sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (11)
 • medya (0)

11. Üzgünüm ama ben bunu tuvaletteyken yapmayı çok seviyorum.(gizlinot: :()(gizlinot: swh)

21 nisan 01:48

10. Silikon hakkında tartışmalar olsa da sonu cone ile bitenlerin geneli silikon türevidir.En yaygını dimethicone.Temiz cilde uygulanmazsa uzun süre kullanımda sivilcelenmeye sebep olabileceği düşünlüyor.

Petrol türevleri(Liquid paraffin, Paraffin,Petrolatum) gibi maddeler içeren kremlerden kaçının derim.

Yüz yıkama jelleri,duş jellerinde (SLS,ALS) içeren yerine "decyl glucoside" içeren ürünler kullanmanızda yarar vardır.

Vitamin olayında ise mesela E vitamini için tocopheryl acetate ve tocopheryl vardır.İyisini isterseniz tocopheryl olması gerekir.Diğerinin emilimi çok azdır.

Ve yararlı maddelerin ilk 5 kısımda olması gerekir.Mesela b5(pantenol) vitaminli krem,cildinize süper gelecek diyen kremde bu maddeyi ortalarda veya sonlarda gördüğünüzde aslında öyle olmadığını düşünün.Özellikle serum veya efsanevi(!) sonuç verecek diye reklam yapan kremlerde dikkat edin buna.

Alkollü ürünü her cilt kaldıramaz,hassas ciltlerde kızarıklığa sebep olabilir.

Talklı ürünlere dikkat edin.

BHT,DMD,Paraben gibi maddeleri içeren ürünler kullanmayın bence.

Daha liste uzar uzar.İnternette bu maddelerin toksik oranını gösteren sitelerden faydalanabilirsiniz.İyi günler.

20 nisan 21:42 20 nisan 21:43

9. Uzun süredir yapmaya çalışıyorum aklımda belli maddeleri tutuyorum daha ziyade cosdna’dan yardım alıyorum.Birde ilk 5 te olanlar ürünün içeriğinde en çok olanlarmış sonrakiler az miktarda bulunuyormuş o yüzden genelde işe yarayacak içerikler ön sıradaysa alıyorum genelde.Çöpe giden ürünleri ciddi manada azaltıyor bence

20 nisan 09:14

8. 4 en bilinmesi gereken şey var içerik okumayla ilgili; silikonluysa gözenek tıkaması muhtemeldir, alkol barındırıyorsa cildinizi kurutur hatta irrite edebilir, paraben benzeri koruyucular içeriyorsa doğallığın yanından bile geçmiyor demektir ve yağ içeriyorsa birde cildiniz sivilceye yatkınsa ertesi sabaha kocaman 4 tane sivilceyle uyanabilirsiniz:) Bunun dışında bence cilt hastalığı gibi bir durumunuz yoksa işin profesörü de olmaya gerek yok. Tabi bu benim fikrim

20 nisan 02:58 20 nisan 02:59

7. Elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum bunu.

Bı ürün alacağım zaman açıyorum cosdna veya paula's choice bakıyorum. Birkaç kişi bakıyor bu napıyor ya der gibi ama umrumda değil tabi. Eski aldığım ürünlerden de çok çöpe giden oldu bu sayede. Seviyorum.

18 nisan 13:15

6. Benim için biraz takıntı haline gelen bir durum bu. Sadece kozmetik ürünlerinin değil yiyecek ve içeceklerin de arkasına bakmadan alamıyorum artık. Bir insan sakızın arkasına niye bakar ya, korkuyorum bazen kendimden.

18 nisan 11:48

5. Bu konuda az buçuk bilgi sahibi oldum ben de çok şükür. Özellikle ne kullansam yüzüm yanıyordu meğerse alkol denattanmış. Artık daha bilinçli bir tüketiciyim biraz geç olsa da.

18 nisan 10:02

4. Önceleri sadece yiyeceklerde okurdum . Özellikle e kodlu olan gıdalar için , son zamanlarda bir el kreminin bile içeriğini okuyorum ve alıp almamakta karar vermek zor olmuyor. Güzel bir alışkanlık evet biraz sıkıcı oluyor ama hiçbirşey vazgeçilmez değil . 

18 nisan 09:11

3. ben içerik okumayı öğrendim öğreneli çok daha bilinçli alışveriş yapıyorum sanırım. yıllardır kullandığım ürünlerden vazgeçtim mesela yves rocher :( adamların ilk 3 içeriğinde kesinlikle alkol var. artık çok daha sade ve hedefe yönelik ürünlerim var. Parfüm ve ambalaj gibi pazarlama stratejilerine de düşmüyorum. Lancome ürünüm de var, Neutregena da var, Kore kozmetiği ağırlıklı bir rutin oluşturdum kendime ve mutluyum.

18 nisan 09:01

2. üstteki girdiye aynen katılıyorum bir ürün alacakken ambalajı, arkasındaki etikette yazan vaatleri ilk bakışta gözünüzü boyayabilir ki bir umutla o ürünü alalım. fakat içerikler yalan söylemiyor ne yazık ki. cildinizin veya saçınızın ihtiyacı olan madde son siralarda yani eser miktarda koyulmușsa eğer, o üründen pek de bir mucize beklememeli. mesela kuru cildi ele alalım basit bir örnek olarak, içeriğinde en üst sırada özellikle alkol ve türevleri varsa o tonikten/kremden size hayır gelmez malum alkol halihazırda nemini yitirmiș cildi kurutur ve nem tutmasini engeller cildi yașlandırır vs. gibi cilt yapınıza uygun olmayan en azından bir kaç temel maddeyi aklınızda tutarsanız hem cildiniz hem cebiniz rahat eder kanımca zira kimyasal içerikler öyle geniş bir konu ki hepsini bilmek mümkün değil.

18 nisan 04:39