yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (60)
  • medya (3)

  60. Kafede, otobüste, dolmuşta.. Yani nerede yalnızsanız, etrafınızda konuşan insanların söylediklerini "Amerika'da olsam ben bunu nasıl anlatırdım acaba?" diye içinizden İngilizceye çevirin. Bilmediğiniz kelimeye sözlükten bakın ama anlamı vermek için gerekirse bir cümle değil üç cümle kurun. Bu şekilde hem günlük dille ilgili kelime dağarcığınızı geliştirir hem de pratik yapmış olursunuz. Şimdilerde bir tercüman olarak lisede sürekli bunu yapardım. İnanılmaz faydası oluyor, denemenizi öneririm. Sevgiler süslülerim!

  16 haziran 23:56

  59. Daha çok ingilizce kursuna gitmek isteyen ya da arayış içerisinde olanlara tavsiye vermeye geldim.. çünkü sil baştan öğrenmek isteyenler, yardım almak isteyenler gibi kurs seçenekleri ingilizce öğrenmekte en önemli kurumların başında geliyor. Lakin ben o kadar araştırmıştım ki hangi kursu araştırsam illaki bi olumsuz yoruma denk geliyordum.. sonra burda yazan arkadaşlarım gibi en başta kafa da ingilizce öğrenmeyi koymam gerektiğini ve bir yerden başlamam gerektiğini düşündüm.

  Kurs arayışından da çok yorulduğum için evime çok yakın olanı seçip bi an önce başlamak istedim.. öncelikle kurs için disiplin şart.. benim bildiğim konu bu gelecek hafta derse gelmeyeyim gibi kesinlikle düşünmeyin.. bir kelime öğrensem bile kârdır mantığını İngilizce için aklınızdan çıkarmayın..

  Kurslarda illaki olumsuzluklarla karşılanıyor ama burda biraz akıllı olmak gerekiyor.. örneğin öğretmenden memnun kalmadınız mı size yetersiz mi geliyor sınıftakilerin nabzını yoklayın ve bunu kurs idaresine söylemekten çekinmeyin..burda yapacağınız en güzel hamle kurstaki arkadaşlarınızla seviyenizin ve enerjinizin tutmasıdır.. mesela biz on kişiyiz sınıfta her meslekten ve her yaştan Kişiler var amaç ingilizce öğrenmek olduğu için öğretmen seçimlerimizi gidip topluca idare ile görüşüp karar veriyoruz.. öğretmenlerimizi ders esnasında “ hocam aralarda deneme sınavı yapar mısınız “gibi isteklerde bulunuyoruz..sİzde bulunun..sizi destekleyecek Kişiler illaki çıkacak ve bu çabanızın karşılığını alacaksınız..

  Diğer bir konu kursta speaking club dersleri çok önemli.. sonuçta grammer kadar pratik yapmak da gerekiyor  konuşabilmeniz için çok önemli bi ders kesinlikle kaçırmayın.. speaking club ders hocanız kesinlikle yabancı olsun ve ne kadar zorlanırsanız zorlanın o derse girin.. aksan aşinalığınız olsun.. 

  Bir kaç öneri de şöyle vereceğim biz sınıftaki arkadaşlarımızla whatsap grup kurduk mesela ve ders için gerekli meteryalleri ,derse gelemeyen arkadaşlar için notları,dizi tavsiyeleri paylaşıyoruz çokta güzel verim alıyoruz.. bu gruplara hocalarımızıda dahil ediyoruz ve gerekli herşeye birlikte karar veriyoruz.. örneğin kursta etüd alma hakkımız var ama çoğumuz çalıştığımız için ya da derslerimiz olduğu için değerlendiremiyoruz bizde arkadaşlarımızla idare ile konuşup o hakkımızı ders sonlarına speaking club dersi koyarak değerlendirdik mesela.(burda çoğunluğu sağlamanız önemli)

  Yani demem o ki ingilizce için illaki önüne engeller çıkacak ama senin bu imkansızları da aşman gerekiyor.. benim bu gittiğim kurs için çok kötü yorumlar vardı ama biz arkadaşlarımla çoğunluğu sağlayarak herşeyi Lehimize çevirdik.. reklam olarak anlaşılmasın diye tabiki kursun adını vermeyeceğim ama böyle bi hazırlık içerisindeyseniz tavsiyelerime kulak vermenizi öneririm mutlaka..

  16 haziran 23:01

  58. Kendimden yola çıkarak biraz bende kaynak vermek istedim. Biraz uzun olucak şimdiden kusura bakmayın.

  1- Başlangıç seviye: A1 ve A2

  Busuu:Başlangıç için en iyi uygulama olduğunu düşünüyorum. iki ay buradan yardım aldım. ama parasız kısmı işe yaramaz.

  Voscreen:Kelime öğretmede başarılı. Günde 15-20 dakika.

  Quizlet:Kelime öğrenmek şart. ben (link: https://quizlet.com/quizlette4779494 buradan yardım aldım. )

  Kelimeleri tabi ki seviyemize göre öğreniyoruz. Küçük kağıtlara yazıp kitaplarıma, dolaba, eve falan da yapıştırdım bunları.

  Podcast: (link: https://learnenglish.britishcouncil.org/listening Bu tarz sitelerden)Başlangıç seviyesi için olanları dinlemek. başlarda bunları anlamak bile zor geliyor doğal olarak. acele etmeyin, her şey zamanla gelişiyor.

  Kitap: Çocuk kitapları. çok basit ve kısa. Online ücretsiz (link: https://freekidsbooks.org/ bu site) gayet güzel.

  (link: https://www.robinsoncrusoeinlevels.com/level1/ Ayrica bu kitap) seviye bir seklinde okuyun.

  2. B1-B2 seviye ingilizce:

  Kısa kısa haberler: (link: https://www.newsinlevels.com bu siteyi) bilmeyen yoktur. seviye seviye olması iyi. Gazete okumaya alışmama yardımcı oldu. ayrıca(link: https://www.thelittleprinceinlevels.com/level1/chapter1/?utm_source=article buradan küçük prensi okuyabilirsiniz.) kelime not almayi unutmayin.

  Kitap:biraz daha üst seviye için (link: https://www.digitalbook.io/blog/free-audio-books-for-english-learners/ bu )

  (link: https://archive.org/details/alice_in_wonderland_librivox ve bu) hem dinleyip hem okuyun bol bol.

  Arkadaş bulmak:Bu kısımda yazıştığım çok kişi oldu. İngilizce writing kısmıma yardımcı olduğunu düşünüyorum. bu sayede kelimeler de akılda daha kalıcı oluyor.

  Kelime:Kelime öğrenmeyi hiçbir zaman bırakmıyoruz. Ve phrasal verbleri unutmuyoruz.Wordbit İngilizce'yi öneririm.Seviyeye göre seçebiliyorsunuz.

  Youtube'dan:ingilizce öğreten öğretmenler:Burda kanal ismi vermek istiyorum. Bu kisiler b2 nin asagisi icin faydali.(A2-B1) Bu kişileri izlemek bana çok şey kattı. telaffuz konusunda ipuçları, biraz grammer, günlük konuşmada işinize yarayacak şeyler vs.ingilizce altyazıları olduğu için hem reading yapmış hem kulağımı basit cümlelere alıştırmış oldum.

  -Speak english with tv series: Dizileri altyazıyla izlemek çok zor geliyordu bu kanal sayesinde biraz alışmış oldum.

  - English with Papa teach me: İngiliz bir öğretmen. Bu adama bayılıyorum çok eğlenceli ve çok faydalı videoları var.

  -Speak english with vanessa: Aynı şekilde gayet faydalı videoları var.

  -İnteractive english

  -Jamesesl (engvid)

  -Rachel's English

  -Accent's way english Hadar: Aksan videoları çok.

  -Etj English: British ingilizcesi severler için telaffuz ve kelimelerde yardımcı olur.

  -English lessons with Adam(engvid)

  -Englishanyone: bu adamında aksanını (tam bir amerikalı :) ve videolarını çok seviyorum.

  -mmmenglish: Bunu da zamanında çok severdim.

  -English like a natıve

  Dizi: İzlenmesini önerdiğim ilk dizi kesinlikle Extra English.(link: http://www.marmaradilmerkezi.com/tr/icerik/445/extra-episodes-1-5 buradan.) İlk izlediğimde bu diziyi bile zar zor anlamıştım ama kelime öğrenmeye yardımcı. çok yavaş ve tane tane konuşuyorlar. 30 bölümden oluşuyor. Şimdi dönüp baktığımda ne kadar yavaş ve basitmiş diyorum. bu güzel bir duygu.

  Skeç, video, Show, vlog: çok faydasını görürsünüz ve aynı zamanda eğlenceliler.buraya sevdiğim isimleri bırakıyorum. mutlaka hayatınıza bunları dahil edin.

  -thoraya maronesy

  amerikada, insanları durdurup güzel sorular soruyor ve verilen cevaplar da güzel oluyor, biraz da duygusal aslında. boş vakitte izlenir.

  -Nigahiga: tüm zamanların favorisi. çok eğlenceli biri, akıcı ve hızlı konuştuğunu düşünüyorum.

  -wong fu productions: güzel skeç tarzı videolar yapıyorlar.

  -The tonight show jimmy fallon: bu adama bayılıyorum.

  -Ellen show: Bayılıyorum aynı şekilde.

  -Valeria lipovetsky: Makyaj, moda, vlog yada bazı tavsiyeler verdiği videoları var.

  -Jessica clements: makyaj ve moda konusunda takip edilebilir. dili anlaşılır.

  -emma chamberlain: vlogger.

  -Late show james corden

  -Hi im haley

  İngilizce altyazılı dizi: Başlarda alışması zor ama yapmak zorundayız.

  Tavsiyem, how ı met your mother. İngilizce için en iyi dizilerden bana kalırsa. 20 dakika olduğu için insanı sıkmıyor. dili anlaşılır. Bir gün içinde önce türkçe altyazıyla izleyip ardından ingilizce altyazıyla izleyin. diziyi anlamış da olursunuz. kulak doygunluğu çok önemli. seviyeniz arttıkça altyazısıza geçersiniz. Dizi izlerken en önemli noktadan bahsetmek istiyorum. Yanımda not nefteri tutuyorum ve merak ettiğim kelimeleri yada cümleyi not alıyorum. dizi bitince kontrol ediyorum. Bu şekilde çok güzel kelime öğreniliyor.

  Nexflixte altyazili şekliyle izleyebilirsiniz. Ve nerdeyse unutuyordum..(link: https://ororo.tv/tr ororo.) sitesinde de çok diziyi altyazıyla izleyebilirsiniz. çok güzel bir site. (aylık aboneliğiniz yoksa günde 40 dakikası ücretsiz.)

  Podcast: İşte bu da hayat kurtaran bir şey. Anlamasamda her boş vaktimde dinlemeye çalıştım. Yemek yaparken, yolda giderken, bazen spor yaparken.. Nerden bulacağım diyorsanız (bkz: spotify) da yüzlerce var, bedava ve kesintisiz. istediğiniz konudan seçer dinlersiniz. altyazısız anlamak bazen zor gelebiliyor ama alışmak için çok faydalı.

  Bir tanede şarkı için önereyim: Lyrics training. Ister oyun(boşluk doldurma) isterde lyrics şeklinde bakabiliyorsunuz. oyun kısmı baya akılda kalıcı. mümkünse appini indirerek kullanın ama.

  Kulağınızı iyice o dile alıştırmak en önemlisi diye düşünüyorum. Bu da hemen olan bir şey değil. zamana ihtiyaç var, sabırlı olmalıyız. En önemli bir diğer şeyde konuşulanları taklit etmek. Duyduklarınızı sizde söylemeye çalışın. dili bu şekilde alıştırmak speaking için faydalı olacak. ve bazi yerlerde 3-6 ayda ingilizce ogrenilir diyenleri anlamiyorum, bende mi bir sorun vardi. en az bir sene duzgun ogrenmek gerekiyor kaldiki dil ogrenmenin sonu oldugunu dusunmuyorum. kendinizi 3-5 aya kitlemeyin, acele etmeyin. (yurtdisina cikanlari ve farkli imkani olanlari ayri tutarim)

  edit: kaynak ekledim. aklima geldikce editleyecegim.

  15 mayıs 16:58 18 mayıs 23:39

  57. Ana dilimizi nasıl öğrendiğimizi düşünelim, önce konuşmayı sonra yazmayı en son da okumayı öğreniyoruz. Ama bize ingilizce öğretilirken her şeyi aynı anda öğretmeye kalkışıyorlar. Bence yapılması gereken şey ingilizce eğitimine ilkokul birden itibaren başlanmak ve ilk birkaç sene çocuklara sadece konuşmayı öğretmek, sınava tabii tutmadan, sohbet edermiş gibi. Ortaokulda ise yazmaya ve okumaya başlanılmalı. Konudan biraz sapttım ama genel sorunu belirtmek istedim. Kendi adıma konuşmak gerekirse ingilizceyi altyazılı filmler ve şarkılardan öğrendim diyebilirim. Dil öğrenmek hiç bitmeyen bir süreç, okuduğum okulun dili ingilizce olmasına rağmen bugün dahi kalkıp ben harika ingilizce biliyorum diyemem. Bu yüzden hedeflerinizi daha geniş bir zaman aralığına yayarak  iyice özümsemeye çalışın derim

  13 ocak 14:20 13 ocak 14:22

  56. Part 2

  İngilizce öğrenirken bize normalde, gramer-reading-writing-listening-speaking sırası ile öğretilir. Böyle olunca önce kural üstüne kural öğretilir, Tüm bunları akılda tutup en sonunda pratik yapmaya geçilmiş olur. ama ana dili ingilizce olanlarin izledigi yol ise listening, speaking, reading, writing ve gramer'dir. dolayisiyla, ana dili ingilizce olanlarin ogrenirken en son yaptigi eylemleri, biz bu dili ogrenirken ilk; onlarin ilk yaptiklari eylemleri, biz son eylem olarak yaptigimiz zaman sikinti oluyor. grameri biliyoruz ama konusamiyoruz(anadili gibi ingilizce konuşan bir Rus kızın karşısına apışıp kalmıştım. Yok güzelliği yüzünden değil, o da etkili idi ama kız akışkan konuşuyordu, bense dura dura.) ana dili ingilizce olan kişiler şöyle öneriyor, Zaten bu konuda başarılı olan kuruluşlar da bunu söylüyor(ted vb.)

  1.kelime ezberleme ile yola çıkmayın. phrase veya cumle icinde kelimeleri kullanarak ogrenin. İngilizce, kalıp cümleler be deyişler dili, öğrendiğimiz kelimeler çok kolay anlam değiştiriyor, mecaz anlamda çok var. O yüzden cümle içinde kurarak öğrenin ki hem kalıp cümle hem farklı anlamlarını öğrenir, hem de pratik yaparak bunların tamamını bir arada tecrübe ederek aklınızda kalmasını kolaylaştırın.

  2.kağıda yazarak öğrenin, Benim 4.000 adet yapmışlığım vardı ve hepsini tek seferde tekrar etmiştim. İddiaya girmiştik ve ı kadar cümle içinde neredeyse hatırlamadığım olmamıştı. Yazarak öğrenme yoluyla akılda daha rahat kaldığı deney yoluyla ispatlandı. 1. Madde de yazılan şeyi kağıda yazarak yapın. Sonra cümlelerde küçük değişiklikler yapın.   3. gramer'e kesinlikle merkeze alarak öğrenme, misal İngiliz çocukları kelime ezberleyerek cümle kurallarını öğrenerek başlamıyor, cumle icinde kura kura ogreniyor. gramer ogrenirsen yazarken rahat olacaksin, kurallari dusunursun. yazarsin silersin. ama konusurken boyle bir imkanin olmaz kurali dusunemezsin. Ben bana bişey sorulduğunda önceleri, ya yakın zaman mı yoksa artık etkisi kalmadı mı, have been mi Will been mi hangi zamandi, hangi edat veya zamir vs diye çok ikilem de kalıp dumura uğramıştım. dil ogrenirken grameri sonlara bırak. ortaokulda veya lisede native speaker gramer ogrenir çünkü writing icin. konusmak icin boyle kural yoktur çünkü kendi dilimizi düşünelim kurallarını bilmeden konuşuyoruz çünkü kalıp cümle kuruyoruz, bazen anlamını bilmediğimiz halde bir kelimeyi kullanıyoruz çünkü anlamını bilmesekde kurduğumuz cümlenin anlamını biliyoruz. grameri nasil ogrenirsin? tek yol dinleme. listening.

  4.kulaklarinla öncelik ver, gözlerine değil. Sayısız kural var bunları tamamını öğrenemezsin,hadi öğrendin aynı anda hepsini ezberleyemezsin. Zaten ezber ile olsa bu iş Türkçeyi öğrenirdi ülke. O halde cümle kur, kağıda yazarak, bu sayede kelimelerim nasıl kullanıldığını öğren. her cümle içinde nasıl anlam değiştirdiğini kelimelerin anlamış olursun, Zaten bunu yapınca bilmediğin halde çoğu kuralı zaten öğrenmiş olursun. Sadece yazarak değil, listening, listening, listening çünkü her zaman yazmaya zaman bulamazsın. native spekers(anadil) ilk basta dinleyerek ogrendi. kitaplari okuyarak degil. en az %95 anlayacagiz kolay seyleri dinleyerek basla. mp3 olur, podcast olur yemekte, yolda , her yerde dinle. dinledikce geliseceksin. Ben bir keresinde Ankara'da evde boş boş oturuyor ikn gene 3 gün duyduğum tek şey ingilizce idi(yalan olmasın annem ara ara yemek de dedi.) kafanın içinde şu oluyor, a bak böyle kurdu cümleyi o cümle ile arasında şöyle bir fark var. Bu sefer bu anlama geldi. Ne demek lan bu, dur anlamına bakayım. Yakın geçmiş zaman bu, demek şu imiş. Artık bu sayede Türkçe düşünmeyi bırakıyor ve bir İngiliz gibi düşünmeye başlıyorsun.

  5. Hiç bir konuyu tek seferde öğrenemezsin, üzerinde uzun uzun durma. 2-3 gün içinde geri dön, bir dersi gordun ve gectin. o yuzden tekrar et. Tekrar yap ve unuttuğun yeri ve öğrenemediğin yeri anlarsın. Tekrar yapmadan akılda kalıcı olarak kalmaz. Bu yüzden cümle kur, düşün. Gün içinde kurduğun bir cümleyi İngilizce kurmaya çalış. Bilgilerin daha çok yerinde kalmaya başlayacak.

  kafana kazinana kadar. ana dili ingilizce olanlar boyle ogrendi. otomatik olarak konusana kadar tekrar tekrar tekrar et. konusman hizlanacak. Dediğim gibi müzik dinle yabancı şarkı ama ileri seviyede, oraya gelinceye kadar Postcast yada kolay cümlelerden kurulu bu amaçla oluşturulmuş skeçler dinle. Bu zaten tekrar olmuş olacak. boylece ana dili ingilizce olanlar gibi konusmaya baslayacaksin. ve surekli genel kelimelere ve cumlelere odaklan.

  6. past, present ve future: bu zamanlarda hikaye dinle. grameri boyle ogrenirsin. Çünkü bu zamanlarda çok fazla ayrım var, ezber işe yarasa bile karıştırmak çok kolay.

  7. basit ingilizce roman oku veya dinle. gercek chat yap bununla ilgili siteler var, uluslararası. Sen yazıyorsun onlar sana hatalarını veriyor ve tamamıyla bu amaçla kurulmuş siteler. haber dinle. real english ogren. gunluk hayatta kullanilan ingilizceyi takip et. talk show, dizi ve film izle. audio book, pod cast ve sarki dinle

  gunluk hayat ingilizcesine odaklan. Misal, shall yardımcı fiili okullarda anlatılır ama artık kullanılmıyor İngiltere'de. Ama bize öğretiyorlar.

  8. kisa hikayeleri dinle,ingilizce gazete oku ve yorumla. farkli kelimeleri ve yapilari gor. ingilizce gazetelere internetten kolayca ulasabilirsin. BBC bunun için yayın yapıyordu hala var mı bilmiyorum.

  9. aksanlara takilma. ana dili ingilizce olanlar bile aksana takilmiyor. ingilizce aksanlari tek sorun edenler emin olun ki ana dili ingilizce olmayanlar.( gerçi yüzümüze gülüyor bazen ama olacak o kadar, bizde Türkçe konuşmaya çalışanlara yapıyoruz çünkü komik oluyor :) )gec kalmadan ingilizce ogrenmeye basla veya ingilizceni gelistirmeye devam et.

  10. 'ingilizce konusamam veya ingilizce'de iyi degilim." ve bu sorunun bir tane dogru cevabi veya bir tane dogru soylenisi var."diye dusunüyoruz, yapmayın. bir cumlenin farkli tarzda soylenisi vardir. dusuncelerini basit ve yalin sekilde aktar. farkli bilindik fiiler, farkli yaygin kelimeler senin konusmani gelistirecektir. kelimelerin yerini degistir, kelimelerle oyna. boyle boyle daha karmasik cumleler kurmaya baslayacaksin. sadece rahat ol, iletisime gec. unutma sadece bir dogru cevap yok.

  11. bir kelime veya ifadeyi ogrendikten sonra onu konusma icerisinde kullanarak uygulama yap. boylelikle o kelime veya ifadeyi en etkili sekilde ogrenmis olacaksın. 
bunu sadece tek sekilde uygulama yapma. bu kelimenin diger turlerini de ogren ve cumle icinde onlari kullanarak pratik yap.

  ornegin, like gibi demek likely muhtemelen. Sad üzgün demek iken sadly ne yazık ki gibi. 
yeni kelimeler daha ogrenmis olursun, İngilizce'de sıfat ver zarf birbiri yerine çokca kullanılır, bunu sende yap.

  Benim önerim size şudur.

  -once turkce alt yazili ingilizce videoyu izleyin.

  -sonraki asamada ingilizce altyazili videoyu izleyin.

  -daha sonra alt yazisiz videoyu izleyin.

  -sonraki asamada video ayarlarindan ses ayarini 1.2x goturup hizlandirin. daha sonra 1.5x, sonrasinda 1.8x ve sonunda 2x hiza zamanla cikarin

  -2x hizinda yeterince uzman olduktan sonra cok hizli konusan birinin ingilizce videosunu seyredin. normalde bir kelimesini bile anlamayacaginiz adamin tum cumlelerini anladiginizi goreceksiniz. bu yontem dinlemenizi gelistirmek icindir.

  Size önereceğim telefon uygulaması ise şudur;

  -Kelime ve kelime, cümle telaffuzu için Memrise

  -cümle kuralları ve dinleme, cümle çevirme, cümle kurma, örnek metin ve sınavlar için lingualeo, bu program benim tartışmasız favorim. Herşey var içinde.

  -Voscreen, cümle dinleme ve dinlediğin cümleyi çevirmek için ve daha fazlası için. Tek başına yeter.

  Tüm bunların dışında bir arkadaş bulun, onunla ingilizce yazın konuşun. Türkçe düşünerek değil ingilizce düşünerek çalışın. Türkçe düşünerek ingilizce öğrenemezsiniz. Ben İngilizceyi asıl Rusça çalışırken öğrenmiştim,bu da Bilimsel olarak ispatlıdır

  Bir dili başka bir dili öğrenmek için kullanırsanız daha kolay öğrenirsiniz.

  Bu yazıyı yazan ben hala bu dili öğreniyorum, sınır yok.

  12 ocak 22:29 12 ocak 22:30

  55. Bir dilci olarak, lise döneminde ELS çalışarak Türkiye 72.si olmuştum. Gel gör ki ağzımdan 1 cümle çıkamıyordu, konuşamıyordum. Sonra AB projeleriyle birçok avrupa ülkesine gitme fırsatım oldu. Yurt dışında ister istemez derdinizi anlatmaya çabalarken aslında ingilizcenin beyninizin bir yerlerine kazındığını farkediyorsunuz. Şimdi fransızca öğreniyorum, kesinlikle tavsiyelerim şöyle:

  1. Bir dili rahatlıkla öğrenebileceğinize inanmak. Şaka yapmıyorum, birçoğumuzda ben dahil ben nasılsa bu dili tam konuşamam, öğrenemem diye kodluyoruz halbuki minicik bebekler bile 1,5 yıl sürekli dinleme, tekrar, analiz sonucunda öğrenebiliyorlar, biz neden yapamayalım ki?

  2. Okumak. İnanın bana okuyarak kanıksadığınız kelime, cümle yapısı tek tek grammar konusu işlemekten çok daha kalıcı ve hızlı sonuç veriyor. Üşenmeyin, en basit seviyeden başlayın, makalelere kadar okuyun. Başta çok sancılı olacak ama sonrasında dili rahatlıkla kavrayabilecek ve kullanabileceksiniz.

  3. Hergün bir konu seçip bu konu hakkında başkasına neler anlatabilirdim gibi kendi kendinize sesli konuşmalar yapın. Mesela yemek tarifi verin, ingilizce makyaj yapın, acil servisi arayın (hayali tabii :P).

  4. Gözlerinizi dört açın. Etrafta pratik yapabileceğiniz tonlarca opsiyon var. Tarihi yarımada'yı gezin, mutlaka biri en azından yol sorar, veya couchsurfing ile evinizde bir yabancı ağırlayın veya gezdirin. AB projeleri, EVS'ler dolu dolu fırsatlar var, bunlara başvurun eğer hala öğrenciyseniz.

  7 ocak 15:57

  54. Izlediginiz ingilizce şeyleri alt yazısız izleyin anlamakta sorun yaşıyorsanız önce çizgifilmlerle başlayın derim, sonra benim bir hocam konusma pratiği için bana ingilizce kitap okumamı söylemişti sesli bir şekilde aynaya bakarak ve bencede işe yarıyor telaffuzunu bilmediğiniz kelimeleri de sözlüklerden dinleyerek öğreniyorsunuz

  7 ocak 02:59

  53. (link: https://yadi.sk/d/QlmzBPykHVzw9 Link)

  Yds, toelf gibi sınavlar için kaynak var bolca. 

  her şey keltçeyle başladı. bu adanın en eski yerleşimcileri keltler. 

  İngilizce öncesinde adada konuşulan dil keltçe idi, Zaten adanın tarihi halkı da Kelt'tir. Roma ilk işgal yıllarında onlarla savaştı. 

  Sonrasında kavimler göçü ile almanyadan çıkıp gelen anglo ve sakson kavimlerin işgali keltçe ve anglo-sakson dilleri yeni bir dil oluşturdu. Almanca bilenler bilir, ing ve Almanca gramer olarak birbirine yakındır, sebebi de bu. İng edebiyatında eski ingilizce işte budur, bu iki karışım ile oluşan dil. Kurallar daha farklı, daha farklı telaffuz tabi. Misal, sen için thou siz için you. Almancaya daha yakın. 

  İngilizce içinde yer alan kuralsız kelimeler misal man-men, Child-children bu eski İngilizceden kalma. Birazdan geleceğimiz viking işgali ile tekrar değişmeye başlamış ing. Çünkü örneğini verdiğim kuralsız kelimeler eski ing daha çokken vikingler bu dili öğrenmekte yaşadıkları zorluk yüzünden kelimelerin sonuna -s takısını koyup kuralsız kelime sayısını azaltmışlar. Eski ing de yer alan şimdi sonuna -s takısını koyarak çoğul yaptığımız kelime örnekleri; book-beek(şimdi books), hand-handa(şimdi hands), egg-eggru(eggs) gibi. Viking sayesinde ing öğrenilir hale gelmiş dahası var ama. 

  Fransada yaşayan vikingler İngiltere'yi işgal edince ing üzerinde Fransa etkisi oluştu. İngiltere tahtına bir Fransız geçti. Ülkede Fransızca popüler dil oldu. Pek çok kelime Fransızcadan İngilizceye geçti. Fransızca okuyuş ve Almanca gramer ile kelt dili üzerinde viking müdahalesi ile ing oluşmaya başladı. 

  Fransızca da hayvan isimleri değil de et isimleri geniş yer kaplayınca şu oldu. Hayvan ismi ile o hayvandan üretilen et ismi farklılıkları ortaya çıktı. Misal pork domuz eti demek domuz ise pig demek. Bu da Fransızca yüzünden. Bizim dilimizde ise böyle bir ayrım yok. 

  Daha sonrada ülkede din temelli yani papazlar aracılığıyla Latince girdi dile. 

  İngilizcede okuyuş ile yazım arasında var olan farklılık işte bu dil içinde yer alan farklı diller yüzündendir. Misal two kelimesi içinde, okuyuş too şeklindedir. Ama w oradadır. Too diye yazmamışlar. Çünkü sonraki 2'nin katları olan 20(twenty), twelfe yani 12 için bağlantı için w orda kalmalı two olmalı. 

  Alone kelimesi all one kelimesi aslında. Anlamı hep tek'dir. Ama kelime içinde one kelimesini içermesi gerekiyor. Çünkü, neyse bu kadar yeter. 

  Not, çeşitli kaynaklardan derlediğim bilgiler. 

  7 ocak 01:36

  52. kelimeden değil, cümleden başlamak. cümle kurmak, cümle yazmak. açın herhangi bir haber sitesini daily mail olur NY times olur hatta eğlenceli içerik istiyorsanız bizim onedio'nun orijinali olan buzzfeed'i mesela ve tıklayın bir habere. oradan bir cümle seçin açın tureng inizi bilmediğiniz bütün kelimeleri bulun sonra o cümleyi yazın defterinize cümle anlam kazanınca google translate' paste edip sesletin onu ki telaffuzuna da hakim olun. kendinize güveniniz gelcektir yavaş yavaş ve cümle anlam kazanınca bir virgül koyun ve basit bir yorum getirin " i think it is very important" "it is terrible" vs gibi cümle artık neyse. sonra conjunctions dediğimiz bağlaçlara kasın ki cümleniz cümle doğurabilsin. although mesela, açın bakın kullanımına -e rağmen anlamı var. yine o elinizde bulunan cümleye getirin although sonra cok kolay bir cumle yazın although it is different in Turkey vs gibi. bir cümleden öğreneceğiniz kelimelerle farklı cümleler kurun bunun için de o kelime fiil ya da bağlaç neyse yazın yanına in a sentence yazın ki cümle içinde kullanım örnekleri gelsin. böyle böyle cümle kurmaya başlayın, yazın, konuşun

  11 nisan 2018 18:25

  51. Eger uydunuz varsa Nhk world japan kanalını tavsiye ediyorum. Japonya ya ilgi duyan varsa orası hakkında ingilizce programlar var. Bazen alt yazılı oluyor. Ben izlerken not alıyorum genelde cümleleri falan.

  9 nisan 2018 16:29