yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (84)
  • medya (13)

  84. non-influencer olan bizlere hizmet ettiklerini unutan insanlar.

  14 şubat 20:21

  83. Linklerine #işbirliği yazma zorunluluğu getirildiği halde neredeyse hiç birinin yazmadığını görüyorum.

  Bilge Yenigül'e bir takipçisi -linklerinize işbirliği yazmazsanız cimere şikayette bulunacağım- demiş kendisi de bunu storyde paylaşıp sonra sildi. 

  Evet hala bunu yapmayan influencerları şikayet etme hakkınız olduğunu bilin istedim. 

  4 şubat 16:26

  82. bana göre tanımı: hayatın bug'ını bulmuş kişi.

  düşünsene, sadece günlük hayatta yaptıklarının fotoğrafını ve videosunu çekip deli paralar kazanıyorsun, üstelik o paralarla alışveriş yapmana bile gerek yok çünkü zaten her şeyi markalar gönderiyor. istediğin saatte kalkıp, istediğin aktiviteyi yapıyorsun. patronun yok, sadece takipçi yorumların var. onları da sadece okuyup geçiyorsun.

  küçümsediğimden, kolay bulduğumdan ya da saygı duymadığımdan değil bu yorumlarım. gerçekten mükemmel bir hayat. az stres, az yorgunluk, her şey pozitif.

  bazen keşke ben de deneseydim diyorum ama bilmiyorum, kişisel değerlerime pek uymuyor sanırım. büyük ihtimalle de beceremezdim zaten.

  3 şubat 20:18


  81. Teknoloji 4.0'in dünyamıza armagan ettiği mesleklerden biridir. Teknoloji 4.0 5.0'in ön izlemesi ve hazırlığidir ve 5.00 a geçildiğinde emegi ile para kazanan milyonların 10 milyara ulaşacak dünya nüfusu içinde karnını nasıl doyuracagini bilmiyoruz. Ama bugün kucumsedigimiz bu yeni vizyon meslek sahipleri bizden önce bu yeni devre çoktan adapte olmuş ve cepleri dolu şekilde girecekler.

  3 şubat 15:27 3 şubat 17:13

  80. evet dünyada bu kadar çok gelir adaletsizliği varken nefretin çoğunu influencer lar topluyor. bence bunun en büyük nedenleri;

  - orantısız bir şekilde üretmeden kazandıkları geliri çok fazla göz önüne seriyorlar. vloglar markalardan gelenler, yeni aldıklarım ev turu oda turu makyaj masamı düzenleyelim giyinme odamı düzenleyelim videoları, paket açılımları highend luxury ürünlerin fotoğraflar üzerinde etikeylenmesi derken yedikleri içtikleri her sey gözümüze sokuluyor.

  -Bu dünyada kaçaçıklıkla dolandırıcılıkla da böyle bir yaşam standartına ulaşan bir sürü insan var ancak biz bu insanların nasıl para kazandıklarını veya nasıl harcadıklarını ne biliyoruz ne de görüyoruz.

  - üretmeden kazanıyorlar. eskiden en azından eğlence sektörüne hizmet ettikleri iddia edilebilirdi. insanları eğlendirmek için yalandan da olsa youtube a bir iki video çekilir günlük hayatları ile ilgili bir iki story paylaşırlardı ancak şimdi kimse youtube videosu çekmeye bile tenezzül etmiyor onu bile büyük bir zahmet olarak görüyorlar storylerinin hepsi yukarı kaydırma ve link vermekten ibaret.

  -samimi değiller, etik reklam anlayışları yok. asla kullanmayacakları merdiven altı kötü markaları sanki kullanmışta memnun kalmış gibi hiç etik olamayacak bir şekilde övüyorlar. reklam yaptıklarını belirtmeden sanki para kazanmıyormuş hiç bir menfaatleri yokmuş sadece takipçilerine tavsiyede bulunuyormuş gibi tanıtım yapıyorlar. bu da direkt onları takip eden insanları yanıltarak reklam yaptıkları ürüne yönelmelerine neden oluyor. TV de izlediğimiz reklamlar ya ayrıca reklam kuşağında yer alır ya da bir programda reklam varsa alt yazı olarak ürün yerliştirme olduğu uyarısı izleyiciye yapılır.

  -tüketim çılgınlığını destekliyorlar. onların yarattığı dünyada bir çanta bir mont bir ayakkabı asla yeterli değil, bunlardan her ay 3 er 5 er tane alınmalı, kullanılamayacak kadar ürün stoklanmalı.

  - kıt kanaat geçinen insanların kendisini yetersiz ve eksik hissetmesine neden oluyorlar.

  -Takipçi satın alma ve gerçek olmayan yasalara aykırı çekilşler düzenleyerek takipçi sayılarını arttırıyor ve yine insanları kandırma çabası içine giriyorlar.

  -şefaf değiller. işlerine gelmeyen yorumları direkt siliyorlar ya da işlerine gelmeyen postları direkt yoruma kapalı olarak yayınlıyorlar. storylerde onları sorulmamış kimsenin umursamadığı şeyleri sanki herkes çok merak ediyormuş gibi bir algı yaratıyorlar. "gönleğinin markası ne" "rujunun markası ne" gibi.

  25 ocak 16:41 25 ocak 16:46

  79. Şaka maka kapitalizme en büyük darbeyi, influencerlara olan artan nefret vurdu (instagram influencerlarından bahsediyorum). Son zamanlarda artan bir influencer nefreti var. Bunda tabii ki de pandemi sebebiyle iyice artan ekonomik kriz ve influencerların link kaydırarak oturduğu yerden kolay para kazanmaları yatıyor. Benim anlamadığım haksız kazanç diyebileceğimiz ya da doğuştan anne babası sayesinde çaba harcamadan para kazanan ya da çok kötü bir oyuncu olmasına karşın dış görünüşü ile ünlü olan bir sürü insan varken, onlar insanlara neden batmıyor da influencerlar batıyor? Sanırım influencerlık yeni bir meslek ya da para aracı olduğu için başta ilerlemek çok kolaydı ve bir sürü insanın bu sayede sınıf atladığını gördük. Halbuki bize öğretilen(y kuşağı ve ilk z'ler) eğer çok çok çalışırsak, iyi bir üniversite iyi bir mesleğimiz olursa belki ilerleyen yaşlarımızda orta sınıftan orta üst sınıfa atlayabileceğimizdi. Halbuki şu an bizden az çalışan insanların kolayca para kazandığını gördük, çoğumuzun gelecekle ilgili sıkıntıları var, ülkenin geleceği belirsiz, işsiz kalma korkusu dört yanımızı sarmış. Değil çok çalışarak sınıf atlama, çoğumuz sınıf düşebilriz vs. vs. Bir fırsatı önceden görüp ya da şans eseri influencer olanlara özel bir nefretim yok ama umarım ki bu bilinç sırf influencer nefreti olmak yerine sistem eleştirisine dönüşür ve o zaman bir işe yarar. Akıllı olan influencer/youtuber tayfa da şu an fazla link vermemeye, tatilini gösteremeye, kısacası göze batmamaya çalışır çünkü birine çok kötü patlayabilir olaylar.

  25 ocak 12:35

  78. Giydikleri lüks markaları etiketlerken uygun fiyatlı olanları asla etiketlemiyorlar. Storyden çok uygun fiyata aldım link kaydırın diyorlar attığı posta bakıyorum yoook. 

  Duygu Vatkalı markasından deri pantolon giymişti etiket yok

  Melodi jacquemus olunca çorabını bile etiketlemiş ama bakıyorum addax taytına etiket tabiki yok.

  İnfluence falan etmiyorlar beni amaçları da o değil bas baya -hava atmak- gösteriş yapmak birde bunları yaparken para kazanmak. Salak yerine koymaya çalışmayın artık insanları ya. Mantar gibi de türüyorlar bıktım hepsinden 

  23 ocak 14:20 23 ocak 14:22


  77. Link paylaşırken 'bla bla tarafından influence edildim' cümlesinden tiksiniyorum. 

  14 ocak 22:44 14 ocak 22:45

  76. Bu aralar yaptıkları yemekleri gözlerini belerte belerte (nasıl lezzetli olduğunu siz düşünün artık), sağa sola sallanarak yeyip sık sık reels videosu çeken tayfa. Midem bulanıyor 🤢

  5 ocak 13:19

  75. 3-5 influencer takip ediyorum diye onlardan çok haberdar oluyorum sanıyordum. Ama sözlüğe bir girdim bin tane influencer konuşuluyor. herkes bu kadar rahatsızsa kim takip ediyor bunları? Garip..

  3 ocak 09:09