sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (23)
 • medya (0)

23. 7 yıldan fazladır kendi işimi yapıyorum, ben de iş kurmak isteyen süslülerimle nacizane tecrübelerimi paylaşmak isterim:

ortaklı işe gireceksiniz ortağınızı iyi seçin. işin içine para ve sorumluluk girince ne kanka kalıyor ne arkadaş.

müşteri her zaman haklı değildir, sırf internetten telefonunuza ulaşılabiliyor diye akşam arayan müşteriye ağzının payını bildirin, alttan alırsanız üç kuruş paraya ruhunuzu emmeye kalkar. bir de 2 ürün satınca ben oldum demek ve insanlara güvenmek. iş yeri açarsanız bunları büyük harflerle bir yere yazıp asın. Asla her şeyi ben biliyorum deme ve asla kimseye güvenme! (kimse kelimesinin altı çizilecek)

16 nisan 21:00

22. iş tanınımının tam olarak yapılmasını beklemeden "işe alındım" diye ortaya atlamak. sonra her şey senin iş tanımın oluyor. tüm suç senin ama hiçbir başarı senin olmuyor.

14 nisan 14:30

21. Sanırım herkesin hemfikir olduğu nokta iş hayatınızdan kendinize yakın arkadaş edinmemek. Çünkü ne oluyor biliyor musunuz?

Hani üniversitede kendinize çok yakın hissettiğiniz, başarılarınıza sevinen ama alttan alta içinde kuruldukça kurulan, çok sevdiğiniz adamdan ayrılınca yanında sarsılarak ağladığınız sizi yalandan teselli eden  ama sonra uğruna deli gibi ağladığınız eski sevgilinizle yakın arkadaş olan ve tüm sırlarınızı ona açan bir anda işi bittiği için size düşman olan kız vardı ya. Hah işte hikayenin sonu oraya çıkıyor. Başarılarınıza kurulduğu için hayatınızı yıkmaya çalışan insanlarla dolabilir bir anda etrafınız.

üniversite Bir nevi hayat provası çünkü. Güvenmeyin. Yakın olun gezin tozun. Ama özel veya ailevi problemlerinizi, iş yerinde bir gün önünüze çıkacak şeyleri asla anlatmayın. 

14 nisan 10:07


20. kendimle ilgili çok şeffafım. yaptığım en büyük hata bu sanırım. durumun farkındayım ama yapım böyle ve bunu yeterince engellemeyi denemiyorum.

bir de herhangi bir iş arkadaşımla problem yaşadığımızda bunu hemen amirime yetiştirmiyorum. eğer problem devam etmiyorsa zaten söylemiyorum. peki hata bunun neresinde mi? karşı taraf mutlaka yetiştirmiş oluyor ve kötü duruma düşen ben oluyorum çünkü o kişi kendi tarafından olayları anlatırken benim bir açıklama yapma fırsatım olmamış oluyor.

14 nisan 09:17

19. özel problemlerini kullanarak size kendi işini yaptırmaya çalışan, kendisi de o sırada çay kahve içip kakara kikiri yapacak tiplere kanmak, kanmayın bunlara süslüler. keriz yerine konuluyorsunuz yoksa.

13 nisan 18:42

18. üstüne basa basa yazmak istiyorum;

kimseyi arkadaşınız sanmayın keza ilk fırsatta yüzüstü bırakılan,kullanılmaya çalışılan siz olacaksınız.'

insanlarla arama mesafe koymadığım için herkesi kendim gibi sandığım için çok aldatıldım dahası salak yerine kondum evet.aranıza mutlaka mesafe koyun ve asla kendinizi açmayın.

kendinizden ödün vermeyin ve sadece iş yaşamında belirli kişilere karşı bencil olun.kendinizi kullandırtmayın.

ben haksızlıkla çok mücadele ettim.bazen kazandım bazen kendimi yedim ama asla haksızlık karşısında susmadım,susturmaya çalışanlara da boyun eğmedim.siz de boyun eğmeyin.tam tersi bir durum hatadır.

herkese de çok gülümsedim galiba başta cici kızdım gerçekleri görüp mesafe koyunca soğuk ve havalı kız oldum.umrumda mı ? asla.evet çok gülümsemem insanlara insan gibi davranmam da hataymış.yapmayın.

çok hata yaptım ama artık rayına oturttum sanırım.yani inşallah..

13 nisan 17:17

17. Hali hazırda bir iş yaşamım olmadı. Ancak akademik bir ortamda memur gibi sabah 8 aksam 7 hep gittim geldim. Nacizane öneriden ziyade acı tecrübelerimden örnek vererek bu gibi ortamlarda asgari miktarda kendini nasıl kollayabileceğinize dair fikir vermek isterim.

- her gülümseyene güvenmeyin.

Muhtemelen ilk başlarda yalandan yüzünüze gülenler aslında sizden ölesiye nefret edene dönüşüyor.

- kendi potansiyelinizin farkında olun ve başkalarının yanında " ben yapamam, işte güvensizim, allahım ben ne yapıcam" nidalarıyla panik bir şekilde gezmeyin. Size verilen görev ağır ve başa çıkılamaz olsa bile önce derin bir nefes alın ve plan- program dahilinde ilerleyin.

- yukarıda bahsettiğim " yalandan gülüş" sahipleri size işleri yıkmaya çalışacaktır. Ya da muhtemelen proje ortaktır ama siz hevesli ve disiplinli olduğunuz için "ben yapayım bitireyim sonra birlikte düzeltiriz" kafasından çıkın. Proje, görev gibi durumların başında sınırları iyi belirleyin.

- iş yerinde birine gıcık oldunuz. Bunu asla ve asla aynı ortamda olan ve sizin sinir olduğunuz kişiye sinir olanlara dahi anlatmayın. Daha sonra kimleerr kimlerlee kanka oluyor.

-eğer bir sıkıntı yaşıyorsanız; müdür, hoca vs. Yetkili kimse dürüstçe paylaşın.

Son olarak kendinize güvenin. Maalesef türkiye' de kimse işini gerçek anlamda ciddiye almadığı ve kaytardığı için sizin potansiyelinizi fark ettikleri anda düşman kesiliyorlar. Hiç önemli değil. Eğer böyle olursa, bravo doğru yoldasınız demektir.

13 nisan 12:46 13 nisan 12:48


16. kesinlikle biz bir aileyiz kavramına inanmayın. bu konuda iyi bir kazık yedim.

bir de iş hayatında bir türlü anlam veremediğim konu ise ; bayanlar arasındaki ciddi kıskançlık. güzel ve başarılı bir bayansanız şimdiden geçmiş olsun diyorum. yaşandı ve denendi. maalesef iş hayatımda abla dediğim bir kişi dışında herhangi bir bayanla uzun bir arkadaşlığım olmuyor. şimdi diyecekseniz senden kaynaklıdır diye.tabii bazı kazıklar yiyince ve arkamdan dedikodular yapılınca bende istemeden mesafeli durmak zorunda kalıyorum.bu da bir sebep.

13 nisan 12:34

15. Arabulucuya başvururken arabulucuyu kendi şehrim yerine Konya'dan atanmasına sebep oldum. Facetime'dan baglanacagiz.

Eğer gerçekten hata yaptıysanız özür dileyin ve diyin ki özür dilerim ben sizin yerinizde olsam çok sinirlenirdim. (Böyle diyince niyeyse çok üstünüze girmiyorlar.)

Size adınızla hitap eden olsa da siz hanım/bey diyin.

Cayciyla da üstünüzle de aynı şekilde konuşun. Ne kendinizi ezdirin ne başkasını ezin.

Bir süslü de demis. Hata yapınca hemen söyleyin en başta hatayı düzeltmek daha kolaydır.

Eğer daha önce bilmediğiniz ama ileride işinize yaracak bir şey varsa bırakın öne atlayin üstüme iş yıkılır diye düşünmeyin. Gün gelir bildiginizden dolayı daha iyi yerlere gelirsiniz. Ama işiniz olmayan şeyleri yapmaya çalışmayın sonra onlar gorevinizmis gibi anlasilabilir.

13 nisan 00:09

14. göze girmek ve yerini sağlamlaştırmak için “her şeyi yaparım” düsturuyla hareket etmek. Bir süre sonra bütün iş size kalır, hatta sizden önceki o işleri yapanları işten çıkarırlar.

herkesle yüzgöz olmak (bunu ben yapmadım ama yapanların başı ağrıdı)

insanların ağzına laf verecek hareketlerde bulunmak, sır paylaşmak, şirket etkinliklerinde çok içmek

toplantılarda çok konuşmak, çok fikir beyan etmek. fikirleriniz doğru veya işe yarar bile olsa başka departmanlar ile senkronize çalışıyorsanız onların işi savsaklaması, akabinde ihalenin size kalması

enkaz devralmaya hevesli olmak (sizden önce projeyi batıran kişilerin işlerini devralmaya hevesli olmak)

“Bilmiyorum” deyip sıyrılamamak

cc’ye üst yöneticileri koyarak mail atmak +1 (yine hiç yapmadığım ama yapanların fazlaca başının ağrıdığı bir mesele)

12 nisan 21:49