yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (79)
  • medya (2)

  79. Kimsenin yanında olmadığı zaman bile sadece kendin olarak birşeyler başarmak,zor günleri atlatmak insana güç kazandırıyor.Sırada kendi ayaklarım üstünde durmak var.

  22 temmuz 20:20

  78. Yaş farkı bazen sadece sayısal farktır. Söz konusu aşk ise kültürel fark da önemli olmuyor. Ne zaman ki işin içine ciddiyet giriyorsa orada mantık aranmalı ama. Cinsellik ile başlayan ilişkiden hayır gelmez diye düşünüyordum. Lakin tam tersi bir o kadar kıymetli birine denk gelmeniz çok olası.

  22 temmuz 18:13

  77. birini tanımadan ona bağlanmak aptallıktır. aptal olma. (işbu not bizzat şahsıma yöneliktir)

  22 temmuz 17:26


  76. Herkesin her an gidebileceğini unutmamak

  22 temmuz 14:47

  75. 1-Her şeyi açık açık konuşmak, sormak. İnsanız ve herkesin kafasına bir şeyler takılabilir hele ki aşık olduğunda/yoğun sevgi hissettiğinde. Ama bunları sürekli içimize atmak karşı taraf hakkında hem yersiz fikirlere sahip olmamıza hem de içten içe ona saygısızlık yapmamıza neden olabilir. Bu yüzden ben partnerimi günlüğüm gibi görüyorum. Toksik bir şekilde ve dıdısının dıdısına kadar tüm zihnimi dökecek şekilde değil elbette ama ilişkimizle, onunla alakalı bir problem yaşıyorsam güzelce şefkatle konuşuyorum. bu sayede hiçbir şüphem olmadan o konuyu kapatabiliyorum kendi kafamda. Bazen kapanmıyor bu da benim bir eksiğimdir konuşulduğu halde hala kafama takılıyorsa benim düzeltmem gereken bir durum, böyle zamanlarda da belki psikolojik destek belki sevdiklerinizle konuşmak ya da bu konuda partnerinizle daha da detaylı konuşmak işe yarayabiliyor.

  2-Gün içerisinde oyun oynamasına, yarım saat geç yazmasına, kız arkadaşları olmasına karışmamak. Karşı taraf sınırlarını biliyorsa, kendisinden eminse ekstra bir baskı uygulamaya gerek yok. Örneğin ben erkek arkadasımın tüm yakın kız arkadaşlarıyla tanışıyorum hepsini de çok seviyorum. Ama hareketleri tavırları hoşuma gitmeyen biri varsa bunu ona güzelce anlatıyorum o da zaten kendisi de ufak tefek yamuklarını görmüş oluyor evet ben de mesafemi koruyorum diyor. Eğer o görmemişse hiç belki zamana bırakır belki sizin uyarmanızla iletişimini keser ona kalmış. Düzgünce söylemek şart. Stresten deliye dönmüş bir halde "Görüşme onunla ben sevmedim hiç tam bi yellozzz" tarzında açıklamalarla bir şey beklememek lazım. Bana oyun oynarken mesaj atıyorsa veya arkadaşlarıyla buluştuğunda, şimdilik kafanı dağıt güzel vakit geçir sonra da konuşabiliriz diyorum ve bunun bana karşı dürüstlüğünde büyük etkisi olduğunu düşünüyorum. Çünkü biliyor ki özel alanına saygım var ve bana hep doğruyu söylediğinde çok ekstrem konular hariç onu anlamaya çalışacağım ve destek olacağım. Bu yüzden her geç yazmaya, her tüm gün oyun oynamaya inanılmaz derecede kafayı takacaksanız onunla olmayın. Zaten asla ilgilenmeyen aralıksız tüm gün sizden uzak duran biriyle işiniz olmamalı.

  3-Dürüstlük. Siz eğer "Ben kadınım ya biz kadın kadına sevgililerimiz hakkında konuşur dert yanarız dedikodusunu da yaparız noolcakk" diyorsanız (Bunu cinsiyet rollerinin cinsel kimliklerin heterodan farklı olduğu durumlara da uyarlayabilirsiniz.)  karşı taraftan da size açıklık beklemeyin. Elbette partneriniz hakkında arkadaşlarınızla birileriyle konuşabilirsiniz ama sürekli özelinizi açıyorsanız ve sizin konuştuklarınızı beraber olduğunuz kişi başkasıyla konuşsa rahatsız olacaksanız siz de bunu yapmayın. Eğer sevgilinizle hiçbir probleminizi konuşmadan etmeden sürekli başkalarına onu kötülüyorsanız, o varken başka insanlara alıcı gözüyle bakabiliyorsanız ondan sadakat ve dürüstlük beklemeyin. Önce kendiniz şeffaf olun. Zaten böylece nedir ne değildir anlarsınız ve o yeterince şeffaf değilse yalanları da varsa gerekeni yaparsınız. Daha siz kendinizden emin değilken karşı taraftan bunu bekleyemezsiniz.

  4-Maddi konularda asla toplumsal kalıplara göre hareket etmeyin. Ciddileşen bir ilişkide hesabı beraber ödemekten, zaman zaman birinin ısmarlaması olsa da genelde ya ortak ya da herkes kendi yediğini öder şeklinde hareket etmekten çekinmeyin. 

  5-Cinsellik konusunda sınırlarınızı bilin. O bunlara saygı duymuyor ise direkt ayrılın. Cinsellik ilişkide gerekli olabilir ama siz buna hazır değilseniz ve karşı taraf çok sevsem de bu benim için elzem, bekleyemem diyorsa ayrılın. Sonrasında sizin için sadakatsizlik oluşturan durumlara maruz kalabilirsiniz veya manipülasyonlar devam edebilir. Cinsellikten tamamen uzak durmak istiyorsanız ona göre birini bulmalısınız veya hazır olana kadar ilişkiye başlamamalısınız ya da o sadakatsizlikler benim için problem değil diyerek (illa fiziksel aldatma olması gerekmiyor zihninde de olabilir) normal devam edin. Ve asla çevresini tanımadığınız, uzun zaman geçirip bolca gözlemlemediğiniz kimseye nude atmayın. İfşalanabilir sorun yok ben keyif alıyorum diyorsanız elbette kişisel tercih. Ama sonradan bazı pisliklerle uğraşmak istemiyorsanız her isteyene atmayın azıcık bile manipülasyon fark ederseniz direkt engelleyin.

  6-Partnerinizle regl, kıl, çatlaklar, kilo gibi şeyleri konuşmaktan çekinmeyin. Karşınızdaki belki bunlara "Iyk" gözüyle yaklaşıyor, erkenden öğrenmiş olursunuz postalarsınız. Belki nötr ve bilgisi yok, ne düşüneceğini bilmiyor siz öğretirsiniz. Ya da gayet normal olması gerektiği gibi bakıyor o zaman rahat rahat konuşacaksınız. Ama mutlaka konusunu açın. Nasılsın dediğinde hastayım karnım ağrıyor değil, reglim biraz halsizim demeyi bilin. Benim kılım yok yaa değil, kıllarım çıktığında almayı tercih ediyorum/etmiyorum demeyi bilin. Keyfi bilir tepkisine göre siz de onunla ilgili bir karar alırsınız. Bunlar kritik konular. Reglden kaçan iğrenen, kadın hep kılsız olacak diyen biri fiziksel psikolojik şiddet de uygular. Bunu unutmayın ve ince detaylara önem verin.

  7-Ne giyeceğinize vs. karışmama konusunu geçiyorum bunu artık herkes biliyordur diye umuyorum.

  8-Sürekli başkalarının fiziksel özelliklerini inceliyor beğeniyorum bayılıyorum diyorsa bir düşünün. Başkasına güzel/yakışıklı deyip geçmekte problem yok ama ilgi boyutuna varıyorsa bu anlamda inceleyip kafasına koyduğu biri için size yalan bile söyleyebilir. Zevkleri sizden ibaret olmayacaksa sürekli gözü dışarıda kalacaksa hiç gerek yok. Psikolojik olarak ona kendinizi beğendirmekle uğraşır durursunuz ya da başkalarıyla kıyaslamakla. Ama herkes bundan rahatsız olacak değil olmayanlar da olabilir. Bence birini gerçekten seviyorsan güzellik algın da ondan ibaret oluyor. Tekrar söylüyorum başkasına güzel demek değil problem.

  Aklıma şimdilik bunlar geldi başka şeyler geldikçe güncellerim.

  22 temmuz 07:09 22 temmuz 07:19

  74. "Beni sevdiği için böyle yapıyor" diye bir şey yok, gerçekten seven insan seni değiştirmeye çalışmaz, seni nasıl sevdiyse o şekilde sevmeye devam etmesi gerekir.

  22 temmuz 03:32

  73. aşkından sevgisinden ölüyor olsan bile asla sevgilim/eşim şunu bunu yapmaz diye düşünme. herkes her şeyi o kadar güzel gizli saklı yapabiliyor ki şaşırırsın, ruhun bile duymaz yediği naneleri.

  22 temmuz 02:07


  72. ilişkiniz spontanlığı kaldıramıyorsa birlikte olmamalısınız

  21 temmuz 12:59

  71. 6 senelik herkesin evlenecek gözüyle baktığı ilişki sonrası, kendi enkazını toplamış bir ablalari olarak genç suslulerimi kardeşim bilerek aktaracağım tecrübelerdir.

  - Mutlaka sınırlarınız, ilişkiniz dışında bir dünyanız olsun.

  - " Kişi kendinden bilirmiş işi" ummayacağınız kadar doğru bir laf bunu unutmayın.

  - Ilişkinize dair içinize sinmeyen ufak şeyler asla küçülmeyecek aksine büyüyecek.

  - Ailelerin anlaşabilir derecede olmasi ve ikinizin ortak bir hayat görüşü olması çok önemli.

  - Kimsenin annesi olmayın. Annesinin yapmadığı iyilik, fedakarlık vs. yapmayın.

  - Aile içi sorunlarınızı ilişkinize yansıtmayın.

  - Müge Anli'nin da dediği gibi ; şüphe ediyorsaniz doğrudur. Acaba mi demeyin.

  - Konuşmaya çekindiğiniz birisiyle ilişki yürütmeye ama çok emek verdim diyerek kılıf uydurmayın.

  - Asla yapmaz deyip tamamen güvenmeyin. Insanoglu komple iyi veya kötü olmak zorunda değil. Bu hayatta griler var, ama gri sevmek zorunda değiliz.

  - Size gözyaşı döktüren adama en değerli hazine olan vaktinizi harcamayın. Olmuyorsa vardır bir hayır. Şimdilik aklima gelenler bunlar. Geldikçe güncelleyeceğim.

  10 şubat 23:27

  70. entryleri okumadım muhtemelen bunlar yazılmıştır ama ben kendi tecrübelerime dayanarak sıralayacağım tekrar.

  1- yaş farkı önemlidir bunu gözardı etme.

  2- kendine denk olan birini bul, altı veya üstü olmuyor.

  3- ilişkide sevgi dengesi önemli, bir taraf daha çok severse bir şekilde bitiyor.

  4- karakteri bozuk sorunlu adamları iyileştirmek için efor sarf etme, bırak gitsinler.

  5- ne şekilde olursa olsun aldatılırsan asla affetme.

  6- ilişkindeki sorunları kimseye çok detaylı anlatma.

  7- sevgiline yüzde yüz güvenmeden kimseyle tanıştırma.

  8- aynı sınıftan, aynı iş yerinden birileriyle olmak aptallık, yapma.

  9- birlikte olduğun insan sana değersiz hissettiriyorsa kendini suçlama, gerçekleri gör.

  10- son olarak bu madde 25+ kız kardeşlerime gelsin; birinin siz oyaladığını hissediyorsanız hiç uzatmadan ayrılın. yapmazsanız, o adamlara yıllarınızı verdikten sonra terk edilip 5-6 ay sonra başkasıyla evlenmelerini uzaktan izlemek zorunda kalırsınız. bu yaşandı maalesef.

  hepimiz mutluluğu hakediyoruz. umarım bir gün buluruz.

  10 şubat 09:39