girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (17)
  • medya (0)

1. O kadar iyi bir konu ki. Ukteyi verene baştan teşekkür edeyim (yazar: vanilladreams).

Elbette aklıma gelen ürünleri sıralamayacağım, sadece derdimi anlatmak için bir kaçından yararlanacağım ama ürün adı sıralayan süslülerin cevapları için sabırsızlanıyorum; aydınlanmalar yaşayacağıma eminim.

Konuyu elimden geldiğince kahrolsun kapitalizm ya da yaşasın minimalizm noktasına çekmemeye çalışacağım. Ne kadar başarabilirim bir bakalım.

ihtiyaç kelimesinin tanımı yapılırsa hangi zeminde konuştuğumuzu biliriz. “Olmasa da olur” ürünlerin hepsine birden ihtiyaç değildir denebilir. Ama değişen dünya ile ihtiyaçlarımız değişiyor; bunu göz ardı edemeyiz. Mesela benim canım dedemin gençken (50 sene evvel) bir cep telefonu ihtiyacı yoktu. Yokluğunun farkında bile değildi. Ama bugün durum öyle değil. Cep telefonu ihtiyaç; buna kimsenin karşı çıkacağını sanmıyorum. Elif şafak bir röportajında cep telefonu kullanmadığını, iletişim için e-postadan yararlandığını ve zaten yazma işi için aylarca eve kapandığından bir eksiklik yaşamadığını söylemişti. Canım Dedem 50 sene önce cep telefonu ihtiyacı çekmezken ve elif şafak bugün o cihazı kullanmayı reddedebiliyorken, söz konusu ürünümüzün “tam bir ihtiyaç” olduğunu iddia edebilir miyiz?

Denge bilekliği esintilerini hatırlıyorum ben. Lisede filandım sanırım. Herkes sahip olmaya çalışıyordu çünkü hayal edemediğimiz ve bilmediğimiz için bizi gelişmişlik düzeyiyle büyüleyen teknolojinin en azından ucundan kıyısından sahibi olmak istiyorduk. Ben dahil etrafımdaki herkes “denge” sağladığına inandırılarak kendi iç dengemizi bozmamıza sebep oldu. Bugün aynı saçma şey stres çarkları/bileklikleri.

Bugün tüm dünyada harley davidson kullanıcıları için kurulmuş bir kulüp var. Sadece motorlu taşıt satın almıyorsunuz. İnsanın sosyal bir varlık olduğunu farkettiklerinden pazarlamayı size “sosyal ortam” sağlayarak yapıyorlar. Diğer kullanıcılarla buluşup sosyalleşiyorsunuz, etkinliklere katılıyorsunuz. Bunun deri ceketi, botu, çizmesi, kaskı arkasından geliyor tabii. Sistem size ihtiyaç belirliyor, siz de alıyorsunuz. Sahip olduğunuz için size yaşattığı bir “his” var ama onu da başka yazarlar başka başlıkların altında değerlendirsin artık.

Teoride hiçbir şeye ihtiyacımız yok, ama değişen dünyaya ayak uyduramayanların gerilerde kalıp yarışmadan elendiği hissini yaşamamak için inanmayı seçiyoruz biraz.

23 ekim 2017 13:23 23 ekim 2017 13:32

2. (yazar: agent) Harika girdi için teşekkürler. Eklemem gerek ve belki düşüncelerimi daha iyi ifade eder diye:

“cep telefonu bugünün en vazgeçilmez İcadı, ihtiyaç olmaktan çıkarılabilir, o bile Evet” denmek istendi.

Kapitalizm hayran olduğum ancak saygı duymadığım bir olgu benim için. Tıpkı çin gibi. 

23 ekim 2017 16:42

3. tüketebileceğinden fazlasını tüketmek için özendirilen her şey. insan olarak her birimizin bir ürünü tüketim miktarımız az çok bellidir. bu algıyı yıkan her şey de özünde zaten ihtiyaç değildir. bunu unutursak gördüğümüz her ürün, bizim için acaba ihtiyaç mı diye düşündürür bir süreliğine. kısaca bu benim için ihtiyaç mı, yoksa istek mi diye sorup da cevap alamadığımız her ürün bu sınıfta aslında. kategoriler halinde ayırmaya gerek görmedim o yüzden. yoksa işin içinden çıkamayabiliriz(gizlinot: swh) .

23 ekim 2017 17:15


4. sevgili süslü (yazar: muhendis kadin) çok beğendiğim bir yazar nitekim ilgimi çeken entrylerin altında pek çok defa onun adını görürüm. ama ihtiyacımız olduğuna inandırıldığımız ürünler başlığına “antibiyotik” yazdığını görünce hayret ettim.  

elbette ki günümüzde antibiyotik kullanımının çok abartıldığı bir gerçek ve maalesef ki bizim ülkemiz ortalamadan çok çok daha kötü bir durum da. gerçi antibiyotik direncinin çok daha önemli sebebi hayvanlara verilen antibiyotikler neyse konu bu değil. 

ben sağlıkçı değilim yanlış olduğum yer olursa sağlıkçı arkadaşlar uyarırlar. ama rahatlıkla söyleyebilirim ki antibiyotik insan ırkının geleceğini değiştirmiş bir buluş. hatta gelmiş geçmiş en büyük buluşları top 10 yapsak eminim antibiyotikler ilk 5e girer. günümüzde, özellikle de ülkemizde herhangi bir hastalık için antibiyotiklerin reçete edildiğine bakmayın asıl varoluş nedeni enfeksiyonlardır. ve vucudumuzu bütün enfeksiyonlardan korumak imkansız bir şey. mesela ilk penisilinin üzerinde kullanıldığı bir adam var. polisti sanırım. zavallı adam enfeksiyonu bahçede gezerken yüzünü çizen bir diken (gül dikeni) yüzünden kapıyor. en sonunda enfeksiyon öyle büyüyor ki polisin gözünü ve kafasının bir kısmının alınması gerekiyor falan filan. ki o donemde daha tarım organik, hava temiz su temiz falan. hatta antibiyotiğin ortaya çıkışından sonraki elli yıl içinde ortalama insan ömrü yaklaşık yirmi yıl kadar uzuyor. yani hayatımızın çeyreğini antibiyotiklere borçluyuz, iyi ki varlar. olmasalar bizde minicik bir sıyrıltan enfeksiyon kapıp büyük acılar içinde ölümü bekleyebilirdik. 

23 ekim 2017 19:23

5. Kozmetik açısından düşünunce bb krem, aydınlatıcı, bronzer, mat likit ruj geliyo aklıma. Bunlar tamamen gereksiz değil tabi ki tercih edilebilir ama ihtiyaç değil. Moda diye bize uygun olmayan ürünler almayalım ki ben de bb krem diye deli olmuştum zamanında tabi ki.

23 ekim 2017 19:28

6. makyaj fırçası temizleme aparatı. basit plastik bir şey yani ama illa herkes alacak, almalı. 

23 ekim 2017 21:11

7. Tam anlamıyla stoklamak, dolayısıyla stoğu yapılan birçok ürün. Ben üründen ziyade daha geniş yaklaşmak istedim.Süslüler stoklamaya ihtiyacımız yok. Hiçbir zaman anlayamamışımdır, herkeste bir stoklama heyecanı var. Instagram aleminde birçok makyajla yapan genç kızımız bu heyecana ortak oluyor. Zaten çok sık indirim oluyor, fazladan stokladığın ürünü tam kullanacakken haydaa bloggerlar yeni bir ürünü övüyorlar, tam da indirimde. Belki makyaj pamuğunu fln anlarım da makyaj malzemesi stoğu gereksiz bence, sonra gelsin ağzına kadar dolu çekmeceler.nerede kampanya (bkz: tüketmiyoruz kampanyası)

23 ekim 2017 22:36


8. far bazı.

bir zamanlar hiç ihtiyaç duymadığım bu malzeme şimdi sürmeyi unuttuğumda makyajım tam olmadı hissi yaratıyor. işe yaramıyor demiyorum, ama ihtiyacım olduğuna inandırılmış olmak gıcık.

23 ekim 2017 22:42

9. koca.

23 ekim 2017 23:09

10. para(diyormuşum).

23 ekim 2017 23:11