yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (20)
  • medya (5)

  20. ingilizce'de "etkileyen" anlamına gelen; son zamanlarda sosyal medya üzerinden yayın yapanlara verilen isim. özellikle türkiye'de bu isimle anılanların çoğu reklam panosu gibidir. başta trendyol, new well, farmasi olmak üzere birçok firmanın reklamını yaparlar. türkiye'dekilerin çoğu kendini geliştirmiyor maalesef. çoğunun influencer kelimesinin anlamıyla alakası yok.

  22 haziran 21:19

  19. Takip ettiğim sayılı influencer var ve beni influence edemiyorlar. Onları da ‘İnfluence’ olmak istediğim zaman önerilerinden yararlandığım ve anasayfamda görmeyi sevdiğim için takip ediyorum. Ancak hiçbirine tamamen inanmıyorum. 

  Birkaç sene önce sağlıklı yaşam alanında sosyal medyada iş yapan biriyle ortak arkadaşımız sebebiyle tatile gitmiştim. Sosyal medyada yarattığı karakterin tam tersiydi. (gizlinot: o zaman kendisini tanımıyordum, tatil dönüşü baktığımda görmüştüm) light değil normal kola geldi diye olay çıkarmıştı mesela. Yeme bozuklukları da vardı, bir hafta boyunca ne zaman yemek yesek her seferinde gidip kusuyordu. Oysa hesabında sağlıklı yaşam üzerine paragraflarca yazı yazıp insanlara öneriler sunuyordu, zayıflığının bundan kaynaklandığını anlatıyordu. Umarım hiç kimse bu tarz insanlara inanıp kendilerini eksik ve mutsuz hissetmez. 

  8 haziran 20:32

  18. Bugün büyük bir yüzdesinin, her şey normale dönmüş, salgın tamamen son bulmuş gibi arkadaşlarıyla buluşmalı story’lerini gördüğüm pazarlamacı (!) bir  topluluğun üyeleri. bundan birkaç hafta sonra vaka sayısı arttığında, o buluşmaları yapmamış gibi bir de “arkdşlr ltf evde kalalm:S kim bu kurallara uymyanlr yhaa salakmsınızz??! ” içerikli story atacaklarına adım gibi eminim.

   Edit: Tabii ki yalancı çıkarılmadım. Bir bir dökülmeye başladılar.

  Yasağın kalktığı gün, koşa koşa AVM’ye giden kendi değilmiş gibi (link: https://eksiup.com/p/wx395575cg3q Link)  Her allahın günü Bağdat Caddesi’nde babam geziyor çünkü. (link: https://eksiup.com/p/ja395576eusw Link)

  2 haziran 23:13 15 haziran 13:02


  17. Bu söyleyeceğim şey bana çok garip geliyor (neden garip geliyor onu da bilmiyorum ya) ama hayatımda ilk defa bir influencer'dan influence oldum: yeliz yeşilmen. Dün itibariyle story'lerinde gösterdiği sufle tarifini bizzat denedim (normalde izlemeden geçerim böyle şeyleri), yukarı kaydır linkinden alışveriş yaptım (ilk defa bir fenomenin lafıyla ekranı yukarı kaydırdım, güzel oluyormuş), dolap linkinden alışveriş yapmasam da gezindim ve beğendim (özellikle hem fiziksel yönden hem de tarz yönünden benzediğim bir kadın), en son ciddi ciddi bahçede meditasyon yaptığı videosundan inspire oldum. Tesadüfen takip ettiğim bu kadınla dopdolu bir gün geçirdim ve 10 yıldır tüm fenomenlerin toplamına vermediğim etkileşimi verdim. Sırada ne var fıstık çıkı çıkı albümünü imzalamak mı lol

  Edit: bu arada alışveriş yaptığım linkte çok güzel akrilik seramik boyama takımı aldım kazasız belasız gelir inşallah

  27 mayıs 06:48 27 mayıs 06:51

  16. Karantina bu kişilerden bazılarında iyice zeka geriliği yarattı (bkz: Selma cicekdal)

  3 mayıs 04:17

  15. Ben herkes ne kadar sinir olsa da bu kişilerin hak ettiğini düşünüyorum hayatlarını.

  Öncelikle influencer hiç takip etmem, zorla gözüme sokulan 2 3 taneyi biliyorum.

  Kedimari'yi takibe aldım geçen gün, eskiden saçma salak şeyler yapıyodu ama şimdi daha çizime ve müziğe dönük bir hesabı var o yüzden aldım takibe.

  Ve şok oldum her şeyin bakın herrr şeyin paylaşılmasına. Siz belki aşinasınızdır normal geliyordur fakat bana çok absürt geldi. Kahvaltısı, kahvesi, evde yaptığı makyaj, foto çekmek için çıktıkları terasa çıkarkenki asansörden foto, sürekli ürün al alışveriş yap link bırak, pijamam şu linki bioda...

  Hayatın her anını paylaşılabilecek kadar güzel yapmak zorundalar. Çok tatsız ama güzel görünen bişeyler yapıp paylaşıyolar mesela. Her şeye 'önce bi fotosunu çekeyim dur' yaklaşımı var. Sevgilisi gelip sarılıyo giderayak story patlatıyor bu durumu. Hep güzel olmak zorunda her an. Yediği yaptığı içtiği de güzel olmalı. Bu kişiye suç bulmuyorum bakın, insanlar bunu istiyor.

  Ben çizimlerim için bir tiktok hesabı açayım demiştim, bakın hiçbişey yok sadece ilerledikçe 2 saniyelik videolarını çekiceksin resmin, ona rağmen o kadar çirkin oluyor ki tiktokta paylaştığım şeyler... Ki normalde insan uzuvu çalışırım çok daha zordur, tiktokta kolay olsun diye çiçek falan yapıyorum. Ona rağmen sürekli bi kayda alma foto çekme çabası her şeyi mahvediyor ve zevksizleştiriyor.

  Bence bu kişiler hayatın zevkiyle parayı takas ediyorlar. O yüzden hak ediyorlar. Ben de olabilirim influencer, sen de. Zor bir şey yok. Zor olan bu aşırı paylaşımı kaldırabilmek. Kıskanıp sinirlenenler hemen olabilirler influencer, piyasa hiç de ele geçirilmiş değil ayrıca doymuyor. 30k olsanız rahat rahat ürün para alırsınız.

  30 nisan 15:27

  14. Bugün huffpost’un haberlerinden birinde virüs zamanı gerçekten ihtiyaç olmayan şeylerin alışverişinden bahsediyordu. Herkes evde olduğu için ve avm’lerde vs. alışveriş yapılamadığı için, kargonun şubeye dönmesi gibi durumlar da olmadığı için insanlar online alışverişi normalden çok daha fazla tercih ediyorlar. Buradaki mesele zaten normalden fazla olan durumu daha da beter hale getiren “influencer”lar. Ortamlarda influencer olduğunu övünerek anlatan tipler insanları gereksiz alışverişe yönelttiklerinin dolayısla depodaki çalışana ve kargo görevlilerine bir çeşit ölüm kalım meselesi yarattıklarının, bu hassas konuda da insanları “influence” ettiklerinin farkındalar mı? Bu gerçekten de bir mesele ve tartışılıyor. Haberde bir çalışan kokulu yağlar için ölmek istemediğini söylemiş. 50 lira altı ev giyimi, su sebili gerçekten gerekli mi? Normal çalışma durumlarından da yoğun bir haldeler depo ve kargo çalışanları. İnsanlar daha çok internete ve online alışverişe düştü diye timsah gibi ortaya çıkıp resmen “bakın bunu da alın şunu da alın çünkü bu ürünlerin size gönderim sürecinde çalışan insanların canı yok” diyen bu influencerları şu pis virüsten kurtulduğumuzda asla affetmeyeceğim. Normal zamanda yukarı kaydırlardan elde ettikleri paraları az bulup şöyle bir zamanda zor durumda olanı daha da zor duruma sokan bu insanlar bence kimseye “influencer”lık yapmasın, kötü örnekler çünkü.

  4 nisan 02:29


  13. su siralar mutfaga sadece su icmeye gidenlerin dahi yemek tarifi paylastigi kisiler. ya su durumda bile reklam yapip insanlari tuketmeye tesvik ediyorsunuzya, yastiga basinizi nasil rahat koyuyorsunuz hayret. vicdaninizi rahatlatmak icin yukari kaydirin kizlar, eminim cok sormussunuzdur.

  2 nisan 22:05

  12. bir tane bile takip ettiğim influencer yok. Şu dönemde bile durmadan reklam yapmaya çalıştıklarını sözlükte duyduğumdan takip eden arkadaşlar için çok güzel bir bırakma sebebi diye düşünüyorum. İnfluencerları değil küçük esnafı, ücretsiz işten çıkarılan yakınlarımızı destekleyelim. reklam yapanların ense kalınlıkları kendilerini idare eder en kötü "minimal yaşama geçtim" diye vlog hazırlayıp 400 m2 evlerini boşaltırlar.

  2 nisan 14:32 2 nisan 14:32

  11. Tüketim ve kapitalizmin zengin ettiği kuklacıklar. Bu piramitin en alt sınıfı.

  2 nisan 10:25