yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (4)
  • medya (0)

  1. Benim tavsiyelerim tabi ki ilgi alanım olan parfüm konusunda olacak sevgili süslülerim.

  Biliyorsunuz parfüm en güçlü hafıza tazeleyicidir. Parfüm koklandığı anda kişiyi yıllar öncesine götürebilir, hatırlamadığı unuttum sandığı anıları bir anda bilinçaltından yüzeye fırlatabilir. Ee? Eesi mesela sizin için dünyanın en güzel kokusu olan angel, insan kaynakları uzmanının hiç hoşlanmadığı/sorun yaşadığı eski bir tanıdığının kokusu olabilir, halihazırda tanıdığı ve sevmediği birinin kokusu olabilir, yaşadığı kötü bir anıyla özdeşleşmiş olabilir.

  Yani hangi koku kimin hafızasında ne şekilde kodlanmış bilemeyiz. Kötü kodlanmış bir koku ise size karşı önyargı oluşturur ve bir sıfır geride başlarsınız.

  Dahası görüşmenin heyecanıyla fazla kaçırabilirsiniz, bu da karşıdaki insanın özel alanına saygı duymayan biri olduğunuz izlenimi uyandırabilir. Görüşeceğiniz kişinin veya içlerinden birinin parfüm alerjisi ya da içindeki bir maddeye alerjisi olabilir. Bir örnek vermek gerekirse, eşimin diesel parfümlerin çogunda kullanılan ama ismini bilmedigimiz bir moleküle alerjisi var ve bir toplantıda bu parfümü kullanan müsteriden dolayı sunumun ortasında öksürük krizine giriyor, sonlandırmak zorunda kalıyorlar toplantıyı.

  Tüm bu sebepler nedeniyle; iş görüşmesine giderken mümkünse parfüm kullanmayın, illa kullanacaksanız da saldırgan olmayan, temiz kokan bir parfüm ve bir fıs yeterli.

  17 ağustos 2016 22:05 17 ağustos 2016 22:08

  2. esasında işe alım yapacak insan kaynaklarından sorumlu kişilere verilmesi gereken tavsiyelerdir. bence çalışan tarafında yeteri kadar edep adap var artık. mesele işveren tarafındaki vurdumduymazlıkla örülü yetkinsizlikle alakalı. ama illa ki tavsiye istiyorsanız:

  -araştırmalara göre CV'ler yanlış bilgi içermiyorsa bile %90 abartı içeriyor. bu yüzden işi baştan sağlama alıp görüşmede sizi zayıf gösterecek şeyler sallamayın özgeçmişlerinizde.

  -dürüst olun. çünkü karşıdaki kişiyi aldatmak tam anlamıyla enine boyuna düşünülmesi ve ciddi şekilde odaklanmayı gerektiren bir tür sanattır. kurduğunuz senaryodan bir kere saptığınızda hatalar ardı arkasına gelir ve güven filan kalmaz o görüşme odasında. neyseniz, kimseniz o olun. becerilerinize güveniyorsanız zaten hiç teklemezsiniz.

  17 ağustos 2016 22:36 17 ağustos 2016 22:38

  3. kendiniz olun diye bir klişe vardır ya. hah iş te o. Kendin ol. yalana dolana, yapmacık hareketlere gerek yok. Karşındaki de insan, o yüzden hiç heyecan yapmana da gerek yok. Rahat ve sakin ol. karşında ki ne kadar ayı ve hödük olsa da saygından taviz verme, kibar ol.. Göz temasını ve basında ve sonunda güçlü bir el sıkışmasını unutma..

  Benim öyle bir hödükle iş görüşmem oldu, büyük de bir şirket yani ama hödük her yerde hödük. gelmişiz son 6. görüşmeye, alicam işi belli. Neyse, benim görüşeceğim kişi yurt dışına toplantıya gitmiş, banada bu salak hödük kalmış. Şans işte, adam yayvan yayvan tassaklarını resmen açarak oturması mı dersiniz, bana iğneleyici iğneleyici konuşması mı dersiniz. Neyse, ben kibar kibar cevaplarımı verdim gittim. 2 gün sonra teklif mektubumu yolladılar. Kibarca redettim.

  17 ağustos 2016 22:59


  4. -başvurduğunuz pozisyon hakkında araştırma yapmak en önemlisi heralde özellikle eğitim sisteminin getirdiği bir durum bu mezun oldun ama buradaki yetkinliklerle iş hayatı çok farklı, ne olursa olsun sadece iş tanımı yetmez şirketin web sitesini gezinmek hangi alanlarda hizmet veriyor bunları güzelce harmanlayıp bakın ben bu işi tanıyorum ve bu iş için biçilmiş kaftanım izlenimi vermek şart.

  -yeter mi? tabi ki hayır.. sizi ölçmek isteyecekler. iş bitirici misiniz, proaktif misiniz? bunları destekleyici olaylar anlatmanız arkasını doldurmanız gerekir. x bir kriz durumunda y şeklinde bir çözüm uyguladım ve şunu kazandık. takım çalışmasına yatkınım; şu projede şu görevde bulundum. takım halinde efektif bir iş bölümü ile verimli bir çalışma gerçekleştirdik. uzar gider ama hikayeyi unutmayın hikayeler bağlayıcı ve önemli.

  -eğer toplu bir iş görüşmesiyse (ik, yöneticiler) insanlarla göz temasında bulunmayı unutmamak gerekir. o heyecanla bir yere odaklanıp robot vari bir şekilde kendini anlatmaya başlıyorsun, bunu yapmamalı.

  17 ağustos 2016 23:46