yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (62)
  • medya (0)

  62. Yemek.com>refika>idil yazar diyorum. Yemek tariflerinde ve yarışma konseptli videolarda yemek.com çok eğlendiriyor ve güzel, refika'nın yiyecek israfını azaltmaya yönelik video serisi çok iyiydi, daha ithal içerikli malzemeleri olan tarifler için idil yazar.

  31 ekim 21:52

  61. idil yazar ilk çıktığı zamanlar kendisini takip ediyordum ama sonradan hep yabancı videolardan içerik çaldığını fark ettim (gizlinot: poşe yumurta, red velvet cake aklımda kalanlar), bir yemek ne kadar farklı yapılabilir diyebilirsiniz ama idil tatari ölçülerden thumbnailine kadar birebir kopyala-yapıştır yapıyordu videolarında. onu fark ettiğimde zaten takipten çıkmıştım, hala buna devam ediyor mu bilmiyorum ama o zamandan beri çok itici buluyorum kendisini. o yüzden bu işe youtube'u para kaynağı dev bir fırsat olarak görüp atılmayan, youtube'dan önce de yıllarca bu işi yapmış olan ve cidden kendine has tarifler paylaşan refika diyorum.

  31 ekim 21:08

  60. Bu ikili versusda oyumu idilden yana kullanıyorum.

  Evet refika izlemesi cok daha keyifli. Enerjisi, anlatış tarzı çok başarılı. Ayrıca yaptığı yemekler de belki idil'den daha lezzetli ve iştah kabartıcı görünüyor olabilir. Ama refika izlerken asıl olay olan yemekten kopuyorum. Her seferinde anlatılanlara, hikayelere, mutfağındaki bir objeye bir şeylere dikkatim kayıyor ve ölçüleri bir şeyleri kaçırıyorum.

  İdil belki daha ruhsuz, belki daha az iştah kabartan yemekler yapıyor olabilir. Ama dikkat dağıtan uyaranı az. Sade bir mutfak, sakin bir anlatım. Malzemeler, ölçüler hazır tak tak adımları anlatıyor. Çok fazla tarif alıp yemek yaptım kendisinden.

  Belki bir o kadar da refika izleyip, izlediğim yemekleri yapmadım sadece izledim.

  Benim için refika youtuberdır. İdil de güzel ve genç kontenjanından dahil oldu bir şekilde camiaya.

  Nefis yemek tarifleri de iyi bir süslü yazmış ama o da çok düz işte. Metalik robotik bir ses, arkada klasik melodi, bir muhattap yok. Bir el görüyorsun sadece malzemeleri katıyor karıştırıyor.

  Benim için tüm zamanların en favori kanalı Saniye Anne'dir. Mizah desen var, el lezzeti desen var, ölçü yapılış şekli, tatlılığı her şeyiyle çok iyi(link: https://youtu.be/4C0LvFxl8WU )

  31 ekim 12:56


  59. Ikisi arasindan illa tercih yapmam gerekse idil derim, cok tarifini denemedim ama ses tonundan sanirim izlerken kendimi huzurlu hissediyorum. Yazilmis mi gormedim ama burcu eminoglu ve semsa denizsel'in kanallarini daha cok seviyorum ben acikcasi. Her ikisi de detayli anlatiyor ve denedigim tarifleri hep tuttu.

  31 ekim 02:19

  58. Nefis yemek tarifleri > tüm yemek kanalları diyerek başka bir seçenek getirdiğim versus.

  Kimsenin uzun anlatımını dinleyemiyorum , tariflerin tutmaması gibi bi problem yok tak açıyorum videolar 1 ya da 2 dk. Hiç bilmediğim tarifse açıp baştan izlerim neyi nereye katıyor tak tak tak.bir şeyin işlevsel olması ve zamandan kazandırması her şeyin önüne geçiyor benim için.

  31 ekim 00:35

  57. refika'yı izlerdim ama dö gibi bir vizyonsuzu kanalına davet etme ihtiyacı hissettiği günden sonra soğudum. bildiğim kadarıyla idil yazar'ın da var öyle saçma sapan işbirlikleri.

  o nedenle ikisi de değil.

  30 ekim 21:43 31 ekim 00:29

  56. Bir gastronomi öğrencisi olarak refika diyorum ara sıra tutmayan tarif oluyor fakat uzun uzun anlatışı benim için çok daha iyi oluyor. Ama Türk aşçılar içerisinde en beğendiklerimin başlarında Arda'nın mutfağı geliyor. 1-2 tane tutmayan tarif oldu fakat genel olarak reçetesine güvendiğim aşçılardan birisidir. Diğeri de yemek.com hem tarifleri iyi hemde videoları eğlenceli.

  30 ekim 20:16 30 ekim 20:31


  55. İkisi de değil. İdil antin kuntin malzemeler kullanmaya bayılıyor, bayılmasında bir sorun yok ama tarif sonunda ortaya çıkan ürün o pahalı malzemelerin kullanıldığına değmiyor. Tek bir tarfini yaptım, lahmacun, onun da hamuru fazla bisküvimsi olunca hamuru kafama göre değiştirdiğim için bir daha tarifine bakmadım. Refika'ya gelirsek bu kadının çok ciddi sıkıntıları olduğunu sanıyorum, örnek, ekmeğin üzerine peynir maydanoz koyup fırınlasa bunu öyle bir anlatıyor ki sanki baklava börek açmış bi abartılı tükürük saçarak konuşma ve en az onun kadar abartılı mimikler ile, allah allah diyorsunuz herhalde peynir ekmek ikilisini çok sevdiği için böyle saçmalıyor... Şu konuda hakkını vermek lazım yöresel geleneksel tarifler, helvalar, konserve, tarhana gibi hazırlıklara her kanal yer vermese de kendisinde tümünü bulabilirsiniz. Konudan tamamen bağımsız olarak masmavimutfakta3 ile yemek.com'a benden de +1. Tutmayan hiç bir tarife denk gelmedim. Masmavide selvi hanım öyle detaylı tarif veriyor ki bu konudaki emeği taktir edilesi. Yemek.com ise annemin ilk sayısından beri takip ettiği ve hala sakladığı yemek adlı dergilerinin interaktif olanı, çocukluğumdan kalma bir bağımız var bu yüzden ama cidden tarif skalası ve tutma oranı üzerinden puanlarsak kendileri de on numara 5 yıldız.

  28 ekim 12:27

  54. Ben Arda Türkmen tariflerini beğeniyorum.ama Refika'nın kanalındaki canayakınlığı ve o iştahlı anlatımına da bayılıyorum

  27 ekim 23:14

  53. İdil'in çoğu tarifi için öncesinde büyük marketlerde alışveriş yapmam gerekiyor, refika'da ise bomba tatlısını tutturamadığım(gizlinot: Hamurun içi çiğ kalmış, o derece bir tutturamama düşünün) için ön yargılıyım kendisine. Başlıkta çoğunluk masmaviyi önermiş, onu da deneyimlemek isterim.

  27 ekim 15:15