yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (51)
  • medya (0)

  51. Aile, arkadaşlık ya da ikili ilişki fark etmeksizin insan ilişkileriniz kendini tekrarlayan bir paternden oluşuyorsa sorun sizde demektir. Psikolojik açıklaması tanıdık ve tahmin edilebilir şeylerde huzur aradığımız şeklinde. Örneklendirmem gerekirse alıştım diye memnun olmadığım bir evden bile ayrılmıyorum. Burada öğrenilmesi gereken iki şey var sanırım: 1. Konfor alanının dışına çıkmak. 2. Let it go felsefesi.

  dün 18:09

  50. karşındaki kişinin değişebileceği gerçeği.. çoğu zaman ilişki içindeyken insan kabullenemiyor ama bittikten sonra yabanci görüyor insan karşısında

  30 nisan 00:00

  49. birini kaybetmemek için olduğun kişiden ödün verme. kimse için değişme. manipülasyonların farkında ol ve seni etkilemesine izin verme.

  29 nisan 02:17


  48. yukarda bir süslünün dediği gibi; altı çizilecek en büyük cümle bence. sınırlarını çiz!

  Bu sene hayatımda büyük bir farkındalık oldu "sınırlar" sayesinde. Birileri ile tartışmalarımda, kavgalarımda karşı tarafı suçlamak yerine, dedim ki; "sınırlarımı çizememişim."

  kendiniz kendinizin dışına bir sınır koyun. o sınırdan geçebilecek insan olsun, geçemeyecek insan olsun. fakat o sınırın bir kısmı aileniz dahil herkese olsun. sınırlarımızı doğru koyamadığımız için üzüldüğümüzü anladım bu noktada da. suçlu yani biziz.

  yakın bir arkadaşım vardı. bana karşı öyle şeyler söyledi ki sustum kaldım. şaşırdım da öyle düşünmesine. ama yıllar sonra anladım ki ona o sözleri söylettiren benmişim. ben ona doğru bir sınır koysaydım, haddine olmayacaktı onları söylemek. 

  +

  Kimseyi ama hiç kimseyi kendinizden çok düşünmeyin. Tecrübe ile sabittir ki, arkadaşlık olsun, aşk olsun, hatta aile dahi olsun, fedakarlık yaptığınızda; sizden her zaman o fedakarlığı bekleyeceklerdir. yapmadığınız zaman da "en kötü" siz olacaksınızdır.

  +

  Affedin fakat unutmayın. Siz değerlisiniz, kalbiniz değerli. Eğer çok yakın bir arkadaşınız kalbinizi bir küstahlık ile kırıyorsa, özür dilemiş olsa dahi bu yaptığını unutmayın. ama affedin. Size bir kez bir hata yapan, bu hatayı tekrarlayabilir. O durumda da salak durumuna düşmeyin.

  Tahammül seviyenizi zorlayan ilişkilere katlanmayın. "Ama geçmişimiz, hukukumuz var." demenin lüzumu yok bence. Bu hayatın temel kuralıdır, hiç kimse vazgeçilmez değildir. Tahammül seviyenizin üzerine çıkan bir birey, bunu bir lüksmüş gibi algılayıp yeniden ve yeniden yapmak isteyecektir. 

  +

  Bu benim son derece kişisel görüşüm; minnet duygusundan uzak insanlardan kaçın. hayattaki en güzel şey teşekkür etmek. minnettar olmak. (Başı öne eğmeden bahsetmiyorum) o yüzden sadece size değil, karşınızdaki bireyin başkalarına da nasıl davrandığına bakın. Minnet duymuyorsa eğer, ilişkinizi sonlandırabilirsiniz bile. Ben öyle yaptım. Ablasının nişanına, kınasına her şeyine gittiğim arkadaşım; abimin düğününe gelmeyi bırakın, mesaj bile atmadı (çünkü saçını boyatıyordu)

  Kader de bu ya, abimin referansıyla işe girdi ve bir kez teşekkür etmedi. Kendi kısmetiymiş gibi düşündü. Halbuki yapacağı şey, kuru da olsa bir teşekkürdü. 

  O yüzden benden size verilecek naçizane tavsiyedir bu. Bencil ve minnet duymayan insanlardan uzak durun. Onlar hiçbir zaman değişmeyecek. O yüzden ne kadar erken tavır alırsanız o kadar iyi. 

  29 nisan 01:57

  47. sana, senin kötü bir insan olduğuna inandırtmasına sakın izin verme. bir insana yapılacak en büyük kötülük onun kötü bir insan olduğuna inandırtmak çünkü.

  ondan başkasıyla mutlu olamazsın diye bir şey yok, o senden değerli değil sana böyle düşündürtmesine izin verme. sana psikolojik şiddet uygulayıp senin kendinin değersiz bir insan olduğunu düşündüren bir insan, seni kaybettiği için gerçekten üzülemeyecek. aylarca ağlıyor görünse bile, yaralarını başkasına sardıracak.

  saygıyı hiç kaybetme, ilişkini, muhabbetini cıvıklaştırma. değer verdiğini göstermekten çekinme, sana değer verildiğini gördüğünden emin ol. 

  sana kendini prenses gibi, kraliçe gibi hissettirecek biriyle birlikte ol. bunun huzurunu yaşamayı hakediyorsun çünkü. 

  hiç gitmez deme, çünkü gider. ben gittim. her an kaybedecekmişsin gibi sev, ayrılık olmasa da ölüm var.

  hırpalama, hırpalanma. 

  kıskanmak kısıtlamak değil lütfen bunu anla ve bunu bilen biriyle birlikte ol. giydiğin elbise için bu sana çok yakıştı ama başkaları da sana baksın istemiyorum desin ama sen yine de ne istersen onu yap da desin. kıskanmak budur çünkü. öbür türlüsü hastalık. 

  kendinden ödün verme, sen bir bireysin. sen kendine değer vermezsen karşıdan değer bekleyemezsin. 

  dışarıdan rüya gibi görünen, benim içinde kabus yaşadığım uzun ilişkimi ani bir kararla bitirdim. çünkü sürekli kendime ben neden böyleyim diye soruyordum. 

  halbuki sormam gereken soru, ben neden olmamam gereken biriyleyimmiş. 

  ilişkin hakkında ben neden böyleyim sorusunu kendine soruyorsan o ilişkiyi bir daha gözden geçirmelisin. 

  29 nisan 01:32 29 nisan 04:05

  46. Duygusal manipülasyona uğramayın, uyanık olun.

  28 nisan 23:47

  45. Birbirinize saygınızı yitirdiyseniz kazanmanız çok zor

  28 nisan 23:04


  44. Sınırlarını çiz.

  28 nisan 22:54

  43. Vazgeçebilmek özgürlüktür. 

  28 nisan 22:24

  42. hayatının merkezine koymayacaksın.

  sırf o seviyor diye bir şeyleri yapmayacaksın, ben bunu seviyorum ve bunu yapmak istiyorum diyebileceksin.

  bazı zamanlar kendi başına kalmak istediğini göstereceksin.

  her gel dediğinde gidesin varsa bile gitmeyeceksin.

  özlemek nedir, hissettireceksin.

  sınırlarını çizeceksin. öyle ben bunu yaparsam gider benim hatun dedirteceksin.

  28 nisan 10:35