girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (15)
  • medya (0)

15. Pms krizlerinin yeni kurtarıcısı. Normal dönemler için fazla şekerli ama pms döneminde 1000 kalorilik abur cubur yiyip zor tatmin olurdum, bunun 5 tanesi tatlı krizimi tamamen kesti, toplam 200 kalori. Üstelik rafine şeker de içermiyor, sevdim bunu.

16 nisan 00:55

14. Dün yediğimiz hurmaların bugün gelip tırmalamasından mı bahsediyoruz

22 eylül 2017 19:49

13. bayılırım buna yaaa bak şimdi canım çekti kudüs hurması gayet güzel oluyor tavsiye ederim bide buharda ısıtınca daha yumuşak ve tatlı oluyor

22 eylül 2017 19:15


12. Psikolojik olarak aşırı tatlı tüketen biriyim ama sivilce ve kilo kontrolü için yemiyorum meyve kuru yemiş dışı şeyleri kuru hurmada favorim çünkü efsane bir tadı var ve şeker ihtiyacımı büyük oranda karşılıyor tabi ki sınırlı yemek lazım.

21 mart 2017 21:19

11. Garip bir algı operasyonu yapılmış ama sporcuların bolca tükettiği muzun içinde 100 gramda 2 gram protein vardır. Meyve dediğinin içinde meyve şekeri olur o yüzden tüm meyveleri dozunda tüketmek gerekir. İçinde protein olan tek meyve olmasa da 100 gramda 2.5 gram diğer meyvelere göre yüksek bir orandır. Spor yapıyorsanız ama canınız tatlı çekiyorsa tüketebilirsiniz yani.

Bir çok hastalığa iyi geldiği ve afrodizyak etkili olduğu da söyleniyor. Enişteme söyleyin eve gelirken alsın.

Ben hurmayı sevmem bu arada bana lezzetli gelmiyor. Şeker seven bir insan olduğum halde kurusu bana çok şekerli geliyor.

Hakkında detaylı bilgi (link: http://www.faydalarizararlari.com/hurmanin-faydalari/ İçin)

21 mart 2017 20:37

10. Sporcu besini değildir, dünyada içinde protein bulunduran tek meyve hiç değildir. 100 gramında sadece 2.5 gram protein vardır; karbonhidratı ise 75 gramdır ve bunun 63 gramı şekerdir. Bu yüzden karbonhidrat ve şeker tüketimini kontrol eden kişilerin yüksek miktarda yemesi önerilmez.

Edit: ben de severek tüketiyorum hurmayı ancak bu şekeri oldukça yüksek, kontrollü tüketilmesi gereken bir besin olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

21 mart 2017 16:00 21 mart 2017 16:28

9. tam bir sporcu besini diyebilirim. dünyada protein ihtiva eden tek meyvedir ve öyle azımsanacak gibi de değil, baya baya protein ihtiva eder. spor öncesi hem enerji verir hem de protein kasları besler. aynı zamanda bebek düşünen anne adaylarına da bol bol yemelerini tavsiye ederim çünkü aynı zamanda folik asit (folat/B9 vitamini) açısından en zengin besindir. sentetik olarak folik asit almak istemeyenlere duyurulur.

araştırmalarım sonucu bir çok farklı hurma çeşidi olduğunu öğrendim. özellikle "berni" çeşidinin çok faydalı olduğunu öğrendim. şeker hastalarının dahi tüketmesinde sakınca olmayan nadir hurmalardan. yiyin, yedirin efenim.

edith piaf: arkadaşlar yazımdan sonra topa tutmuşlar. haklısınız protein ihtiva eden tek meyve değil, protein, yağ ve karbonhidrat barındıran, üçü bir arada olacak şekilde, tek meyveymiş. bunu besinlerle alakalı bir kitapta okumuştum ama eksik hatırlamışım. kusura bakmayın lütfen.

sporcu besini olmadığını iddia edenler olmuş. sporcu besinidir. özellikle kasları kısa sürede onarma etkisi olduğu için atletlere ve koşuculara tavsiye edilir. 4 seneyi aşkındır yoğun spor yapıyorum ve beslenmemi buna göre yapıyorum. bu yüzden sporcu beslenmesi hakkında çok okurum ve araştırırım. sporcuların nasıl beslendiğini incelerim. yalnız burada zayıflamaktan veya zayıf kalmak için yapılan spordan bahsetmiyorum.

bir meyveyi sırf arabistanda yetişiyor diye kakalayanları kusura bakmayın ama psikolojik ve sosyolojik olarak sorunlu buluyorum. iklim şartı sebebiyle suudi arabistanda yoğun yetişiyorsa acaba o meyvenin suçu nedir ki? meyve yani bu, elmadan ne farkı var? nedir bu meyveye yapılan ön yargı?

ha, çok faydalı olduğu için amerikada da uygun hava şartları olan bölgelerde yetiştirilmeye başlandı. şimdi koşun bol bol yiyin.

aşağıdaki kaynaklarda belki gözden geçirmek istersiniz diye verilmiştir.

http://www.nomeatathlete.com/eat-before-workout/

http://www.livestrong.com/article/484852-the-side-effects-of-date-fruit/

http://onelifebefit.com/temiz-besinler-6-hurma

http://healthyeating.sfgate.com/benefits-eating-dates-4386.html

21 mart 2017 15:05 23 mart 2017 15:23


8. En sevdiğim meyvelerden biri sadece ramazan da tüketilmemesi gerekir. Süslülerin de dedikleri gibi tatlı krizini yatıştırıyor hemen. Ben etli olanları tercih ediyorum bir ara arkadaşımın ailesi hacca gittiği için getirmişti okula ve sınıfa dağıtmıştı kalanları da (bir torba dolusu) ben yedim :D ayrıca eti motto bisküviyi yiyip de beğenmeyen yoktur içinde hurma şurubu var. :)

2 eylül 2015 23:00 2 eylül 2015 23:00

7. Ucuz etin yahnisi yenmez sözünü hurma için söylemeliyim.Çok ucuzları almayın genelde glikoz şurubu eklenmiş oluyorlar.Medine,Kudüs hurması tatlılık açısından tatmin edici.Kudüs hurması daha büyük ve yumuşak olduğu için tatlılarla çok iyi oluyor.Hurma sağlıklı beslenenler için altın niteliğinde bence.Zaten birazdan link atacağım.Kendisiyle çok lezzetli tatlılar yapılıyor ve sıvı tatlandırıcılar gibi(bal,akçaağaç şurubu,pekmez) kan şekerini fırlatmıyor birden.Tek sorunu çoğu kuruyemiş ve kuru meyvede olduğu gibi çok pahalı olması

link: http://www.hurma.com/Hurma/Hurmanin-Faydalari.aspx

23 ağustos 2015 17:36

6. Burada yazılanları okuyunca cehaletime lanet ettim. Bunca yıldır "bıldırki hurmalar gelir götünü tırmalar" atasözüne istinaden hurmanın yol,su,elektrik ve kilo olarak geri döneceğine inanmıştım. Bu kadar az kaloriliyse ve tatlı isteğini kesiyorsa yerim ben onu yerim.

23 ağustos 2015 17:32