonra böyle bir şeyle karşılaştığınızda, aldatmadığınızı kanıtlamak daha zor olabilir. bu konuda şeffaf olmak çok önemli çünkü genelde erkeklerin sorumsuz ve zaten korunsak da bulaşırdı tavrı yüzünden kadınlar kanser riskiyle karşı karşıya kalıyor. lütfen böyle bir şüpheniz varsa partnerlerinize karşı açık olun ve sorumlu davranın

  8 şubat 20:27

  8. Aşıyla rahim ağzı kanserine neden olması önlenebilen zalim bi virüs. Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği #hpvaşısıücretsizolsun sloganıyla bir kampanya başlattı ve aşı olan kişilere aşı bedelinin iadesi için SGK'ya davalar açtı. Rahim ağzı kanserine karşı tama yakın koruma sağlayan bir aşının ulusal bağışıklama programında olmaması inanılır gibi değil. 100'den fazla ülkede ücretsiz bu aşı, bizim ülkemizin insanları da hak ediyor bunu. En yakın zamanda kazanmak dileğiyle ❤️

  16 ocak 00:53

  7. aşısı hakkında yeterince girdi olmadığını görüp deneyimlerimi paylaşmak istediğim hastalık.

  öncelikle bu aşıyı cinsel olarak aktif olsun olmasın bütün kadınların (hatta erkeklerin) olması gerekiyor. ancak maalesef ülkece seks diye bir şey yokmuş gibi davrandığımız için ne hpv'nin belirtileri ne de sonuçları hakkında yeterli bilgilendirme yapılıyor. hpv virüsü kadınlarda rahim ağzı kanseri gibi ölüme götüren hastalıklara neden olabiliyor. virüs cinsel birleşme olmadan öpüşme vb. yollardan kapılabildiği için aşı ile korunmak şart.

  aşının (gardasil) şu anki fiyatı 421,27 TL. reçetesiz olarak sorunsuz alınabiliyor. aşının üç doz olarak vurulması gerektiğini düşündüğümüzde fiyatı çok pahalı geliyor ancak ihmal edilmemesi gereken bir aşı.

  gelelim sürecin işleyişine. eczanalere sorduğumda aşının onlarda olmadığını ancak depolardan getirtebileceklerini söylediler, getirtilmesini istediğimde de aynı gün içerisinde geldi. ancak aşının intramuscular vurulması gerektiği için eczanede yapılamadığını ve hastanelerin acil servislerinde yapılabileceğini söylediler. normalde aşının soğuk ortamda taşınması gerekiyor, bunun için de özel kabını verdiler ama hava zaten dışarıda eksilerde olduğu ve hastane de yürüme mesafesinde olduğu için aşıyı öylece alıp

  özel bir hastanenin acil servisine gittim. kimlik numaramı vs. aldılar ancak sisteme sadece enjeksiyon olarak giriş yaptılar. özellikle ailesinden çekinen süslüler varsa burası önemli çünkü vurulanın ne aşısı olduğu sisteme girilmedi. enjeksiyon için de 12 lira aldılar. kendi isteğimle aşı olmaya geldiğimi, hiçbir doktorun yönlendirmediğini söylediğimde oradaki görevliler biraz şaşırdılar. kadın doğum uzmanı ile görüşen hemşire smear testi olup olmadığımı vs. sordu. ardından kolumdan aşıyı oldum. ikinci dozu iki ay sonra olacağım, üçüncü dozu da o aşıdan 4 ay sonra. yani toplamda 6 ay içerisinde süreç tamamlanacak. kısacası para kısmı hariç geri kalan işlemler kolaydı. böyle yazınca kamu spotu gibi oldu ama aklında endişeleri kararsızlıkları olan süslüler varsa aydınlatmak istedim. umarım yardımcı olabilmişimdir (:

  edit: aşının fiyatı zamlanarak 524 tl olmuş.

  31 aralık 2018 22:39 4 mart 2019 23:19


  6. bugün tip 16 sını kapmış olduğumu öğrenmemle başımdan aşağıya kaynar suların dökülmüş olduğu virüstür.

  25 temmuz 2016 20:47

  5. vücuda alındıktan sonra kanserleşmesi en az 10 sene olan virüstür. çoğunlukla vücuttan atılır ama bağışıklık sistemi vücuttan temizlemeyi başaramazsa yerleşir. sadece rahim ağzı değil gırtlak kanseri, baş boyun bölgesi tümörleri de yapmaktadır. çocukluk ve gençlik döneminde sık görülen ellerdeki siğillerin de etkenidir ancak bunların her birine farklı alt tipler neden olur. kadınlar için rahim ağzı kanserine karşı hpv aşısı vardır. özellikle de genç kadınların aşı konusunda fikir sahibi olmaları gerekir.

  2 mayıs 2015 23:10

  4. sağlık sektöründe çalışıyorum, hpv aşısını yaptırdım yaptırılması gerektiğini düşünüyorum. ama tabiki de aşıyı yaptırmanız sizi %100 koruyor anlamına gelmiyor, hpv nin birçok türü var belli türlere bağışıklık kazanıyorsunuz.

  10 aralık 2014 16:19