yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (16)
  • medya (0)

  16. İnstagramda takip ettiğim bir hekim bu konuda çok faydalı bir içerik paylaştı. Alfabetik sırada, kaçınmamız gereken başlıca 66 kimyasal.

  Herkesin işine yarayacağını düşünüyorum. kaydedip alışveriş esnasında içeriği hızlıca kontrol için kullanabiliriz.

  (link: https://www.instagram.com/p/B2FHQ1Ijv44/?igshid=1o9b4ujwluwdk Buyursunlar)

  7 eylül 21:35

  15. bilal'e anlatır gibi!

  1. amerika ya da türkiye fark etmez, kozmetik içerikleri inci(gizlinot: international nomenclature of cosmetic ingredients) sistemi baz alınarak yazılıyor. si birim sistemi gibi. uluslararası standart var yani. bu sistemin belirlediği şey içeriklerin bilimsel isimleriyle yazılması gerektiği. bu yüzden bitkisel içerikleri latince, geri kalan içerikleri ise ingilizce isimleriyle görürsünüz. bu şekilde bitkisel içerikler de çok kolay ayırt edilebilir. olley!

  lavandula angustifolia lavantanın latince adı. sonuna oil koyuyorlar, lavanta yağı. aloe barbadensis ise aloe vera. aloe barbadensis leaf extract de aloe vera özü. genelde bunların latincesi ingilizcesini andırır, bazen parantez içinde ingilizcesi de yazar.

  2. içerik listesine baktığınızda en çoktan en aza doğru sıralanmış şekilde görürsünüz. ancak yüzde 1'den az bulunan maddeler için bu geçerli değil ne yazık ki.

  bu yüzden ilk 5-6 madde içeriğin büyük çoğunluğunu oluşturur. ama bu demek değil ki sonlardaki maddeler cildi etkilemiyor, bazı aktif içeriklerden en etkili sonuç yüzde 0.5 orandayken alınır mesela.

  renklendiriciler yüzdelik dilimleri fark etmeksizin renklendirici olmayan içeriklerden sonra olup istenilen sıralamada yazılabilir.

  3. koruyucu(gizlinot: preservative) ve güzel koku veren(gizlinot: fragrance) içerikler yüzde 1'den az olur. eğer bir içerik listede koruyucudan/kokudan sonra geliyorsa yüzde 1'den az orandadır. bir de yaklaşık 6. içerikten sonra artık oranları bayağı azalmaya başlar.

  4. içerik listesinin sonunda alerjenler bulunur, bazen italik yazılırlar hatta. toplamda (link: https://www.ecomundo.eu/en/blog/cosmetics-allergens-europe-compliance 26 alerjen) var. geraniol, limonene, linalool en popüler kullanılan örnekleri.

  örneğin parfümlerde (kokunun taklit edilmesini önlemek amacıyla) her içerik yazılmak zorunda değil, ama bu alerjenler varsa listeye yazılmak zorunda.

  5. bir ürünü internette analiz ettiğinizde içeriklerin yanında işlevleri yazar. çoğunlukla da aşağıda yazdıklarım çıkar karşınıza.

  antioxidant: antioksidanlar cilt onarımına yardımcı olurlar. bazı antioksidanlar(gizlinot: misal c vitamini) kolajen üretiminde uyarıcı görevi görür.

  coenzyme q10, glutathione, niacinamide, retinol, tocopherol, tocopheryl acetate, witch hazel

  antistatic: statik elektrik birikimini azaltır. genellikle saç ürünlerinde bulunur.

  cocamidopropyl betaine, mineral oil, petrolatum

  astringent: genelde rubbing alcohol içeren sıvılar. sıkılaştırma, gözenek küçültme gibi etkilerinin yanı sıra cildi kurutabilirler.

  menthol, witch hazel

  diluent: seyreltici görevi görür, esansiyel yağlarla vs.

  emollient: yumuşatıcı. nemlendiriciyi nemlendirici yapan 3 içerik tipinden biri bu. bunlar da cilt onarımına destek olurlar.

  beeswax, cetyl alcohol, dimethicone, glyceryl stearate, petrolatum

  emulsifier: bir üründeki suyla yağın birbirinden ayrılmasını önler.

  beeswax, cetearyl alcohol, glyceryl stearate

  fragrance: koku veren madde. kötü kokuları maskelemek için kullanılıyor. cildiniz hassassa/alerjikse dikkat edin. dediğim gibi kokular sır(gizlinot: gerçek anlamıyla meslek sırrı lol) olarak görüldüğü için sadece parfüm falan yazılarak geçiştiriliyor.

  citronellol, eugenol, geraniol, isoeugenol, limonene, linalool, menthol, parfum

  humectant: hümektan. bu da özellikle nemlendiricilerde kullanılır. havadaki nemi emip cildinize girerler.

  glycerin, sodium hyaluronate, sorbitol, tocopheryl acetate

  not: moisturizer diye de yazabilir. aynı şey.

  ph adjuster: ph düzenleyici. ürünün cildi irite etmesini engellemek için ph seviyesi değiştirileceği zaman konulur.

  sodium bicarbonate, sodium hydroxide

  plant extract: bitki özü. latince olanlar bu sınıfa giriyor.

  preservative: koruyucu. mikropların üremesini önlemek için gerekli.

  paraben, phenoxyethanol, potassium sorbate, sodium benzoate

  solvent: çözücü. diğer katı/gaz içerikleri çözen sıvı içerikler. en bilinen örneği su.

  alcohol denat, aqua, glycerin, limonene, mineral oil

  stabilizer: ürünlerin raf ömrünü uzatır.

  surfactant: "surf"ace "act"ive agent'ın kısaltması, yani yüzey aktif madde demek. yüzey gerilimini azaltarak yağ ve suyun birbirine karışmasını sağlar.

  cetyl alcohol, cetearyl alcohol, cocamidopropyl betaine, sodium lauryl sulfate

  synthetic ester: organik asit ve alkol karışımı. cildi pürüzsüzleştirir.

  viscosity control: ürünün yoğunluğunu arttırır/azaltır.

  beeswax, cetyl alcohol, cetearyl alcohol, cocamidopropyl betaine, silica, sodium chloride, xantham gum

  içerik analizi yapmanızı kolaylaştıracak birkaç site ve bir de uygulama:

  (link: http://www.cosdna.com/ cosdna) ürünlerin çoğu burada mevcut, yetmezse kendiniz ürün ekleyebiliyorsunuz. yorum özelliği de var ancak pek kullanan yok gibi. içerikler 1'den 10'a kadar puanlanmış. akne ve tahriş etme için ayrı puanlama var, onlar 5 üstünden.

  (link: http://www.cosmeticanalysis.com cosmetic analysis) kaydolmadıysanız sadece içerikleri gösteriyor. içeriği aratınca da işlevini. gerçekten bu kadar, evet. kaydolmadığım için de gerisine yorum yapamıyorum.

  (link: https://www.ewg.org/skindeep/ skin deep cosmetics database) benim favorim. araştırma çokluğuna dayalı bir biçimde genel puan tablosu çıkarıyor. riskleri, işlevleri, araştırmaları falan filan. çok iyi düşünülmüş. tek eksisi cosdna'deki gibi birden fazla içeriğe tek seferde bakılmıyor. ürün skalası iyi ama eksikler olduğu oluyor.

  (link: https://www.goodguide.com/ goodguide) sadece ürünün içeriği ve o içeriğin ne kadar riskli olduğu mevcut. hiç detaylı değil. hatta bazen en olması gereken içeriklere bakınca dahi bilgi yok, örneğin sls. markaların sertifikalarını bulundurmuşlar, cruelty-free ürün ararken işinizi kolaylaştırabilir. belki ürüne karşı genel bir bakış açısı edinmek için tercih edilebilir(gizlinot: siteyi kullanmayı mı beceremedim diye düşündürmedi değil).

  (link: https://incidecoder.com/ inci decoder) diyelim bir ürün istiyorsunuz, şu içerikler olsun şunlar olmasın. o zaman bu siteyi kullanın. vallahi süper düşünmüşler. amma velakin ürün skalası pek geniş değil, site yeni sanırım. yine de ürünlerin içerikleri çok güzel açıklanmış, ürünlerin içindeki kaydadeğer içerikleri bayağı anlatmışlar hatta. karşılaştırma da yapabiliyorsunuz. ben bayıldım şahsen.

  (link: https://www.paulaschoice.com/ingredient-dictionary ingredient dictionary) içerikler alfabetik olarak sıralanmış ve oylanmış. koruyucu, yumuşatıcı gibi kategorilere de ayrılmış. içeriğe tıklayınca nedir ne değildir yazıyor.

  (link: https://www.skincarisma.com/ skincarisma) bu da çok iyi. içeriklerin puanlandırması ewg'nin puanlandırmasını baz almış. ürüne tıklayınca hangi cilt tipi için daha iyi olduğu, uv koruması ya da yaşlanma karşıtı gibi etkisi varsa onlar; paraben, alkol, sülfat içerip içermediği falan her şey yazıyor. yüzde kaçı güvenli yüzde kaçı riskli o da belirtilmiş. ürün karşılaştırma seçeneği de var, o da çok kullanışlı. birçok özellik var aslında bunda. en iyisi bu olabilir. hepsi favorim galiba ya(gizlinot: sdfjskdf).

  think dirty - shop clean: bu bir uygulama. henüz kullanmadım ama kullanınca editleyeceğim. elimin altında bulunsun, bir şey alacağım zaman hızlıca bakarım derseniz güzel olabilir. uygulama hem app store hem de play store'da mevcut.

  nemlendirici içerikleriyle ilgili şurada bir girdi yazmıştım (no: 1061878)

  bu girdiye zaman zaman eklemeler yapacağım.

  3 eylül 19:28

  14. gıda ürünlerinde yaptığım eylem. bilseniz kızlar, her şeye (gbkz: şeker )koyuyorlar!

  23 ağustos 14:23

  13. ürünün kendisini kullanmaktan bile daha fazla haz aldığım aktivite. bir kere, ürünün içerisinde ne var ne yok ve neyden bol miktarda neyden eser miktarda kullanılmış bunları bilince ve cildinizi tanıyınca bir ürünün size iyi gelip gelmeyeceğini az çok kestirebiliyorsunuz. ürünü sevmeme ve paranızı israf etmiş olma ihtimaliniz düşük oluyor. ambalajların üzerindeki vaatlere veya reklamlara kanmıyor, plasebo etkisi yaşasanız bile bir ürüne bol miktarda para yatırmaktan değil içeriğine tamamen güvendiğiniz bir ürünü kullanmaktan yaşıyorsunuz.

  ürün incelemesi yapan blog ve instagram sayfalarında ürünün içeriğini paylaşmayan insanlara da ayrı sinir oluyorum. madem ürünü satın almışsınız, içeriğinin fotoğrafını da inceleme postuna eklemeniz bu kadar zor mu?

  23 ağustos 09:55

  12. Kozmetik içerik okuma sitelerini araştırırken birkaç site not ettim. Burada da kalması iyi olacaktır süslüler.

  www.cosdna.com

  www.goodguide.com

  www.ewg.org/skindeep

  www.cosmeticanalysis.com

  22 ağustos 21:42 22 ağustos 21:44

  11. Üzgünüm ama ben bunu tuvaletteyken yapmayı çok seviyorum.(gizlinot: :()(gizlinot: swh)

  21 nisan 01:48

  10. Silikon hakkında tartışmalar olsa da sonu cone ile bitenlerin geneli silikon türevidir.En yaygını dimethicone.Temiz cilde uygulanmazsa uzun süre kullanımda sivilcelenmeye sebep olabileceği düşünlüyor.

  Petrol türevleri(Liquid paraffin, Paraffin,Petrolatum) gibi maddeler içeren kremlerden kaçının derim.

  Yüz yıkama jelleri,duş jellerinde (SLS,ALS) içeren yerine "decyl glucoside" içeren ürünler kullanmanızda yarar vardır.

  Vitamin olayında ise mesela E vitamini için tocopheryl acetate ve tocopheryl vardır.İyisini isterseniz tocopheryl olması gerekir.Diğerinin emilimi çok azdır.

  Ve yararlı maddelerin ilk 5 kısımda olması gerekir.Mesela b5(pantenol) vitaminli krem,cildinize süper gelecek diyen kremde bu maddeyi ortalarda veya sonlarda gördüğünüzde aslında öyle olmadığını düşünün.Özellikle serum veya efsanevi(!) sonuç verecek diye reklam yapan kremlerde dikkat edin buna.

  Alkollü ürünü her cilt kaldıramaz,hassas ciltlerde kızarıklığa sebep olabilir.

  Talklı ürünlere dikkat edin.

  BHT,DMD,Paraben gibi maddeleri içeren ürünler kullanmayın bence.

  Daha liste uzar uzar.İnternette bu maddelerin toksik oranını gösteren sitelerden faydalanabilirsiniz.İyi günler.

  20 nisan 21:42 20 nisan 21:43

  9. En sevdiğim şeylerden biri.. kozmetik ürünlerinin içeriğini pek anlamıyorum ama besinleri pek keyif alarak incelerim. Kalori değerine ve şeker oranına bakarım öncelikle. Bu arada öğrendiğim bişeyi paylaşmak isterim. Ülker’e ait çikolatalar en çok glikoz barındıranlarmış. 

  20 nisan 19:43

  8. 4 en bilinmesi gereken şey var içerik okumayla ilgili; silikonluysa gözenek tıkaması muhtemeldir, alkol barındırıyorsa cildinizi kurutur hatta irrite edebilir, paraben benzeri koruyucular içeriyorsa doğallığın yanından bile geçmiyor demektir ve yağ içeriyorsa birde cildiniz sivilceye yatkınsa ertesi sabaha kocaman 4 tane sivilceyle uyanabilirsiniz:) Bunun dışında bence cilt hastalığı gibi bir durumunuz yoksa işin profesörü de olmaya gerek yok. Tabi bu benim fikrim

  20 nisan 02:58 20 nisan 02:59

  7. Elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum bunu.

  Bı ürün alacağım zaman açıyorum cosdna veya paula's choice bakıyorum. Birkaç kişi bakıyor bu napıyor ya der gibi ama umrumda değil tabi. Eski aldığım ürünlerden de çok çöpe giden oldu bu sayede. Seviyorum.

  18 nisan 13:15