yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (7)
  • medya (1)

  1. bu gerçeklikte sadece vücutlar değil; kapılar,duvarlar, pencereler gibi düz çizgilerden oluşmuş her türlü yüzey curvy ve thick'dir diyerek tanımımızı yapalım öncelikle. her şey ve herkes gerçek dünyadan daha güzel, daha çekici, daha ihtişamlıdır. kardashian-jenner klanı ve bilumum intagram modelleri, bloggerlar, youtuberlar bu gerçekliğin önde gelen neferlerindendir. Mottoları "Fotoşopum olmadan asla" ve " y sonrası x'im oturdu"dur.(gizlinot: örn: ergenlik sonrası yüzüm oturdu) Sizler için r/instagramreality subredditinden kendimce örnekler toparladım. (gizlinot: biriniz yerli ve milli instagram gerçekliğimiz duygu'nun havuz kenarı pozlarını paylaşmış, gözümden kaçmadı :)) )

  kardashian- jenner ailesi bu işin piri olmuş öncelikle. kylie'nin muhteşem poposuyla büktüğü (link: https://www.reddit.com/r/Instagramreality/comments/cwr48g/that_door_trim_is_looking_a_little_bent/ araba) , kim'in çocuklarını (link: https://www.reddit.com/r/Instagramreality/comments/9wtv2q/this_is_so_sad/ shoplaması), skims kampanyasındaki (link: https://www.reddit.com/r/Instagramreality/comments/g6sbzj/same_photoshoot_campaigning_on_her_ig_story/ göbek deliği ), khloe'nin videosunda facetune'un azizliğine (link: https://www.reddit.com/r/Instagramreality/comments/eggjgf/facetuning_her_video_you_can_clearly_see_her_jaw/ uğraması ).

  Bir diğer video fail nicki minaj'dan geliyor, diss atarak arkadaki duvarı (link: https://www.reddit.com/r/Instagramreality/comments/f7wj2t/waistshrinking_fakery_in_music_video_about_loving/ büküyor).

  J.Lo'nun makyözünün paylaştığı ve kendisinin paylaştığı birbirini (link: reddit.com/r/Instagramreality/comments/e5vkv9/makeup_artists_instagram_pic_compared_with_the/ tutmuyor :(. )

  heidi klum'un profesyonel çekim ve gerçek hayattaki halinin farkı ortada. (link: https://www.reddit.com/r/Instagramreality/comments/ewdkw1/her_post_vs_paparazzi_photo/ nsfw )

  ismini bilmediğim taş gibi model ablamız fotoğrafçının çektiğini editlemiş (link: https://www.reddit.com/r/Instagramreality/comments/cn8qe5/photographer_photo_vs_her_upload/ nsfw)

  donald trump bile bu işin içinde, seksi pozları için (link: https://www.reddit.com/r/Instagramreality/comments/ah2vg4/trumps_facebook_page_slimmed_him_down_and_made/ tık tık)

  kendi halinde bir (link: https://www.reddit.com/r/Instagramreality/comments/bkmxqw/its_not_just_bodies_and_faces_that_get_tuneups_on/ çiftlik ) bile bu gerçeklikten kurtulamamış :(

  ilgili medya:
  1
  20 temmuz 2020 22:27 23 temmuz 2020 19:29

  2. sildim kurtuldum umrum değil artık.

  21 temmuz 2020 16:14

  3. Instagram'ın insanları birbirine benzettiğini düşünüyorum. Bu kadar hayatımıza dahil olmadığı dönemlerde insanlar daha "kendine hastı". Yedikleri, içtikleri, yaptıkları, hatta konuştukları kelimeler bile. Şimdilerde ortaya bir kalıp atılıyor (gizlinot: Mesela dewamke) a'dan z'ye herkeste aynı kelime. İnsan bir noktadan sonra bunalıyor. Twitter'da bir grup "erkeklerin swet'leri kadınlarınkinden daha güzel eheheh" diye bir twit atıyor ve zıbamm erkek reyonları 14-17 yaş grubundan geçilmiyor. (gizlinot: Bu yaş aralığı arttırılabilir tabii)yanlış anlamayın lütfen burada giydiğiniz kıyafete olan bir eleştirim yok.

  Sadece size sormak istiyorum. Böyle bir olay ile karşılaşmasaydı kaç genç kız erkek reyonunda swet alırdı? Kaç tane 20 - 30yaş arası genç "dewamke ehehehe" derdi? Konudan çok saptım evet konuyu toparlamak için bir örnek vermek istiyorum. Attığınız "günaydııın, çook güzel bir sabaha uyandım ve sevgilimle kahvaltı yapıyoruz (gizlinot: 32 diş )" story'leri sizce kaçımızın umurunda?Benden söylemesi telefonun ekranını sağdan sola kaydırdığımız gibi sizi susturuyoruz. Ama instagram işte siz bizim izlediğimiz sanıyorsunuz. Kaçınız altına "azar azar kader bize ne yazar." tarzında caption'lı fotoğraflarınızı" ayy ne güzel eheheh "diye baktığımız düşünüyorsunuz? Ne büyük gaflet! oysa biz "ayy o nasıl bir filtre seda sayan bile böyle yapmıyor."diyor ve geçiyoruz ama like atmayı da unutmuyoruz. neden? E arkadaşız..

  21 temmuz 2020 17:06 21 temmuz 2020 17:12


  4. Erkekler kadınlara oranla daha az etkileniyor bu uygulamadan bence. Kadınların hepsi demek istemiyorum ama geneli ''instagram kızı'' olma çabasında, hepsi birbirine o kadar çok benziyor ki giyim,makyaj,estetik artık özgünlüğümüzü ve doğallığımızı kaybediyoruz bundan birkaç yıl önce sanki daha dolu paylaşımlar yapılırdı şimdi youtube magazin, ünlü bilmem ne kişisinin estetikli hali ve önce ki hali, paylaşımlarda bile illa ki bi dokunuş yapılmak zorunda orjinal halimizi asla paylaşamıyoruz belli kalıplar çıkarılmış onlara uyma gibi bi zorunluluk hissediyoruz kendimizde.

  21 temmuz 2020 21:44

  5. Benim baya vaktimi geçirdiğim bir sosyal medya platformu İnstagram. Tabii bunda evde oluşumun etkisi çok var. 

  Şu son bir kaç aya kadar güzel fotoğraflar çekilmeyi çok severdim. Gezmeyi tozmayı da çok sevdiğimden 'güzel' bir sürü fotoğrafım vardı. Açının, arka planın, pozun iyi ayarlandığı. 

  Geçtiğimiz ay bir Farkındalığım oldu. Ve bence çok güzel de oldu. Galerime bir giriyorum yaptığım bir etkinlikten hep sanki modelmişim gibi saçma sapan özenilmiş pozlar. Kalabalıkla çekilmiş, özenilmemiş, doğal pozlar git gide azalmış. Dedim ben napıyorum yıllar sonra bu tatilden saçımı savurarak çektiğim şu 'habersiz' aptal pozu mu hatırlamak istiyorum yani. Önce instagramdan o gereksiz 'özenilmiş' çoğu fotoğrafımı kaldırdım. Ve bundan sonrası için İnstagram benim için sadece ailemle, dostlarımla 'instagrama koyma amacı' gütmeden çekilmiş fotoğrafları belki paylaşmak için kullanılacak.

  Çok sıkıldım gerçekten anlamsız pozlardan, shoplardan, o sahtelikten. Harcanılan zamana yazık. 

  Bir ekleme daha. Bir de sırf bu kıyafetle fotoğrafım var diye kıyafetimi ayarladığım zamanlar oluyordu. Korkunç geliyor şuan. Yanlış anlaşılmasın fotoğraf çekmek çektirmek hala güzel şeyler. Hatta annem fotoğraf çekmeye bayılan bir insan olduğundan bugün çocukluğumuza dair bir sürü hatırlanması güzel kareler var. Ama hiçbiri İnstagram sahteliğine sahip değil. Daha gerçek şeylerin peşinde koşacağımız yarınlara diyorum ve yazımı sonlandırıyorum.

  21 temmuz 2020 21:55

  6. Yıllardır kullanmıyorum fakat garip bir şekilde annemin Instagram hesabından girip öyle bir bakınıp çıkarım. Instagram ilk açıldığı zamanlar açmıştım kimse yoktu deyim yerindeyse şimdi baktığım zaman şunu fark ediyorum galiba çemberin içinden çıkınca fark edilen bir durum .herkes havalı güzel mutlu huzurlu mükemmel görünmek zorundaymış gibi şartlamış kendini. Aslında o havalı olarak çekilen fotoğrafların çoğu anlamsız ve o amaçla yapıldığı ,aslında öyle olmadığı belli. Belki ben bu farkındalığı yaşım gereği anlıyorum sahte olduğunu fark ettiğim için artık ihtiyaç duymuyorum.

  21 temmuz 2020 22:24

  7. bir araya geldiğinde evde kıyameti koparıp, sinir krizi eşliğinde birbirini parçalayan iki kız çocuğunu zorla yanak yanağa verdirip fotoğrafını çekerek "can arkadaşlar... nasıl da bağlılar birbirlerine." diye paylaşılan gerçekliktir.

  gözümle görmesem o parçalanıp birbirine fırlatılan oyuncakları inanacağım.(gbkz: swh)

  22 temmuz 2020 12:02