yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (67)
  • medya (1)

  67. Beni asıl şaşırtan öğrencilik yıllarımda çok cool olduğunu düşündüğüm hemcinslerimin azılı birer instagram annelerine dönüşmüş olmaları. 7/24 çocuklarını görmekten fenalık geldi. Ben çocukları çok severim bir de. Ama sıktı cidden.Artık o kişilerin hikayelerine bakmadan geçiyorum.

  Bir diğer husus da çoğunluğun ortak şikayeti olan, çocukların birer "mal" gibi, rızası olmadan paylaşılması. Çocuk ilerde bu durumdan şikayetçi olabilir bence de. Fakat benim asıl tereddüt ettiğim konu, bir gün çocuğum olursa ve biraz büyüdüğünde "herkes çocuğunu paylaşıyo sürekli, sen neden yapmıyorsun anne?" derse. Ben elbette, bunu doğru bulmadığımı anlatmaya çalışırım ama bebeklerin bile ellerinde telefon olan şu dönemde ne kadar ikna edici olur bilemem. Çocuklar yanlışı ayırt edemez belki ama büyüklerin bile bu kadar fevri davrandığı bir dönemdeyiz ne yazık ki. Ben memnun değilim bu gidişattan.

  28 temmuz 12:37 28 temmuz 13:26

  66. bu platformlara çocuğunun rızasız olarak fotoğraflarını koyanlar, ileride o çocuk büyüyüp bundan rahatsız olduğunda ve "neden benim fotoğraflarımı herkesin erişimine açık bir ortama yükledin, neden benim büyürken her halimi insanlar gördü?" diye hesap sorduğunda verecekleri cevabı merak ediyorum doğrusu. hiç kendilerini sorumlu yada suçlu, hadi en azından mahçup hissedecekler mi? hani o bebekler/çocuklar da bir birey ya, hani onlar da ileride büyüyecek kendilerine ait çevreleri yaşamları olacak ya, hani onların da duyguları ve kararları var ya, o yüzden bu çocukların anneleri o zaman ne diyecekler acayip merak ediyorum?

  bu konu ile alakalı açılmış davalar mevcut. çocuklar büyüdükten sonra rızaları alınmadan paylaşılan bu çocukluk/bebeklik fotoğrafları dolayısı ile ailelerine dava açıp bir de kazanıyorlar. umarım bunun da farkındasınızdır. çünkü ben de böyle bir ailenin çocuğu olsam, ben de reşit olduğumda dava açardım.

  anneler çocuklarının kendilerine ait bir "mal" olmadığını ve sırf o çocuğu doğurdular diye o çocuk üzerinde her türlü hakka sahip olamayacaklarını artık anlamalılar!

  27 temmuz 16:53

  65. Hamilelik döneminde bu kişilerden birkaç tanesini takip etmeye başlamıştım. Tavsiyeler, pozitif mesajlar vs. Beni motive ediyordu fakat zamanla her biri birbirinin aynısı oldu. En orijinal olanı bile. Tamamını yakın zamanda takibi bıraktım. Bunun birkaç sebebi var şöyleki,

  İnanılmaz bir tüketim çılgınlığı halindeler. Aldıkları bok püsürü öyle bir anlatıyorlar ki sanki o olmazsa çocuk eksik büyüyecek. Her biri birer trendyol linkçisi zaten onu söylemeye gerek bile yok. 5-10 bin liralık bebek arabası, 300 liralık termos, 1200 liralık mama sandalyesi olmazsa bebeğiniz eksik kalır aman ha. Bir de diğer sitelere sakın bakmayın çünkü mazallah daha ucuza bulursunuz falan bu anneler nasıl oturdukları yerden zengin olacaklar. 

  1-2 hafta öncesine kadar mesela lcw'nin bebek-çocuk koleksiyonlarını yere göğe sığdıramıyorlardı. Ne zamanki lcw kendi sitesi ve uygulaması hariç tüm dijital kanallardan çekildi, Bu anneler lcw'nin adını anmaz oldular. En son favorileri  defacto idi. O da çekilirse allah kerim daha çok marka var nasıl olsa trendyolda.

  Yine bu annelerde doğallık, organiklik, tvsiz hayat vs. bunları sık sık duyarsınız ama günün 12 saati burnuna telefon sokulan bebeler bu doğal hayatın tam olarak neresine denk geliyor orası muamma. 

  Son olarak insanlar bu illüzyonu hayatın tamamı öyleymiş gibi zannediyor. Gerçek hayatında mükemmele ulaşamayan (ki öyle bir şey yok zaten) anneler aman şunu da alayım bebem geri kalmasın derken bu insanları zengin ediyor. Eksik kalsın hepsi. 

  18 mayıs 15:13


  64. beleşçi tayfa.çocuğuyla ya da eviyle alakalı bir ürün,malzeme,okul vs ihtiyacı olduğunda "her şeyin en iyisini bilen!" ve marka öven kadınlar birden takipçilerine danışır hale gelip tavsiye bekliyorum postu atıyorlar.sevgili takipçiler bunun anlamı maalesef sizden medet ummak değil direkt ilgilendiği ya da reklam karşılığı bedava yaptıracağı ürünün markasıyla iletişim kurmak.

  25 nisan 12:43

  63. içlerinde birtanesi var ki canlı yayında saç maşası reklamı yapmak isteyip ilgili ürünü küçük kızı üzerinde denemeye kalktı.Kızı, canının yandığını ve korktuğunu, saçlarının da güzel olmadığını söyleyip ağlayarak uzaklaştı.Canlı yayın olunca tabi hanımefendi nasıl toparlayacağını bilemedi...herkes daha iyi hayat yaşamayı arzular.daha geniş evlerde oturmayı, daha iyi otomobillere binmeyi, çocuğunun daha iyi eğitim almasını ister ancak para kazanmak uğruna çocuğunu sürekli reklam için çalıştırıp onun da bir birey olduğunu unutup kukla haline getirmezsin be..

  16 aralık 2020 14:30 9 ağustos 21:42

  62. sosyal medyda fenomenlerini baştan sona saçma buluyorum zaten sosyal medyayı da kullanmayı sevmiyorum neyse orası aynı bir konu, bir de çocuğunu sürekli paylaşan insanları görüp ne yapacağım, yani bana ne senin çocuğundan, amacın ne olabilir onu paylaşarak? Bir hukukçu olarak kişilik haklarını ihlal ettiklerini de düşünmekteyim çünkü sonuç olarak çocuk tam ve sağ doğmak koşuluyla kişilik hakkını kazanmaya başlıyor, ileride annesine dava açmasını uygun ve yerinde buluyorum ne diyelim allah akıl fikir versin de vazgeçsinler bir an önce.

  31 mayıs 2020 13:22 31 mayıs 2020 13:24

  61. çocuklarının her özelini ifşa eden ve çocuklarını 'like' için kullanan davranışlarını tasvip etmiyorum. bir tanıdığım çocuğunun her halini hikayesine koyuyor. yazık, 3 yaşında çocuk. tuvaletinden tut da, yaptığı yaramazlıklara, kusmasına kadar instagramda görüyoruz.

  fotoğraflar, videolar, özel anlar; bunların hepsi kişilik hakkıdır. *çocuğun velisi olmak, her şeyini ifşa edeceksiniz anlamına gelmez* avrupa'da büyüyüp arkadaşları arasında rezil olan, ebeveynlerine dava açan pek çok çocuk var. bunlar ileride bizde de yaşanacak. instagram anneleri, şimdiden belirteyim.

  30 mayıs 2020 13:26


  60. Daha fazla para kazanmak için reklam uğruna çocuklarını hunharca kullandıklarını gördükçe tiksindiğim insanlar.

  29 mayıs 2020 22:04

  59. Kendi çocuklarıni istismar eden annelerdir.

  Bi tanesini instagramda çok görürdüm. Şans eseri bi düğünde karsilastik ve halamin gelinin kuzeni ile evli olduğunu öğrendim. Çocuğuna yaptıkları akıl alır gibi değil. Ada kızım dur fotoğrafını çekecem dur kızım bi tane daha dur yine yine hadi yine cekelim. Abartmiyorum tüm düğün boyunca elinde telefon fotoğraf çekti. Bu çocuk o zamanlar daha 2 yaşında falandı. Sonra ne oldu bilmiyorum. Hesabını ilk önce bi kapattı bi süre sonra geri dönünce hesabı gizliye alıp binlerce takipçisi çıkartıp normal hayatına geri dönüş yaptı. Galiba biri akıl verdi ya da kendi aklı başına geldi de sonunda vazgeçti bu fotoğraf cilginligindan.

  1 tane de ilkokul arkadaşım var böyle. 20 yaşında gidip koşa koşa evlendi. Yetmedi 3 yılda 2 çocuk yaptı. İnstagramda hikayeler artık topluiğne ucu kadar. O kadar çok şey atıyor ki. Sürekli yiğit ali ve emir Ensar görmekten bezdik. Şimdi de reklam için mesaj atabilirsiniz etkinliklerine başlamış. Sessize alıp kurtuldum. Bi insan günde 50 yane hikaye atmamali daha doğrusu normal olan bi insan atmaz.

  Edit: bu girdiyi yazditan bir süre sonra farkettigim bir durum var. Telefonuma sürekli x adlı kişi şu isimle istagramda diye mesaj geliyordu. O instagram annesinin en az 30 farklı hesabının olduğunu gördüm sonra profiline bakıp. En az 10.000 takipçisi var. Ama tüm beğenilen max.70 falan. Ve bu begenilerden 10 tanesi en az hep amasyalim konyalin Maraş123 Paris2 vs vs gibi saçma hesaplar. Girip baktım hesaplara sadece 2 kişiyi takip ediyorlar hep. Tahmin etmek hiç zor değil kimler olduğunu. Sadece kendisini. Gercekten uşenmeyip bunları yapan birisi. Ben kendisi ile tüm iletişim bağımi kestim. Prikolojisi bu kadar bozuk ve dengesiz olan biri ile muhattap olmamak için. Gerçekten instagram da popüler olmak için bu kadar çile çekmeye gerek var mı diye düşünüyorum artık.

  20 ocak 2020 20:47 30 mayıs 2020 10:05

  58. İğne oyası ve yemek tarifi bakan bir tanesine de ben sahibim. 

  20 ocak 2020 01:54